DIY - Programowalny bank włączania czasowego

BALCER
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 7 czerwca 15, 11:55

DIY - Programowalny bank włączania czasowego

Postautor: BALCER » 4 lipca 15, 22:47

Witam
Niedawno wszedłem w nieco głębsze wody z akwarystyką (przesiadka ze 100l na 260l.) i powodowany potrzebą zmusiłem swoje zamiłowanie do majsterkowania i wystrugałem małe conieco, co może być jakąs tam inspieracją dla innych.
Otóż przewertowałem nieco rynek w poszukiawaniu wielozadaniowego programatora mogacego sterować kilkoma urządzeniami na raz. I oprócz skomplikowanych sprzętowych aplikacji PC nie znalazłem nic ciekawego. No za wyjątkiem jakis tam sterowników do oczek wodnych. Ale były one wielkie (bo wodoszczelne) i uruchomienie ich kosztowałoby "nierozsądne pieniądze" z uwagi na potrzebe stosowania fabrycznych złączek, które trzeba było dokupić (z choer pieniądze).
Zatem na ebay-u kupiłem 5 progamatorów elektronicznych i wziałem się za struganie MDFu.
Obrazek
Pomalowałem skrzynkę podkładem a potem lekko strukturalną czernią, pozaciskałem kabelki i poskładałem wszystko do kupki i wyszło takie coś:
Obrazek
Dorzuciłem dwa termometry na dwie strony zbiornika (zaciąg wody i deszczownia) i jest miejsce na wrzucenie jeszcze jakiś tam guziczków, w razie potrzeby.
Filtr i grzałka to dwa urządzenia, które sa podpięte na stałe więc nie ma sterowania nimi na panelu.
Tak to wygląda już w akcji:
Obrazek
1. Główne oświetlenie - dwa zestawy po dwie rury led (w tej chwili 6h)
2. CO2 (6h)
3. Napowietrzanie (na razie nie używam, będzie działało w nocy pewnie z 6h)
4. Niebieskie światło led na wieczór (3h)
5. Oświetlenie początkowe i końcowe (3 krótsze rury led) + UV Sterylizator (8h - docelowo około 12h)

Na programatorach sa takie estetyczne plastikowe dekielki dzięki czemu nic się niechcący nie przestawi. Każde urządzenie można włączyć przyciskiem "Manual" w razie potrzeby a potem przejści w tryb zaprogramowny. Programowanie jest dziecinnie proste i super szybkie. Każdy timer może się włączać i wyłączać nawet 17 razy w ciągu dnia jak również mozna wybrać w które dni co ma się dziać. Przy akwarium wszystko się dzieje w trybie dziennym wieć ta funkcjonalnośc nie jest przydatna. Myślałem, żeby podłączyć grzałkę pod timer celem symulowania spadku temperatury w nocy ale jak zobaczyłem jak przy takim zbiorniku powoli zmienia się temperatura to dałem spokój.

Oczywiście kable na dole jeszcze ogarnę, jestem raczej estetą i niedoróbek nie toleruję.
Mimo wszystko weźcie pod uwage, że i elektryk i stolarz ze mnie mierny. Robie jak potrafię choć tu przyznam szczerze, że trochę sie posieszyłem bo mnie już wnerwiało to właczanie i wyłączanie oraz dzwonienie do żony czy to czy tamto jest dopilnowane. :-)
Teraz wystarczy dać skurkowancom jeść i raszta robi się sama. No i tylko cotygodniowe podmiany i sprzątanie... ech. to trzeba kiedyś zrobić w automacie :-)

Awatar użytkownika
luki174
Ryba
Ryba
Posty: 395
Rejestracja: 11 lutego 15, 11:24
Lokalizacja: Jasło

Re: DIY - Programowalny bank włączania czasowego

Postautor: luki174 » 5 lipca 15, 02:58

Super sprawa ;)
Są z chęcią cos takiego zmajstruję :D
A jesli chodzi o finanse, to ile Cie wyszło zrobienie tego programatora?
"Nie spieraj się z idiotą,
ktoś patrzący z boku
mógłby was pomylić..."
-Daniel Boorstin

BALCER
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 7 czerwca 15, 11:55

Re: DIY - Programowalny bank włączania czasowego

Postautor: BALCER » 5 lipca 15, 09:32

Płyta MDF 10e
Programatory 45e
gniazdka 8e
całą resztę miałem w domu ale jakby policzyć to:
farbki 12e
kabelki 1-2e
koncówki zaciskowe 5e
jakieś kątowniczki i inne duperele 4e

pewnie ze 100 euro by wyszło (kurka, jakoś jak policzyłem to się zdziwiłem, że tyle) Czyli w Polsce z 300zł bo oprócz programatorów całą resztę mozna kupić na pewno taniej. A moze i programatory gdzieś by się znalazły. Moje są od Chińczyka.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: DIY - Programowalny bank włączania czasowego

Postautor: abiba » 20 lipca 15, 15:51

BALCER pisze:Moje są od Chińczyka.


Tak jak na całym świecie :)

BALCER pisze:No i tylko cotygodniowe podmiany i sprzątanie... ech. to trzeba kiedyś zrobić w automacie


O ile podmiany to banał o tyle wizja automatycznego sprzątania będzie raczej trudna do realizacji ( a może to tylko moja kiepska kreatywność)

BALCER
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 7 czerwca 15, 11:55

Re: DIY - Programowalny bank włączania czasowego

Postautor: BALCER » 20 lipca 15, 20:56

BALCER pisze:Moje są od Chińczyka.

abiba pisze:Tak jak na całym świecie


Chodziło mi o to, że kupione bezpośrednio od obywatela Chińskiej Republiki Ludowej :-)

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości