Spawanie aluminium

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Spawanie aluminium

Postautor: Seraphim » 29 stycznia 08, 18:53

Pytanie do tych, którzy już mieli do czynienia ze spawaniem aluminium. Nie posiadam spawarki, ale na allegro jest jakby lut do aluminium:
http://www.allegro.pl/item298266011_lut ... domu_.html
Zamierzałem także kupić palnik podłączany do butli propan-butan taki jak tu:
http://www.allegro.pl/item298481933_hit ... ze_fv.html
I pytania w związku z tymi rzeczami:
1. Czy taki palnik się sprawdzi? chodzi o średnice dysz i czy to w ogóle warte wydania jest 50zł.
2. Ile takich opakowań lutu miałbym kupować by wyspawać pokrywę 80x40x40 z wzmocnieniami. Jest jakiś przelicznik długości lutowania i ilości tego lutu?
Nothing runs like a Deere.

Kvasir
Ryba
Ryba
Posty: 120
Rejestracja: 17 października 07, 22:12
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Kvasir » 29 stycznia 08, 20:39

Nie lepiej by było zapłacić za usługę firmie która się profesjonalnie zajmuje spawaniem alu ?

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Seraphim » 29 stycznia 08, 20:50

A po co wywalać forsę na spawanie, skoro mogę to sam zrobić i się tego nie boję. Jedynie pytam czy tym sprzętem to zrobię. Zawsze jak sie samemu robi to się dobrze zrobi, zawsze można coś poprawić, coś dołożyć, a nawet jeśli opłaty by mi wyszły zbliżone to wolałbym sam to zrobić.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Rama » 30 stycznia 08, 00:06

1. Tak, takim palnikiem dasz radę to zrobić.
2. Wszystko zależy od tego ile masz zamiar spawać... tzn jakie powierzchnie...

Gratuluje chęci zmierzenia się i wcale nie jestem zdziwiony. Też wolę sobie wszystko sam zrobić niż mam komuś płacić... Dlatego może jestem wszechstronnie uzdolniony... Oprócz gotowania wykwintnych dań :(

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Seraphim » 3 lutego 08, 00:04

Pociągnę dalej temat pokrywy. Wymyśliłem z oświetleniem że będą to 3x24W T5 (do akwarium 80x40x40)i do tego ledki na noc, coś co by wprowadzało efekt księżyca. Myślałem tu o małej ilości led by ryby mogły wypocząć ale by jednak coś tam świeciło i nie koniecznie na środku akwarium. Włącznik czasowy do oświetlenia świetlówkowego i dodatkowo w pokrywie włącznik światła. Każda świetlówka na innym stateczniku z energooszczędnej (znalazłem na allegro energooszczędne 25W za przyzwoitą cenę).Jako że świetlówki są krótkie to myślałem o usadowieniu po bokach wsztstkich 3 świetlówek, by z boku akwarium był półmrok zasłaniający filtr i grzałkę, ale nie wiem czy to jest sens na takiej różnicy długości.
Zastanawiam się jakiej grubości ta pokrywa ma być. Myślałem o 5mm boki i 2mm główna pokrywa. Pewnie na zawiasach ale tak, by woda spływala do środka po otworzeniu. No i jakiś mały otworek by jedzenie sypać, tutaj mialem pomysł by wywalić dziurę w kształcie prostokąta i druga blacha na szynach pod spodem. Coś na kształt wizjera w starych bramach, by nic sie nie działo jak otwierałbym główną pokrywę. Tylko może być problem w wykonaniu, bo jednak nie wiem dokladnie jak się będzie spawać aluminium i czy się nie odkształci.
Nie wiem jaki otwór ma być w pokrywie gdyż się przygotowuje na zakup JBL-a cristal profi 250 i gdzie mam i jakiej wielkości te dziury zrobić. Trochę chaotycznie to napisałem ale jak ktoś ma jakieś rady czy sugestię to proszę pisać, będę wdzięczny wielce :smile:
Ostatnio zmieniony 3 lutego 08, 13:42 przez Seraphim, łącznie zmieniany 1 raz.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Rama » 3 lutego 08, 12:55

Ile to jest przystępna cena za 25W...
Bo może bym się też na to skusił... Ty byś zamówił dla mnie też... Jedna przesyłka, a następnie byś może dla mnie rozebrał i samą elektronikę wysłał...
Będzie chyba taniej.
PS. Nie przeczytałem Twojego posta ze zrozumienie... Nie wiem czemu, ale może nie chciałem. Wieczorem na spokojnie przeczytam i może coś doradzę.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Seraphim » 3 lutego 08, 12:59

11,90 za żarówę plus 9zł za wysyłkę. Statecznik 3/4x24 55zł. Więc cena się wyrównuje przy 4 świetlówkach ale zawsze to oddzielny statecznik na świetlówkę tylko baiwenia się z elektroniką więcej, by to podłączyć.
O! A właśnie mi spadły jak z nieba 2 świetlówki 24Wat osrama przepalone...no to tylko jeszcze jedna :D
Nothing runs like a Deere.

Thom (AS)
Ryba
Ryba
Posty: 268
Rejestracja: 12 listopada 04, 18:24
Lokalizacja: Far Far Away

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Thom (AS) » 8 lutego 08, 23:31

Spawaniem bym tego nie nazwał, ale połączysz tym dwa kawałki alu, nie wiem na jak długo :)
Jeżeli chcesz mieć dobrze pospawane to oddaj do jakiegoś zakładu który spawa alu TIG'iem i oni Ci to ładnie zrobią.

Awatar użytkownika
Jaro69
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11419
Rejestracja: 22 stycznia 08, 15:36
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spawanie aluminium

Postautor: Jaro69 » 9 lutego 08, 00:35

Jeśli tak się uparłeś wykonania pokrywy w całości samemu,to co do spawania,popytaj dokładniej o upewnienie się co do moich informacji na temat AlumWeld.
Z tego co wiem jest to dobre i mocne spoiwo pod warunkiem w miarę ścisłego zachowania temperatur lutowania.Musisz pamiętać,że 400 stopni ma mieć element lutowany w miejscu łączenia,a nie samo spoiwo,przegrzanie oraz zbyt niska temperatura powoduje spadek wytrzymałości (o tym chyba nie wspominają na aukcji) :mrgreen:
Napisz jak poszło jeśli już to zrobisz.

Wróć do „Zrób to sam”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości