obsada do 30 L

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
gringo91
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 lutego 19, 17:53

obsada do 30 L

Postautor: gringo91 » 3 lutego 19, 18:12

Witam
To mój pierwszy post na forum ;) Kiedys za dziecka miałem akwarium i teraz zachciało mi się nano akwarium które cieszyło by oko w mieszkaniu ;)
Trochę techniki:
akwarium 40x25x30(wysokość)
filtr pat mini + u jet3
oświetlenie belka t5 2x6W
podłoże bazalt 2-3 mm
korzeń + korzeń w kształcie drzewka + kokos
rośliny planuję 2/3 odmiany anubiasa, bucek, mech na drzewko, valisneria

Obsadę wymyśliłem sobie taką:
2-3 tylomelania
6 szt corydoras habrosus
10 szt microrasbora galaxy
3 szt cambarellus patzcuarense orange (harem 2+1)
ewentulanie jeszcze jakiś fajny glonojad ale nie wiem czy nie za małe akwa na glonojada.

NIe przekombinowałem z obsadą? Liczę na porady i sugestie.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada do 30 L

Postautor: Dhuz » 3 lutego 19, 20:14

Przyjrzyj się temu, co w tym dziale jest na czerwono u góry:
Obrazek

Pisząc temat w tym dziale ciężko było pominąć tą adnotację.

Tylomelanie rosną do 5cm+, szykuj się na zasranie takiego akwarium.
C. habrosus, podobnie jak inne kiryski małych gatunków, warto trzymać w akwariach od 60cm i w większych grupach, by móc obserwować to, co ta ryba instynktownie robi - pływa w toni w stadzie. Dodatkowo kiryski na bazalcie przestaną być kiryskami, bo zetrą sobie wąsy na szorstkim podłożu. Po co kupować rybę, której nie pozwoli się na naturalne zachowania?
Danio perłowy, a nie "microrasbora galaxy", to wybór, który powinien Ci się w takim akwarium sprawdzić pod warunkiem, że będziesz mieć odpowiednie warunki wodne - pamiętaj tylko, żeby tym rybom zapewnić sporo cienia i święty spokój, wobec czego:
cambarellusy nie nadają się do ryb o charakterze danio perłowego. czy są z nimi trzymane? pewnie. tylko po co? Cambarellus wcale taki mały nie rośnie i jak któregoś danio capnie, to go sobie zeżre.

Małe akwarium = niewiele małych zwierząt
Średnie akwarium = dużo małych zwierząt albo niewiele średnich zwierząt
Duże akwarium = bardzo dużo małych zwierząt lub dużo średnich zwierząt lub niewiele dużych zwierząt

Trzymaj się tych prostych zasad w układaniu sobie obsad, to sobie nie dołożysz roboty. :P

gringo91
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 lutego 19, 17:53

Re: obsada do 30 L

Postautor: gringo91 » 3 lutego 19, 23:55

Dzięki za rady :D uwierz lub nie ale pisząc ten post nie widziałem tego czerwonego paska :P co do podłoża to w takim razie przysypie bazalt czarnym żwirkiem kwarcowym bo bazaltu mam za mało i tak. Czy może lepiej bazalt przysypać podłożem aktywnym benibachi i akwa zalać wodą to a nie destyloka? Kirysek karłowaty też się nie nadaje? Sugerowałem się strona rybyakwariowe.eu i według niej takie akwa wystarczy na średniej wielkości stadko kirysków.
A jakie ciekawe ślimaki zamiast tylomelanie polecisz do takiego małego akwarium? :) Jeszcze kwestie raczków muszę przemyśleć. A dla Danio perłowego wystarczy zacienienie miejscowe który uzyskałbym wrzucając jakieś rośliny pływające?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada do 30 L

Postautor: Dhuz » 4 lutego 19, 19:20

rybyakwariowe.eu jest bardzo szczodrą stroną, która jeszcze nie dawno sugerowałaby, że ryby Tanganiki można trzymać technicznie rzecz biorąc z rybami z Amazonki. :P Także traktuj stronkę z przymrużeniem. 40-centymetrowe akwarium 30l to naprawdę niedużo. To dwa moje wiaderka do podmian. Musisz mieć na uwadze, że im mniejsze akwarium, tym ciężej się je prowadzi, bo szybciej następuje pogorszenie jakości wody, a przy takiej długości zbiornika ryby, które pływają szybko będą się kręcić niemal w miejscu. Stąd kiryski lepiej odpuścić, bo marna z nich będzie pociecha.

Co do bazaltu, nic Ci nie mogę doradzić, bo dla mnie to podłoże bezużyteczne, podobnie jak "czarno" barwiony żwir/piasek kwarcowy. Najlepsze są albo podłoża aktywne jak idzie się w rośliny, albo piasek dla ryb. Jeśli zalejesz akwarium destylką, prosze Cię nie kupuj danio perłowego, bo to ryba wód średnio miękkich/średnio twardych o neutralnym odczynie. Bardzo miękka woda i kwaśna woda nie będą zbyt zdrowe.

Zamiast tylomelanii możesz wziąć np. zatoczka różowego. Mnoży się wolno jak na zatoczka i nie rośnie duży.

gringo91
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 lutego 19, 17:53

Re: obsada do 30 L

Postautor: gringo91 » 4 lutego 19, 19:45

Dzisiaj poczytałem w kilku źródłach i na bank nie będę zalewał RO bo głównymi lokatorami mają być właśnie danio perłowe.
Jest jakaś godna polecenia strona w której są opisane prawidłowe wymagania poszczególnych ryb?
Jeszcze nad tym podłożem się zastanawiam :P bo bardzo podobają mi się akwaria z czarnym podłożem.
Poczytałem pomierzyłem i z tego co ustaliłem na chwilę obecną mam wodę w kranie o ph 7,1-7,4 przy GH 14-17.
Dla danio i otosków bedą to odpowiednie parametry wyjściowe? Bo jakie będą w akwa z korzeniami roślinami i resztą okaże się dopiero po zalaniu i dojrzeniu zbiornika :D
To ze ślimaków zrezygnuję bo różowe zatoczki nic a nic mi się nie podobają.

Awatar użytkownika
pimowo
Ryba
Ryba
Posty: 265
Rejestracja: 4 sierpnia 18, 18:40

Re: obsada do 30 L

Postautor: pimowo » 4 lutego 19, 20:32

Zobacz tutaj http://www.seriouslyfish.com odnośnie rybek
Moje nowe hobby:
300l Ogólnie misz-masz

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada do 30 L

Postautor: Dhuz » 5 lutego 19, 06:02

Troche wysokie to GH, przydałoby się przez pół z demineralką przetrącić - przy podmianach nie powinno być problemów, bo podmiany w takim akwarium robi się po 10l, zatem co tydzień-dwa baniak 5l demi. ;)

Otoski nie dość, że są komicznie niemal wrażliwe na zmiany warunków (więc np. po zakupie mogą Ci prawie wszystkie wyzdychać mimo, że zaaklimatyzowane w sklepie wyglądają dobrze - pieniądze wywalone w rybie trupki i zero radości), to będą obciążać biologię, bo te ryby potrzebują jeść i są w dużej mierze roślinożerne, co oznacza, że paskudzą podobnie jak ślimaki na potęgę.

Rozważ rozpoczęcie tej zabawy na spokojnie od danio i roślin, zobaczysz, że nie ma potrzeby dopakować innymi rybami jak to się rozwinie po paru miesiącach i danio poczują się pewniej. Jak chcesz coś z sumokształtnych, to musisz mieć piasek na dnie. I wtedy lepiej już Hara jerdoni, choć nie nastawiaj się, że będą chętnie pobierać pokarm i przeżyją, to ryby problematyczne. A jak chcesz więcej ryb i wielogatunkowe, to celuj albo w dłuższe akwarium robione na zamówienie (np. 90x20x20) w którym puścisz ryby potrzebujące dłuższego zbiornika, albo w coś z większych "standardów", np. 54l.

gringo91
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 lutego 19, 17:53

Re: obsada do 30 L

Postautor: gringo91 » 5 lutego 19, 07:46

Podmianki z samej wody Demi? Nie pół na pół z kranowa tak jak na start zbiornika?
Nie spodziewałem się że otoski takie problematyczne mogą być. No nic chyba zrobię tak jak mówisz rośliny i danio i zobaczymy jak to się rozwinie. 10 sztuka Danio nie będzie za dużo ?

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: obsada do 30 L

Postautor: osama » 5 lutego 19, 09:10

Danio Galaxy? Przypadkiem nie kupuj pręgowanych czy innych wymagających znacznie większej przestrzeni.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada do 30 L

Postautor: Dhuz » 5 lutego 19, 09:41

Nie, pisałem Ci wyżej, że przez pół z demi :D

Nie będzie za dużo, tylko pamiętaj, że to nie są super śmiałe ryby, więc miej do nich cierpliwość. No i pamietaj o dojrzewaniu zbiornika przed wpuszczeniem ryb.

gringo91
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 lutego 19, 17:53

Re: obsada do 30 L

Postautor: gringo91 » 5 lutego 19, 10:39

Osama mówimy właśnie o Galaxy :wink:
Dhuz napisałeś że dwie banki wody Demi na podmiany i tym mnie zmyliles. Z wpuszczeniem ryb nie mam zamiaru się spieszyć. Za jakieś dwa tygodnie zaleje akwarium posadzę rośliny o będę czekał cierpliwie aż zbiornik dojrzeje czyli że 3-4 tygodnie. W trakcie dojrzewania podmiany normalnie robić?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada do 30 L

Postautor: Dhuz » 5 lutego 19, 14:55

Zależy kogo zapytasz. Jedni podmieniają, inni nie. Tak, czy inaczej na koniec dojrzewania trzeba sprawdzić jakie jest NO3 i zrobić podmianę adekwatnie.

gringo91
Ikra
Ikra
Posty: 6
Rejestracja: 3 lutego 19, 17:53

Re: obsada do 30 L

Postautor: gringo91 » 5 lutego 19, 17:09

Za dwa tygodnie zalewam akwarium i będę stosował się do tych wszystkich zasad :) mam nadzieję że gładko mi pójdzie :D

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada do 30 L

Postautor: Dhuz » 5 lutego 19, 18:25

Powodzenia, daj nam znać jak poszło :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości