Nowe 160

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Lukkasz
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 19 marca 21, 12:29

Nowe 160

Postautor: Lukkasz » 26 marca 21, 22:42

Witam.
Wchodzę w posiadanie nowego zbiornika 160l (80x40x50h) , bo coraz bardziej mnie wciąga akwarystyka i takie pytanie na sam start. Co Wy, jako doświadczeni akwaryści mi zaproponujecie? Nie wiem, czy jestem gotowy na akwa nastawione na jeden konkretny i wyspecjalizowany biotop, także może mi rzucicie jakieś pomysły na obsadę akwarium towarzyskiego.
Z wystroju planuję ciemne (może czarne podłodże, jeden mocno rozgałęziony korzeń (kilka możliwości moknie w beczce na wsi), niezbyt gęsta roślinność (zastanawiam się nad częściowym dywanem, tylko z czego?) ewentualnie kilka skałek wulkanicznych (ło panie, prosto z samej Etny, bo lat temu kilka miałem na owym wulkanie zbyt duży i zbyt lekki plecak, ale po zejściu na dół aż taki lekki nie był :))
Filtrację planuję załatwić dużym kubłem z prefiltrem, ewentualnie jako pomoc w cyrkulacji jakiś ładny i niezbyt duży wewnętrzny.
Plecki jak to zwykle. Czarne tło.
Światło. Ile dusza zapragnie, bo diody wszelakiej maści już się zbliżają do granicy od naszych żółtych przyjaciół. Płytki się wytrawi, radiatorów zostało, kabli dostatek, a i jakaś stacja lutownicza też się znajdzie.
Także w miarę możliwości i chęci podajcie jakieś możliwe zestawy zarybienia owej aranżacji, żebym nie walnął jakiegoś faux pas. Z przydennych planuję loricarie red lizard, bo są zaje*iste. A reszta jak na razie nie mam pojęcia.

Wiem, że do zarybienia jeszcze długa droga, ale niektóre gatunki nie są wszędzie dostępne od ręki, także będzie można zacząć rezerwować/zamawiać.

Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Albinosek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 25 marca 21, 10:00

Re: Nowe 160

Postautor: Albinosek » 27 marca 21, 08:41

okey , ja nie ekspert jednak tez kiedyś szukałem do takiej pojemności akwa ja proponuje tak : stadko kirysów(10 szt.) (najlepiej wtedy jakby był piasek) w tym litrażu myslę że już możesz mieć zbrojnika . neony Inessa tak z 20 szt. . No i ja bym dodał danio pręgowane 8 szt.
Mam nadzieję , że nic nie pokryklałem i obejdzie się bez zmian. temperature wody trzymałbym na poziomie 24 st.
( źródło z rybyakwariowe.eu

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe 160

Postautor: Marcinus » 27 marca 21, 09:54

To akwarium masz już gotowe, czy jeszcze nie zamawiałeś ?? Litraż niby spory, ale wymiary średnie, będziesz trochę ograniczony w doborze gatunków. Jeśli miałbyś jeszcze możliwość zamówić akwarium o wymiarach 100x40x50 to byłaby dużo lepsza opcja.

Jeśli zostajesz przy 80cm długości to ja bym proponował coś takiego: na górę prętnik karłowaty w układzie 2+4; na środek neon innesa 20 sztuk [ lub każda inna stadna ryba w zależności od tego co Ci się podoba] zostałbym przy jednym gatunku ryb stadnych ; na dno możesz dać kirysy [ panda, sterby itp] w ilości 6-8 sztuk lub zamiast nich apistogramma borelli w układzie 2+4 lub każdą inną pielęgniczkę [ w zależności od parametrów wody] w układzie 1+1 lub 1+2.

Lukkasz
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 19 marca 21, 12:29

Re: Nowe 160

Postautor: Lukkasz » 27 marca 21, 11:22

Ok. Ciekawe pomysły. Dzięki.
A Loricaria czerwona by się tam gdzieś zmieściła?

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe 160

Postautor: Marcinus » 27 marca 21, 12:50

[quote="Lukkasz"}
A Loricaria czerwona by się tam gdzieś zmieściła?[/quote]

Tak

Lukkasz
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 19 marca 21, 12:29

Re: Nowe 160

Postautor: Lukkasz » 31 marca 21, 18:29

Update.

Zbiornik jest.

Obrazek

Tutaj z wsypanym żwirkiem i ziemia na środek.

Obrazek


A tutaj po zalaniu.

Obrazek

Nie zalewałem do końca, żeby łatwiej było mi manipulować aż do uzyskania ostatecznego wyglądu.
Tła jeszcze brak, ale się ogarnie.
"Drzewko" po prawej jest tymczasowo, bo zrobiłem je do kostki dla kuzynki, a u mnie namaka i dojrzewa jak na razie.
Filtry i grzałka miały przyjść dzisiaj, ale inpost się opierdziela, także pewnie będzie jutro.
Diody jeszcze nie przyszły (ale evergreen ruszył, także luz), także na prędkości zamontowałem świetlówkę, bo znalazłem oprawkę z demontażu.
Jakie rośliny polecacie jeszcze?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Nowe 160

Postautor: osama » 7 kwietnia 21, 07:20

Duża ilość grubego żwiru optycznie zmniejsza akwarium, do tego tak dziwne wymiary i obecny wystrój, i wygląda jak standardowe 72l w profilu, czyli jakieś 65l :P
Jako że jest to wysoki profil, akwarium ma +/-140l.

Zastanów się, czy ten żwir podoba Ci się, bo to ostatnia szansa na jego wymianę.
Rośliny?
Masz ziemię, więc polecamy takie, które lubią ziemię, czyli o rozbudowanym systemie korzeniowym.
Pytanie, jakie lubisz? Mi leżą kryptokoryny, rogatki, żabienice ;) Tobie może coś innego.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Albinosek
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 25 marca 21, 10:00

Re: Nowe 160

Postautor: Albinosek » 14 kwietnia 21, 06:56

Ja z roślin proponuje anubiasa. Wyjątkowo ładna i wytrzymała roślina . Poleciłbym tez coś co pływa np. rzęsę drobną . Super roślina , pochłania azotany , ale uważaj bo się jak szalona czasem namnaża ( :

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości