FILTR-UV

Awatar użytkownika
Gienek
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 12 sierpnia 04, 19:10
Lokalizacja: Rzeszów

FILTR-UV

Postautor: Gienek » 29 sierpnia 05, 22:26

Pod wpływem lektury m.in. strony efendi-rekin i niestety glonów w akwa doszedłem do wniosku, iż nadszedł czas na zmajstrowanie takiego ustroństwa. A jak wiadomo ceny takich markowych urządzeń np. Tetra 500 zaczynają się od kwoty 250 zł. Tak więc wniosek nasuwa się sam :wink:
Będziemy potrzebować:
1) świetlówka philips TUV (długość 45 cm),
2) rura pcv dł 50 cm o przekroju 5 cm,
3) dwie gumowe redukcje z 5 cm na 2,5 cm,
4) dwa zaworki do doprowadzenia wody do filtra,
5) elektryka ? standardowa do podłączenia świetlówki do prądu tj. Statecznik, starter/zapłonnik, kable, wtyczka, 2 uchwyty na świetlówkę,

Całość wyniosła mnie 70 zł - nie licząc pkt. 5 tzn. Elektryki, którą wykorzystałem ze starej instalacji z akwa ? z tego co pamiętam jest to koszt w granicach 20 zł ? bym zapomniał do kosztów musiałem doliczyć dwa harnasie - tak na odwagę. :wink:
Całość zamknęła się w kwocie 100 zł - co w porównaniu z cenami 250 zł w zwyż pozostawiam bez komentarza.
Jednak nie przedłużając, schemat filtra:
Obrazek

Sposób budowy:
1) przycinamy rurę pcv na długość odcinając z jednej strony kołnież rury z uszczelką. Trzeba pamiętać o doliczeniu do dł. rury ok 1 cm ? dwie gumowe redukcje. Zasada jest taka: świetlówka ? jej szklane części będą umieszczone pod korpusem i na zewnątrz nie będzie się wydostawać żadne światło ? jest ono bardzo szkodliwe dla oczu i skóry !!!. Na zewnątrz korpusu wystają tylko metalowe części świetlówki, kóre z racji kontaktu z prądem nie mogą stykać się z wodą.Dlatego też odpowiednie przycięcie rury na długość jest w tym projekcie kluczową sprawą,
2) wiercimy otwory w rurze pod montarz zaworków którymi będzie doprowadzana i odprowadzana woda z filtra,
3) montujemy zaworki (ja wywierciłem otwory o 1mm mniejsze i wkręciłem na siłę, następnie uszczelniamy je silikonem ? tak na wszelki wypadek ?,
4) zakładamy gumowe redukcje na końce rury, wcześniej je także smarując silikonem,
5) montujemy świetlówkę do korpusu filtra
6) montujemy standardową elektrykę potrzebną do uruchomienia świetlówki (starter, statecznik, uchwyty),
7) FINITO, FERTIG, KONIEC
Cały montaż (nie licząc elektryki, którą już wcześniej miałem) zajął mi ok. 1 godziny ? po dwóch harnasiach może troszkę dłużej ?? :lol:
Zdjęcia z gotowego projektu:
Obrazek
Obrazek

akp44
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 17 kwietnia 07, 18:12
Lokalizacja: łódż

Re: FILTR-UV

Postautor: akp44 » 30 kwietnia 07, 20:08

witam mam pytanie czy tak naprawde to zdaje egzamin na glony i prosze o podpowiedż czy montuje sie przed wejsciem do filtra czy po wyjsciu z filtra dziękuje z góry za jakom kolwiek pomoc a najwarzniejsze jest dlamnie ( czy tak naprawde to zdaje egzamin na glony i naco jeszcze ) jestem zainteresowany

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości