Zaawansowany sterownik akwarium

Niko_o
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 14, 18:49

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: Niko_o » 15 lutego 15, 20:49

Posiadasz pompę CO? bo ja na tak małe akwarium nie muszę stosować kompensacji przepływu wody :) ale nie wiem jak zachowuje się to na dużych akwariach, np: z pompą CO.

U mnie wszystkie dane są wyświetlane przez monitor RS232 na komputerze, ale pracuje nad jakimś rozwiązaniem na androida + tablet :) U ciebie jak to wygląda?

Jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania stosujesz?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: abiba » 15 lutego 15, 22:06

Tak - posiadam pompe CO.
Jak już pisałem wszystko mam bez uC. na płytce uniwersalnej zrobiłem prosty 3 miejscowy częstościomierz na 7 segmentowych ledach z czasem bramkowania takim aby pokazywał mi w l/h .
Przetwornik też zrobiony starymi sposobami jako oddzielny układ korzystający z tego samego sygnału

A jeżeli chodzi o pompę - rewelacja i w porównaniu z zabawkowymi pompkami akwarystycznymi ... nie ma porównania :)

Teraz zamierzam postawić zbiornik ... nazwijmy to tymczasowy lub eksperymentalny i będzie albo 180 albo 240 i chyba zastosuje też taką pompę

PS
jakbyś chciał sterować taką pompę falownikiem to zaczynają sie grzać przy ok 160-170Hz a do 210Hz udało mie sie doprowadzić jedynie pompe grundfosa z silnikiem 3f (36W)


Moim zdaniem kompensacja przepływu zawsze sie przyda - zresztą własciwsze określenie to stabilizacja przepływu

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: abiba » 15 lutego 15, 22:31

cyt.:"Jeszcze jakieś ciekawe rozwiązania stosujesz?"


nie wiem co jest dla ciebie ciekawe ale:

- półautomatyczne napełnianie
moduł termostatu mierzący temperaturę na zasysie ustawiony na Tmin i przekroczenie temperatury wstrzymuje dolewanie wody i uruchamia drugą grzałkę (1100W) stosowane w przypadku koserwacji zbiornika i konieczności spuszcenia znacznej ilości wody
bez znaczenie jest czy napełnianie następuje ze zbiornika retencyjnego (400l) czy "kranówki"

inna kostka bliźniaczego termoregulatora ale ustawionego na Tmax odłacza grzałkę po przekroczeniu temperatury na wypływie ponad wartośc zadaną dla zabezpiecznia przed zbyt gwałtownymi lokalnymi mianami temperatury

- dozowanie nawozów za pomocą pompek spryskiwaczy samochodowych : 5 kanałów sterowanych sekwencyjnie z analogowo zadawaną porcją dla każdego nawozu
koszt żaden bo pompka kosztuje 7,5zł a CD4538 do regulacji porcji to koszt 40gr na kanał plus kilka dupereli więc prawie darmo

- ciekawy projekt (najciekawszy moim zdaniem) to własnie pomiar przepływu za pomocą rurki prandla i przetwornika róznicowego ciśnienia
ma wyeliminować wady tego czujnika przepływu który też stosujesz a więc : ograniczenie przepływu w turbince pomiarowej, wyeliminowanie hałasu (turbina nie jest bezgłośna) i najważniejsze wyeliminowanie turbulencji w układzie wodnym

Niko_o
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 14, 18:49

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: Niko_o » 23 maja 16, 12:16

Projekt wkroczył w kolejny etap :)

W prawdzie wersja prototypowa nowej płytki PCB ale ważne że działa :) dodany został slot na karty SD (na razie nie wlutowany bo go nie mam ^^)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz nowa oprawa LED. Stabilizowana prądowo na każdą sekcję led za pomocą driverów PT4115, modulacja PWM. Oprawa led zamknięta będzie w profilu aluminiowym z mlecznym kloszem.
wszystkie 3W:
12 led - białe neutralne
4 led - białe ciepłe
4 led -białe zimne
4 led - niebieskie
4 led - czerwone
2 led UV

Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 maja 16, 12:32 przez Niko_o, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: deXter » 23 maja 16, 15:08

Po co Ci żółty led? Nie lepiej było lutować czerwony?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Niko_o
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 14, 18:49

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: Niko_o » 23 maja 16, 15:32

:) źle to ująłem. To sa LED biale ciepłe (świecą jak zwylka żarówka, delikatnie wpada w odcień żółtego)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: deXter » 24 maja 16, 07:15

Według mnie dalej pomysł chybiony bo w białej ciepłej prawie nie ma czerwieni.
Nie zdziw się jak Ci rośliny będą dziwnie rosnąć :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Niko_o
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 29 maja 14, 18:49

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: Niko_o » 24 maja 16, 11:56

Miejsca na czerwone LED jeszcze są. Barwa białą ciepła jest potrzebna przy symulacji wschodu i zachodu słońca.

pirek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 23 marca 16, 18:01

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: pirek » 2 grudnia 16, 21:12

Czy ktoś posiadana ten sterownik???
tzn.Schematy,płytki pcb itp
chętnie bym poskładał to cudo.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: barttsw » 2 grudnia 16, 22:09

Andruino poszukaj w necie jest tego multum

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: abiba » 2 grudnia 16, 23:49

Arduino :)

pirek
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 23 marca 16, 18:01

Re: Zaawansowany sterownik akwarium

Postautor: pirek » 3 grudnia 16, 11:00

Tak wiem.
tylko ze ja nie potrafie programować Arduino.
W tym problem dlatego szukam jakiegoś projektu który by miał takie podstawowe funkcje: sterownik zmierzchu i świtu do led PWM,automatycznego karmika ,regulacja ph za pomocą elektrody ph. ITP

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości