120 l - poradźcie dla kogo

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
tirlimirli
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 października 18, 23:53

120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: tirlimirli » 15 października 18, 00:20

W związku z przeprowadzką mam na stanie świeży zbiornik ok. 120 litrów, ale nietypowe 120 litrów, trochę węższe, za to wyższe :
- 61x41 podłoże i 58 wysokoścci (juwel lido 120)
- filtr juwel bioflow m 500l/h
- oświetlenie 2x24W T5
- grzałka
- na dnie zbiornika bazalt

Jestem też szczęśliwą posiadaczką resztek obsady z poprzedniego, mniejszego zbiornika. W poprzednim akwa miałam razbory hengela, neony czerwone, krewetki amano i ślimaka neritina zebra i ten zestaw żył sobie razem ze mną przez wiele lat, przetrwał jedną przeprowadzkę, w końcu obsada zaczęła powoli wymierać (uwierzcie lub nie, doliczyłam się, że neritina była ze mną aż 10 lat! a nabyłam zupełnie dorosły okaz). Nie dokupowałam nowych wiedząc, że się będę przeprowadzać. Ostały mi się 3 razbory, 3 neony i 6 krewetek. Zatem taki mamy punkt wyjścia.

Teraz co nieco o mnie: mimo długiego stażu ze zbiornikiem w domu, nadal można mnie zaliczyć do grupy początkujących akwarystów, żyjących w wiecznym niedoczasie. Potrzebuję zatem gatunków niewymagających. Oczywiście skoro stara gwardia jednak mi dożyła czasów przeprowadzki, muszą zostać i trzeba im dokupić towarzystwo. Zatem mamy neony czerwone i razbory hengela - ile sztuk? oraz krewetki amano. Co jeszcze do tego można dołożyć? Podobają mi się np. gupiki (tak, tak, jestem mało oryginalna) - można do tego dołożyć? Jeśli tak to ile? Krewetki nie będą ich skubać? A jeśli nie, to co innego polecacie? Będę wdzięczna za wszelkie rady. Proszę tylko o pominięcie wszelkich kirysków, kirysków bardzo nie chcę.

Aha, doradźcie mi jeszcze, co z roślin będzie mi w takim akwa dobrze się czuło i nie będzie ode mnie wymagało żadnych dziwnych zabiegów, CO2 i innych utrudnień, bo z moją ręką do roślin na pewno nie ogarnę. W poprzednim akwa miałam anubiasy, mech jawajski i rogatka sztywnego. Rosło toto jak oszalałe (no, jedynie anubias mniej szalenie rósł, ale rósł), ale jednak chyba tego rogatka wcale tak bardzo nie lubię, potwornie się kruszy przy wszelkich czynnościach porządkowych...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: barttsw » 15 października 18, 06:06

tirlimirli pisze: Podobają mi się np. gupiki (tak, tak, jestem mało oryginalna) - można do tego dołożyć?
po pierwsze podaj jakie sa parametry wody testy kropekowe wtedy moge dobierac obsade tu zapomnij bo masz ryby wod miekkich i kwasnych a gupiki to woda twarda i zasadowa
tirlimirli pisze: Proszę tylko o pominięcie wszelkich kirysków, kirysków bardzo nie chcę.
u ciebie te ryby odpadaja jak i wszelkie rodzaje ryb dennych i kopiacych
masz sam bazalt czy masz cos pod nim np ziemia?

tirlimirli
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 października 18, 23:53

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: tirlimirli » 24 października 18, 17:03

Człowiek uczy się całe życie.... Przyznam, że nigdy nic nie mierzyłam w akwarium, a gatunki jakie mam sprzedane mi były jako tolerancyjne.

Zmierzyłam i wyszło mi co następuje:
pH gdzieś między 8 a 8,5
GH 22n
KH 10n

Jak mniemam, nie jest to ani trochę miękka i kwaśna woda :( czyli moje rybki całe życie przeżyły w niesprzyjających warunkach.

Co radzicie?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: barttsw » 24 października 18, 17:48

Woda pod tanganike

Awatar użytkownika
Tarcza
Ryba
Ryba
Posty: 102
Rejestracja: 13 października 18, 17:17

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: Tarcza » 24 października 18, 18:06

A malawi?
Zasada PSS:
Zanim chcesz mieć akwarium musisz czytać, pytać i czekać!

Paski są do spodni: nie do wody :P

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: barttsw » 24 października 18, 18:11

Minimum 120x50x40 by cos fajnego dobrac

tirlimirli
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 14 października 18, 23:53

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: tirlimirli » 25 października 18, 14:26

Pod tanganikę, czyli?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: barttsw » 25 października 18, 15:19

Muszlowce

Awatar użytkownika
Donayo
Narybek
Narybek
Posty: 77
Rejestracja: 14 lutego 18, 04:02
Lokalizacja: Poznań

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: Donayo » 25 października 18, 21:55

Na Tanganikę średnie wymiary akwarium, szczególnie ta wysokość, ale od biedy może być :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 120 l - poradźcie dla kogo

Postautor: barttsw » 26 października 18, 06:03

Danayo nie jest ideal zbiornik pod pielegnice zwlasza muszlowc ale da rade

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości