[200l] Akwarium towarzyskie.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Rapala
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 grudnia 20, 11:25

[200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: Rapala » 28 grudnia 20, 11:54

Witam.
Zbiornik o wymiarach 100x45x45, 202l brutto
Podłoże Dark Soil
Filtracja Eheim 2273, wkłady Eheim Mech Pro, Eheim Bio Mech i Eheim Substrat Pro czyli to co było w zestawie.
Dodatkowo mechaniczny Aquael Uv 500, standard dwie gąbki (zamierzam wyrzucić gąbki i wsypać tam węgla aktywowanego)
Mineralizator Growise, nawozy to sole z kalkulatora Zulixa. Staram się trzymać No3 12, Po4 1,2 , K 24 , dawki dzienne.
Oświetlenie Chihiros WRGB II 100w puszczone na razie na 35%.
Co2 z butli, według indykatora tak 24mg/l czyli jasny zielony.
Gh około 7-8
Kh 4
Ph 6 do 6,2
Akwa zalane na początku grudnia.
I tu moje główne pytanie czyli obsada.

Chciałem tam dać:
Skalar czarny 1 para
Gurami Mozajkowy 1+4
Danio Malabarski 10 szt
Razbora Espei około 20-25 szt
Kirysek Sterby 6 szt lub Otosek 10szt

Proszę Was o weryfikację tego i ewentualne zmiany, propozycje.

Z góry dziękuję.

Rapala
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 grudnia 20, 11:25

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: Rapala » 30 grudnia 20, 11:23

Nikt się nie wypowie?

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: Arturrro » 30 grudnia 20, 17:43

Cześć,

Książkowo skalar lubi PH w przedziale 6,5-7 i temp. wody około 27-28 stopni. W praktyce przeżyje nawet w PH 5,4. Jeżeli nie zejdziesz z PH poniżej 6 to dla tej ryby środowisko, które stworzysz nie będzie miało wpływu na kondycję ryby. Ogromnym minusem jest wysokość Twojego akwarium. Skalar to naprawdę wysoka ryba. Jak doliczysz jeszcze dno to Ci ubędzie trochę. Decyzja należy i tak do Ciebie ale zaleca się dla nich minimum 50cm wysokości.

Dla gurami bardzo ważna jest różnica temperatur wody w akwarium a powietrza. Jeśli będzie zbyt duża różnica to może przeziębić labirynt. Co to jest ów labirynt. Dzięki niemu ryby labiryntowe pobierają powietrze atmosferyczne z nad powierzchni (jest to dodatkowy narząd do oddychania). Wg mnie aby przypadkiem nie spowodować rybie kuku to zalecam pokrywę do akwarium. Osobiście bez niej bym nie zdecydował się na tą rybę ale każdy podchodzi do sprawy indywidualnie.

Danio bym odpuścił bo Skalar i Gurami to ciepluchy. Choć i tak przeżyją w temp. 25 stopni bez problemu ale nie wiem czy jest sens kombinować.

Razbora jak najbardziej.

Kirysek to samo co danio :)

Otosek prędzej jak kiryski :) Z resztą otoski to dla mnie pancerniaki w akwarium. Nigdy przez tyle lat nie miałem najmniejszych problemów z nimi a żyły w różnych konfiguracjach.

Rapala
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 grudnia 20, 11:25

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: Rapala » 30 grudnia 20, 21:54

Danio, Gurami, Razbory i Otoski już zamówione.

Co do Danio to rzeczywiście temperatury 21-25. Nie zwróciłem uwagi na to. Mogę jeszcze zmienić. Wystarczy jeden telefon . Tylko na co?

Gurami... hmm pokrywy nie planuje. Temperatura w pokoju teraz zimą to 22°C, latem pewnie z 25°C. Belka 100W nieźle grzeje więc nad taflą woda też ma coś około 26°C. Powinno być dobrze.

Czekam w takim razie na jakieś propozycje co dać zamiast Danio.

nsp
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 985
Rejestracja: 18 grudnia 09, 17:27
Lokalizacja: Białystok

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: nsp » 31 grudnia 20, 08:12

Rapala pisze:Gurami... hmm pokrywy nie planuje. Temperatura w pokoju teraz zimą to 22°C, latem pewnie z 25°C. Belka 100W nieźle grzeje więc nad taflą woda też ma coś około 26°C. Powinno być dobrze.


Też tak kiedyś myślałem jak miałem bojowniki. W pokoju temp. ok. 24*C zimą, ale wystarczył ruch chłodniejszego powietrza z pomieszczeń obok i z bojkiem mogłem się żegnać.

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: Arturrro » 31 grudnia 20, 08:36

W doborze ryb do akwarium powinieneś kierować się tym aby w miarę możliwości po jedynym z gatunków pływało na różnych wysokościach. Otoska nie liczymy bo go zobaczysz jedynie przyklejonego na szybach lub liściach i czasem przepływającego w grupie na drugą stronę zbiornika. Gurami z pewnością zajmie środkowe i wyższe części akwarium. Razbory głównie środek. Brakuje Ci ewentualnie ryby na dno akwarium, która będzie sobie tam żerowała. Możesz pomyśleć nad:
- kirysek wspaniały, karłowaty,
- zbrojnik niebieski, zebra,
- ewentualnie bocja karłowata.

Oczywiście pamiętaj o odpowiedniej ilości aby nie było ich za dużo bo da to słaby efekt tzw. przerybienia. Dodatkowo nie trzymaj się również tak mocno wytycznych dotyczących temperatur oraz PH. Na delikatne odstępstwa możesz sobie pozwolić i znaleźć gdzieś kompromis. Jeśli nie będzie to zbyt duże wahanie jakiegoś parametru to rybie się nic nie stanie. Mają to do siebie, że zaadoptują się do wielu innych warunków niżeli mają w naturze.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 598
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: jurkin » 31 grudnia 20, 09:23

Rapala pisze: Powinno być dobrze.

Nie będzie dobrze, chcesz labiryntowce - nakryj akwarium, pokrywą, szklo. Bo będzie po nich.

Rapala
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 28 grudnia 20, 11:25

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: Rapala » 31 grudnia 20, 15:32

A gdybym użył osłon do lampy Chihiros

https://www.invital.pl/akcesoria-do-akw ... m=referral

A co do ryby na dno to fajny jest ten zbrijnik zebra. Tylko najlepiej chyba jedną sztukę bo rośnie dość spory, a na stado za mały zbiornik.
Po drugie cena.. chyba przesadzona

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: [200l] Akwarium towarzyskie.

Postautor: Arturrro » 31 grudnia 20, 19:38

Rapala pisze:A gdybym użył osłon do lampy Chihiros

https://www.invital.pl/akcesoria-do-akw ... m=referral


Nie wiem jak się sprawdzi takie zakrycie ale wydaje mi się, że w przypadku Gurami musisz zakryć całość powierzchni. Masz wtedy pewność stałych temperatur bez wahań.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości