Odmulacz by Kin

Awatar użytkownika
Kin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 511
Rejestracja: 5 marca 08, 21:11
Lokalizacja: Wolbrom

Odmulacz by Kin

Postautor: Kin » 30 kwietnia 08, 14:09

Uwaga: To nie jest odmulacz "na zawsze" i nie do każdego akwarium się nadaje, ale w razie zniszczenia innego odmulacza ten zastąpi go, do czasu kupna nowego.


Istnieje wiele rodzajów odmulaczy, ja wam zaprezentuję jak wykonać podobny do tego , a o wiele mniejszym kosztem. Wykonanie jest banalne, nie potrzeba do tego zaawansowanego sprzętu

Narzędzia:
1. Ostre narzędzie np. nóż bądź nożyczki.

To będzie nam niezbędne:
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek

To się może przydać:
1. Silikon akwarystyczny



I. Praca twórcza
1. Odkręcamy nakrętkę butelki. Odcinamy 1/4 części butelki od spodu butelki. Tak aby całe dno zostało odcięte. I polewamy gorącą wodą, nie wrzątkiem! 3/4 części.
2. Wąż ogrodowy potrzeba nam około 2m, oczywiście gdy ktoś chce mieć dłuższy to nie problem. Ważne, aby on nie był grubszy niż średnica nagwintowanego otworu w butelce. Ten którego ja używałem zostawiał spory luz. Dobrze by było gdyby był giętki. Polewamy gorącą wodą, nie wrzątkiem!
3. Gumki recepturki naciągamy na koniec węża, obwijamy dokoła jednej z końców węża, nie dalej niż 5mm od końca.
4. Teraz wciskamy 3/4 butelki, częścią nagwintowaną na wąż od strony gumek recepturek, powinno stawiać lekki opór. Gumki wraz z tym jak będziemy wpychać przesuną się nieznacznie. Wpychamy aż gumki recepturki znajdą schowają się całe w szyjce butelki. Nie należy wciskać butelki za głęboko, bo będzie źle działało.
5. Od wewnątrz i na zewnątrz butelki, gdzie wchodzi wąż można pokryć silikonem akwarystyczny. Zwiększymy szczelność.

Rysunek pomocniczy:
Obrazek

Legenda:
1 - część butelki którą odcinamy
2 - zwężenie butelki, tutaj wąż nie może być już wciśnięty, więcej niż parę milimetrów.
3 - szyjka butelki/nagwintowana część butelki.
4 - wąż
5 - gumki recepturki


Zalety:
- Tanie materiały.
- Szybie wykonanie.
- Spełnia swoje zadanie jeśli chodzi o ściąganie zanieczyszczeń bardzo dobrze.
- Nadaję się też do spuszczania wody.

Wady:
- Wciąga piasek
- Wciąga bardzo drobny żwir.
- Tylko do średnich i większych zbiorników.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 08, 21:00 przez Kin, łącznie zmieniany 3 razy.
Linkin Park 4ever :P
_________________
63L Aqua Dom
1+2 Betta splendens
6 Rasbora heteromorpha
4 Corydoras aeneus

22L Ampularia Street
5x Ampularia (mała)

Awatar użytkownika
czesio xD
Ryba
Ryba
Posty: 277
Rejestracja: 13 marca 08, 15:31

Re: Odmulacz by Kin

Postautor: czesio xD » 30 kwietnia 08, 14:19

Dobrze tylko czasami może kamyki wciągać

Awatar użytkownika
Kin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 511
Rejestracja: 5 marca 08, 21:11
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Odmulacz by Kin

Postautor: Kin » 30 kwietnia 08, 14:24

czesio xD pisze:Dobrze tylko czasami może kamyki wciągać

Butelka jest na tyle długa że tego nie robi, przynajmniej ja nie widziałem tego.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 08, 21:01 przez Kin, łącznie zmieniany 1 raz.
Linkin Park 4ever :P
_________________
63L Aqua Dom
1+2 Betta splendens
6 Rasbora heteromorpha
4 Corydoras aeneus

22L Ampularia Street
5x Ampularia (mała)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odmulacz by Kin

Postautor: Jaro69 » 30 kwietnia 08, 14:38

Ogólnie Kin super, że to tak elegancko to opisałeś, ale z reguły przy projektach DIY daje się jakieś foty, nie każdy ma dobrą wyobraźnię i czasem może nie rozumieć o czym mówisz, choć dla Ciebie to jest banalnie proste.

Dwie rzeczy w wykonaniu odmulacza zastanawiają:
1.
Kin pisze:Odkręcamy nakrętkę butelki. Odcinamy 1/4 części butelki od spodu butelki. Tak aby całe dno zostało odcięte. I polewamy wrzątkiem 3/4 części.

Większość opakowań typu pet po zalaniu wrzątkiem zniekształca się. Poza tym w jakim celu to zrobiłeś?
2.
Kin pisze:Od wewnątrz i na zewnątrz butelki, gdzie wchodzi wąż można pokryć silikonem akwarystyczny. Zwiększy to nieznacznie ciśnienie z jakim będzie wciągana woda.

Obrazek A to cóż za zjawisko?
Wyda mi się, że chodzi Tobie o uszczelnienie, bo gumki tego w pełni nie zapewniają, bo innego sposobu nie widzę.

Jeszcze jedna uwaga: przy tej średnicy ssawy i węża wodę z akwarium 30l wyssie w 3 minuty, napisz do jakiego litrażu to ma zastosowanie i granulacja podłoża, by nie było całkowicie wessane razem z mułem i wodą.

[ Dodano: Sro 30 Kwi, 2008 3:40 pm ]
Kin pisze:Butelka jest na tyle długa że tego nie robi, bynajmniej ja nie widziałem tego.

Ile razy już tym patentem odmulałeś swoje akwarium z piaskiem?

Awatar użytkownika
Kin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 511
Rejestracja: 5 marca 08, 21:11
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Odmulacz by Kin

Postautor: Kin » 30 kwietnia 08, 14:51

Ile razy już tym patentem odmulałeś swoje akwarium z piaskiem?

Raz, uważałem i nie wciągało mi piasku.


jaro_kapsel pisze:ale z reguły przy projektach DIY daje się jakieś foty, nie każdy ma dobrą wyobraźnię i czasem może nie rozumieć o czym mówisz, choć dla Ciebie to jest banalnie proste.

Nie mam obecnie już żadnego aparatu :P Bo mój telefon utopiłem na dobre w 22L akwarium i aparat w nim sie zniszczył.

jaro_kapsel pisze:Większość opakowań typu pet po zalaniu wrzątkiem zniekształca się. Poza tym w jakim celu to zrobiłeś?

Powiedzmy że ktoś użyje butelki z czegoś innego ostrożności nigdy za wiele. Zdezynfekować trzeba.

I naprawdę to nie zasysa znowu tak bardzo szybko. A ściąga brudy bardzo dobrze. Oczywiście to nie jest jakiś super odmulacz, ale z braku lepszego taki też jest dobry.

[ Dodano: 30 Kwiecień 08, 15:53 ]
jaro_kapsel pisze:nie każdy ma dobrą wyobraźnię

To jak taka osoba urządziła akwarium?
Linkin Park 4ever :P
_________________
63L Aqua Dom
1+2 Betta splendens
6 Rasbora heteromorpha
4 Corydoras aeneus

22L Ampularia Street
5x Ampularia (mała)

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odmulacz by Kin

Postautor: Jaro69 » 30 kwietnia 08, 14:57

Kin pisze:Powiedzmy że ktoś użyje butelki z czegoś innego ostrożności nigdy za wiele. Zdezynfekować trzeba.

Więc na przyszłość o tym napisz.

Nie odpowiedziałeś na jeszcze jedno pytanie: na czym polega zwiększenie ciśnienia po użyciu silikonu?

[ Dodano: Sro 30 Kwi, 2008 3:58 pm ]
Kin pisze:To jak taka osoba urządziła akwarium?

Nie bądź taki hej do przodu, popatrz na swoje pierwsze akwarium przed naszymi uwagami.
Kin, czasem trzeba umieć być samokrytycznym i nie wyolbrzymiać swoich zdolności, których tak naprawdę często jest brak.

Awatar użytkownika
Kin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 511
Rejestracja: 5 marca 08, 21:11
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Odmulacz by Kin

Postautor: Kin » 30 kwietnia 08, 14:59

jaro_kapsel pisze:na czym polega zwiększenie ciśnienia po użyciu silikonu?

Jakby to wytłumaczyć.... gdy będziesz miał dziury w w innym miejscu niż, miejscu ssącym odmulacza to siła z jaką odmulacz będzie wciągał brudy będzie mniejsza. Dlatego trzeba uszczelnić to miejsce.


PS: Mój pierwszy taki post, więc proszę o wybaczenie. Błędy i niedociągnięcia poprawię :P

[ Dodano: 30 Kwiecień 08, 16:01 ]
jaro_kapsel pisze:Nie bądź taki hej do przodu, popatrz na swoje pierwsze akwarium przed naszymi uwagami.
Kin, czasem trzeba umieć być samokrytycznym i nie wyolbrzymiać swoich zdolności, których tak naprawdę często jest brak.


No żartowałem... Ale zrozumiałem to jakby taka osoba była ułomna.
Linkin Park 4ever :P
_________________
63L Aqua Dom
1+2 Betta splendens
6 Rasbora heteromorpha
4 Corydoras aeneus

22L Ampularia Street
5x Ampularia (mała)

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości