co dobrać na dno? :-)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
jarekt
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 13 września 06, 08:23

co dobrać na dno? :-)

Postautor: jarekt » 13 września 06, 08:30

Witam akwamaniaków.
Mam prośbę o polecenie mi gatunku rybki aby ożywić dno akwarium. Mam tylko Labeo bicolor (jednego oczywiście) i biegającego po dnie raka florydzkiego (taki mały niebieski :lol: ) . Mam zbiornik 120 litrowy i na dnie ciemny żwir.
Myślełem o Cierniooczku sumatrzańskim albo zbrojniku niebieskim (np 2 sztuki). Co wy na to? Ewentualnie jakieś ładne kiryski ,ale nie jestem do nich do końca przekonany...

Pozdry,
Jarek T

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Saiqpat » 13 września 06, 09:21

IMO ten rak to nie najszczesliwszy pomysl, jesli dobrze pamietam to on troche urosnie i nie bedzie juz taki maly i zajmie sie redekoracja akwa. Ponadto labeo to dosc agresywna ryba, szczegolnie sama. Jesli dokupisz wiecej labeo to ich agresja bedzie sie rozladowywala pomiedzy nimi (taka sytuacje obserwowalem w jednym baniaku u znajomego).
Jesli jednak chcesz pozostac przy jednym labeo to moze pomysl o bocjach? ale nie wspanialych tylko modestach lub mysich. To dosc silne ryby i powinny sobie poradzic z labeo.

Co do innych propozycji to najpierw napisz czy myslisz o pozbyciu sie raka i labeo. Co do raka to w sumie za jakis czas on sam moze sie pozbyc labeo :D
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

jarekt
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 13 września 06, 08:23

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: jarekt » 13 września 06, 15:29

jest to rak florydzki,dorasta do ok10cm więc nie taki znowu duży. mam informacje od hodowcy ze trzymal go m.in.z kiryskami,NEONKAMI i razborami. U mnie też poki co nikogo nie obgryza. a ladnie wyglada. moze ruszac tylko rybki z dlugimi pletwami typu bojownik.

a co do labeo- czytalem ze wlasnie powinno sie miec tylko 1 samca bo jak jest wiecej to walcza... to juz sam nie wiem :? ... moze ktos wie na pewno? :wink:

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Dave » 13 września 06, 18:02

Ja myślę, że lepiej mieć jednego labeo, niż stadko. Labeo walczy tylko z rybami dennymi (tak było w akwarium mojego taty, skalary akceptował, ale za to nie lubił kiryśników), ale jeśli kupisz jakieś większe bocje to sobie z nim poradzoną. Natomiast stadko labeo może zabijać inne ryby denne.

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Locter » 14 września 06, 00:25

Saiqpat pisze: Ponadto labeo to dosc agresywna ryba, szczegolnie sama. Jesli dokupisz wiecej labeo to ich agresja bedzie sie rozladowywala pomiedzy nimi (taka sytuacje obserwowalem w jednym baniaku u znajomego).


Znajomy miał pewnie młode osobniki, po 5-6 cm. W takim wieku ryby są w miare spokojne, ale gdy osiągną tak 7 cm, to wtedy juz nie są przelewki i mogą się pozabijać. Wyjątkowo wiekowe i duże Labeo są tak agresywne, że nie ma siły, żeby pływały dwa osobniki w jednym akwarium.

Co do obsady - ten rak szczególnie mi nie pasuje, poza tym możesz tam wsadzić zbrojnika niebieskiego ( radzę kupić tylko 1 sztukę, bo jak trafisz na dwóch samców to ten słabszy będzie o połowę wolniej rósł od tego silniejszego, silniejszy osobnik po prostu zdominuje słabszego). Bez względu na inne ryby nie wahałbym się umieścić tam stada kirysków, dobór gatunku to już pozostawiam Tobie, choć wiadomo, że te najpospolitsze są najłatwiejsze w hodowli.
Ciężko myśle o akwarium...

Myszoskoczek
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 19 września 06, 17:44

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Myszoskoczek » 20 września 06, 19:31

Cześć!


Dokup 5 Bocji szarych 8) lub kilka Kiryśników.

Kiryśniki szybko podrosną ,a Bocje to silne ryby i labeo im nie podskoczy
więc powinno być ok.:wink:

Awatar użytkownika
Locter
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 700
Rejestracja: 7 sierpnia 04, 02:18
Lokalizacja: Limerick

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Locter » 21 września 06, 20:21

5 kirysników do 120l akwarium ? Ty chyba masz gorączkę...
Ciężko myśle o akwarium...

Myszoskoczek
Narybek
Narybek
Posty: 88
Rejestracja: 19 września 06, 17:44

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Myszoskoczek » 22 września 06, 19:23

Nie napisałem ,że ma ich być 5.

jarekt
Ikra
Ikra
Posty: 15
Rejestracja: 13 września 06, 08:23

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: jarekt » 29 września 06, 13:51

ostatnio zauważyłem że mój labeo ciagle goni reszte rybek-nawet wiekszych od siebie (doroslego skalara i duza teczanke neonowa rowniez). ponadto dowiedzialem sie ze urosnie nawet dwa razy taki,jaki jest teraz (ok8 cm) wiec chyba go oddam w dobre rece lub ewentualnie do sklepu... Od kiedy nie ma bocji w moim akwa to nie daje innym rybom zyc...

Awatar użytkownika
Aras
Ryba
Ryba
Posty: 134
Rejestracja: 24 lipca 06, 08:58
Lokalizacja: Zawiercie

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Aras » 29 września 06, 14:29

Hmm.... Moim zdaniem, koniecznie oddaj labeo, jest naprawde agresywne, ja miałem z nim niezlom przygode. Kiedys byłem w sklepie i sprzedawaca doradził mi własnie labeo, móił że to spokojna rybka lubiąca towarzystwo małych rybek. Po kilku dniach jak sie zaaklimatyzował to mi pół obsady zamordował. Potem kup sobie stadko Kirysków, lepiej Kirysków nirz Kirysników, bo kiryski są duzo mniejsze, myśle że około 5-6 szt. Ja osobiście najlepiej lubię pandy :) . Mozesz terz kupić sobie żabki, ale tylko jeśli podajesz żywy pokarm. Moje żabki jusz przywyczaiły sie do suchego i jedzą razem z rybkami to komicznie wygląda ale to przez to że jak byłem na wakacjach to mój dziadek nie dawał im mrożonek :D. Glonojadek by się przydał, zbrojniki zą ładne, bardzo je lubię ale są leniwe, lepsze sa syjamskie. Ja mam takiego ale mam wątpliwości czy to nie jest grubowarg. Ah, i jeszce został raczek, z nim bym nie ryzykował, lepiej go oddaj. Jesli lubisz bezkęgowce to kup sobie kilka(naście) krewetek. :wink:
-----------------------------------------------------
pozdrawiam, Aras

Awatar użytkownika
Martina
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 30 września 06, 11:41
Lokalizacja: z Księżyca...

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Martina » 3 października 06, 18:33

No, tak, raka oddaj, labeo oddaj kup sobie stadko kirysków, 6 - 7 szt. Pandy są delikatne, i radziłabym silniejsze corydoraski, np. pstre. Pandy, jak kiedyś je miałam szybko zdychały, ale bardzo się nimi opiekowałam. Lecz wybór należy już do Ciebie. :)
Poszukuję limek czarnobrzuchych i żyrardynek metalicznych. Jeśli ktoś wie, gdzie można je kupić, widział je w jakimś sklepie, niech napisze mi e-maila. Mój e-mail: martina.85@onet.eu

kacper
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 27 października 06, 20:31

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: kacper » 29 października 06, 20:35

moim zdaniem jesli chodz o samo dno to zakup 2-4 pielegniczki ramireza i GIT

Co prawda to zaden czysciciel glonów ani nic w tym stylu, ale za to jegowdziek i spokoj-no
sami wiecie jak to jest.

Ps.
tylko chyba tego raczka musisz niestety odizolowac- mialem go kiedys-7 ryb zabił :cry:

A labeo mozesz spokojnie trzymac pod warunkiem ze nie bedzie w akwarium ryb w kolorze typowo czerwonym

Sumek
Narybek
Narybek
Posty: 39
Rejestracja: 2 stycznia 07, 22:13
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: co dobrać na dno? :-)

Postautor: Sumek » 4 stycznia 07, 17:03

rak zabił rybki ahha ciekawe:P rak rzadko kiedy jest w stanie zabić rybkę chyba że jest to ryba denna która podchodzi mu pod korpus:) one jedzą jak już to padline i warzywa;p
planuj dobrze,lecz nietylko dla siebie ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości