węgorek-obsada?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
kasiaole
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 24 sierpnia 04, 20:26
Lokalizacja: legionowo

węgorek-obsada?

Postautor: kasiaole » 27 października 07, 12:43

witam
obsadę mam jak w opisie; podobają mi się węgorki-tak ta ryba jest nazwana w sklepie-nie wiem jak nazywa się fachowo-szukalam nie znalazła; mam pytanie czy węgorek tu do mnie pasuje-chcę kupić jednego-chyba nie jest stadny? i czy ma jakieś specyficzne wymagania-zywieniowo-lokalowe?
Kasiaole
130L, 5neonów inessa, 4 radostomusy,3tertry cesarskie, 4 razbory klinowe,1kiryśnik, 2kiryski panda,2 kiryski spizowe,3 jarzeńce,2 zbrojniki niebieskie,2platki koralowe, 6 gupików, 4 krewetki

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: węgorek-obsada?

Postautor: Tomek83 » 27 października 07, 19:42

Masz bardzo pomieszaną obsadę, najpierw doprowadź ja do porządku a dopiero później myśl na temat nowych nabytków. Co do węgorka, jeżeli rzeczywiście widziałaś tą rybę to dorasta ona do 1m i jest absolutnie nie do trzymania w 130l...Jest też możliwość, że widziałaś piskorka, pod niewłaściwą nazwą, ta ryba dorasta do 12cm i można ją trzymać w akwarium(jest to rybka, która powinna żyć w niewielkiej grupie).

masta
Ryba
Ryba
Posty: 146
Rejestracja: 6 lutego 05, 13:41
Lokalizacja: Kraków

Re: węgorek-obsada?

Postautor: masta » 28 października 07, 10:33

Tomek23 pisze: Co do węgorka, jeżeli rzeczywiście widziałaś tą rybę to dorasta ona do 1m i jest absolutnie nie do trzymania w 130l...Jest też możliwość, że widziałaś piskorka, pod niewłaściwą nazwą, ta ryba dorasta do 12cm i można ją trzymać w akwarium(jest to rybka, która powinna żyć w niewielkiej grupie).


Jeżeli mowa o długonosach to nie wszystkie dorastają do 1m. Najpopularniejszy (i najczęściej sprzedawany) długonos ciernisty dorasta do max 35-40cm. Do metra dorasta natomiast Mastacembelus erythrotaenia (rzadko spotykany w sklepach) o innych już nie wspominając.
Ogólnie do najbardziej znanych gatunków należą:
Mastacembelus argus (Gunther, 1831) - występuje w Tajlandii, dorasta do 30 cm długości (prawdopodobnie jest to synonim Mastacembelus pancalus. Red.).
Mastacembelus armatus (Lecepede, 1800) - żyje w Azji i dorasta do 90 cm długości.
Mastacembelus circumcinctus (znany tylko z literatury akwarystycznej i stale sprowadzany z Singapuru; posiada cechy spotykane u gatunków afrykańskich. Red. osiąga do 16cm).
Mastacembelus erythrofaenia (Bleeker, 1850) - występuje w Tajlandii, osiąga długość 1 m.
Mastacembelus loennbergi (Boulenger, 1898) - żyje w wodach zachodniej Afryki, Sierra Leone, Kamerunu i w jeziorze Czad, dorasta tylko do 30 cm długości.
Mastacembelus maculatus (Cuvier et Valenciennes, 1831) - pochodzenie jego nie jest znane, posiada cechy gatunków azjatyckich.
Mastacembelus pancalus (Hamilton et Buchanan, 1822) - występuje w Indiach, dorasta do 25 cm. Jest to prawdopodobnie jedyny gatunek rozmnażany w niewoli.

Druga możliwość to cierniooczki. Dorastają tak jak napisał Tomek23 do około 12 cm i żyją w grupach. Reszta do znalezienia w google :)

Tak gwoli ścisłości :P Jak już doradzać to sensownie............

Awatar użytkownika
kasiaole
Narybek
Narybek
Posty: 64
Rejestracja: 24 sierpnia 04, 20:26
Lokalizacja: legionowo

Re: węgorek-obsada?

Postautor: kasiaole » 28 października 07, 12:33

to napewno te mniejsze,czyli cierniooczki,w sklepie miały ok. 7cm;dzięki za pomoc
Kasiaole
130L, 5neonów inessa, 4 radostomusy,3tertry cesarskie, 4 razbory klinowe,1kiryśnik, 2kiryski panda,2 kiryski spizowe,3 jarzeńce,2 zbrojniki niebieskie,2platki koralowe, 6 gupików, 4 krewetki

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: węgorek-obsada?

Postautor: Tomek83 » 28 października 07, 13:37

masta pisze:Tak gwoli ścisłości :P Jak już doradzać to sensownie............

To do mnie? Jeśli tak to proszę jaśniej...

masta
Ryba
Ryba
Posty: 146
Rejestracja: 6 lutego 05, 13:41
Lokalizacja: Kraków

Re: węgorek-obsada?

Postautor: masta » 28 października 07, 14:21

Nie, do świętego Mikołaja Panie Moderatorze. Nie podważam Twojej wiedzy ale to już nie pierwszy post, w którym udowodniłeś pewną rzecz...
Taka moja mała rada - nie musisz odpowiadać na wszystkie posty szczególnie jeżeli nie jesteś pewien. Nie żebym się czepiał ale stwierdzenie, iż węgorek dorasta do 1m jest moim zdaniem bzdurą. Czy na świecie istnieje tylko jedna odmiana tej rybki? Czy powiedziane było, iż chodzi konkretnie o fire eel???

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: węgorek-obsada?

Postautor: Tomek83 » 28 października 07, 15:20

masta pisze:Nie, do świętego Mikołaja Panie Moderatorze. Nie podważam Twojej wiedzy ale to już nie pierwszy post, w którym udowodniłeś pewną rzecz...

To już było niegrzeczne, gdyby powiedział to kto inny dostał by upomnienie..., kulturalniej proszę...
masta pisze:Taka moja mała rada - nie musisz odpowiadać na wszystkie posty szczególnie jeżeli nie jesteś pewien

Nie odpowiadam na wszystkie jakbyś nie zauważył, może jakbyś bywał częściej na Forum to byś zauważył, że prawie nikt już ze stałych Użytkowników się nie pojawia, i pytania nowych pozostają bez odpowiedzi przez długi czas. Ale skąd masz to wiedzieć skoro pojawiasz się rzadko i najczęściej by pogadać na czacie(bez obrazy, wszystko dla ludzi ale nie krytykuj kogoś za to, że jest tu po to by komuś pomóc). Co do Twojego zarzutu, zgoda nie sprawdziłem wszystkich gatunków węgorków na świecie, nie sypnąłem danymi i nazwami łacińskim i co z tego? Nic, to, że Ty tak zrobiłeś niczego nie zmieniło bo tak czy siak jest to zbyt duża ryba dla Autorki, a najważniejsze informacje i tak podałem, to co jej się przyda w podjęciu decyzji. Więc wybacz moją tragiczną niewiedze(chyba zapadnę się ze wstydu pod ziemię), tylko pomiędzy nami jest pewne różnica: ja jestem tu po to by ktoś z tego skorzystał i potrafię przyznać się do błędu jeśli faktycznie go popełnię(co nie raz już udowodniłem)...niektóry jednak uważają się za nieomylnych...
Pozdrawiam

masta
Ryba
Ryba
Posty: 146
Rejestracja: 6 lutego 05, 13:41
Lokalizacja: Kraków

Re: węgorek-obsada?

Postautor: masta » 28 października 07, 16:15

Co do czata to się nie będę wypowiadał.
Nadal twierdzę iż Twoja wypowiedz była "..." (wpisz brakujące słowo). Zaszufladkowałeś wszystkie węgorki jako ryby dorastające do 1 metra. Czy taka jest prawda? Popatrz na ich dostępność w sklepach. Ja jak dotąd spotkałem się tylko i wyłącznie z trzema gatunkami (w tym jeden znalazłem na giełdzie i jeden na allegro). W sklepach sprzedawane są w 98% długonosy cierniste. Z tego wynikał mój post.
Co do błędów, kajania się itp. Nie chcę ci ich wypominać aczkolwiek kilka ich było (jeden szczególnie utkwił mi w pamięci :zly1: ). Według mnie jeżeli podaje się jakieś informacje to konkretne (w tym wypadku rozbieżność pomiędzy wielkością była zbyt duża i wprowadzała w błąd)
Pojawiam się może i rzadko ale nie jest to z mojej winy. Staram się nie odpowiadać na posty gdyż z własnego przykładu wiem iż jeżeli ktoś chce to sam sobie poradzi. Trochę wysiłku i google....

Jak już pisałem (ale podkreślę to jeszcze raz :)) nie mam zamiaru podważać Twojej wiedzy. Doceniam Twój wkład w forum ale staraj się wypowiadać konkretniej.

pozdrawiam

pan "nieomylny" :ok:



P.S.
przepraszam za ewentualne błędy ale pisałem posta w przerwie nauki geologii i mój mózg był już konkretnie nadwyrężony :P

Awatar użytkownika
Tomek83
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 11013
Rejestracja: 11 lutego 07, 21:45
Lokalizacja: Łódź

Re: węgorek-obsada?

Postautor: Tomek83 » 28 października 07, 16:27

Zgoda, wypowiedziałem się zbyt ogólnikowo, generalizując w sprawie węgorków, już to napisałem ale napiszę raz jeszcze: przepraszam jeżeli kogoś wprowadziło to w błąd. Mam nadzieję, że wyjaśnia to sprawę. Choć moim zdaniem to czy jeden gatunek dorasta do 40cm a inny do metra nie było najważniejszą sprawą...no ale już nic więcej nie piszę.
masta pisze:Co do błędów, kajania się itp. Nie chcę ci ich wypominać aczkolwiek kilka ich było (jeden szczególnie utkwił mi w pamięci :zly1: )

Chętnie się dowiem co Ci tak utkwiło w pamięci(zapraszam na PW).
masta pisze:Staram się nie odpowiadać na posty gdyż z własnego przykładu wiem iż jeżeli ktoś chce to sam sobie poradzi. Trochę wysiłku i google....

No cóż dość zaskakujące podejście, zważywszy na to, że po pierwsze w googlach wszystkiego nie ma, po drugie jest mnóstwo nieprawdziwych informacji, a po trzecie zawsze lepiej jest zapytać "kogoś żywego"(przynajmniej ja preferują taki sposób zdobywania informacji), rzecz gustu jak się okazuje.
masta pisze:Jak już pisałem (ale podkreślę to jeszcze raz :) ) nie mam zamiaru podważać Twojej wiedzy

Nie podważasz, każdy się myli, rzecz w tym żeby umieć to dostrzec, "ten kto uważa się za nieomylnego jest albo głupi albo chory umysłowo"(ktoś tak obrazowo to kiedyś nazwał).
masta pisze:Doceniam Twój wkład w forum ale staraj się wypowiadać konkretniej.

Dziękuję, na Twoją prośbę będę starał się wypowiadać konkretniej... ;-)
masta pisze:przepraszam za ewentualne błędy ale pisałem posta w przerwie nauki geologii i mój mózg był już konkretnie nadwyrężony

Nie ma za co, ja jestem mocno nadwyrężony sprawdzaniem popraw klasówek(poziom inteligencji moich uczniów jest wprost porażający... :zdziwko: ).
Pozdrawiam i zapraszam do ewentualnego kontynuowania rozmowy na PW bo już i tak zrobiliśmy niezły OT...

jachus0
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 30 marca 09, 21:04
Lokalizacja: Starachowice

Re: węgorek-obsada?

Postautor: jachus0 » 30 marca 09, 21:55

Ja mam dwa długonosy cierniste od 2,5 tygodnia i jestem zadowolony. Przyjemna rybka, wcale nie jest tak agresywna, nie atakuje, a mam małe akwa dopiero będę wymieniał na 112l za jakiś miesiąc. Nie wiem z jakiego powodu jeden ma już 10-11cm a drugi tylko 6-7cm. Fajnie jedzą ochotkę, tymi wielkimi nochalami buszują. Ogólnie polecam

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: węgorek-obsada?

Postautor: osama » 30 marca 09, 21:57

jachus0, nie baw się w archeologa. Poza tym 112l jest 2x za małe dla tych rybek.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości