[10] Obsada do nano-akwarium

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
emiliajestem
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 21 września 17, 17:09

[10] Obsada do nano-akwarium

Postautor: emiliajestem » 21 września 17, 17:19

Witam wszystkich!
Pierwszy raz na forum, nowa w akwarystyce - przepraszam z góry jeśli źle trafiłam z postem, pokierujcie mnie proszę. :oops:

Niestety z powodu braku kompetencji sprzedawców nie założyłam akwarium w prawidłowy sposób.
Mój zbiornik ma 10l, filtr delfin150 (ustawiony na najmniejsze obroty), rośliny żywe, żwirek (malutkie kamyczki). Do obsady polecono mi dwie molinezje - zwykłą białą i balonową. Niestety balonowa wykazywała agresję (za pewne przez małe terytorium) i po miesiącu moja molinezja odeszła. Teraz i balonowa nie ma się najlepiej (pływa na boku, jest osowiała, zastyga z bezruchu). Wiem, że ciężko będzie ją już uratować.
Chciałabym zrobić wszytko jak należy, liczę na pomoc, jakieś opinie i porady. :(

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Gatunki ryb do nano-akwariów

Postautor: mimo12 » 21 września 17, 18:17

Dobrze byłoby założyć oddzielny temat.

W związku z posiadanym stworzeniem i jego stanem nie ma raczej innej możliwości, jak eutanazja.

Molinezje rosną bardzo duże, jak na popularne żyworódki, mają sporą przemianę materii. Ogólnie rzecz biorąc potrzebują zbiornika przynajmniej 80cm długości i sporej nadfiltracji w zbiorniku, żeby mogły spokojnie doczekać starości.
Twoja molinezja prawdopodobnie zatruła się mocno własnymi odchodami( związkami azotowymi z nich pochodzącymi) i są małe szanse na jakikolwiek ratunek.

Jak często podmieniasz wodę?

W zbiorniku przez Ciebie posiadanym polecam jedną sztukę raczka Cambarellus puer/texanus/diminitus. Dla raczka warto utworzyć kilka małych grot z łupiny kokosa lub kamieni. Niestety nic więcej do niego nie wejdzie. Jest jeszcze opcja z krewetkami, ale jeżeli zaczęłyby się szybko rozmnażać, mógłby być problem z ich ilością i wydajnością filtracji.

Czy w filtrze znajduje się przynajmniej gąbka?
Przed wpuszczeniem nowego życia dobrze byłoby zaczekać przynajmniej ze dwa tygodnie po usunięciu chorej molinezji.

Pamiętaj o odpowiedniej, urozmaiconej diecie podopiecznych- będą wtedy zdrowsze.

Czy mógłbym prosić o zdjęcie zbiornika w celu obejrzenia ułożenia ozdób i identyfikacji gatunków roślin?

I jeszcze jedna rada. Niestety w sklepach panuje zwyczaj sprzedawania ryb jak leci. Sprzedawcy polecają je bez uwzględnienia ich wymagań, co do parametrów wody, osiąganych rozmiarów, charakteru i zachowania. Trzeba unikać rad sprzedawców, jak ognia, dopóki się nie upewnimy, że dany sprzedawca nie jest tylko sprzedawcą, ale i prawdziwym akwarystą z wiedzą.

emiliajestem
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 21 września 17, 17:09

Re: Gatunki ryb do nano-akwariów

Postautor: emiliajestem » 21 września 17, 19:40

Tak, w filtrze jest gąbka, wodę podmieniam raz w tygodniu. Myślę, że dowiedziałam się czego chciałam. :) Dzięki.

Zrezygnuję z tego zbiornika,ponieważ znalazłam fajny zbiornik 30l z grzałką oraz oświetleniem led. Myślę, że będzie mi łatwiej z odpowiednią obsadą. Mogę liczyć na czyjąś pomoc? Priv.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Gatunki ryb do nano-akwariów

Postautor: barttsw » 21 września 17, 19:42

te 30l to nadal zbiornik za maly dla ryb

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Gatunki ryb do nano-akwariów

Postautor: mimo12 » 21 września 17, 19:45

Może drobniczki jednodniówki? Jak ma 40 cm długości to zbiornik minimalny dla bojownika ALBO samców żyworódki Endlera.

emiliajestem
Ikra
Ikra
Posty: 3
Rejestracja: 21 września 17, 17:09

Re: Gatunki ryb do nano-akwariów

Postautor: emiliajestem » 21 września 17, 19:50

barttsw pisze:te 30l to nadal zbiornik za maly dla ryb


I chciej tu się człowieku zorientować konkretnie, jak z każdej strony inne opinie. :?: :?: :|

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Gatunki ryb do nano-akwariów

Postautor: Anka cyganka » 21 września 17, 20:01

Zależy jakie wymiary ma to 30l bo jeżeli to kostka to się nie nadaje chyba że na krewetki. Jeżeli już chcesz zmienić akwarium to lepiej kupić większe na tyle ile pozwalają Ci fundusze i miejsce. Im większe akwarium tym łatwiej je utrzymać pod względem biologii i większy wybór obsady.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Gatunki ryb do nano-akwariów

Postautor: mimo12 » 21 września 17, 20:03

Dokładnie.

W kostce takiej, to jedynie drobniczki jednodniówki mogłyby być.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości