Ławica w 200l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Aramis
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 20 września 17, 20:20
Lokalizacja: Jaworzno

Ławica w 200l

Postautor: Aramis » 20 września 17, 21:38

Witam,
Planuję obsadę do nowego baniaczka 200l. Takie standardowe 100×40×50. Jak w temacie, plan zakłada raczej kolorowe ławice niż większe okazy. Myślałem o takim zestawieniu:
Drobny, czarny żwirek bazaltowy. Ładny, rozgałęziony korzeń. Kilka otoczaków. Dwa może trzy kokosy. Standardowo liście ketapangi/ dębu/ szyszki olchy regularnie podmieniane.
Filtr kubelkowy z ceramiką i wkładem torfowym. Myślałem o jakiejś małej pompie cyrkulacyjnej, bo nie mam pewności czy sam filtr wystarczy. Oświetlenie LED, acz nie mam pomysłu jak duże.

Planowane parametry:
- Temp. Ok. 25 st C
- pH ok. 7
- woda raczej miękka

Rośliny:
- Eleocharis parvula
- Fontinalis antipyretica
- Mini rossa moss
- 1 × Echinodorus 'green flame'
- Sagittaria subulata
- Ceratophyllum demersum
- Ceratopteris thalictroides
- coś pływającego, może Pistia stratiotes, albo zwyczajnie wgłębkę...

Obsada:
-10× Carnegiella strigata

-10-15× Iriatherina werneri
-10-15× Melanotaenia Praecox

-6-10× Corydoras pygmaeus
-6-10× Otocinclus affinis

-4-5× Atyopsis Moluccensis
-ok.10 Neocaridina Davidi Var. Red

Kurcze, tak jak to zapisałem to trochę dużo się wydaje. Acz cześć z nich trzyma się na uboczu i z doświadczenia wiem, że dużo miejsca nie potrzebują. Jakieś sugestie?

Z góry dziękuję :-)
"Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcję"

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ławica w 200l

Postautor: abiba » 21 września 17, 07:56

Odpuść sobie bazalt na poczatek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ławica w 200l

Postautor: barttsw » 21 września 17, 09:51

jaki to filtr ?
jakie gh ze mienka to nic nie mowi
ph oklo 7 czyli ile dokladnie?

Aramis pisze:10-15× Iriatherina werneri
te ryby wpuszcza się do stabilnego zbiornika ryba nie tolerująca wahań
Aramis pisze:-6-10× Otocinclus affinis
jestes pewien ze je dostaniesz? w Polsce sprzedaja 99% zimnolubne
ponadto wszyskie przez ciebie ryb wymaja Ph poniże 7 dodatkowo musisz miec przykryty zbiornik
i jak kolega Abiba wspomnial odpusc bazalt

Awatar użytkownika
Aramis
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 20 września 17, 20:20
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ławica w 200l

Postautor: Aramis » 21 września 17, 11:42

Jak już wspomniałem, zbiornik dopiero powstanie, więc nie mogę podać parametrów. Mogę je natomiast ustalić i tego się trzymać. Jak ustale parametry to będę mógł zdecydować o typie filtracji wody (Ro czy membrana kapilarna). Filtr akwariowy też jeszcze nie kupiony, dobiorę go jak rozwieję pozostałe wątpliwości (negocjuje z żona baniak 120×50×60). Uważam jednak, że łatwiej ustalić obsadę i dobrać do niej parametry i sprzęt niż na odwrót (jak baniak będzie większy to ew. zmieni się trochę ilość). Jeśli nie otoski, to co polecacie w zamian? Jeśli nie bazalt to co? https://www.jbl.de/pl/produkty/detail/5 ... sibar-dark byloby ok? W tej sytuacji (zwlascza przy duzym wiekszym zbiorniku) rozwazylbym jeszcze kilka Pangio Kuhlii:) o teczankach Wernara oczywiście wiem. One są punktem docelowym;)
"Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcję"

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ławica w 200l

Postautor: barttsw » 21 września 17, 11:51

filtracje dobieramy pod obsade
jak chcesz piskorki to tylko piasek np kreisel 099
jak bedziesz dysponował woda ro to masz mozliwosci dopasowania wody pod konkretne ryby kranex to ogranicza i to mocno

proponuje kolego zaczekac na decyzje zony jaki bedzie baniak i wtedy dobrać odpowiednia obsade
ale jak chcesz piskorki to zapomnij o trawniku nic nie bedzie z tego

wejdz sobie na angielsko jezyczne strony i poczytaj o tych rybach bo na polskich to jest krótko mówiąc jedna wielka brednia
a jak myslisz o baniaku 120 cm to zrob sobie taki
120x60x50 bo 60cm wysoki to problem z oswietleniem jak bedziesz chciał wymagające rośliny

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ławica w 200l

Postautor: abiba » 21 września 17, 12:28

Jeżeli chodzi o obsadę:
o otoskach juz barttsw pisał - kupujesz zwykle co innego niż Ci sprzedają ale mniejasza o to...
Moim zdaniem 2 ławice to jest kiepski pomysł - wprawdzie kiedyś miałem ławice neonków i razbor i jakiś czas faktycznie żyły własnym zyciem ale zwiększenie ilości neonów i usuniecie razbor zdecydowanie poprawiło wrażenie . Słowem jeśli ławica to jeden gatunek ale za to więcej.
Dobrze wpływa na ławice (pod względem wizualnym) dodanie do jednogatunkowej ławicy ryby lub kilku ryb dużych . Jak dla mnie b. dobrym kontrastem są np skalary lub paletki ale to oczywście nie wyczerpuje mozliwości .

Ad. filtracji :
nie zgadzam sie z pogladem że filtrację dobiera sie pod obsadę . Bzdura (moim zdaniem) bo co sie stanie jak po pół roku będziesz chciał skorygować lub zmienić obsadę? A co się stanie jak filtrację będziesz miał zbyt sprawną i zbyt wydajną ? (nie wiem czy takie coś jest możliwe)
Filtrację dobierasz do warunków : największy filtr jaki sie zmieści w szafce i/lub najwiekszy na jaki Cię stać podobnie zresztą jak zbiornik bo on nigdy nie będzie za duży ... no może z wyjątkiem sytuacji o której kolega wyżej pisze . Lepiej mieć szerszy niż wyższy .
Powierzchnia dna to samo dobro a zwiekszenie wysokości zwykle powoduje kilka kłopotów

Ad podłoża
To wylinkowane wydaje sie OK (o ile cena Ci pasuje)
Wprawdzie sam go nigdy ni eużywałem ale jego opis oraz moje (racjonalne jak sie wydaje) zaufanie do JBL (w tym do innych podłoży) skłania mnie do podniesienia kciuka :)

Awatar użytkownika
Aramis
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 20 września 17, 20:20
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ławica w 200l

Postautor: Aramis » 21 września 17, 12:51

filtracje dobieramy pod obsade

Właśnie dlatego zacząłem tutaj :D
To samo z wodą. Jeśli teraz uznam, że do utrzymania parametów (w mojej opinii wynikających z obsady) potrzebuje wodę RO, to nie problem. Ale po co kupować ustrojstwo które nie jest potrzebne?

proponuje kolego zaczekac na decyzje zony jaki bedzie baniak i wtedy dobrać odpowiednia obsade
ale jak chcesz piskorki to zapomnij o trawniku nic nie bedzie z tego

Sprawa prosta - cierniooczki wylatują - trawnik zostaje :)
a jak myslisz o baniaku 120 cm to zrob sobie taki
120x60x50 bo 60cm wysoki to problem z oswietleniem jak bedziesz chciał wymagające rośliny

Czy te proponowane przeze mnie należą do wymagających? Jeśli tak, maksymalny baniak jest 120×50×50 (wynika to z dostępnej przestrzeni)

Przy założeniu pierwotnym (baniak 100×40×50) taka obsada ma prawo bytu? Czy utrzymanie pH 6.0 i dGH 8 jest dla tych ryb wystarczające? (podobno mozna takie parametry utrzymać przy membranie kapilarnej)

Jeżeli baniak byłby większy (biorąc max. wielkość 120×50×50), ile tęczanek mógłbym wpuścić? Jak ilościowo zmienić resztę obsady? Może ma ktoś propozycję co w takiej sytuacji "dołożyć"?
"Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcję"

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Ławica w 200l

Postautor: barttsw » 21 września 17, 13:00

Aramis pisze:Czy te proponowane przeze mnie należą do wymagających?

prawie wszystkie trawniki
Aramis pisze:RO, to nie problem. Ale po co kupować ustrojstwo które nie jest potrzebne?
ja od jakiegos czasu w ogole nie stosuje kranexu
Aramis pisze: Czy utrzymanie pH 6.0
takie ph to mocny kwas (czytaj mocnokwaśna woda) i wlale nie jest takie proste utrzymac
Aramis pisze:podobno mozna takie parametry utrzymać przy membranie kapilarnej)
nie znam działania tej membramy wiec tu ci nie pomogę
Aramis pisze:Jeżeli baniak byłby większy (biorąc max. wielkość 120×50×50), ile tęczanek mógłbym wpuścić?
około 12 szt
tyle ze jak chcesz trawnik to razem z tym idzie mocne oswietlenie a tenczanki tego nie lubia jak wiekszosc ryb

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Ławica w 200l

Postautor: Hunter » 21 września 17, 13:11

Aramis pisze:Czy te proponowane przeze mnie należą do wymagających? Jeśli tak, maksymalny baniak jest 120×50×50 (wynika to z dostępnej przestrzeni)

Z zaproponowanych parvula jest "najbardziej wymagająca", natomiast jeśli chodzi o klasyfikację "trudności" uprawy roślin trawnikowych to jest jedną z łatwiejszych.
Zapewnij jej warstwę żyznego podłoża i ciężką warstwę wierzchnią dla dobrego osadzenia korzeni. Ten JBL będzie w sam raz. Jeśli odpuszczasz ryby kopiące to drobny bazalt też uszedłby w tłumie.
Parvula przy wysokości 50cm będzie potrzebowała solidnego doświetlenia. Wymaga mocnego do gęstego krzewienia się, lubi też CO2.

Światło dopiero na etapie planowania, więc warto rozważyć możliwość np silniejszego doświetlenia samego trawnika jeśli nie chciałbyś robić solarki nad całym baniakiem. Świetlówki nad całym baniakiem + kilka power led na soczewkach skierowanych na sam trawnik.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Aramis
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 20 września 17, 20:20
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ławica w 200l

Postautor: Aramis » 21 września 17, 14:11

Pod podłoże docelowo i tak planowałem substrat... Acz pytanie czy jest sens stresować ryby? Podobny efekt można otrzymać na kilka sposobów... Gdyby wyrzucić eleocharisa a np. Posadzić dywanowo mini rose?
Rozumiem, że 8dGH przy tym zestawieniu nie jest problemem.
Jeśli celowałbym w pH na poziomie 6 - 7, i zobaczyłbym jakie będę w stanie ustabilizować i utrzymać, czy jest to dobre rozwiązanie?

Dobrze wpływa na ławice (pod względem wizualnym) dodanie do jednogatunkowej ławicy ryby lub kilku ryb dużych . Jak dla mnie b. dobrym kontrastem są np skalary lub paletki ale to oczywście nie wyczerpuje mozliwości

Myślałem o tym, ale obawiam się, że Wernerki źle skończą... Zresztą krewetki też miałyby raczej ciężko... Wie ktoś jak skalary reagują na pstrążenice?
"Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcję"

Awatar użytkownika
Aramis
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 20 września 17, 20:20
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ławica w 200l

Postautor: Aramis » 21 września 17, 14:18

Tak poza tematem, dlaczego bazalt ma tylu przeciwników? Jest coś co powinienem o nim wiedzieć?
"Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcję"

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ławica w 200l

Postautor: abiba » 21 września 17, 15:21

Bazalt to pokruszona skała stąd ostre krawędzie co wyklucza ryby kopiące ( w Twoim wypadku kiryski) .
Te ostre krawędzie w zbiorniku wyglądają nienaturalnie ale to akurat kwestia gustu - miałem i wywaliłem bo wyglądał ochydnie .
Bazalt bazaltowi nierówny i wymaga starannego sprawdzenia pod kątem uwalniania do słuba minerałów / zatwardzania - trochę loteria .

Wracając do obsady i skalarów z wernerkami : nie testowałem takiego układu lecz skalary z innymi małymi rybkami owszem.
Jak do dorosłych wpuszczałem młodziutkie to aby je ratować musiałem wycofać sie z tego pomysłu ale wystarczyło aby podrosy nieco w innym baniaku i jest OK
Podsumowując jeśli wpuścisz razem z młodymi skalarami powinno być OK.
Z krewetkami nie pomogę

Awatar użytkownika
Aramis
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 20 września 17, 20:20
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ławica w 200l

Postautor: Aramis » 21 września 17, 15:57

I dlatego przeraża mnie taka opcja... Skalar kojarzy mi się z drapieżnikiem...

A jeśli zmieniłbym pomysł substrat + żwirek na coś takiego: https://sklep.roslinyakwariowe.pl/podlo ... 25683.html ?
Podobno obniża KH i GH... Tylko czy kiryski pigmejski mogą w tym żyć? Może coś w zamian? Albo zrezygnować i zostawić dno jako domenę krewetek?
"Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcję"

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Ławica w 200l

Postautor: abiba » 21 września 17, 18:30

Jeżeli zastosujesz to lub inne aktywne i dopilnujesz aby wszystko zaroslo trawnikiem prawdopodobnie będzie OK . Nie bardzo jestem pewien jak brak kopania pisaku wpłynie na samopoczuciekirysków - rozpatruje jedynie cały baniak . Jak zostawisz wolne przestrzenie (niezarośnięte ) to na bank przy kiryskach będziesz miał syf w całym baniaczku .
Miedzy innymi z tego powodu pozbyłem sie wszekich kirysków kiryśników itp.
Moim zdaniem jeśłi priorytetem są kiryski lub inne kopiące to poza piaskiem (ew. czarnym JBL-em) niewiele wymyślisz

Awatar użytkownika
Aramis
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 20 września 17, 20:20
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Ławica w 200l

Postautor: Aramis » 21 września 17, 19:40

Sęk w tym, że rybką docelową/wyjściową przy ustalaniu obsady jest tęczanka wernera. Resztę ustalałem do niej. Ogółem podobają mi się baniaczki z trawniczkiem, ale skoro trawnik to problem, myślę że "dywanik" też sie sprawdzi.

Reasumując, eleocharis odpada, kiryski razem z nim. Cierniooczków nawet nie uwzględniam.

Co z ławicami? Same Wernerki i pstrążenice? Z otosami zaryzykuję ;)
"Kiedy mowa jest o przeszłości, każdy pisze fikcję"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości