Projekt i budowa komina - problemy

Awatar użytkownika
andro4
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:31
Lokalizacja: Warszawa

Projekt i budowa komina - problemy

Postautor: andro4 » 12 lutego 09, 23:16

Witam.

Jestem właśnie w trakcie zakładania akwarium 450L (150x50x60h) z sumpem (65x32x35h). Sump już praktycznie został wykonany, ale niestety napotkałem kilka problemów związanych z budową komina. Po pierwsze, w związku z tym, że akwarium ma być oglądane z trzech stron, najbardziej racjonalne wydaje się postawienie komina na środku przy tylnej szybie akwarium. I tu przeszkoda – poprzeczna belka wzmacniająca. Rozważam trzy możliwe sposoby rozwiązania tego problemu:
1. wycięcie tej szklanej belki wzmacniającej i wklejenie dwóch, symetrycznie względem poprzecznej osi symetrii akwarium, w odległości 30 cm od siebie;
2. zostawienie belki tak jak jest i budowa komina po jej lewej lub prawej stronie (wada – utrata symetrii);
3. budowa dwóch mniejszych kominów, po jednym z lewej i prawej stronie belki wzmacniającej. Jeden komin byłby z rurą odpływową do sumpa, a drugi z rurą powrotną z pompy (czy w tym wariancie obydwa kominy powinny być ze sobą połączone ?).
Które z rozwiązań uważacie za najlepsze ? A może jest jakieś rozwiązanie nr 4, którego jak narazie nie widzę ?

Ponadto, wymyśliłem sobie następującą strukturę komina w akwarium:
widok z góry:
Obrazek
widok z boku:
Obrazek

Celem takiego rozwiązania miałoby być wymuszenie odpowiedniego obiegu wody i zastosowanie czegoś w rodzaju prefiltra już w kominie (gąbka). I tu mam pytanie: czy przy takiej budowie komina rzeczywiście możliwe jest wymuszenie obiegu wody jak to pokazano na drugim rysunku ? Chodzi oczywiście o to, żeby ściągać nie tylko wodę z powierzchni, ale przede wszystkim syfy z dna i przez to żeby nie było konieczne wkładanie głowicy z gąbką do akwarium.

[ Dodano: 15 Luty 09, 00:38 ]
W związku z brakiem jakiejkolwiek odpowiedzi, sugestii, propozycji, opinii, temat, w zasadniczej swojej części, stał się nieaktualny (już wywierciłem otwory).

Pozostaje jedynie pytanie dotyczące sposobu wymuszenia obiegu wody (sprawa wciąż jest otwarta). Czy ma ono sens ?

No cóż. Sprawa wymuszenia obiegu wody również jest już zamknięta. Komin już powstał. Końcowa wersja jest taka, że nie będzie przegrody pomiędzy szybą komina a odpływem i dopływem wody. Będzie to w zasadzie tradycyjny komin, a dodatkowo tło będzie odsunięte od komina o 2 cm i będzie miało otwory żeby wciągać również wodę z dna akwarium.

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości