80x30x40 Wody Miękkie

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

80x30x40 Wody Miękkie

Postautor: zador23 » 27 listopada 18, 20:47

Cześć,
chciałbym poddać pod dyskusję obsadę do akwarium 100L. Dysponuję filtrem RO, więc mogę wyregulować dowolnie parametry wody, jednak celuję w coś co mógłbym trzymać na kranówce, która wydaje się że nie jest najgorsza.
KH 4 (JBL)
GH 10 (JBL)
pH 7,4 (JBL)
Filtracja HW 303 z prefiltrem gąbkowym, a w środku lawa wulkaniczna taka: https://allegro.pl/bio-wklad-lawa-wulka ... 48023.html i kilka krążków ceramiki, która zostanie usunięta przy najbliższym czyszczeniu bo jakość filtracji lawy jest wysoce zadowalająca :D
Podłoże piaszczyste, piach kreisel.
Baniak stoi i dojrzewa od ponad miesiąca. Czas zastanowić się nad obsadą. Na ten moment wody przejrzyste, ale niewykluczone że pójdę w BW jeśli żonę przekonam :D
Zaznaczam, że nie chodzi mi o biotop bo nie chcę dopieszczać wszystkiego na ostatni guzik począwszy od zwierząt kończąc na roślinności. Nie chcę też umiejscawiać mojego akwarium gdzieś na mapie świata, więc proszę nie pytać o region świata jaki wybrałem. Chodzi mi o dobór zwierząt pod względem parometrowym, ale nie chcę polegać na wiedzy sprzedawcy. Interesują mnie raczej ryby dostępne w przeciętnym sklepie zoologicznym.

Moje propozycje:
Neon simulans
Parka pielęgniczek Ramireza
Kirysek panda

Coś jeszcze ciekawego możnaby dorzucić do obsady? Np otoski?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 80x30x40 Wody Miękkie

Postautor: barttsw » 27 listopada 18, 22:04

Nron simulans woda cw/bw temperatura 26 st minimum ph bardzo kwasno
M.ramirezii woda cw ph w okolicsch 6.5 temperaturs 26-27
Kiryski nie ten rejon zomnolubne
Oyoski fskt zyja w orinoco ale nie dostaniesz ryb z tamtych rejonow w pl dostepne ss z rio guapore czyli zimnolubne
Jezeli chcesz kiryski orinoco to c.habrosus
I raczej wody cw niz bw

zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

Re: 80x30x40 Wody Miękkie

Postautor: zador23 » 28 listopada 18, 06:02

J.w. pochodzenie ryb nie jest dla mnie istotne. To nie biotop. Wszystkie moje ryby będą pochodzić ze sklepu a nie z danego regionu :)
Czyli jeszcze raz. Simulans + Ramirezki to dobre połączenie do CW? Obie ryby ciepłolubne, obie do kwaśnej wody, obie do CW. Dobrze kombinuję?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 80x30x40 Wody Miękkie

Postautor: barttsw » 28 listopada 18, 07:03

tak dobrze kombinujesz dołóż jeszcze sobie c.habrosus fajne mega aktywne kiryski i to nie zaden rarytas
tylko z ph bez torfu pod podłożem bedzie ci ciezko zejsc
i twarfosci w dół
to nie istotne czy sa ze sklepu czy to odłów

zador23
Ikra
Ikra
Posty: 12
Rejestracja: 22 marca 12, 19:02

Re: 80x30x40 Wody Miękkie

Postautor: zador23 » 28 listopada 18, 10:44

barttsw pisze:to nie istotne czy sa ze sklepu czy to odłów

Nie zgodzę się kolego. Czytam co piszesz ze zrozumieniem od samego początku. Rób proszę to samo. Pomagasz w doborze obsady z regionu orinoco a ja zaznaczyłem co najmniej dwukrotnie ze chodzi mi o dobór zwierząt pod względem kompatybilności parometrowej. Jestem wręcz pewny że regiony innych części świata też mają podobne twardości i ph jak w orinoco, dlatego dla mnie nie stoi nic na przeszkodzie aby dobrać ryby z innych regionów o podobnych wymaganiach. Nawet jeśli miałby to być inny kontynent. Naprawdę nie chodzi mi o akwarium konkursowe, nie będę też spraszał znajomych akwarystów aby się chwalić jaki region świata reprezentuję swoim akwarium. Chcę zwykłe domowe akwarium, które będzie cieszyło oko ale nie chcę iść do sklepu i wziąć co mi się spodoba jak większość ludzi. Chcę się uprzednio przygotować i przemyśleć obsadę. Postaraj się mnie zrozumieć.

Być może c.habrosus to żaden rarytas, ale póki co w sklepach nie widziałem. Będę pytał a może mi sprowadzą z giełdy. Gdyby się nie udało to jest jakaś inna alternatywa? Mam nadzieje, że c.habrosus to nie jedyny kirysek, który może pływać z ramirezkami?
tylko z ph bez torfu pod podłożem bedzie ci ciezko zejsc
i twarfosci w dół

a no własnie. To też mi przeszło przez myśl. Jak zjechać z ph bez torfu? Wody przejrzyste to przejrzyste a nie torfianka z bw :D Internety podpowiadają że cw to też woda lekko zasadowa.
Z twardościami ile zjechać?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 80x30x40 Wody Miękkie

Postautor: barttsw » 28 listopada 18, 11:24

zador23 pisze:zaznaczyłem co najmniej dwukrotnie ze chodzi mi o dobór zwierząt pod względem kompatybilności parometrowej. Jestem wręcz pewny że regiony innych części świata też mają podobne twardości i ph jak w orinoco, dlatego dla mnie nie stoi nic na przeszkodzie aby dobrać ryby z innych regionów o podobnych wymaganiach
tak masz acje ale nie opuszczajac kontynentu bo to sie gryzie :(
zador23 pisze:barttsw pisze:
to nie istotne czy sa ze sklepu czy to odłów

Nie zgodzę się kolego
tu chodzi o parametry i to obojetne czy sa to zwierzaki ze sklepu czy WF F0 F1 F2 parametry maja byc takie same jak najbardziej zblizone do natury
zador23 pisze:Być może c.habrosus to żaden rarytas, ale póki co w sklepach nie widziałem. Będę pytał a może mi sprowadzą z giełdy. Gdyby się nie udało to jest jakaś inna alternatywa? Mam nadzieje, że c.habrosus to nie jedyny kirysek, który może pływać z ramirezkami?
kolego z kąd jesteś to moze dam ci namiar na te ryby
nie jedyny jezeli opuszczmy Rio orinoko i robimy SA to jest np.Corydoras arcuatus , Corydoras sterbai, Corydoras metae
zador23 pisze:a no własnie. To też mi przeszło przez myśl. Jak zjechać z ph bez torfu? Wody przejrzyste to przejrzyste a nie torfianka z bw Internety podpowiadają że cw to też woda lekko zasadowa.
Z twardościami ile zjechać?
Kh jak najnizej Gh mozesz 5-7 i to uczynisz wodą ro
a jak nie masz torfu pod piaskiem to zostaje kwas lub zrobienie pewnego myku ale nie wiem czy chcesz na nowo spuszczac wode i wyciagac piasek
nie CW to nie tylko twarde i zasadowe wody
poczytaj sobie np o rio guapore pantanal to typowe wody cw z ameryki poludniowej
poogladaj sobie filmy zdjecia itd
proponuje ogladnąc zdjecia filmy Kamila Hazy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości