komoda a akwarium

Gerardo
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 grudnia 09, 09:39

komoda a akwarium

Postautor: Gerardo » 3 grudnia 09, 10:23

Witam serdecznie

jestem posiadaczem tej oto komody firmy BRW

Obrazek

wymiary zewnętrzne
wysokość : 45 cm
szerokość : 167.5 cm
głębokość : 57.5 cm

pomimo iż wygląda masywnie opiera się na 2 bokach o grubości 2 cm i środkowej przegrodzie o tej samej grubości . Problem polega na tym iż z powodów technicznych (umeblowanie pokoju - brak miejsca na kolejne meble) nie jestem w stanie wstawić szafki odpowiednio przystosowanej pod akwarium. Więc doszedłem do wniosku że skoro jest ta szafka mógłbym ją wykorzystać pod baniaczek.
Długość akwa pozostałaby taka sama jak sama szafka natomiast szerokość wynosiłaby 40cm sam baniaczek byłby pojemności 267L taka nie wymiarówka jednak tylko na taka mogę sobie w tej chwili pozwolić. Więc pytanie czy ktoś wie czy tego typu szafki mogą wytrzymać takie obciążenie (standardowe szafki akwariowe sa o grubości 1.8cm tu 2cm z tego co się zorientowałem ) czy lepiej dla pewności pod blatem (jest przestrzeń) umiejscowić wzdłuż po dwa kątowniki jeden w tyle drugi na tych 40cm od tylnej ścianki w dwóch przegrodach tej komody a może ciężar który będzie rozłożony po całej długości nie wymaga ingerencji w mebel . Może jakaś inna konstruktywna podpowiedź za wszelkie rady będę serdecznie wdzięczny.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: komoda a akwarium

Postautor: osama » 3 grudnia 09, 10:29

Witamy na forum.

267l czyli zapewne 167x40x40cm?

Czyli mamy tylko trzy podpory o grubości 2cm, po zewnętrznych stronach i na środku. Odległości między nimi są spore, ponad 80cm, więc biorąc to pod uwagę, akwarium raczej nie będzie podparte równomiernie we wszystkich miejscach.

Trzy pytania:
czy blat ma grubość też 2cm?
jakiej grubości płyta/decha jest z tyłu szafki?
jak wyglądają nóżki szafki?

Generalnie, jeśli tył jest wykonany z pełnej dechy 2cm, to ja bym stawiał akwarium bez żadnego ale. Akwarium musiałoby stać nie na środku szafki, tylko z tyłu.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Gerardo
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 grudnia 09, 09:39

Re: komoda a akwarium

Postautor: Gerardo » 3 grudnia 09, 10:42

dziękuję za szybka odpowiedź .
Tył trzeba będzie chyba wzmocnić ponieważ jest standardowy jak w większości mebli, blat tak samo jak boki 2cm stąd pomysł z wzmocnieniem go od spodu kątownikami dokręconymi do pionowych płyt bo jakby nie patrzeć końcowa waga zamknie się w ponad 300kg .Niby nie wiele patrząc na zbiorniki jakie posiadacie ale zawsze to coś co cieszy każdego dnia.

p.s jeszcze te nogi a więc pionowe płyty opierają się na całej głębokość : 57.5 cm o podłogę

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: komoda a akwarium

Postautor: osama » 3 grudnia 09, 10:57

Pomysł ze wzmocnieniami nie jest zły, jednak lepszym będzie po prostu wzmocnienie tylnej ściany. Pełna tylna ściana będzie cały tył akwarium odciążała, z przodu generalnie 3 podpory powinny wystarczyć. Można też pomyśleć o postawieniu akwarium na dodatkowej desce 3cm, ale tył i tak trzeba wzmocnić, żeby cała szafka się nie "gibała". Wszystkie szafki przeznaczone pod akwaria powyżej 126l mają tył pełny. Szafki o długości powyżej 120cm mają zwykle już 4 podpory, 150cm podobnie, jednak tu jest masa znacznie większa, bo na takiej możemy postawić akwarium 150x50x60, czyli 450l. Szafki 200cm mają od 4 do 6 wzmocnień, ale mają gruby blat.

Na takiej szafce może stać nawet 720l zbiornik, co daje nam z wyposażeniem jakieś 900kg
http://www.allegro.pl/item831965196_sza ... rosta.html
więc na Twoich trzech nogach też da radę stanąć 267l ;)

[ Dodano: 3 Grudzień 09, 10:57 ]
Gerardo pisze:p.s jeszcze te nogi a więc pionowe płyty opierają się na całej głębokość : 57.5 cm o podłogę
Bardzo mnie to cieszy, Ciebie też powinno ;)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Gerardo
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 grudnia 09, 09:39

Re: komoda a akwarium

Postautor: Gerardo » 3 grudnia 09, 11:29

Jeszcze raz dziękuję za naprawdę szybka odpowiedź osama jestem niezmiernie wdzięczny i uspokojenie mnie że nie będę musiał zbytnio ingerować w sam mebel. Wzmocnię tył sam przód komody posiada poziomą listwę 2x6 która najpewniej miała spełniać rodzaj takiego stabilizatora (mała ale cóż jest z przodu ).
Właśnie obliczyłem że może dołożę te dodatkowe 5cm głębokości dla mojej przyszłej malawi bo z tego co już się oczytałem ryby te lubią większą powierzchnię dna nad wysokością a to dodatkowe dla nich 5cm (choć jeszcze to przemyślę).

Pozostaje jeszcze jedno dodatkowe pytanie a żeby nie robić offtopu po całym forum w związku z tym że baniaczek jest niewymiarowy muszę zamówić obudowę na google znalazłem 2 firmy zajmujące się tym (czyt. przyjmujące zlecenia) niestety czekam już 4 dni na jakąkolwiek odpowiedź i jeżeli taka współpraca jest na początku to chyba nie ma co się spodziewać owocnej współpracy. Może znacie dobre niezbyt drogie firmy (godne polecenia) zajmujące się produkcją pod wymiar pokryw. Miałem robić sam ale z tego co już wiem można stracić więcej niż zyskać na dłuższą metę wpływ wilgoci na płytę lub drewno itd.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: komoda a akwarium

Postautor: osama » 3 grudnia 09, 11:46

Twoje akwarium będzie długie, ale możesz sam spróbować podjąć się tego zadania:
http://www.retez.pl/Budowa-pokrywy.php
Możesz zgłosić się też do użytkownika Rama z tego forum, ale nie jestem pewien, czy podejmie się tak "długiego" wyzwania.

Gerardo pisze:Wzmocnię tył sam przód komody posiada poziomą listwę 2x6 która najpewniej miała spełniać rodzaj takiego stabilizatora (mała ale cóż jest z przodu ).
A może zamienisz to wzmocnienie na jakiś metalowy profil? Będziesz mógł sobie wtedy postawić akwarium nawet na całej powierzchni szafki. Pamiętaj, żeby całe akwarium postawić na styropianie lub chociaż grubej karimacie.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Gerardo
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 3 grudnia 09, 09:39

Re: komoda a akwarium

Postautor: Gerardo » 3 grudnia 09, 18:53

osama pisze:
Gerardo pisze:Wzmocnię tył sam przód komody posiada poziomą listwę 2x6 która najpewniej miała spełniać rodzaj takiego stabilizatora (mała ale cóż jest z przodu ).
A może zamienisz to wzmocnienie na jakiś metalowy profil? Będziesz mógł sobie wtedy postawić akwarium nawet na całej powierzchni szafki. Pamiętaj, żeby całe akwarium postawić na styropianie lub chociaż grubej karimacie.


właśnie obejrzałem dokładnie komodę i faktycznie od środka(miejsce najmniej widoczne co nie oszpeci komody) mogę zamontować dwa dodatkowe kątowniki wzdłuż tej listwy łączyłyby się ze środkową nogą tylko teraz z 267L masa zwiększyła by się do 380L czyli jakby nie patrzeć dodatkowo minimum 100kg masy

ismeria
Ryba
Ryba
Posty: 113
Rejestracja: 16 grudnia 10, 20:42
Lokalizacja: Toruń

Re: komoda a akwarium

Postautor: ismeria » 5 listopada 11, 19:10

mam mebel tej samej firmy a konkretnie: http://brw.com.pl/pl/produkt/13295-bare ... ny/v/13731

mam w planach zakup 45l akwa ale zaczynam mieć wątpliwości czy ten barek wytrzyma ciężar prawie 60kg...?w środku nie ma żadnych podpór bo są szuflady, w barku nie ma nic tylko pustka a plecy to tylko cieniutka dykta..

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: komoda a akwarium

Postautor: Hunter » 5 listopada 11, 20:01

ismeria pisze:mam w planach zakup 45l akwa ale zaczynam mieć wątpliwości czy ten barek wytrzyma ciężar prawie 60kg...?


Powiedz mężowi/chłopakowi/tacie/bratu, żeby przetestował szafkę siadając na niej :P

Wytrzyma ;) akwarium 45l jest małe i dość lekkie. Moje stoi na małym stoliczku nocnym ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

ismeria
Ryba
Ryba
Posty: 113
Rejestracja: 16 grudnia 10, 20:42
Lokalizacja: Toruń

Re: komoda a akwarium

Postautor: ismeria » 6 listopada 11, 12:26

ok ale usiądziesz na chwilę a jednak akwa będzie trochę stało... :roll:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: komoda a akwarium

Postautor: Hunter » 6 listopada 11, 12:32

No ale co to za różnica? Jak już ktoś będzie na niej siedział, to sprawdź czy sie nie ugina albo coś...
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: komoda a akwarium

Postautor: deXter » 6 listopada 11, 12:39

ismeria pisze:ok ale usiądziesz na chwilę a jednak akwa będzie trochę stało... :roll:

Obciążenie statyczne jest o wiele łatwiejszym w utrzymaniu obciążeniem niż dynamiczne.
Statycznym będzie akwarium, dynamicznym ciągle ruszający się człowiek. ;]

Wytrzymałość materiałów. Dla bezpieczeństwa możesz tylną ścianę wymienić na płytę meblową 18mm, i zamocować ją na komfirmaty.

Z tym obciążeniem to jak z wytrzymałością linki.
Na lince można zawiesić np. 500 kilo i będzie wisiało, ale ciężarek uwiązany do niej i rzucony będzie miał nie wiem z 200 kilo i loteria albo urwie się linka, albo nie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

ismeria
Ryba
Ryba
Posty: 113
Rejestracja: 16 grudnia 10, 20:42
Lokalizacja: Toruń

Re: komoda a akwarium

Postautor: ismeria » 19 marca 12, 19:08

odnowie temat, bo akwa mam już zamówione, obok barku który wstawiłam wyżej obok niego stoi szafka z półkami; nastąpiła tylko zmiana litrażu na 54l bo 45l nie mogłam dostać

barek i komoda

czy mogę akwa ustawić pomiędzy końcem barku a początkiem komody, czy ciężar się wtedy wyrówna?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: komoda a akwarium

Postautor: Doody » 19 marca 12, 20:55

54l to nie jest zbyt duży ciężar (około 60-65kg ze szkłem i żwirem). Możesz więc postawić na środku tej komody ;-) Ważne jest aby pod zbiornik podłożyć polietylenową podkładkę, albo chociaż równy ręcznik.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
aquarek
Narybek
Narybek
Posty: 29
Rejestracja: 25 lipca 12, 10:41
Lokalizacja: Złotów

Re: komoda a akwarium

Postautor: aquarek » 27 lipca 12, 17:52

pytacie się czy wytrzyma czy nie wytrzyma. nigdy nie zaszkodzi dać na tył płytę 18mm, wszystkie kąty wzmocnić od środka budowlanymi stalowymi kątownikami a pod zbiornik dać oprócz styropianu dodatkowy blat, a jeżeli komoda posiada jakieś ruchome półki to skręcić je konfirmatami na stałe i nóżki (ślizgacze) usunąć lub dołożyć w zależności od modelu mebla.
i pamiętajcie o otworach z tyłu na przewody i węże.

Dziś planujecie np. 50l zbiornik a może za rok zachce się 150l to już nie będzie zmartwień czy utrzyma ciężar.

ja tak miałem po zakupie 112l jakoś mi brakowało miejsca w baniaku i teraz stoi na 240l.

kilka wzmocnień więcej nie zaszkodzi byle nie psuć estetyki mebla

powodzenia w modernizowaniu mebli.

ps. ja na swojej komodzie tańczyłem z żoną ;) zanim zalałem akwarium
I JAK TU KARMIĆ RYBKI SKORO NA OPAKOWANIU JEST OSTRZEŻENIE "chronić przed wilgocią"

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości