200 l. Azja południowo-wschodnia

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Franek_B.
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 kwietnia 06, 18:32
Lokalizacja: Warszawa

200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Franek_B. » 8 kwietnia 06, 18:42

Witam wszystkich,
Zakładam nowy, 200 litrowy zbiornik, z ewidentnym skrętem w kierunku biotopu azjatyckiego, czyli Tajlandia, Malezja, Bangladesz i okolice. Mam też kilka upatrzonych rybek, natomiast nie wiem jakie zachować obsadowe proporcje, tj. ile ryb z każdego gatunku powrzucać. No więc czekam na propozycje obsady składającej się z:
- Razbór klinowych (ew. czerwonopręgich)
- Grubowargów dwubarwnych
- Prętników karłowatych
- Bocji wspaniałych (moja miłość :P)

Zastanawiam się też nad jakimiś krewetkami aczkolwiek/lub/oraz cierniooczkiem kuhla. Oprócz tego powinny wejść też jakieś zbrojniki.

Będę wdzięczny za pomoc.

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Behemoth » 8 kwietnia 06, 18:47

20x Razbora klinowa
1x Grubowarg dwubarwny
2+4 Prętnik karłowaty
5x Bocja wspaniała

Od siebie dodałbym jeszcze stadko 5 szt tej Bocji która jest czarna w białe plamki :wink: (eh zapomniała mi sie łacińska nazwa, może ktoś skojarzy :) )

Franek_B.
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 kwietnia 06, 18:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Franek_B. » 8 kwietnia 06, 19:14

OK, dzięki, tylko co ze zbrojnikami, krewetkami i cierniooczkiem? A tak na marginesie, to czy ten grubowarg się nie będzie źle czuł sam?

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Behemoth » 8 kwietnia 06, 20:15

Grubowarg nie będzie czuł się źle sam gdyż jest to ryba bardzo agresywna w stosunku do współplemieńców, i gdyby były dwa mogły by się nawzajem pozabijać. Z krewetkami bym nie ryzykował, gdyż są dosyć małe i delikatne a ciekawskie bocje, czy grubowarg mogły by je uszkodzić. Jeżeli już zdecydowałbyś się na krewetki to według mnie wybierz te większe typu Atya Gaboensis czy Atyopsis moluccensis, choć też nie byłbym do końca przekonany. Cierniooczki chyba nikomu nie będą zawadzać, gdyż są spokojne żyją na dnie i z tego co wiem niezbyt lubią pokazywać się akwaryście, więc nawet spora ich ilość mogłaby być. Co do zbrojnika, to jeśli chciałbyś akwarium biotopowe, to raczej odpada bo prawie wszystkie żyją w Ameryce Południowej. Z Azji kojarzy mi sie tylko przylga chińska i glonojad chiński ale nie daje głowy, że należą do Loricaridae,a coś mi świta że jednak nie. Jeśli jednak pochodzenie zbrojników nie będzie dla ciebie przeszkodzą to proponuję nabyć te mniejsze do 15 cm zbrojniki. Oczywiście zbrojnik zbrojnikowi nie równy, wiec na wstępie proponuję się wyposazyć w informacje na temat poszczególnych gatunków. Rodzaje zbrojników których rozmiary dochodzą do 15 cm to Ancistrus, Loricaria, Rineloricaria, Hypancistrus, Otocinclus. Pozdrawiam serdecznie :wink:

Franek_B.
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 kwietnia 06, 18:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Franek_B. » 9 kwietnia 06, 17:13

O, zupełnie zapomniałem. A co z Tęczankami Boesemana? Te rybki również chciałbym umieścić w moim zbiorniku, ale nie wiem czy mogę i ewentualnie ile wejdzie.

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Behemoth » 9 kwietnia 06, 17:19

Moim zdaniem tęczanki odpadają, gdyż są kiepskim towarzystwem dla prętników i razbor. Bodajże na pl.rec. czytałem, że jeden gościu wpuścił do tęczanek neonki a te w ciągu kilku sekund się z nimi rozprawiły. Zresztą sam mam tęczanki (czerwone) i sa starsznie ruchliwe co przeszkadzało by prętnikom. Ogólnie nie najlepszy pomysł.

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Behemoth » 9 kwietnia 06, 17:23

Jeśli już chciałbyś tęczanki to polecam Iriatherina werneri, Pseudomugil furcatus albo Pseudomugil gertrudae lub Melanoteania praecox :wink: Mam nadzieje że nie przekręciłem nazwy :oops:

Franek_B.
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 kwietnia 06, 18:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Franek_B. » 9 kwietnia 06, 17:45

Czyli taka obsada przejdzie:

20x Razbora klinowa
1x Grubowarg dwubarwny
2+4 Prętnik karłowaty
5x Bocja wspaniała
10x Pseudomugil gertrudae
2-3x Cierniooczek Kuhla

+jakieś zbrojniki odstające niestety biotopowo, ale być muszą.

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Behemoth » 9 kwietnia 06, 19:02

Przejdzie :wink: A czemu zbrojniki być musza, z doświadczenia wiem, że glonów zjadają jak na lekarstwo, więcej brudzą niż przynoszą pożytku :wink: No chyba, że to jakieś polecenie ,,z góry" :)

Franek_B.
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 kwietnia 06, 18:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Franek_B. » 10 kwietnia 06, 05:51

Cóż, jeżeli nie muszą, to tym lpiej, bo za zbrojnikami nie przepadam... Ale myślałem, że coś mi musi ścierać glony z szyb, roślin i kamieni... Nie tylko moja ręka co tydzień...

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Jakus » 10 kwietnia 06, 06:25

A może na glony to lepiej krewetki??? Z tego co wiem to chyba z rodzaju Caridina i Neocaridina pochodzą właśnie z tych rejonów azji więc by nawet pasowałytylko napewno wtedy grubowarg odpada i bocja wspaniała bo mogłyby je oszkodzić.
Pozdrawiam
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Franek_B.
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 8 kwietnia 06, 18:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: 200 l. Azja południowo-wschodnia

Postautor: Franek_B. » 10 kwietnia 06, 18:07

Kurczę, z Bocji wolałbym nie rezygnować... Bo to moja ukochana ryba... Zwłaszcza, że wtedy musiałbyć dać jeszcze jakieś ryby przydenne, i nie wiem jakie...

[ Dodano: 2006-04-15, 17:33 ]
Hmmm... Wcześniej Behemoth powiedział, że jeżeli już jakieś krewetki, to Atyopsis Moluccensis. No i jest, ładna krewetka, pasuje biotopowo i w ogóle mi się bardzo podoba. Teraz pytanie: Czy gdybym zrezygnował z grubowarga, to krewetki przeżyją, przy Bocjach?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości