Reaktor CO2 ze starego RO

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: marrkus85 » 16 stycznia 11, 14:58

Niedawno zmieniłem filtr RO na nowy. Została mi stara i sprawna obudowa membrany którą, postanowiłem wykorzystać do lepszego rozpuszczania CO2 (100%) w akwa.

Materiały jakich użyłem to:
- obudowa membrany filtra RO
- wkład do filtrów Eheim mech pro
- kolanka, szybkozłączki i wężyki ze starego RO
- trójnik na wąż 16/20 (na wyjście filtra)
- zaworek kulowy na wąż 16/20
- redukcja na wąż 16x6 mm

Instalację CO2 miałem kompletną wcześniej. Tylko odłączyłem kostkę lipową i podpiąłem wężyk do reaktora.

Na początku kminiłem gdzie co będzie podpięte do obudowy membrany. Wszystko jest widoczne na zdjęciu, ale i tak opiszę. W miejscu zasilania membrany jest wlot wody z filtra. Tu gdzie wcześniej leciały ścieki zrobiłem zasilanie obudowy w CO2. Na wyjściu wody z membrany jest wyjście wody nasyconej dwutlenkiem.
Na początku wykręciłem i rozwaliłem zaworek przeciw-zwrotny na wyjściu czystej wody z membrany. Następnie zamieniłem miejscami złączki zasilania CO2 i wyjścia wody z reaktora. Zrobiłem to gdyż, tu gdzie był wcześniej zaworek była sporo mniejsza średnica przelotu i dlatego dałem ta złączkę do dwutlenku. Później zasypałem obudowę membrany wkładem Eheim mech pro. Po tym zabrałem się za modyfikacje na wężu wylotowym z filtra. Założyłem trójnik na wąż, za nim zawór kulowy i wyjście na deszczownię. Na jeden wolny przelot trójnika założyłem redukcję na wężyk 6mm. W ten sposób powstało zasilnie reaktora w wodę. Następnie zmontowałem i podłączyłem resztę wężyków.
Włączyłem kubełek i odpowietrzyłem reaktor, potrząsając i obracając nim. Nic nie cieknie, woda płynie przez reaktor, wiec dałem CO2.

Fotka całości z opisem
Obrazek

Wylot wody nasyconej CO2
Wkład Eheim mech pro

Kosztów nie potrafię podać, gdyż wszystkie części których użyłem, były kupione dużo wcześniej i przewracały się w pudełkach na strychu.

Reaktor działa przy akwa 70L.

piterpan_tm
Narybek
Narybek
Posty: 51
Rejestracja: 12 stycznia 11, 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: piterpan_tm » 16 stycznia 11, 15:06

No no, podoba mi się! Niebawem pewnie też moja membrana się skończy ale wcześniej chciałbym wiedzieć jak ze skutecznością. Na chwilę obecną standardowo dyfuzor ze spieku. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: polak.krk » 16 stycznia 11, 15:23

Takie rozpuszczanie w wodzie i dopiero wlewanie jej do wody jest najskuteczniejszym nawozeniem co2 akwarium, widzialem nawet lepszy wynalazek od tego, ale ten jest bardzo fajny takze.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: marrkus85 » 16 stycznia 11, 15:26

piterpan_tm pisze:Niebawem pewnie też moja membrana się skończy ale wcześniej chciałbym wiedzieć jak ze skutecznością.

Co do skuteczności jest jeszcze za wcześnie aby to stwierdzić, gdyż reaktor śmiga dopiero od piątku. Nie mam czasu żeby obserwować akwa czy rośliny lepiej produkują tlen.
Testów też jeszcze nie robiłem. Zostały mi tylko na twardości i pH. Z tego da się wyliczyć poziom CO2 w wodzie. Ale jak na razie nie mam chęci do testowania wody. Jednak obiecuję że, kiedy zbadam parametry to napiszę tu, co mi wyszło.

Koniec membrany nie musi oznaczać zakupu drugiego filtra. W moim przypadku miałem kilka część do wymiany w starym RO. Koszt tego wyszedł podobny do zakupu nowego filtra. Dlatego sprawiłem sobie drugi RO3.

piterpan_tm
Narybek
Narybek
Posty: 51
Rejestracja: 12 stycznia 11, 18:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: piterpan_tm » 16 stycznia 11, 15:28

Z tą wymianą to jest jasne ale wiesz jak popatrzyłem na ceny obecnie samej membrany i całego zestawu to mnie pusty śmiech ogarnął :)

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: marrkus85 » 16 stycznia 11, 15:33

W tym nie ma membrany osmotycznej tylko cała obudowa jest wypełniona wkładem Eheima. Ale jak tak patrzyłem na allegro to koszt zrobienia tego od zera jest całkiem duży.

Maxim
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 14 stycznia 11, 01:55

Re: Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: Maxim » 16 stycznia 11, 17:37

...jeszcze żeby przezroczyste było...ale jeśli ma leżec i się kurzyć to można poćwiczyć, nie zapsujesz.
Ten pojemniczek bardziej do czego innego się nadaje, choćby denitrator.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Reaktor CO2 ze starego RO

Postautor: marrkus85 » 17 stycznia 11, 20:16

Denitryfikator nie jest mi potrzebny do roślinnego akwa i dlatego zrobiłem reaktor. Jak na razie całkiem nieźle się spisuje. Roślinki lepiej bąbelkują. Ciekawe czy te cienkie wężyki nie będą zapychały się.

Dzisiaj przeprowadziłem testy (Zoolek Aquatest). Zawsze miałem problemy z porównywaniem tych kolorów ze skalą :neutral:
Woda w akwa :
pH ok 7,2
KH 6
GH 12
CO2 11,35 (obliczone z kalkulatora holenderskie.pl)
Z obliczeń wynika że, mam zbyt mało CO2 w akwa. Zaworek precyzyjny już nieco odkręcony.

Na wyjściu z reaktora woda ma pH ok 6,8 co przy KH 6 daje stężenie dwutlenku 28,5 ppm. Wiec CO2 całkiem dobrze się rozpuszcza.
Niestety nie mam w tej chwili nic dla porównania. Notatki w których zapisywałem wcześniejsze wyniki testów, przed zamontowaniem reaktora, gdzieś mi wcięło przy przeprowadzce.

Fiolka Tetry to woda z reaktora. Zooleka jest z wodą z akwa.
Obrazek
Test pH z zakresu 6-8

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości