bimbrownia pytanie

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

bimbrownia pytanie

Postautor: ptaku2020 » 13 maja 09, 15:59

Jestem w trakcje konstruowania bimbrowni.Zrobiłem już chyba wszystko oprócz zacieru

Obrazek

Teraz mam kilka pytań.Jeszcze nie mam dyfuzora,a więc:
1. Czy sposób z podłączeniem wężyka do filtra z napowietrzaczem jest dobry ? Posiadam filtr Resun SP-1100l.

Obrazek
(bardzo skrócona wersja filtra ;] )

Zamierzam wsadzić wężyk w miejsce,gdzie podłącza się wężyk do napowietrzania (na zdjęciu to tam z przy zaworze).Posiadam zaworek zwrotny jak widać na zdjęciu

2. Nie byłem pewien czy wyłączyć całkowicie napowietrzanie,ale już wszelkie wątpliwości rozwiane ;]

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: Bobov » 13 maja 09, 19:47

Ja tak montowałem wężyk u siebie i efekty bardzo fajne. Jedyne na co musisz uważać to dobrze ustawić przepustowość filtra. Żeby bąble szły samoistnie do filtra wężykiem a nie były zbyt szybko i zbyt dużo ich zasysane z prądem wody. Jak będziesz chciał żeby bąble dobrze się rozpuszczały to montuj filtr dość nisko. Zresztą to już sam zauważysz gdzie jest dobrze. Powodzenia :)
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: ptaku2020 » 13 maja 09, 20:02

ok dzięki :) mam akwa 65l no i zrobiłem zacier:

--> 0,5 litra przegotowanej wody
--> 200 gram cukru
--> 50 gram drożdży spożywczych

będzie ok ?
Ostatnio zmieniony 13 maja 09, 20:20 przez ptaku2020, łącznie zmieniany 1 raz.

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: Bobov » 13 maja 09, 20:17

Jak już zrobiłeś to musi :) Ja osobiście używam 1410 niezależnie od wielkości, a w Twoim przypadku zrobiłbym tak samo. Jedynie dodałbym odrobinkę sody oczyszczonej która spowalnia proces produkcji CO2, zacier starcza na dłużej :)
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: ptaku2020 » 13 maja 09, 20:21

Podłączyłem ale mało bąbelków leci.Czasami filtr wypuści kilka bąbelków a tak to stoi.Powinno być bardzo dużo bąbli ? Wiem,że musi trochę odstać i zacząć fermentować ale wolę się spytać jak to powinno wyglądać przy włączeniu
Zapraszam na Dolnośląskie forum akwarystyczne http://www.dfa.net.pl

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: Bobov » 13 maja 09, 20:27

Dlatego właśnie tak jak pisałem lepiej zrobić 1410 a ilość kontrolować niezależnie :) Ile to już chodzi? Wymieszałeś dobrze? Woda jest nadal letnia czy już zimna? Za ciepła i za zimna woda wybije drożdże więc uważaj.
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: ptaku2020 » 13 maja 09, 20:31

Letnia jest.Chodzi około 10 minut.Wymieszane bardzo dobrze.Butelka 1.5l może jest za duża na taką małą ilość zacieru ? W 2 butelce 1.3l wody jest (prawie pełna)

edit: w butelce z wodą coś zaczyna bulgotać (wydobywa się 1 bąbelek na 1-2 sekundy),więc myślę,że to dobry znak ;)

Bobov
Ryba
Ryba
Posty: 281
Rejestracja: 2 marca 09, 01:11
Lokalizacja: Kraków

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: Bobov » 13 maja 09, 21:08

No to jak 10 minut to spokojna głowa doczekasz się. Najpierw musisz wypełnić gazem 2 butelki, a dopiero później będzie szedł w rurkę to troszkę trwa :)
100L towarzyskie było... 70L towarzyskie stoi... 100L po restarcie LT w trakcie budowy...
kilka mniejszych na porodówki :)
a wszystko to razem ze mną mieszka w pokoju w bloku 2,20x2,60m - ciężkie jest życie wiecznego studenta hehe

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: ptaku2020 » 13 maja 09, 21:16

Szczelne jest bo na chwilę odłączyłem zaworek,bo myślałem,że źle założyłem no i wywaliło gazem.Może być tak,że zaworek zatrzymuje przepływ gazu ? :/ sam już się gubię,nie wiem co robić

wygląda to u mnie tak:

http://www.youtube.com/watch?v=YkzmpodIemg

butelka tak samo,tylko że z filtr wypuszcza kilka bąbelków i koniec.Trzeba dalej czekać na następną serię

EDIT: odłączyłem zaworek zwrotny,połączyłem wężyki i działa aż miło.Jutro jadę do Wrocławia i kupię dyfuzorek,bo najwidoczniej z filtrem nie wypaliło ...

edit2: roślinki zaczęły bąbelkować ;)

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: Doody » 14 maja 09, 19:42

Zamontuj dyfuzor z kostki lipowej i powinno być ok.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: ptaku2020 » 14 maja 09, 19:45

Dzisiaj odrobinę przesadziłem z podaniem CO2 co prawie skończyło się tragicznie dla moich rybek.Wszystkie próbowały łapać powietrze z powierzchni,więc odłączyłem bimbrownie od filtra i natychmiast włączyłem silne napowietrzanie z 2 strumieni.Po 30 minutach wszystko było ok.Zacier zmniejszyłem do połowy,przepływ filtra także,lecz jeszcze nie dozowałem co2 ponownie,żeby dać moim podopiecznym trochę odsapnąć po takim przeżyciu.Teraz kilka pytań:

1. Po jakim czasie będzie najbezpieczniej podłączyć ponownie bimbrownie ?
2. Czy 1 bąbelek na sekundę w butelce (1.5l) z wodą to odpowiednia ilość jaką powinno się utrzymać ?
3. Co było powodem takiego zachowania rybek ? Zbyt duża ilość CO2,przez co nie pobierały tlenu ?
4. No i czy kontynuować pracę bimbrowni połączonej z filtrem czy raczej kupić dyfuzorek z lipy ?

Podczas podłączenia bimbrowni wyłączyłem napowietrzanie.Rośliny powinny produkować tlen,ale czy w tym przypadku tak było ? Nie znam się,więc zwracam się z pomocą do was :niewiem:

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: Doody » 15 maja 09, 10:12

Tlen i CO2 rozpuszczają się w wodzie niejako niezależnie.
Jakie masz oświetlenie i jak dużo roślin?
U mnie po godzinie świecenia i podawania CO2, wszystkie rośliny zaczynają już "bąblować"
co oznacza, że stężenie tlenu jest maksymalne.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
ptaku2020
Ryba
Ryba
Posty: 147
Rejestracja: 6 kwietnia 09, 12:30

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: ptaku2020 » 15 maja 09, 10:34

Już bardzo zarosło od momentu pokazania akwa na forum.Oświetlenie ? 2x18W (0.55W/1l)
Zapraszam na Dolnośląskie forum akwarystyczne http://www.dfa.net.pl

banan113
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 29 września 09, 15:50

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: banan113 » 30 września 09, 14:02

Mam pytanie. Po jakim czasie od momentu rozpoczecia dozowania co2 zauwarzyliście u siebie zmiany? chodzi mi konkretnie o zachowanie sie roślin. Nasycenie barw nowe pędy szybkość wzrostu i t p.

Awatar użytkownika
Neshi
Ryba
Ryba
Posty: 165
Rejestracja: 8 października 09, 15:54
Lokalizacja: Śrem

Re: bimbrownia pytanie

Postautor: Neshi » 13 października 09, 07:25

Mam malutkie pytanie czym uszczelniacie w zakrętce wężyk ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości