Regulacja obrotów filtra

69DEGUSTATOR
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 maja 14, 17:47
Lokalizacja: BAKUBAKOWO

Regulacja obrotów filtra

Postautor: 69DEGUSTATOR » 7 lutego 15, 08:44

Ostatnio zakupiłem kubełek HW-303b. Żarówa UV tak mi przesłoniła oczy. Że nawet nie zauważyłem braku możliwości regulacji jego obrotów. Co bywa momentami kłopotliwe. Do silnika szczotkowego można użyć standardowego regulatora... tyle wiem. A do takiego z magnesem?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: deXter » 7 lutego 15, 09:04

Silnik szczotkowy też ma magnes ;]
W filtrach nie reguluje się obrotów tylko przytyka wąż wylotowy zaworem w celu zdławienia jego przepustowości.

Musisz dokupić sobie zawór do filtra kubełkowego, albo zmontować coś z domowej armatury. Zawór 1/2 cala na rurkach plastikowych od ciepłej wody idealnie się nadaje :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

69DEGUSTATOR
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 maja 14, 17:47
Lokalizacja: BAKUBAKOWO

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: 69DEGUSTATOR » 7 lutego 15, 12:01

To dobry pomysł i ostatecznie chyba z niego skorzystam. Ale gdyby udało się zmniejszyć jego obroty. Prawdopodobnie ograniczyłoby to zużycie prądu i hałas, jaki powstaje przy pracy.

69DEGUSTATOR
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 maja 14, 17:47
Lokalizacja: BAKUBAKOWO

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: 69DEGUSTATOR » 7 lutego 15, 12:04

deXter pisze:Silnik szczotkowy też ma magnes ;]...


Sugerujesz, że działają na tej samej zasadzie?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: deXter » 7 lutego 15, 12:22

Edytuj posty!

Nie bawiłem się silnikami na prąd zmienny i zmianą ich obrotów więc Ci nie pomogę ;]
Czy działa tak samo też nie wiem bo jak pisałem nie znam się na tym, ale wiem, że i jeden i drugi silnik ma magnes ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: slaeer » 7 lutego 15, 12:25

Na poczatek wujek google sie przyda. Jezeli sie da to ktos juz to pewnie robil.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

69DEGUSTATOR
Narybek
Narybek
Posty: 20
Rejestracja: 23 maja 14, 17:47
Lokalizacja: BAKUBAKOWO

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: 69DEGUSTATOR » 7 lutego 15, 12:37

Będę działał w tym kierunku. Wszelkie wyniki rzecz jasna zamieszczę w owym temacie:-)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: abiba » 7 lutego 15, 12:44

Każdy silnik posiada jakieś tam magnesy z tym że w niektórych typach są to magnesy stałe itp

Co do regulacji :
Silniki stosowane w filtrach dają regulować swoje obroty na dwa sposoby :

- synchroniczny tj poprzez zmianę częstotliwości zasilania np poprzez jakiś falownik który z uwagi na małe moce tych silników są nieskomplikowane ale również mało dostępne seryjne rozwiązania (rozwiązanie stosowane w pompach obiegowych nowszych generacji)

- asynchroniczny - poprzez zmianę napięcia zasilającego otrzymuję sie zmniejszenie momentu obrotowego a to z kolei powoduje w ograniczonym zakresie możliwość regulacji obrotów a tym samym wydajności pompy
rozwiązanie takie powoduje obniżenie sprawności układu wraz z obniżeniem momentu obrotowego więc oszczędności na prądzie są raczej szemrane

Z uwagi na finalnie mniejsze obciążenie mechaniczne takie rozwiązanie powoduje jakieś tam (bliżej nie zdefiniowane )mniejsze zużycie układu mechanicznego

Reasumując: stosowanie innych metod regulacji niż opisany przez mojego przedmówcę (zadławienie przepływu) przeważnie mija sie z celem
Jedynym sensownym powodem zastosowania elektronicznej regulacji wydajności pompy jest mozliwość stabilizacji przepływu uniezależniając fltracje od stopnia zanieczyszczenia filtra (ale to raczej przy dużych zbiornikach)

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: misiek1784 » 7 lutego 15, 13:03

Reasumując jednak najlepszym sposobem jest "zdławienie" przepływu wody. Falownik do filtr kubełkowego 35W :mrgreen:

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: abiba » 7 lutego 15, 13:31

misiek1784 pisze:Reasumując jednak najlepszym sposobem jest "zdławienie" przepływu wody. Falownik do filtr kubełkowego 35W :mrgreen:


Wyjatkowo cenny ten Twój post. Nie wiem co Ciebie tak ubawiło

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: misiek1784 » 7 lutego 15, 13:39

To kup sobie falownik do takiego filtra to tylko jakieś 300zł i większe zużycie prądu...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: abiba » 7 lutego 15, 13:49

1. seryjnie falowniki montowane są w pompach i cena całego układu zawiera sie z grubsza w cenie którą podałeś

2. jak nie masz rozeznania to pewnie uda sie kupić taki falownik i za 600zł

3.mnie taki falownik kosztował kilkanaście zł i pracuje z pompą 42W od 3 lat

4. pytanie w pierwszym poście było o sposoby regulacji więc w telegraficznym skrócie opisałem podkreślając jednocześnie kiepski wynik finansowy tychże rozwiązań

5. może dla Ciebie 300zł za zrealizowanie jakiegoś zamysłu to koszmar - może nawet dla sporej grupy akwarystów ale czy dla wszystkich?

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: misiek1784 » 7 lutego 15, 14:08

Patrząc na cenę tego filtra to osobiście nie wdałbym tych 300 zł na rzecz która można zastąpić rozwiązaniem za dosłownie kilka zł...Możesz podać nazwę ego falownika oraz do jakiej pompy go zastosowałeś??

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: abiba » 7 lutego 15, 15:45

Bardzo wątpię czy zastąpisz to czymś za kilkanaście/kilkadziesiąt zł chyba że mówimy o różnych rzeczach .

Posłużę sie pierwszym z brzegu przykładem abyśmy nie branzlowali powietrza :http://allegro.pl/pompa-obiegowa-c-o-diamond-25-40-elektroniczna-040-i5035350353.html

Jeżeli chodzi o moje rozwiązanie to pewnie i tak jest bez znaczenia bo podejrzewam że jest to dla Ciebie niedostępne .

Zauważ że zaczynamy znacząco odbiegać od tematu i nie jestem pewien czy w obawie przed moderatorem, o ile interesuje Cię dyskusja na temat regulacji automatyki czy niestandartowych rozwiązań filtracji nie należy tej dyskusji przenieść do innego tematu lub PW

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja obrotów filtra

Postautor: misiek1784 » 7 lutego 15, 16:43

Autor pewnie chciał mieć możliwość regulacji przepływu filtra i dlatego pomyślał o możliwości regulacji obrotów silnika. A wystarczy dodać zawór tak jak to polecił deXter koszt kilka zł a efekt taki sam.

Podałeś link do pompy centralnego ogrzewania choć do końca nie wiem w jakim celu a ja chciałbym jakieś namiary na na ten falownik za kilkanaście zł...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości