DIY Belka Oświetleniowa

mateusz112
Narybek
Narybek
Posty: 62
Rejestracja: 24 maja 15, 17:18
Lokalizacja: Świecie

DIY Belka Oświetleniowa

Postautor: mateusz112 » 4 października 15, 20:57

Witam. Chciałbym zaprezentować belkę do akwarium, jaką dziś zrobiłem, niestety nie zrobiłem zdjęć podczas roboty.
Dodaję to jako inspirację bo jestem z niej bardzo zadowolony
Materiały:
-rura spustowa do rynny (była w garażu) z tworzywa sztucznego
-korek kanalizacyjny z tworzywa sztucznego
-folia aluminiowa
-pasek aluminiowy długość 1m szerokość 1,5 cm lub 2 cm, nie pamiętam niestety
-oprawki do świetlówek (ze starej pokrywy)
-farba w sprayu czarny mat
-przewody

Wykonanie:
1.rurę przycinamy na długość, tak, aby świetlówka razem z oprawkami się zmieściła (u mnie to było 123cm) dla świetlówki 36W
2.przecinamy rurę wzdłuż na pół
3.przecinamy korek na pół
4.mocujemy korek na końcach przeciętej rury (ja to zrobiłem czarnymi wkrętami OD ŚRODKA, to co na zewnątrz wystawało uciąłem szlifierką kątową
5.przecinamy pasek aluminiowy na pół i wyginamy oba kawałki
6.mocujemy pasek aluminiowy i oprawki we właściwych miejscach ( tu niestety każdy musi wymierzyć indywidualnie (użyłem do tego celu kleju na gorąco)
7. ogarniamy elektronikę, użyłem do tego celu kabla sieciowego który ma 8 kabli splątanych w pary, połączyłem każdą parę z każdym kabelkiem wychodzącym z oprawki, całość poprowadziłem środkiem rury do jednej z nóżek, a tam złączyłem ją trtytką z nóżką, u mnie statecznik będzie na szafce, za akwarium
8. malujemy całość na czarny mat (imho najlepszy do tego kolor), prócz nóżek i środka
9.malujemy także oprawki, jeśli są białe (moje były)
10. wyklejamy wnętrze belki folią aluminiową
11. wycinamy rowek w nóżkach na szerokość szyby akwarium, żeby jakoś szło ją umocować

To na tyle, jeśli chodzi o wysokość nad poziomem wody to można sobie do woli przyciąć nóżki, u mnie w tej chwili mają po 20 cm, ale oczywiście jak tylko akwarium zawita w domu, to je sobie odpowiednio skrócę tak do 8-12cm.

Przedstawiam zdjęcia gotowej belki:
http://zapodaj.net/a74837cd512c5.jpg.html
http://zapodaj.net/439428c8ddb81.jpg.html ,
przepraszam za jakość tych zdjęć, ale były robione messengerem.

Na koniec zdjęcie z normalnego aparatu belki, która poszła na strych i spokojnie będzie czekać na akwarium
http://zapodaj.net/5e4fb1cc952a5.jpg.html

koszty (które poniosłem ja )
-korek 4,50zł
-listwa aluminiowa 2zł

Mam nadzieję, że komuś się to spodoba, a może ktoś wykorzysta mój pomysł. W razie niejasności mogę podać więcej szczegółów.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 4 października 15, 22:16 przez mateusz112, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: DIY Belka Oświetleniowa

Postautor: Greek » 4 października 15, 21:56

Na oświetleniu się nie znam, ale mimo tego widzę, że fajny, dość prosty i tani projekt. Na pewno się przyda wielu osobom, zatem w związku z tym mógłbyś wrzucić zdjęcia w jakieś pewne miejsce, a nie to, gdzie za chwilę znikną ;)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości