Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 12 sierpnia 10, 10:12

Siema, chcialem się zapytać czy do zasilenia 24W świetlówki T5 starczą bebechy ze świetlówki kompaktowej zintegrowanej 24W spirali czy to nie da rady, i szukać czegoś z przedziału 26W?

Pozdrawiam.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kudłaty
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 15 maja 10, 16:29

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: Kudłaty » 12 sierpnia 10, 11:11

Jeśli wiesz jak podłączyć to wystarczy 24W. Przy elektronice ze świetlówki kompaktowej o większej mocy, będzie świecić intensywniej ale kosztem żywotności danej świetlówki. Odsyłam na forum elektroda, gdzie można znaleźć potrzebne informacje. :>

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 12 sierpnia 10, 11:49

Ja bym nie wiedział :P
Mi tam żywotność nie przeszkadza i tak nie chce mi się jej wymieniać więc tak jakby czy poświeci miesiąc czy poświeci 5 lat wszystko mi jedno.
Ok to trzeba wszystko skompletować :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafalo
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 23 sierpnia 10, 12:23

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: rafalo » 26 sierpnia 10, 08:01

Świetlówka T5 pracuje przy niższych prądach w porównaniu do T8 a tym samy elektronika z kompaktów się nie nadaje (jest możliwość przeróbki elektroniki polegającej na przewinięciu trafa i wymianie paru elementów ale myślę że nie zrobisz tego). T8 pracują na elektronikach z kompaktów bez problemu, warunek: moc zastosowanej elektroniki kompaktu około 20 procent wyższa od mocy świetlówki, jak poszukasz w necie znajdziesz dlaczego. Świetlówka T8 nie jest przeciążona a nawet powiem, że pracuje w warunkach łagodniejszych niż w układzie z dławikiem. Koszt profesjonalnej elektroniki do T5 jest na pewno niższy niż koszt 2 świetlówek akwarystycznych więc najlepiej sobie daruj kombinacje.
Ostatnio zmieniony 27 sierpnia 10, 08:18 przez rafalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 26 sierpnia 10, 08:22

Gdybym chciał płacić za statecznik to bym się nawet o to nie pytał :P
rafalo pisze:ść przeróbki elektroniki polegającej na przewinięciu trafa i wymianie paru elementów ale myślę że nie zrobisz tego).

Nie problem tylko wtedy gdzie oszczędność?

Ehh czyli mówisz, że nie ma sensu nawet próbować? Ale co w ogóle nie ruszy, czy zjara się czy poświeci krótko?
Widywałem foty 24W świetlówki i jakoś to świeciło.
Zobaczymy.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafalo
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 23 sierpnia 10, 12:23

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: rafalo » 26 sierpnia 10, 09:22

Wszystko co się robi musi mieć jakiś sens. Gdzie oszczędność, chyba Ci na niej nie zależy bo piszesz: "żywotność nie przeszkadza i tak nie chce mi się jej wymieniać więc tak jakby czy poświeci miesiąc czy poświeci 5 lat wszystko mi jedno", mi zdecydowanie nie biorąc pod uwagę ceny świetlówek. T5 nie zaświeci się wogóle na elektronice z kompaktu (90 procent przypadków) chyba, że weźmiesz coś koło dwukrotnie większej mocy, np. do 13W T5 z 28W kompaktu. Istnieje duża i to naprawdę duża możliwość uszkodzenia elektroniki a jak Ci strzeli kondensator to może zrobić lekką masakrę np obudowy (chyba że przewiniesz transformator, dławik i zmienisz parę elementów).

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 26 sierpnia 10, 09:49

rafalo pisze:kompaktu. Istnieje duża i to naprawdę duża możliwość uszkodzenia elektroniki a jak Ci strzeli kondensator to może zrobić lekką masakrę np obudowy (chyba że przewiniesz transformator, dławik i zmienisz parę elementów).

Się rozumie, wiem jak strzela kondensator robiło się fajerwerki :P
Dobra to trzeba składać kasę na statecznik T5 ehh a to potrwa..

Świetlówki mam po 10 zł używane, a mi chodzi tylko o barwę, która prawie się nie zmienia :)
Więc dlatego pisałem, że mi nie szkoda.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kudłaty
Ryba
Ryba
Posty: 142
Rejestracja: 15 maja 10, 16:29

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: Kudłaty » 26 sierpnia 10, 10:19

Właściwie to czemu konkretnie chcesz kupować statecznik elektroniczny?
Tańszą opcją i to zdecydowanie jest kupno statecznika magnetycznego + startery. Ja swój 1x30W kupiłem za 15zl, aktualnie chodzą na nim dwie świetlówki T8 po 15W z juwela. Jakbym się postarał to kupiłbym za 9zl ale dochodziły koszty wysyłki więc stwierdziłem ze nie ma sensu. Dlaczego kupiłem magnetyczny? Pytanie powinno brzmieć dlaczego miałbym go nie kupić, do tej pory miałem magnetyczny tej samej firmy tylko o mocy 15W i świetlówka na nim jechała 2 lata, po 3 lata przerwy wróciłem do akwa i o dziwo działa dalej z tą samą świetlówką :P To że magnetyczny się grzeje strasznie to już inna sprawa, ale nie przeszkadza to w niczym, nie którzy twierdzą że jest głośny, kolejny "bullshit". Dla mnie statecznik magnetyczny to po prostu względnie tanie źródło światła ;) Oczywiście nie można go stosować z mocniejszymi świetlówkami T5, ale te słabsze po 8W powinny ruszyć.

Pytanie brzmi czy naprawdę robi tak wielką różnice wydajność pomiędzy świetlówką T5 a T8 żeby w zainwestować w to aż tak znaczną różnice w cenie? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 26 sierpnia 10, 10:29

Kudłaty pisze:dę robi tak wielką różnice wydajność pomiędzy świetlówką T5 a T8 żeby w zainw

Pytanie brzmi czy robi Ci różnicę świetlówka o temp 15000K tylko prawdziwe, a nie świecąca na różowo-fioletowo, a świetlówka 6500K :)

Jak mi nic innego nie zostanie to kupię power glo trudno ;/
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafalo
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 23 sierpnia 10, 12:23

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: rafalo » 26 sierpnia 10, 10:44

Dławiki nie nadają się do ograniczenia prądu świetlówek T5 ze względu na inne parametry świetlówek i napięcie zapłonu T5 !!!. Dławik się mocno grzeje, nie potrzebne mi to latem (proszę poczytać o mocy biernej). Parokrotne "zimne" zapalanie świetlówki za pomocą startera mocno skraca jej żywotność, w elektronice da się zastosować tzw. ciepły zapłon (wymaga odpowiedniej elektroniki, lub przeróbki co w przypadku T8 jest proste).

Podsumowując dlaczego warto stosować oświetlenie T5 a nie T8 i ogólnie elektronikę:

-więcej światła z rury T5 o porównywalnej długości do T8 oczywiście przy większym poborze mocy
-mniejsza ilość wydzielanego ciepła- elektronika wydziela mniej ciepła niż dławik (dotyczy też T8),
-większa trwałość świetlówki T5 niż T8 (oczywiście ciepły start wydłuży czas życia każdej świetlówki)
-większa jasność z tej samej pobieranej mocy gdy świetlówkę zasili się prądem o częstości powyżej paru kHz (elektronika), względem 50 Hz (dławik). Dotyczy to zarówno T5 i T8 o około 15 procent (tyle mamy za darmo bez wpływu na trwałość świetlówki)
-brak efektu migotania (zmniejsza się go w układach z dławikiem stosując dwie świetlówki)
-możliwość zrobienia ciepłego zapłonu
-w przypadku szeregowego łączenia świetlówek T8 znacznie bardziej stabilny zapłon z elektroniki niż dławika (przerabiałem na t8, świetlówki nowiutke)

czy już przekonałem do elektroniki?

Dodatkowa ciekawostka w T5 strumień świetlny spada po 12000 godzin o około 5% w T8 15% jak się to ma do zalecanej wymiany świetlówek co pół roku? Zmiana widma świetlówki nie tłumaczy konieczności częstych zmian, jeden składnik musiałby iść drastycznie a reszta nie zmieniać się by spadło o 5 procent ;-).
Polecam dwa linki:
http://akwapodlasie.org/viewtopic.php?p ... 6199#25519
http://akwapodlasie.org/viewtopic.php?t=630

Nick sq4avs to mój nick z akwapodlasie i moja przeróbka.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 26 sierpnia 10, 10:48

rafalo pisze:15% jak się to ma do zalecanej wymiany świetlówek co pół roku? Zmiana widma świetlówki nie tłumaczy konieczności częstych zmian, jeden składnik musiałby iść drastycznie a reszta nie zmieniać się by spadło o 5 procent ;-) .

Nie wiem jak to się ma, ale w akwarystyce morskiej chłopaki i dziewczyny bardzo dokładnie widzą zmianę światła czy to co pół roku czy nawet wymiana rury co 3 miechy jak np. KZ Fiji purple.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafalo
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 23 sierpnia 10, 12:23

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: rafalo » 26 sierpnia 10, 10:54

Powiem szczerze uważam, że ludzie sugerują się opiniami i reklamami a zmiany światła nie widzą (robiłem pomiary oświetlenia i wiem jak potrafi to być zwodnicze i intuicja też). Nasze odczucie barwy zależy od pory dnia, innego oświetlenia, samopoczucia itp. Chcesz zmierzyć zrób prosty spektroskop z użyciem siatki dyfrakcyjnej i aparatu fotograficznego, robota na 1h, otrzymasz coś takiego jak rozkład widma z reklam świetlówek i nie dość, że oznaczysz długość fali każdego składnika widma to powiesz ile go jest. Przeszukaj moje linki z pierwszej strony: http://forum.vmc.org.pl/viewtopic.php?t=21263
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 10, 11:10 przez rafalo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 26 sierpnia 10, 10:57

Ale widzą, że z koralami jest coś nie tak.
Woda dobra, parametry spoko, papu to samo, następuje wymiana świetlówek i jakby nigdy nic korale znów git :)
W słodkiej nigdy nie wymieniałem co pół roku :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

rafalo
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 23 sierpnia 10, 12:23

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: rafalo » 26 sierpnia 10, 11:02

Tak jak pisałem nie wierzę w to, kwestia przypadku, nie mając całego laboratorium by to kontrolować zarówno biologicznego, fizycznego (np. pomiar świetlówek) jak i chemicznego nie można wyciągać stu procentowo pewnych wniosków. W każdym akwarium są ciut lepsze i gorsze okresy, to skomplikowana równowaga i sami wielokrotnie ją naruszamy (sama też się narusza). Zrób przyrząd i sprawdź ja mam i sprawdzałem, 1h czasu i parę złotych (<10) to niewiele a jak zabłyśniesz ;-)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zasilenie DIY świetlowki 24W T5.

Postautor: deXter » 26 sierpnia 10, 11:29

Po pierwszej daj mi aparat :P
Potem świetlówkę gdzie sztuka kosztuje 80 zł, statecznik.

Wiesz co szkoda mi trochę kasy na takie zabawy xD
Jeżeli problem nie dotyka mnie to nie muszę z nim walczyć ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości