200 litrów - oświetlenie pokrywa

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: leopard33 » 14 stycznia 11, 09:28

tmaszkal pisze:dwóch wysokiej klasy świetlówek 58W

a jakie masz wymiary baniaka, świetlówki 58W mają 150cm
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Lisu
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 17:57
Lokalizacja: Toruń

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: Lisu » 14 stycznia 11, 11:25

ja bym proponował t5 39W długość 89cm idealnie pasują do zbiornika 200l, a w swojej "dwusetce" mam 3x39W co daje 117W

Awatar użytkownika
Plewek01
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1689
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:01
Lokalizacja: Hajnówka

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: Plewek01 » 14 stycznia 11, 15:29

Coś więcej o świetlówkach LINK

tmaszkal
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 11 października 09, 20:17
Lokalizacja: Wrocław

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: tmaszkal » 14 stycznia 11, 15:45

Lisu pisze:ja bym proponował t5 39W długość 89cm idealnie pasują do zbiornika 200l, a w swojej "dwusetce" mam 3x39W co daje 117W


tak właśnie planuje

2x39W + statecznik 2x39W na początek:) w obecnym akwa mam dwie świetlówki 18W+statecznik (jedna za kilka zł jedna troszkę lepsza - roślinki rosną jak wściekłe :mrgreen: ) myślałem czy by po prostu nie dokupić w castoramie za kilka zł statecznika 1x18W i tą lepszą dołożyć do planowanych 2x39 :niewiem:

pytanie - czy jak będę mieć dwa stateczniki a chciałbym zakupić włącznik elektroniczny to czy można w jakiś sprytny sposób zmontować jeden kabel, by tenże włącznik obsługiwał dwa stateczniki naraz a tym samym wszystkie trzy świetlówki?

Awatar użytkownika
GoldTiger
Narybek
Narybek
Posty: 67
Rejestracja: 3 kwietnia 10, 16:31
Lokalizacja: Kędzierzyn Koźle

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: GoldTiger » 14 stycznia 11, 15:53

Żaden problem, możesz oświetlenie podłączyć do tak zwanej "złodziejki" a złodziejkę do wyłącznika czasowego. Bądź połączyć zasilanie stateczników szeregowo. Wtedy będziesz miał z obu jedną wtyczkę. Ważne byś je połączył szeregowo a nie równolegle. Przy połączeniu równoległym napięcie sie podzieli na każdy statecznik i będzie przypadało po 115V na każdy. Nie wiem czy odpalą przy tym.
Prawda wdeptana w ziemię, odrośnie ..

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: marrkus85 » 14 stycznia 11, 17:06

GoldTiger pisze:Ważne byś je połączył szeregowo a nie równolegle. Przy połączeniu równoległym napięcie sie podzieli na każdy statecznik i będzie przypadało po 115V na każdy.

Bezedeura. Pokaż mi jakiś schemat szeregowego podłączenia elektronicznych stateczników.

GoldTiger pisze:Żaden problem, możesz oświetlenie podłączyć do tak zwanej "złodziejki"

A w rozgałęziaczu podłączając dwa odbiorniki jaki mamy rodzaj łączenia, szeregowy czy równoległy?

Lepszym rozwiązaniem do standardowego 200L są rury T5 45W. Mają 90 cm, tyle samo co seryjnie montowane w pokrywach z ABS'u świetlówki 30W.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: leopard33 » 14 stycznia 11, 19:54

marrkus85 pisze:Lepszym rozwiązaniem do standardowego 200L są rury T5 45W. Mają 90 cm, tyle samo co seryjnie montowane w pokrywach z ABS'u świetlówki 30W.

osobiście też bym w to inwestował
GoldTiger pisze:Żaden problem, możesz oświetlenie podłączyć do tak zwanej "złodziejki" a złodziejkę do wyłącznika czasowego. Bądź połączyć zasilanie stateczników szeregowo. Wtedy będziesz miał z obu jedną wtyczkę. Ważne byś je połączył szeregowo a nie równolegle. Przy połączeniu równoległym napięcie sie podzieli na każdy statecznik i będzie przypadało po 115V na każdy. Nie wiem czy odpalą przy tym.

nie powinieneś dawać rad z zakresu elektryki, jedynie rada co do "złodziejki" jest poprawna i tak naprawdę najlepsza dla osoby zadającej pytanie:
tmaszkal pisze:pytanie - czy jak będę mieć dwa stateczniki a chciałbym zakupić włącznik elektroniczny to czy można w jakiś sprytny sposób zmontować jeden kabel, by tenże włącznik obsługiwał dwa stateczniki naraz a tym samym wszystkie trzy świetlówki?
proponuje skorzystać z tego rozwiązania, ma jedną wadę że plączą nam się dwa kable przy pokrywie.

unitral
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 17 września 10, 18:51
Lokalizacja: Wiedeń

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: unitral » 14 stycznia 11, 22:38

U mnie do pokrywy dochodzą 3 kable do oświetlenia, nie widzę problemu mieć o jeden kabel więcej.
Do tego jeszcze filtr wewnętrzny i grzałka, oraz napowietrzacz i CO2, w sumie mam dość sporą wiązkę...

Problem zdejmowania pokrywy rozwiązałem przecinają kable od oświetlenia i zakładając złącza bryzgoszczelne, w razie potrzeby odpinam wszystkie kable i zdejmuję całkowicie pokrywę.

Tekst o szeregowym połączeniu odbiorników prądu z sieci 230V jest kompletną bzdurą i powinien być jak najszybciej usunięty, bo jeszcze jakiś amator tak zrobi i na dodatek kogoś zabije.
Jak się na czymś nie znam lub nie jestem pewien to nie udzielam takich porad.


GoldTiger, poszukaj sobie w internecie co oznacza połączenie szeregowe i równoległe, jakie są ich główne parametry i skutki, zanim kolejny raz napiszesz taką bzdurę.
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: leopard33 » 14 stycznia 11, 22:50

unitral pisze:U mnie do pokrywy dochodzą 3 kable do oświetlenia, nie widzę problemu mieć o jeden kabel więcej.
Do tego jeszcze filtr wewnętrzny i grzałka, oraz napowietrzacz i CO2, w sumie mam dość sporą wiązkę...

każdy robi jak lubi, ja wolę mieć porządek w kablach i staram o ile to możliwe ograniczać ich ilość, sam osobiście mam dwa stateczniki ale na jednym przewodzie.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

unitral
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 17 września 10, 18:51
Lokalizacja: Wiedeń

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: unitral » 15 stycznia 11, 10:20

No, tylko ja mam w szafce pod akwarium 4 programatory :)
Obrazek Obrazek

tmaszkal
Narybek
Narybek
Posty: 85
Rejestracja: 11 października 09, 20:17
Lokalizacja: Wrocław

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: tmaszkal » 26 stycznia 11, 15:41

Pytanie końcowe:

mam już akwarium 200l materiał PCV, uszczelki,wkręty,kleje,zawiasy do budowy pokrywy. Zastanawiam się dalej nad oświetleniem. Będę starał się dążyć do 90kilu W, jednak mam zasadnicze pytanie:

moje akwarium ma 100cm długości, 50 szerokości i 40 wysokości. Czy z okazji, że jest niższe (standardowe 200l mają 100x40x50) nie wystarczy mi troszkę mniej W? np tylko 2x39?

Świetłówki sylvania.
Statecznik tridonic 2x39w całość za 126zł

unitral
Ryba
Ryba
Posty: 292
Rejestracja: 17 września 10, 18:51
Lokalizacja: Wiedeń

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: unitral » 26 stycznia 11, 19:56

Może wystarczy 2x39W.
Zobaczysz w przyszłości jak roślinki będą reagować.

Ale ja zamontowałbym 3 świetlówki z możliwością świecenia dowolnej kombinacji.


Przy zbyt mocnym oświetleniu szybko załapiesz glony...
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
polak.krk
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 4974
Rejestracja: 19 marca 09, 00:15
Lokalizacja: Krakow/Sliema

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: polak.krk » 26 stycznia 11, 22:11

Wystarczy, tylko boki moga byc niedoswietlone troche. Szczegolnie, ze sa to T5, a one maja wieksza przenikalnosc przez wode czy jakos tak.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 200 litrów - oświetlenie pokrywa

Postautor: deXter » 27 stycznia 11, 00:55

unitral pisze:Przy zbyt mocnym oświetleniu szybko załapiesz glony...

Wystarczy parametry wody mieć w normie i nie widzę problemu ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości