Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Jacullka
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 19, 00:03

Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Postautor: Jacullka » 15 maja 19, 00:31

Witam,
posiadam 15 szt neona czerwonego. Pomimo, że jest to gatunek ławicowy, to niestety u mnie nie pływają zwartą grupą a bardziej indywidualnie.
Czy istnieje gatunek, który pływa w zwartej grupie?

Dzięki za pomoc!

Wymiary zbiornika 112l
Obsada:
Neon czerwony: 15
Kirysek panda: 6
Otosek: 5
Molinezja złota: 3

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Postautor: Hunter » 15 maja 19, 05:39

Ławica musi mieć "straszaka". Większą rybę, przed którą ławica czuje respekt. Zbieranie się ryb w ławicę to ich system obronny, w kupie czują się pewniej.
Zwinnik jarzeniec starał się trzymać u mnie w kupie, choć i tak pojedyncze osobniki pływały gdzie chciały. Nie miałem straszaka ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Postautor: jurkin » 15 maja 19, 07:17

Lawica też musi mieć gdzie pływać, 80 cm to trochę za mało. Ze wszystkich ryb lawicowych co miałem to akurat neon czerwony najgorzej trzymał się w grupie, najlepiej razbora hengela, teraz mam espei i w zwartej grupie trzymały się pierwszy miesiąc, teraz oswoily i gurami dwuplame nie robią na nich wielkiego wrażenia, ale i tak jest lepiej jak z neonami. Zauważyłem też że chętniej zbierają się w grupę jak rośliny są po mocnej przycince, przestrzeń robi na nich większe wrażenie niż straszaki.

Jacullka
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 19, 00:03

Re: Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Postautor: Jacullka » 15 maja 19, 08:22

A czy tzw "straszak" nie będzie miał negatywnego wpływu na ogólne samopoczucie ryb? Stres raczej chyba niezbyt dobrze wpływa na ich zdrowie, barwę itp.

Co do wielkości akwa, to może rzeczywiście do mojego jakieś mniejsze ryby ławicowe? Jak by nie było to neon czerwony rośnie do sporych rozmiarów. Ta rozbora hengela wygląda dobrze.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Postautor: jurkin » 15 maja 19, 10:38

Jacullka pisze:A czy tzw "straszak" nie będzie miał negatywnego wpływu na ogólne samopoczucie ryb? Stres raczej chyba niezbyt dobrze wpływa na ich zdrowie, barwę itp..

W naturze ryby są bardziej zestresowane niż w naszych akwariach, ciągle muszą walczyć o pokarm i przeżycie, a czują się tam duuużo dużo lepiej.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Postautor: Hunter » 15 maja 19, 11:34

Zauważyłem też że chętniej zbierają się w grupę jak rośliny są po mocnej przycince, przestrzeń robi na nich większe wrażenie niż straszaki.
To efekt nagłej zmiany środowiska i stres z tym związany. Bujny gąszcz służący między innymi za kryjówki i ogólnie znane otoczenie nagle ulega zmianie. Podobnie jest np ze zmianą oświetlenia na mocniejsze, albo nadmiernym ruchem wokół akwarium jak np dzieciaki szaleńczo oglądają akwarium wtykając nos z każdej strony :lol: Coś się zmienia w środowisku, ryba to widzi, zwiększa czujność, zbija się w ławice.

Jacullka pisze:Co do wielkości akwa, to może rzeczywiście do mojego jakieś mniejsze ryby ławicowe?

Moje jażeńce pływały w 80x30 ;)
Fajną opcją jest też Danio margaritatus albo Razbora borneańska. Małe i zazwyczaj trzymają się razem. Całkiem możliwe, że stworzą u Ciebie fajną ławicę. Oczywiście nie próbuj mieszać rożnych gatunków ryb ławicowych bo efekty będą mizerne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Ritter72
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 1 czerwca 19, 09:04

Re: Jakie ryby ławicowe pływają ciasno w zwartej grupie?

Postautor: Ritter72 » 1 czerwca 19, 09:27

Jacullka pisze:Czy istnieje gatunek, który pływa w zwartej grupie?

Wymiary zbiornika 112l



Dzień dobry. Mam akwarium 112 litrów. A w nim stadko Zwinnik Blehera - Hemigrammus Bleheri.
Trzymają się mocno razem. Wszędzie są razem. I swoim zachowaniem przyciągają inne ryby, które przyłączają się do ławicy.
Proponuję zamienić molinezje na 6 zwinników :D

Pozdrawiam
Oczywiście możesz żyć bez ryb, ale jaki to ma sens? :mrgreen:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości