Obsada nowego zbiornika

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 24 lutego 18, 16:05

Witam.

Chciałbym założyć sobie akwarium. Myślę że maksymalnie mogę mieć akwarium o wymiarach 60x30 no max 80x40 aczkolwiek na bakier u mnie z miejscem i wolałbym raczej to mniejsze.

Podam ryby, które mi się wyjątkowo podobają a Wy mi podpowiecie jak to wygląda z nimi w akwarium.

- prętnik trojbarwny
- brzanka titteya
- razbora (nie mam sprecyzowanej która konkretnie)
- otosek przyujściowy - ze względu że ponoć fajnie czyści glony - także chyba fajnie mieć takiego czysciciela
I przede wszystkim labeo zielony lub dwubarwny. Wiem że one lubią duże akwarium i że są samotnikami. Ale wyjątkowo zależy mi żeby mieć tą rybę w akwarium. Miałem kiedyś za dziecka w 60 litrowym akwarium gdzie były kryjówki i ogólnie było z nim spoko z wyjątkiem że nienawidził jeden drugiego aż zielony padł a potem się wziął samca mieczykow i brzanki sumatrzańska ale tam był błąd bo miałem je 2 sztuki. Od razu mówię nie chce gupikow, zmienników ani molinezji. Jak dla mnie są zbyt oklepane wolałbym coś w stylu azjatyckim. Woda u mnie z kranu raczej twardawa leci ale jakoś nigdy rybki mi nie zdychaly. A miałem min. Zbrojniki mieczyki molinezje kirysy neony czy ww labeo. Z góry dzięki za wyrozumiałość i odpowiedzi.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: wespazjan » 24 lutego 18, 16:29

trochę zadajesz pytania w stylu "doradźcie mi, jakiego owczarka trzymać w mojej kawalerce? Wiem, że one potrzebują sporo miejsca, ale kiedyś miałem bernardyna i nie zdychał. Nie zapewnię mu odpowiednich warunków, ale bardzo mi na nim zależy"
Obawiam się, że rozmowa potoczy się tak, że ludzie Ci napiszą, że nie ma opcji labeo w tak małym zbiorniku, Ty powiesz ze masz to w nosie bo chcesz i już i tyle z tego będzie.

No ale ok. Powiem. 15centymetrowa ryba w 60cm zbiorniku to zły pomysł.
Co do otosków, to faktycznie fajnie czyszczą glony, ale są też dosyć delikatne. W nieodpowiedniej wodzie mogą schorowane siedzieć po kątach zamiast wesoło żerować na zielonych intruzach.

Prętnik trójbarwny wchodzi w grę. Internet podaje dla niego minimum 60cm. Z mojego doświadczenia jednak ryby w minimum prezentują się średnio, więc lepsze byłoby to 80cm. To samo z tymi brzankami.

Bez dokładnych parametrów nikt Ci wiele nie poradzi.Generalnie polska kranówka jest niezbyt przyjazna dla ryb innych niż żyworódki. Pomyśl o mieszaniu z wodą RO to będziesz mieć sporo większe pole manewru. Oczywiście przy zastrzeżeniu, że mały zbiornik=małe ryby
Obrazek

beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 25 lutego 18, 18:59

To ja odpowiem tak przez weekend polatalem trochę po zoologicznych i może faktycznie labeo odpuszczę.

Co do akwarium stary znajomy ma co prawda same akwarium 112l z wypukła przednia szyba na zbyciu ale ma. Więc wezmę od niego pokrywę, światło itd. Się dokupi. Zawsze to jakieś 150 zł w kielni.

Podpowiedzcie mi proszę czym pomierzyc te wszystkie parametry wody?? To co będzie niezbędne dla rybek.

I kolejna sprawa skoro wyleczylem się z labeo to czy do 112l zmiesilbym i żyłyby w zgodzie
- otoski
- prętniki trojbarwny lub Karłowaty
- pielęgniczki ramireza lub borelli
- lub zamiast pielęgnic brzanki titteya - Na tych mi bardzo zależy - bo wiem że pielęgniczki pewnie by podgryzaly
- no i do tego jakieś razborki.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: wespazjan » 25 lutego 18, 19:29

Hmm... Jakby się uprzec to w sumie dość podobna obsada do mojej 112l wiec myślę, że nawet dałaby radę.

Wodę w kranie masz umiarkowanie twardą czy ekstremalny beton? Możesz sprawdzić na stronie wodociągów.
Obrazek

beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 25 lutego 18, 19:40

PH 7,5 :D więc jest woda średnio- twarda jak się okazuje :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: wespazjan » 25 lutego 18, 22:20

Niekoniecznie :p potrzebne Ci Gh i KH. Z naciskiem na to pierwsze. Możesz kupić testy kropelkowe albo w wielu zoologach badają za symboliczne 2zl
Obrazek

beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 26 lutego 18, 12:56

CI -21
Gh - 274
KH - tego znalezc nie moge :(

PS. a co gdybym chciał to akwa 112l czysto pod pyszczaki zarybić ? Powiem szczerze lubię jak akwa jest czyste i przejrzyste, a niestety przy ww. rybkach raczej woda mętna z dużą roslinnoscią preferowana. Pyszczak saulosi + rdzawy. Tak żeby trochę kolorowo było :) Jak to jest z tymi rybkami ? Ktoś specjalistą ? :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: barttsw » 26 lutego 18, 14:24

beddawo2 pisze:Gh - 274
ileeeeeeeeee??
to sa testy paskowe?
beddawo2 pisze:PS. a co gdybym chciał to akwa 112l czysto pod pyszczaki zarybić ? Powiem szczerze lubię jak akwa jest czyste i przejrzyste, a niestety przy ww. rybkach raczej woda mętna z dużą roslinnoscią preferowana. Pyszczak saulosi + rdzawy. Tak żeby trochę kolorowo było Jak to jest z tymi rybkami ? Ktoś specjalistą ?
a masz zbiornik 120 cm?

beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 28 lutego 18, 10:39

Źle coś spisałem :D - wybacz jest w tym amatorem.
15,4 - odnośnie tej twardości - w stopniach niemieckich - wzięte ze strony ZWIKu mojego miasta. Chcesz to podam link to sam obadasz.

Co do zbiornika niestety mam tylko 80x35 :)

Awatar użytkownika
DaveProzny
Ryba
Ryba
Posty: 170
Rejestracja: 30 grudnia 17, 17:57
Lokalizacja: Gdańsk Przymorze

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: DaveProzny » 28 lutego 18, 15:13

Mój nauczycie miał kiedyś 7 pyszczaków w 80L i mu się pozjadały. Został jeden.
,,Jeśli nie chcesz swojej zguby, złottą rrybkę wyjmi z kuli!"

STANOWCZE NIE dla robienia z akwarium labolatorium

I jeszcze bardziej stanowcze dla robienia parametrów dla ryb z odłowu dla sklepowych mutantów!

beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 1 marca 18, 07:10

No to grubo... :shock:
Z tym, że ja mam 112l, ale może faktycznie masz rację, że lepiej sobie odpuścić hodowlę tej rybki.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: barttsw » 1 marca 18, 07:22

co do tych parametrow jesteś w stanie je korygować ?
bo nie dosc ze woda zasadowa to dosc twardo
miałbym dla ciebie obsade bez korygowania w dól parametrow ale zapewne chcesz miec rosliny :D

beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 1 marca 18, 13:29

No mając mizerną wiedzę wątpie abym mógł notorycznie korygować tą wodę, więc zamienię się w przysłowiowy "słuch"

A wiesz, że nie. Mi się mega podobają klimaty malawi,czyli skałki, piaseczek, albo grubo ziarnisty jasny żwirek :)

Rośliny kojarzą mi się z glonami i syfem - takie tam moje żołtodziubskie spostrzeżenia :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: barttsw » 1 marca 18, 14:18

no to jak ci sie podobaja skaliste wystroje to dla ciebie idealnym pomyslem na to jest muszlowisko z muszlakami z tanganiki
jak ci odpowiadaja te klimaty to moge dobrac np ze 3 obsady ale jak cie nie kreci to szkoda mego czasu
jeszcze jedno pytanie jaka planujesz filtracje?

beddawo2
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 24 lutego 18, 15:53

Re: Obsada nowego zbiornika

Postautor: beddawo2 » 1 marca 18, 14:53

Co do filtracji nie potrafię odpowiedzieć bo nie wiem jakie istnieją. Może odpisze w ten sposób niedroga w kupnie i utrzymaniu żeby zbytnio mój portfel nie oberwal :)

A co do obsady zależy mi generalnie żeby też było trochę "kolorowo" . Mam 3 letnia córeczkę i głównie dla niej to zakładam. Wiadomo wpuszczenie jedno kolorowych rybek też odpada w moim przypadku. Nie mam sprecyzowanych konkretnych ryb. Na pewno NIE podobają mi się mieczyki zmienniki gupiki molinezje, welonki, bojowniki. Jak dla mnie są zbyt oklepane.

Gwarantuje twoja praca nie pójdzie na marne, ponieważ ja na pewno założę akwarium, browara bym postawił nawet za to ale pewnie za daleko mieszkasz xd jakbym miał pisać to z nudów to wiesz mi że bym tego nie robił.

Może w ramach rekompensaty potem podeślę fotkę zbiornika. :) Jeszcze 1 sprawa. Spoko by było jakbym nie musiał fest dużo i często podmienić wody i żeby nie była woda metna i z glonami bo tego to już fest nienawidzę.

Wiem dużo tego - marudna ze mnie :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości