Obsada do akwarium 200 l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Syśkaa
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 stycznia 17, 15:03

Obsada do akwarium 200 l

Postautor: Syśkaa » 16 listopada 17, 12:20

Cześć, chciałabym zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych Akwarystów.
Akwarium mam od początku tego roku. Po tym, jak akwa dojrzało poszłam do hurtowni, gdzie miły pan dobrał mi obsadę. W chwili obecnej jest ona następująca:
1) 6 x Tęczanka Boesmana (3 samce + 3 samice);
2) 8 x Ornatus;
3) 6 x Szczupieńczyk złoty (3 samce + 3 samice);
4) 8 x Kirys Panda;
5) 1 x Zbrojnik Złoty;
6) 1 x Labeo (bardzo spokojny i ugodowy i przyjaźnie nastawiony do reszty obsady osobnik);
7) 4 x Ampularia.
Niby wszystko fajnie, ale nie do końca - ostatnio porozmawiałam trochę z osobą, która bardziej ogarnia temat i wyszło na to, że obsada nie jest zbyt fortunna, że najlepiej byłoby oddać Tęczanki i Szczupieńczyki i wpuścić jakąś ławicę. I teraz moje pytanie, bo te Tęczanki to moi ulubieńcy, czy gdybym oddała Szczupieńczyki, to miałoby sens wpuścić tam ławicę Rhodostomusów ? Czy może zupełnie zmienić obsadę ? Będę wdzięczna za wszelkie rady, sugestie i propozycje.
Informacje o akwa: 200l, oświetlenie led 2x16w - około 6-8 h dziennie, filtr wewnętrzny Aquael Unifilter 500 plus zewnętrzny JBL e901, temp. 26 stopni.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Obsada do akwarium 200 l

Postautor: wespazjan » 16 listopada 17, 16:42

obsadę najlepiej dobrac do parametrów wody. Najlepiej jakbyś sprawdziła testami co masz u siebie, zdecydowała, czy tak zostaje, czy ewentualnie zmiękczasz i dobrać obsadę tak, żeby wszystkie potrzebowały takiej samej wody.
Co do ławicy, to po prostu niektóre gatunki muszą być w większej grupie, trzymane w małych są nieśmiałe albo odwrotnie, agresywne. Warto by więc zwiększyć ilość tęczanek albo orantusów (to są bystrzyki? Bo się nie znam za bardzo :P) A wizualnie za dobrze nie wygląda, jak dwa takie stadka się mieszają. Lepiej więc wybrać jeden z tych gatunków.

Co do labeo to jest młodziak, oby nadal było ok jak wejdzie w okres nastoletniego buntu :P

Edit: ajj, kochana, ale podłoże dla kirysków niedobre. Potrzebują piasku. Chociaż pandy w sumie pływają i potrafią łapać jedzenie w tonii wodnej, więc może one mogą być wyjątkiem. Ktoś mądrzejszy musi zabrać głos
Obrazek

Syśkaa
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 stycznia 17, 15:03

Re: Obsada do akwarium 200 l

Postautor: Syśkaa » 16 listopada 17, 18:01

Na zdjęciu tego nie widać, ale z tyłu - za kamieniami - mają małą plażę. Nie chciałam, żeby było ją widać, a dzięki kamieniom jest różnica wysokości i bajzel mi się nie robi :)

Syśkaa
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 stycznia 17, 15:03

Re: Obsada do akwarium 200 l

Postautor: Syśkaa » 16 listopada 17, 20:18

Parametry:
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 16
KH - 6
PH - 7,2

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Obsada do akwarium 200 l

Postautor: kodzaj11 » 17 listopada 17, 05:22

Syska skad pochodzisz?

Syśkaa
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 stycznia 17, 15:03

Re: Obsada do akwarium 200 l

Postautor: Syśkaa » 17 listopada 17, 08:23

Z Białegostoku, a to ma jakieś znaczenie (w sensie parametrów wody w kranie) ?

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Obsada do akwarium 200 l

Postautor: kodzaj11 » 18 listopada 17, 08:32

Mam kolezanke o identycznej ksywie, myslalem, ze to moze ona :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości