Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

kilan
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 18 lutego 09, 18:35
Lokalizacja: Lidzbark

Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: kilan » 14 maja 10, 12:43

W ciągu roku posypały mi się 2 grzałki aquaela (jedna 75W, druga 200W) w dokładnie taki sam sposób:
Grzałka nie zawsze chce się włączyć, światełko miga (włącza/wyłącza) - fakt, że jak już włączyła to termoregulator wyłączył odpowiednio do temperatury (chyba, że wcześniej grzałka sama zadecydowała o wyłączeniu się :( ). Najczęściej na tę przypadłość pomagało kilkukrotne "prztyknięcie" w grzałkę - po tym "zabiegu" grzałka potrafiła chodzić bezawaryjnie 2 tygodnie, lub 2 dni. Podejrzewałem jakiś utleniony styk.
Nabyłem nową grzałkę aquaszut - ale postanowiłem sprawdzić, czy z tymi starymi da się coś zrobić - co najwyżej i tak do kosza pójdą.

Kolejność demontażu (ważne, aby w czasie naprawy grzałki pod żadnym pozorem nie kręcić zawartością grzałki w szkle!!! - tak można ukręcić drut oporowy grzałki!!!):
1. Grzałka.
Obrazek

2. Podwadzamy pokrętło regulacji temperatury (np. płaski śrubokrętem) - zapamiętując jak było ustawione - aby po montażu temperatura wyłączenia grzałki zgadzała się z tą na termometrze - to jednak później można jeszcze skorygować, właśnie zmieniając pozycję pokrętła na osi.
Obrazek

3. "Rozpoławiamy" obudowę plastikową.
Obrazek

I rozsuwamy.
Obrazek

Obrazek

4. Palcami zdejmujemy oś regulacji temperatury (z wieloklinem).
Obrazek

Oraz drugi element plastikowy.
Obrazek

5. Np. śrubokrętem delikatnie wysuwamy silikonową uszczelkę grzałki - będzie wychodzić razem z całą grzałką!!!
Obrazek

6. Wyjmujemy grzałkę ze szkła.
Obrazek

7. Usuwamy nalot (utlenienie) na styku - przyczynę wadliwej pracy grzałki. Należy uważać aby nie odgiąć blaszki - tam musi być około 1 mm przerwy - regulacja tego odstępu reguluje zakres pracy grzałki. Ja wyczyściłem styk papierem ściernym o gradacji 600. Element styku zaznaczony czerwonym kółkiem.
Obrazek

Składamy w kolejności odwrotnej. Jak na razie grzałki działają, testuję w zakresie włączania wyłączania i trzymania temperatury w zbiorniku + zgodność temperatury w akwa z tym co pokazuje skala(z racji pewnej nieufności do niej) tylko za dnia - z racji, że na noc włączyć mogę nową grzałkę. Na pewno opiszę czy reanimacja powiodła się w 100%. Może innym przydarzyły się podobne problemy z grzałkami - może ktoś coś sobie z tego opisu wykorzysta.

Pozdrawiam.
Adam



PS. Jeśli post nie pasuje do działu DIY (a np. do "sprzęt") proszę o przesunięcie.
112l - razbory.

gazownik
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 551
Rejestracja: 24 lutego 10, 18:47

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: gazownik » 14 maja 10, 20:34

Gratuluje zaradności.
Mam chyba 5 sztuk grzałek z których część nie działa w ogóle część działa raz kiedyś oraz jedna taka co świeci i tylko tym światełkiem ogrzewa :grin: popróbuje może i mi choć jedną na początek uda się przywrócić do życia .

skiba32
Narybek
Narybek
Posty: 95
Rejestracja: 26 grudnia 09, 17:57

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: skiba32 » 17 maja 10, 16:41

Nie wiedziałem że można grzałke naprawić. Ja swoją potłukem niechcący i dzięki tobie spróbuje naprawić. Gratulacje ;D

zexomatic
Ikra
Ikra
Posty: 16
Rejestracja: 5 czerwca 10, 12:14

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: zexomatic » 6 czerwca 10, 08:33

Bardzo fajnie to opisałeś. U mnie występuje ten problem w grzałce 25 wat. Więc teraz na pewno się do niej dobiorę :grin:

Awatar użytkownika
Dyzioo
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 9 lutego 10, 23:12
Lokalizacja: Olkusz

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: Dyzioo » 29 września 10, 21:42

Polak potrafi ! :dzieki: :brawo:
300l, 112l, 45l

Nikt nie urodził się fenomenem,
każdy z nas nawet chodzić
musiał się nauczyć.

gawronzo
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 19 sierpnia 10, 14:47
Lokalizacja: Lublin

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: gawronzo » 30 września 10, 11:08

Ludzie, chyba was pogięło :zdziwko: . Jak rozszczelnicie grzałkę to dostanie się do niej woda i w najlepszym przypadku wywali korki i zabije wam ryby. W najgorszym odejdziecie do krainy wiecznych łowów razem z rybami w trakcie grzebania w akwarium.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: deXter » 30 września 10, 11:12

gawronzo pisze:Ludzie, chyba was pogięło :zdziwko: . Jak rozszczelnicie grzałkę to dostanie się do niej woda i w najlepszym przypadku wywali korki i zabije wam ryby. W najgorszym odejdziecie do krainy wiecznych łowów razem z rybami w trakcie grzebania w akwarium.

Jeśli nie wiesz jak wygląda budowa grzałki to się nie odzywaj ;]
Jeżeli nie umiesz czegoś zrobić to się za to nie bierz proste ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

gawronzo
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 19 sierpnia 10, 14:47
Lokalizacja: Lublin

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: gawronzo » 30 września 10, 12:04

Przypominam, że grzałka jest urządzeniem zasilanym z 230V, jest całkowicie zanurzona w świetnym przewodniku czyli wodzie akwariowej razem z kablem i nie jest przeznaczona do samodzielnej reperacji. Wystarczy chwile pomyśleć czym grozi zabawa w serwisanta w takich warunkach. To tyle co mam do powiedzenia w tym temacie.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: deXter » 30 września 10, 12:46

gawronzo pisze:Przypominam, że grzałka jest urządzeniem zasilanym z 230V

No i?
Już Ci napisałem jak nie wiesz jak za coś się wziąć to tego nie rób.
Po drugie grzałka ma zabezpieczenie zwarciowe w razie czego leci bezpiecznik, wiem bo pękła mi grzałka w akwarium a ryby dalej pływały.
Grzałka zabezpieczana jest bardzo szczelnym gumowym korkiem, dlatego większość nowych grzałek jest całkowicie zatapialna, w odróżnieniu do np grzałek bez termostatów, które przepuszczają wodę, też wiem takową mam teraz i etykieta jest mokra.

gawronzo pisze:odzie akwariowej razem z kablem i nie jest przeznaczona do samodzielnej reperacji.

Uczyli Cię tego w szkole. Wystarczy złożyć tak jak była..
Dziwne filtra nie boisz się trzymać w akwarium też ma kabel i też jest na 220V ;]
gawronzo pisze:Wystarczy chwile pomyśleć czym grozi zabawa w serwisanta w takich warunkach.

Wystarczy chwile pomyśleć czy się potrafi.
Wiesz czym grozi wymiana żarówki w żyrandolu?
Albo suszenie głowy w łazience przy pomocy suszarki?

No właśnie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Dyzioo
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 9 lutego 10, 23:12
Lokalizacja: Olkusz

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: Dyzioo » 30 września 10, 14:21

gawronzo pisze:Ludzie, chyba was pogięło :zdziwko: . Jak rozszczelnicie grzałkę to dostanie się do niej woda i w najlepszym przypadku wywali korki i zabije wam ryby. W najgorszym odejdziecie do krainy wiecznych łowów razem z rybami w trakcie grzebania w akwarium.

Tak samo gdy nieumiejętnie będziemy wkładać wtyczkę do gniazdka.
Kolego czy na klikniecie przełącznika trzeba też mieć uprawnienia SEP ??? bo chyba do tego zmierzasz. Wiele rzeczy naprawiam w domu sam i nie muszę płacić za nowe czy tez płacić nie zawsze umiejętnym fachowcom i jakoś dożyłem już 38 lat. :mrgreen:

PS a jak się coś rozszczelni to jest coś takiego jak silikon akwarystyczny. :)

A, no i jest jeszcze coś takiego jak satysfakcja że coś się zrobiło samemu :)
300l, 112l, 45l

Nikt nie urodził się fenomenem,
każdy z nas nawet chodzić
musiał się nauczyć.

gawronzo
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 19 sierpnia 10, 14:47
Lokalizacja: Lublin

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: gawronzo » 30 września 10, 14:59

Podajecie nietrafione argumenty:

@dexter Wiesz czym grozi wymiana żarówki w żyrandolu?

Niczym szczególnym nie grozi ponieważ wymiana żarówki jest dopuszczana/zalecana przez producenta tejże żarówki jako samodzielna czynność serwisowa.

Albo suszenie głowy w łazience przy pomocy suszarki?

Też niczym. Suszenie suszarką głowy jest przez producenta zalecane do suszenia włosów jako główna funkcjonalność.

@dyzio Tak samo gdy nieumiejętnie będziemy wkładać wtyczkę do gniazdka.

Po to jest gniazdko aby wkładać do niego wtyczkę i trudno jest zrobić to nieumiejętnie.

Wy po prostu doradzacie ludziom czynności serwisowe które przez producentów nie są przewidziane. Pal to licho jeśli to by chodziło o sklejanie pękniętego długopisu zamiast rozbierania podwodnych grzałek.

Ale spoko, jak ktoś chce, umie, musi niech sobie grzebie w grzałkach - przecież mu nie zabronię. Najwyżej będzie kolejny Rekord Darwina :ok:

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: deXter » 30 września 10, 15:23

gawronzo pisze:Niczym szczególnym nie grozi ponieważ wymiana żarówki jest dopuszczana/zalecana przez producenta tejże żarówki jako samodzielna czynność serwisowa.

Porażenie prądem lub upadkiem z wysokości.
Nie masz papierów na 1 KV ani na pracę na wysokości powyżej 1 metra, a wymieniasz.
Co z tego, że producent nie zabrania, skoro prawo zabrania?

Wystarczy, że energooszczędna żarówka jest źle zlutowana, wywala Ci kondensator i łapę masz poparzoną, a na twarzy szkło z oparami rtęci ;]

Jak już pisałem jeżeli ktoś wie co robi to niech robi, a jak ktoś się boi to niech sie nawet nie dotyka ;]
Proste nie umiesz nie rób...
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

kilan
Narybek
Narybek
Posty: 44
Rejestracja: 18 lutego 09, 18:35
Lokalizacja: Lidzbark

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: kilan » 30 września 10, 15:27

Patrz - jakoś już prawie 5 miesięcy działa bez zastrzeżeń!!!
Rozbierz, zobacz jak to jest wykonane (a uszczelnienie jest naprawdę solidne) - potem się wypowiedz. A jak się boisz - to nie rozbieraj, też dobrze.

A z tymi nagrodami Darwina - może nie przeginaj, bo to, że Tobie coś "wydaje się" (wręcz jesteś o tym przekonany) nienaprawialne, wcale takie być nie musi.

No chyba, że jesteś producentem grzałek - wtedy taką reakcję rozumiem - sprzedaż może spaść!

Pozdrawiam
Adam
112l - razbory.

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: EyeQueue » 30 września 10, 21:29

W instrukcji obsługi mojego samochodu jest podany sposób wymiany żarówki:
"Udaj się do autoryzowanej stacji obsługi"

Czy zatem mocno ryzykuję, wymieniając ją sam? Czy mnie pogięło? A może narażam innych użytkowników dróg na śmierć?

Kilan, ja obstawiam nie producenta lecz serwisanta...

Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Awatar użytkownika
Przemek
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 20 kwietnia 10, 20:37

Re: Naprawa grzałki z termoregulatorem aquaela.

Postautor: Przemek » 30 września 10, 22:01

deXter pisze:Porażenie prądem lub upadkiem z wysokości.
Nie masz papierów na 1 KV ani na pracę na wysokości powyżej 1 metra, a wymieniasz.
Co z tego, że producent nie zabrania, skoro prawo zabrania?

Tak a od kiedy masz miec uprawnienia sepowskie albo badania wysokosciowe do takowych prac domowych? Troche sie Dex zagalopowales :czytaj: co innego w firmie.
A wracajac do tematu, wszyscy macie po troche racje. Jesli sie ktoś zna to nie ma żadnych przeciwskazań by naprawic takowa grzałke, jesli natomiast o pradzie wiemy tyle tylko, ze potrafimy wsadzic wtyczke do gniazdka ewentualnie wymienic zarowke to wtedy ryzykujemy nagroda Darwina.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości