Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

bigkris
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 9 lutego 09, 17:23
Lokalizacja: Krzeszowice

Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: bigkris » 11 lutego 09, 13:01

Witam, to moj pierwszy post. dzisiaj zaczne klejenie akwarium. bedzie to 80 litrowy zbiornik z sumpem. zdjecia wrzuce pozniej. poprzednie akwarium mi sie rozkleilo.... teraz biegne odtluszczac szyby :D

wymiary akwarium to 90x26x35cm

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: Jaro69 » 11 lutego 09, 13:21

bigkris pisze:Witam, to moj pierwszy post.

Witamy na Forum.

bigkris pisze:dzisiaj zaczne klejenie akwarium.

Liczymy na jakąś fotorelację.

Zły dział, przeniosłem.
Pisz poprawnie.

grosso9
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 6 lutego 09, 21:13

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: grosso9 » 11 lutego 09, 13:30

A czy to będzie pierwszy zbiornik twojego autorstwa ? tz.Czy pierwszy zbiornik który będziesz kleił ?

bigkris
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 9 lutego 09, 17:23
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: bigkris » 11 lutego 09, 13:52

tak, to bedzie pierwszy zbiornik. rozmawialem o klejeniu z szklarzami ktorzy mi robili akwa oraz czytalem kilkanascie opisow klejenia na roznych forach

Po raz drugi: pisz poprawnie. Jaro69
Ostatnio zmieniony 11 lutego 09, 13:59 przez bigkris, łącznie zmieniany 1 raz.

grosso9
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 6 lutego 09, 21:13

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: grosso9 » 11 lutego 09, 13:54

Ale ja i tak bym nie ryzykował zalaniem mieszkania 80l wody (gdyby czasem) .Wolałbym dać szklarzowi te 50 zł (szczekałem) i mieć pewność że to robi doświadczona osoba . jak chcesz zacząć to sklej sobie na początek 20-25l .

bigkris
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 9 lutego 09, 17:23
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: bigkris » 11 lutego 09, 14:04

poradzę sobie :)

Awatar użytkownika
andro4
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: andro4 » 11 lutego 09, 14:38

A mnie ciekawi dlaczego zdecydowałeś się na sump do tak małego akwarium ? Czy ma to być akwarium morskie ?

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: Seraphim » 11 lutego 09, 14:55

bigkris pisze:90x26x35cm

Czemu tak wąsko? A sump to w zbiornikach 500l i więcej, a nie w takich wypierdkach. Chyba że masz jakiś cel tego sumpa.
Nothing runs like a Deere.

bigkris
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 9 lutego 09, 17:23
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: bigkris » 11 lutego 09, 19:35

sump tez nie będzie duży. a chciałem po prostu spróbować jak to działa. gdy będę przesiadać się na większy zbiornik będę wiedział na czym stoję i co ewentualnie poprawić.

co do wymiarów to one są takie ponieważ zbiornik był robiony do szafki na wymiar, ale wkurzyłem się i wyrzuciłem szafkę i pozostał taki wąski już.

dzisiaj zrobiłem wzmocnienie polki. jest nowa ścianka i w środku są 3 wzmocnienia. tzn ścianki po bokach i jedna mniej więcej w 1/4 szafki z polka.

Awatar użytkownika
andro4
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 15 grudnia 07, 09:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: andro4 » 12 lutego 09, 11:00

Moim zdaniem instalacja sumpa w tak małym akwarium jest pomysłem chybionym, a zwłaszcza jeśli jedynym powodem jest:
bigkris pisze:...a chciałem po prostu spróbować jak to działa. gdy będę przesiadać się na większy zbiornik będę wiedział na czym stoję i co ewentualnie poprawić.

Przecież zawsze można bazować na doświadczeniach innych forumowiczów, wzorując się na ich pracy lub ulepszając to co ewentualnie było w/g Ciebie błędne.

Zastanów się chociażby nad tym jaką pompę zastosujesz w tym sumpie. Co prawda nie wiem jaką przewidujesz pojemność i wymiary sumpa, ale zakładając że będzie to ok. 20-25 litrów, czyli np. 40x20x25h, ciężko Ci będzie znaleźć pompę (o ile w ogóle się uda), która zmieści się do jego ostatniej komory. To wszystko oczywiście zależy od ilości planowanego rozkładu komór sumpa i zarazem od ilości wkładu filtracyjnego. A zatem, najprawdopodobniej trzeba będzie użyć jakiejś pompy zewnętrznej, które generalnie najtańsze nie są i może się okazać, że zakup kubełka za np. 200 zł jest mniejszym wydatkiem niż koszt budowy minisumpa. No chyba że planujesz sump o większej pojemności, ale wtedy możesz mieć problem ze spełnieniem warunku bezpieczeństwa w razie ewentualnego przypadkowego zatkania odpływu z akwarium.

Piszesz, że będziesz się przesiadał na większy zbiornik, więc może po prostu zrób to teraz i kup zbiornik np. 450L, a to 82 litrowe akwarium wykorzystaj właśnie jako sump.

Czy dobrze rozumiem, że to akwarium ma stać na półce?:
bigkris pisze:"...dzisiaj zrobiłem wzmocnienie polki. jest nowa ścianka i w środku są 3 wzmocnienia. tzn ścianki po bokach i jedna mniej więcej w 1/4 szafki z polka."

Może dasz radę wkleić jakieś zdjęcia ?

bigkris
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 9 lutego 09, 17:23
Lokalizacja: Krzeszowice

Re: Zakładanie akwarium, krok po kroku [82 L]

Postautor: bigkris » 12 lutego 09, 12:28

zdjęcia będą, oczywiście. na 450 litrów nikt u mnie w domu się nie zgodzi raczej, a i względy finansowe. postaram się zrobić zdjęcia wieczorem

[ Dodano: 18 Luty 09, 16:20 ]
dobra nie wyszlo mi z tym akwa, w ciagu dni powinienem stac sie posiadaczem akwa 385 litrow wiec do niego zrobie sumpa, tylko bedzie on bez komina poniewaz troche boje sie wiercic w takim akwa dziury

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości