[60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Damian123B
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 lutego 21, 20:01
Lokalizacja: Słupsk

[60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Damian123B » 18 lutego 21, 21:26

Witam wszystkich serdecznie. Jestem na tym forum nowym narybkiem. Dostaliśmy razem z żoną akwarium, po którym zacząłem zagłębiać się w akwarystykę i na tym forum znalazłem najwięcej interesujących odpowiedzi, ale nie wszystkiego się dowiedziałem, więc postanowiłem założyć konto i zasięgnąć fachowej porady.

Zacznę od historii akwarium. Poprzednim właścicielem ponoć przez 2 lata był starszy pan. Akwarium dostaliśmy w stanie widocznym na zdjęciu. Przed transportem poprzedni właściciel zlał wodę do ok 30%, żeby dało się przenieść akwa, po czym w miejscu docelowym dolałem wody [odstanej kranówy 2 doby] do odpowiedniego stanu. Na początku wszystko wyglądało fajnie ale po ok tyg rybki zaczęły się dziwnie zachowywać, chowają się po kątach i raczej nie pływają w toni, chyba że sypnie się troszkę pokarmu, wtedy pływają jak szalone.
Sporo się naczytałem o biotopach, obsadach, filtrach, oświetleniu, pokarmie itd jednak uważam że moja wiedza jest nadal marna, mam trochę mętlik w głowie.
Chciałbym się dowiedzieć opinii nt tego co lepiej osunąć z akwa, co może lepiej wymieć, zastąpić, dokupić, proszę o wszelkie porady, które poprawią życie w akwarium.

Na początek kupiłem testy paskowe JBL [wiem że są tylko orientacyjne], wodę w domu mam filtrowaną przez stację uzdatniania wody [filtr cząstek stałych, filtr węglowy i filtr zmiękczający], przy wymianie wody proporcjonalnie dolewam Tropical Esklarin, filtr płuczę w wodzie z akwa, odmulam dno pompką, nic nie wyparzam, światło świeci ok 10h dziennie.

Info o akwarium:
Obsada: [wiem, że jest pomieszany biotop]
-para bojowników
-1szt przeźroczki indyjskiej
-4 hokejówki amazońskie [jedna dorosła, 3 małe, płci nie znam]
-1 skalar
-2x kirysek
-1 glonojad
-2x gurami marmurkowe [pleć nieznana, wydaję mi się że to samice]

2 żywe roślinki, nie wiem jak się nazywają ale jedna to chyba Anubias, 2x sztuczne roślinki, wszystkie ozdoby też już były więc tak zostały, jest też jeden naturalny korzeń, bo ponoć bojowniki jego wymagają. Podłoże to drobny chyba grys biały zmieszany z piaskiem, średnio ok 3 do 6cm.

Akwarium Wromak 60L z zaokrągloną szybą – wymiary 61x33x25cm , pompka Aquaszut turbo 500-filtr coś jak filc, grzałka 100W z termostatem ustawiona na 26stC, oświetlenie jarzeniowe 1x 18W Sylvania 6500K, akwa zakryte, karmie 2 lub 3 razy dziennie małą porcją, żeby za dużo pokarmu nie opadało na dno, światło załączamy ręcznie, a filtr razem z grzałką działa na zegarze wtyczkowym od 8 do 23. Nie stosuje nawożenia.

Podaję parametry wody po 2 tyg od podmiany [ok 50%, wyniki przybliżone z pasków]:
NO3 – 50 mg/l
NO2 – 0,5 mg/l
GH-250-300 d
KH – 15 d
pH – 8,4
CL2 – 0
CO2 – 2

Akwarium w posiadaniu od 3 tygodni, jeśli o czymś zapomniałem napisać to dopiszę. Proszę o rady co warto w akwarium poprawić i krytykę tego co już się w nim znajduje. Jeśli to możliwe chciałbym uniknąć restartu akwarium.
Z góry dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam :)

https://zapodaj.net/169bc43ab9426.jpg.html
Damian

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: jurkin » 19 lutego 21, 09:30

Filtr i grzałka mają działać 24h dez przerwy. Na pewno musisz się pozdyc skalara i gurami, dla nich to zdecydowanie za małe akwarium, zbrojnik jeżeli mały na razie mugl by zostać, ale z czasem też trzeba będzie szukać jemu nowe lokum. Bez urazy :) Ale wywal te całe plastikowe badziewie, i lepiej posadź żywe rośliny.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Arturrro » 19 lutego 21, 13:50

NO3 i NO2 na bardzo dużych wartościach, zdecydowanie za dużych. PH 8,4? kosmos. Dwie roślinki, dużo plastiku, jałowe podłoże, bardzo źle dobrana obsada.

Na Twoim miejscu bym tego nie reanimował tylko sprzedał ryby i zrobiłbym wszystko zgodnie ze sztuką bo to co aktualnie posiadasz niestety ale wymaga sporo pracy a lepiej ten czas poświęcić aby założyć akwarium na nowo tak jak powinno to wyglądać.

Jeśli wybierzesz opcję reanimacji to nie wiem czy jest sens. Na jałowym podłożu bez nawożenia nic Ci ciekawego nie urośnie. Z tego co widzę poziom podłoża zdecydowanie za niski (rośliny Ci się w nim raczej nie ukorzenią). Chyba, że zrobiłbyś mcharium + anubiasy lub bucki.

Obsada jest niestety bardzo źle dobrana.

Musisz ogarnąć wodę bo jej parametry wskazują, że dzieje się tam wiele złego. Pierwsza rzecz to dobre bakterie nitryfikacyjne, które zmielą Ci NO2. Zrobić porządek z obsadą. Podmiany wody co 3 dni po 50% aż zejdziesz z NO3 do około 10-15ppm. Potrzebujesz dużo więcej roślin niż to co masz. Plastik jest strasznie słaby w akwariach. Ani to wygląda ani nie daje pożytku dla ryb.

Paski testowe nadają się dla kobiet jak chcą sprawdzić czy są w ciąży. W akwarystyce tylko i wyłącznie testy kropelkowe bo dopiero one dają przybliżone stężenia pierwiastków. Paski no cóż, pieniądz w błoto.

Napisałeś, że przy cytuję: "wymianie wody" - w jakiej ilości ją wymieniasz ? Sugerujesz tym stwierdzeniem, że 100% ale mam nadzieję, że źle Cię zrozumiałem.

Damian123B
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 lutego 21, 20:01
Lokalizacja: Słupsk

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Damian123B » 19 lutego 21, 22:17

Dziękuję za odpowiedzi. Grzałka z filtrem przełączona już na 24h, oświetlenie załączane ręcznie tak jak było do tej pory. Odnośnie "wymiany wody" miałem na myśli podmianę ok 30%... źle się wyraziłem. Podmianę robiłem już 2 razy czyli co tydzień odkąd posiadamy akwarium. Jeżeli chodzi o gurami i skalara to mamy komu oddać. Resztę rybek może jakoś uda się sprzedać lub ewentualnie oddać.

Utwierdziłem się w przekonaniu, żeby zakupić zestaw kropelkowy do pomiaru wody polecany z forum, paski najwyżej wylądują na ogłoszeniu.

Poczytam jeszcze trochę o podłożach i przykładowych osadach. Zastanawiam się tylko czy warto teraz kupić np. kilka moczarek zamiast plastiku, który tam siedzi, ponieważ zanim się rybki sprzedadzą/oddadzą itd. może minąć trochę czasu, a moczarki mogę chyba zostawić sobie na dalszą obsadę.

Odnośnie zbrojnika to jeszcze jest mały- ok 6cm.
Niestety to prawda, że fizyki i natury się nie oszuka. Chciałem uniknąć restartu, ale rozumiem, że wszystko inne to bezsens i strata czasu, jak każdy początkujący liczyłem na to, że to nie będzie wymagało dużego nakładu czasu i pieniędzy, ale prawda jest taka, że jakby się człowiek na tym znał przed odebraniem akwarium to by wiedział, że to nie jest najlepszy zestaw :)
Damian

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Arturrro » 20 lutego 21, 09:27

Tutaj każdy z nas popełnił masę jakiś błędów. Jak już będziesz się przymierzał do restartu i przemyślisz sobie krok po kroku co chcesz zrobić to najlepiej jak wrzucisz na forum zarys swojej koncepcji a na pewno z chłopakami Ci pomożemy i skorygujemy to co mógłbyś zrobić lepiej :)

Damian123B
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 lutego 21, 20:01
Lokalizacja: Słupsk

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Damian123B » 23 lutego 21, 10:00

Witam ponownie. Sprawa na chwilę obecną wygląda tak, że oddałem już wszystkie rybki oprócz 2x kirys pstry i mały zbrojnik. Wszystkie plastikowe rośliny wyjechały i zostały zastąpione żywymi, które dostałem od znajomego z dużo większego akwarium. Gatunków nie znam ale jedno to rodzaj trawy, inne podobne do anubiasa, a reszta pływająca po tafli. Jak będzie potrzeba to postaram się je rozpoznać i zamieszczę nazwy. Cały osprzęt pracuje tak samo jak wcześniej, nic się nie zmieniło oprócz ilości ryb.
Mam jeszcze pytanie techniczne. Ostatnio u siebie w sklepie widziałem, że do mojego aquaszut turbo 500 można dokupić dodatkowy pojemnik do filtra i wkład z ceramiki do niego w kwocie łącznej 20zł. Warto coś takiego kupić?

Poza tym rozglądałem się za dostępnością rybek w sklepach i mam taką propozycję:

- Pielęgniczka Ramireza - 1+1, LUB Pielęgniczka Agassiza - 1+2
- Zwinnik - 10, LUB Bystrzyk neonowy - 10, LUB razbora galaxy - 10
- chyba że lepiej coś z pielęgniczek lub żałobniczek
- dokupić 2 kirysy pstre czy 4 otoski? albo nic?
Lub
Krewetka red cherry lub amano 4 ZAMIAST otosków lub kirysków?

Powoli przymierzam się do restartu akwarium. Żadnych ślimaków, żab itp. nie chcemy. Na chwilę obecną proszę tylko o odpowiedź odnośnie filtra i proponowanej obsady - będę już mieć obraz na przyszłość.
Pozdrawiam!
Damian

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Marcinus » 23 lutego 21, 10:55

Jak najbardziej możesz do aquaszuta dokupić kolejny pojemnik i wypełnić go wkładem np. seachem matrix.
Ramirezy to delikatne ryby, na pewno nie dla Ciebie na tym etapie. Agassizi na pewno nie w haremie, samice w trakcie tarła są bardzo agresywne, zabiłyby samca; ja osobiście najbardziej polecałbym Ci na początek Apistogramma Borelli w haremie, są to łatwe i spokojne pielęgniczki idealne na początek.
Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek pielęgniczki to daruj sobie krewetki, będą pokarmem.

Damian123B
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 15 lutego 21, 20:01
Lokalizacja: Słupsk

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Damian123B » 23 lutego 21, 17:54

Ok, dzięki za odpowiedź. Wkład ceramiczny kupiony. Zatem przy zarybianiu w przyszłości mogę mieć taki zestaw?
10x razbora galaxy
2x kirysek pstry
4x krewetka red cherry
1x zbrojnik, który już jest
Wszystko mam dostępne w sklepie stacjonarnym.

Z pielęgniczek rezygnuję na rzecz krewetek. Krewetki wymagają dobrych parametrów wody, nie wiem czy uda mi się je utrzymać. Może lepiej mieć dodatkowe kiryski lub otoski, których jeszcze nie mam. Szczerze mówiąc te Apistogramma Borell też są ładne, może lepiej zrezygnować z krewetek, a wziąć dodatkowe 2 kiryski, czytałem że w 60l często mają ok 4-5 szt. kirysków.
Pozdrawiam.
Damian

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: [60L] Akwarium towarzyskie, biotop mieszany-porada

Postautor: Marcinus » 23 lutego 21, 18:06

Krewetki red cherry nie mają wielkich wymagań, ale kup ich 10 sztuk, to zwierzaki stadne, to samo tyczy się kirysków , 2 sztuki to za mało, 4-5 minimum.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości