Akwarium "Słupowe"

konradkw
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 7 kwietnia 10, 22:37

Akwarium "Słupowe"

Postautor: konradkw » 18 stycznia 13, 09:49

Witam wszystkich!

Planuję zrobienie trochę nietypowego akwarium i chciałbym zapytać o Wasze wskazówki względem materiałów.

Chciałbym najpierw zaznaczyć że nie będzie to pierwsze akwarium które zrobię sam.

Interesuje mnie nietypowy kształt "słupa" bądź kolumny - jak kto woli.

Wymiary zbiornika to jak na razie tylko plan ale o takich właśnie myślę:
Wysokość 100
Szerokość: 30 do 40
Długość: 30 do 40

Całość będzie miała wzmocnienia na podstawie oraz przy pokrywie, możliwe też że na tylnej ściance ponieważ planuję schować cały osprzęt za tłem (za kolejną ścianką tylną) prawdopodobnie dodając około 10 cm lub jeśli całość nie zajmie dużo to zajmie kilka cm z powyższych wymiarów zbiornika.

Jak się pewnie domyślacie nie będzie to zbiornik na duże ryby, chciałbym ławicę neonek lub innym małych ale kolorowych ryb - nie zdecydowałem jeszcze jak duża będzie ławica ale na pewno będzie bezpiecznie dla ryb (ilościowo).

Zakładając że wymiary to 100x30x40 (samego zbiornika bez komory na sprzęt) litraż to 120 litrów.

I teraz moje pytanie:
zważywszy na to że akwarium będzie stosunkowo małe ale wysokie, zakładam że woda będzie wywierała dość duży nacisk. Nie do końca wiem jak będą rozkładać się siły naporu w takim zbiorniku ale przypuszczam że większość będzie skoncentrowana na podstawie dlatego też pomyślałem żeby zrobić dno ze wzmocnionej szyby o grubości 12 i aby przyoszczędzić dać na ścianki coś cieńszego - np 8 lub nawet 6 jeśli wytrzyma. Jak wspominałem w zbiorniku będzie dużo wzmocnień w miejscach których nie widać.

Powiedzcie proszę co o tym sądzicie?

Może znacie jakiś kalkulator grubości szkła lub wzór np na każdy decymetr sześcienny przypada "x" milimetrów grubości szkła .. ?

Nadmienię jeszcze że zbiorników będzie prawdopodobnie dwa i zrobię w nich efektowne oświetlenie - dwu lub trzy poziomowe.

Chętnie zrobię fotki z całości budowy oraz opiszę wszystko dla Was ale chciałbym zaczerpnąć z Waszej wiedzy w tym temacie jako że nie robiłem jeszcze takiego zbiornika.

Dodam tylko taką ciekawostkę - znam kilka osób z USA (akwarystów) i oni kompletnie się nie przejmują grubością szkła - wg nich wszystko powyżej 4mm jest ok.

I jeszcze jedna ciekawostka - profesjonalni twórcy super akwariów używają w USA "szkła akrylowego" - zwykle o grubości od 2 cm nawet do 60 cm w zależności od wielkości zbiornika - zastanawiam się czy to to samo co pleksi .. ?

Serdecznie pozdrawiam i liczę na miłą dyskusję.
Bądź większy niż małe rzeczy które Cię martwią ...

Awatar użytkownika
Linda
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 752
Rejestracja: 19 maja 11, 18:18
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Hamburg

Re: Akwarium "Słupowe"

Postautor: Linda » 18 stycznia 13, 11:21

Nietypowe akwa. Napisz do Przemka Wieczorka z akwarystyczne.info. Chłop klei akwa i posiada ogromne doświadczenie. On będzie w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Akwarium "Słupowe"

Postautor: deXter » 18 stycznia 13, 12:53

http://www.thewald.orangespace.pl/grubosc.szyb.htm
Imo na wysokość 10 mm starczy szyba.
Jest to to samo co plexi przynajmniej z tego co mi wiadomo materiał ten sam.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości