Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: abiba » 23 czerwca 15, 00:03

barttsw pisze:napięcie nie zabija


ciekawostka - najpierw złap 12V a potem wsadź paluchy do gniazdka to poczujesz wpływ zmiany napiecia

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: barttsw » 23 czerwca 15, 06:26

abiba pisze:
barttsw pisze:napięcie nie zabija


ciekawostka - najpierw złap 12V a potem wsadź paluchy do gniazdka to poczujesz wpływ zmiany napiecia


jak nie bedzie obciazenia to teoretycznie nie , ale rzeczywistość jest inna i nie tylko faza+zero zabija także samo zero potrafi na jednym zakladzie bylem świadkiem jak zero zabilo i to elektryka z duzym doświadczeniem

Dlatego powino sie stosować wyłączniki nadmiarowe i ine zabezpieczenia 2 lub 4 biegunowe tak aby zero było rozłączane

patryk103
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 26 czerwca 14, 05:52

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: patryk103 » 23 czerwca 15, 10:34

To jak to zabezpieczyć?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: barttsw » 23 czerwca 15, 10:41

zamiast 230v daj 12v jak masz obudowę z drewna lub po prostu daj świetlowki w oprawkach hemetycznych
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 15, 14:34 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

patryk103
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 26 czerwca 14, 05:52

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: patryk103 » 23 czerwca 15, 10:53

A jak dac 12V?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: barttsw » 23 czerwca 15, 11:01

co to ma byc za swiatlo ?
jak led to dajejesz zasilacz 230VAC / 12VDC dobrany do mocy + zapas 20%

patryk103
Narybek
Narybek
Posty: 54
Rejestracja: 26 czerwca 14, 05:52

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: patryk103 » 23 czerwca 15, 11:14

Tak, ledowe, a te ledy będą chodzić na napieciu 12V?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: barttsw » 23 czerwca 15, 11:22

jak kupisz na napięcie 12v i co to ma byc? lapa żarówka taśma?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: abiba » 23 czerwca 15, 14:12

barttsw pisze:Dlatego powino sie stosować wyłączniki nadmiarowe i ine zabezpieczenia 2 lub 4 biegunowe tak aby zero było rozłączane


Z uwagi na to że jest to stwierdzenie bardzo niebezpieczne pozwolę sobie na mały of topic :

ZERO OCHRONNE NIGDY NIE MA PRAWA BYĆ ROZŁĄCZANE i jest to jedno z podstawowych uregulowań w zakresie bezpieczeństw w elektroenergetyce
komentarz:
1. w przypadku stosowania zasilania 3 przewodami jednym z przewodów jest przewód fazowy oznaczany jako L w kolorze czarnym lub brązowy drugim jest przewód zera roboczego w kolorze niebieskim
Te dwa obwody mogą a czasami powinny być przerywane ale trzeci przewód zera ochronnego w kolrze żółto zielonym podłączonym do masy i bolca we wtyczce/gniazdku NIGDY NI MOZE ZOSTAĆ WYŁACZANY

2. w przypadku zasilania dwuprzewodowego analogicznie czarny przewód jest przewodem fazowym w którym montuje sie wyłacznik natomiast drugi w kolorze niebieskim nie powinien nigdy zostać przerwany i stanowi on jednocześnie zero ochronne i robocze

Przypadki kiedy bezwzględnie musimy zastosować zasilanie 3 przewodowe a kiedy dopuszcza sie zasilanie 2 przewodowe to odrębny temat ale generalni niesprzyjajace warunki (wilgoć woda metalowa obudowa itp ) wymuszają wydzielenie zera ochronnego

Powyższe jest streszczenie obowiązujących przepisów oraz zdrowego rozsądku w kwestii zasilanie nie tylko w akwarystyce

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: barttsw » 23 czerwca 15, 14:15

abiba,
ja nie pisalem o ochronym tylko o zerze roboczym
poza tym te przepisy znam na pamiec :D

i w dodatku jestem przeciwnikiem wszystki prowizorek nie jedno juz widzialem czy to na nN czy sN
Ostatnio zmieniony 23 czerwca 15, 14:37 przez barttsw, łącznie zmieniany 1 raz.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: abiba » 23 czerwca 15, 14:23

Twoje ujęcie tematu pozwala na rózną interpretacje zwłaszcza u nie specjalistów .
To moje podsumowanie nie tyle jest krytyką czy zaprzeczeniem tego co piszesz ale krótkiego podsumowania dla mniej zorientowanych.

Twoja nie do końca precyzyjna (ale nie fałszywa) opinia ale głownie dyskusja wokół wyjątkowo partackiego i niebezpiecznego projektu jedynie do tego podsumowania mnie skłoniła .

PS
w projekcie tej pokrywy popełnia sie wszystkie możliwe grzechy i nie wiem czy w ogóle nalezy to jaki kolwiek sposób komentować . uważam ze projekt jest nie do uratowania.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: barttsw » 23 czerwca 15, 14:33

Twoje ujęcie tematu pozwala na rózną interpretacje zwłaszcza u nie specjalistów .
To moje podsumowanie nie tyle jest krytyką czy zaprzeczeniem tego co piszesz ale krótkiego podsumowania dla mniej zorientowanych.


ja wcale nie mowie ze krytykujesz i masz racje :)

Twoja nie do końca precyzyjna (ale nie fałszywa)


fakt nie wyrazilem się dosc jasno

PS
w projekcie tej pokrywy popełnia sie wszystkie możliwe grzechy i nie wiem czy w ogóle nalezy to jaki kolwiek sposób komentować . uważam ze projekt jest nie do uratowania.


lepiej nie komentuje bo bym uzył słów wulgarnych

Awatar użytkownika
Setrion
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 stycznia 15, 13:03

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: Setrion » 23 czerwca 15, 20:16

Nie ma co używać słów wulgarnych, po prostu reasumując przedstawiona przez kolegę pokrywa według większości, nie spełnia podstawowych norm bezpieczeństwa. Co może skutkować utratą zdrowia domowników. W tym przypadku naszym obowiązkiem jest poinformować konstruktora aby jednak przemyślał sprawę i zainwestował w coś bezpiecznego dla dobra swojego i otoczenia.

ps.

I ne chodzi tu o to że się ktoś tu przechwala karci chwali swoja wiedzą na temat elektryczności. Tyko wynika to z tego że np ja nie znam tego Pana nic a nic ale się martwię, że może się coś naprawdę stać przy takiej konstrukcji. A jakby np szykował się wyjazd na dłuższy czas z rodziną za nic bym czegoś takiego nie pozostawił w domu.

Pozdrawiam
Nie będziesz używał akwarium bez grzałki, filtra roślin i oświetlenia.
Nie będziesz kupował rybek na chybił trafił.
Pamiętaj aby dzień podmiany wody był dniem świętym.

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: Sance » 23 czerwca 15, 20:22

Setrion pisze:jakby np szykował się wyjazd na dłuższy czas z rodziną za nic bym czegoś takiego nie pozostawił w domu.

Ja bym tego nie postawił nawet gdybym był w domu. ZWŁASZCZA gdybym był w domu. Jak porazi właściciela - trudno. Ale ryb szkoda:/

Awatar użytkownika
luki174
Ryba
Ryba
Posty: 395
Rejestracja: 11 lutego 15, 11:24
Lokalizacja: Jasło

Re: Oświetlenie ledowe inne niż wszystkie

Postautor: luki174 » 23 czerwca 15, 20:27

Jak porazi właściciela - trudno. Ale ryb szkoda:/

Już nie bądź tak okrutny ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości