[240l] ,,Łagodna" mbuna

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 22:21

abiba - od początku jestem za układem z 3 samcami (wtedy rewir dna 40x40 plus 50cm w górę).

Odmiany sobie odpuszczę, bo rzeczywiście o tym nie pomyslałem. Choć, z drugiej strony, jakie są szanse że bez odławiania narybku jakiś młodzik przetrwa?

Unimaxy robią u mnie za biologi. Za mechaniczne oczyszczanie odpowiedzialne są 2x filtry narurowe.

Mogę jednakże dołożyć coś wewnętrznego (mam aquael turbo 500, eheim biopower 240 i kilka innych pierdziawek).

Choć jak teraz tak myślę za ponad 200zł można by dostać ,,większy" filterek wewnętrzny (cena cyrkulatora) - pytanie czy tak jak cyrkulator - wzburzy wystarczająco wodę.

Budować w akwarium potrafię - przez lata hodowałem duże pielęgnice ameryki. Pawiookie, innym razem ziemiojady, także z tym sobie poradzę ;)

[EDIT] żeby było wiadomo o jakiej filtracji piszę - tu zdjęcie.
https://zapodaj.net/dcbcf35db5b8d.jpg.html
Wnętrze akwarium przemilczę - było ładnie urządzone ale wywaliłem kryptokorynę (zostawiłem tylko szczepkę) i jest golizna - widać cały osprzęt, dodatkowo sporo innego ziela wyleciało bo zbyt szybko się rozrasta.
Ostatnio zmieniony 16 września 17, 22:32 przez ArturAzja, łącznie zmieniany 1 raz.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: abiba » 16 września 17, 22:30

ArturAzja pisze:a.... Choć, z drugiej strony, jakie są szanse że bez odławiania narybku jakiś młodzik przetrwa?

...

Spore zwłaszcza jeśli zamierzasz budować rewiry co zapewne wizało sie będzie ze sporym zagruzowaniem zbiornika

ArturAzja pisze:Choć jak teraz tak myślę za ponad 200zł można by dostać ,,większy" filterek wewnętrzny (cena cyrkulatora) - pytanie czy tak jak cyrkulator - wzburzy wystarczająco wodę.
u mnie po czyszczeniu gąbki sie obluzował i wychlapał sporo wody na podłogę więc chyba więcej nie potrzeba

ArturAzja pisze:Budować w akwarium potrafię - przez lata hodowałem duże pielęgnice ameryki. Pawiookie, innym razem ziemiojady, także z tym sobie poradzę ;)

To tak niejako w uzupełnieniu do porady barttsw i liczyłem sie że piszę "oczywistą oczywistość"

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 22:36

Jak coś tamten post został zedytowany - doszło zdjęcie.

Możesz napisać coś więcej o budowaniu tych rewirów?
Nigdy nie miałem żadnej ryby na tyle terytorialnej by musieć budować rewiry (pawice łagodne jak baranki, dlatego po dziś dzień są moimi ulubionymi rybami, niestety nie mam baniaka by je trzymać), a nic innego co uchodzi za agresywne nie miałem.
Wielkopłetwy tak - agresywne (zależy jak trafisz) - ale miałem tylko jednego samca więc o rewirach nie było mowy.

Jak bardzo trzeba ,,zagruzować" zbiornik? Myślałem (wychodzi na to że błędnie) iż wystarczą dwa pagórki na granicach (szyba-piach-pagórek-piach-pagórek-piach-szyba, a chyba tak to nie wygląda (tworzenie rewirów) ?

Inna kwestia - można trzymać kilka samców saulosi bez tworzenia rewirów, podczas gdy w akwarium przebywają również samice?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: abiba » 17 września 17, 18:30

Kwestia zasadnicza : to nie akwarysta buduje rewiry lecz ryby i czesto (przeważnie) ryby mają zupełnie inne plany .
Możemy stymulować obieranie rewirów przez w miarę skomplikowane aranżacje tj. sporo kryjówek w róznych miejscach licząc że ryby sobie wybiorą takie aby sobie w drogę nie wchodzić a i narybek wówczas bedzei miał szanse ale tak czy inaczej loteria .

Miałem "szczęście" i w mojej obsadzei było 6 samców solusi i skończyło sie na tym że zostały 2 z czego jeden wyraźnie był wystraszony i ledwo go widywałem . Akwarium podobnej wielkości a kamlotów sporo z których pobudowałem mnóstwo zakamarków .

Może na to miało wpływ moje garbate szczęście ale nauczony doświadczeniem więcej niż 2 samców bym tam nie wpuszczał . Może jakby było zdecydowanie więcej samic to i trzeci by sie uchował ale ile tych ryb w takim szkiełku musiało by być?

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 17 września 17, 18:52

Cholera... nie ukrywam że kusi mnie układ 3+9, bo 3 niebieskie rybki fajnie by już kontrastowały z przeważającą ilością rybek żółtych... Układ w którym tylko są dwa samce...

Choć z drugiej strony jak mają być 3 samce z czego 2 będą blade niczym ściana to chyba lepiej mieć dwa, ładnie, porządnie wybarwione samce i kontrastujące samice. Czy z dwoma samcami mogę trzymać 9 samic?

Chodzi o to że układ 2+6 jest ciut... ubogi. Jednak 8 ryb a 11 to spora różnica...

Pozostaje jeszcze kwestia - kiedy rybki te się wybarwiają? Chodziłem po zoologach i nie potrafię odróżnić podrostków 6cm, BA! mylą mi się z pyszczakiem żółtym... :/

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: abiba » 17 września 17, 19:13

Bo bardzo łatwo pomylić młode soulusi i żółte .

Sądzę że zwiększenie ilości samic przypadających na jednego samca nie stanowi problemu .

Nie pamiętam już kiedy dokładnie zaczeły mi sie samce wybarwić i kiedy zaczęły sie wojny ale tak na oko to ok roku od zakupu młodych miałem rzeź .
na początku miaeme kilka samców młodych ale już wybarwionych i jako tako to działało ale z czasem walk przybywało i stawały sie one coraz krwawsze .

Możesz kupić więcej samców i jak zauważysz że któryś jest tępiony to odłowić i do zoologa . Tylko że z tym odławianiem w zagruzowanym zbiorniku to po prostu poezja.

różne są metody zakładania malawi (z solusi) - możesz np kupić np ze 30 młodziutkich i potem robić selekcje ale pozostaje problem co z tym zrobić oraz kwestie odłowu

Najlepiej jednak moim zdaniem zamówić sobie od razu harem u doswiadczonego hodowcy i olać zoologi .
Przy zakupie kilkunastu ryb koszty przesyłki nie przerażają a i logistycznie w tej porze roku jest OK

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 17 września 17, 19:19

Myślałem nad hodowcami, ale tu gdzie mieszkam żadnego nie ma (a patrzę na całe województwo Opolskie). Najbliższa jest w Kłodzku(prawie 2h jazdy) albo Mszanej (prawie 2h jazdy). Trasa taka mnie nie przeraża bo w Kłodzku bywam przy okazji wypadów weekendowych w tamte strony (Jezioro Nyskie, jaskinia niedźwiedzia itd.), w Mszanej byłem już po aleksandretty. Problem taki że zarówno tu jak i tu sprzedawane są młodziki +/- 4cm - i wątpię żeby były wybarwione.

Kupiłbym większą ilość, odławianie to nie problem, ale tak jak piszesz - gdzie to potem oddać.

Już teraz mam problem bo myślę co zrobić z obecną obsadą i najlepszy pomysł jaki mam to przenosiny do 112l, bo kto mi weźmie dorosłe pstre, danio, otoski czy w końcu wielkopłetwy ;)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: abiba » 17 września 17, 19:32

Tamte rejony to dla mnie egzotyka - jest niedaleko mnie (choszczno) solidny gośc . Nawet kiedyś na allegro sie ogłaszał .

No i najważniejsze mozna z nim pogadać o zakupie gotowego haremu

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 17 września 17, 19:48

Nic, będę szukał, pytał. Najpierw muszę wzmocnić szafkę na której stanie baniak 112l (aktualnie stoi tam tylko kwarantanna 54l), więc jednak prawie 200kg samej wody. Przeniosę tam aktualną obsadę (myślę że nie będzie mowy o przerybieniu).

240l nieco ,,odświeżę", urządzę na nowo, dam dojrzeć i wpakuję (mam nadzieję) saulosi. Tylko właśnie musiałbym rozwiązać problem z dostaniem tejże rybki ;)

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 18 września 17, 07:39

No, i coś znalazłem ,,w okolicy" bo jedyne 40km ode mnie. Aqua Serwis Opole - ponoć mają sporo pysków (na ich profilu FB są fotki min. Saulosi).

Co prawda małe okazy ale jeśli ze sprzedawcą/właścicielem można by pogadać jak swój ze swoim to myślę że zgodziłby się na układ w którym kupuję np. 25 młodzików, po tym jak się wybarwią/zaczną wybarwiać wybieram interesującą mnie ilość i proporcje, resztę bez zwrotów kosztów oddaję.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: abiba » 18 września 17, 14:12

brzmi nieźle :)

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 19 września 17, 10:39

112l już wyczyszczone i wstępnie przygotowane na przenosiny obsady ze 240l. Wada taka że będę musiał kupić jakiś lepszy filtr. Eheim'a Classic 2213 który by się nadał oddałem znajomemu bo potrzebował na już a u mnie stał i się kurzył i teraz mam:

Minikani 80
Eheim BioPower 240
Aquael Turbo Filter 500

Chyba się wstrzymam i kupię coś większego, a z tego coś skompletuję na 54l.

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 28 listopada 17, 11:18

Saulosi w iloci 22szt. już sobie pływa od jakiegoś miesiąca. Na filmiku eheim biopower 240 z boku baniaka, zastąpiłem go Aquael TurboFilter 2000, gąbka + wata akwarystyczna, jest po lewej stronie, bliżej tyłu baniaka.

https://www.youtube.com/watch?v=lnK0jySWQjk&t=126s

Jeden samiec jest już bladoniebieski, drugi powoli łapie czarne akcenty na płetwach ;)
Nie wiem ile jeszcze się ujawni, pewnie sporo, będę korygował, albo same się ,,skorygują".

Oświetlenie aquael leddy tube retro fit 18W plant, ładnie podświetla falującą wodę (niestety kamera w telefonie tego nie łapie).

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 28 listopada 17, 11:35

Artur fajny baniaczek :) skała fajnie ulożona :) ile chcesz docelowo zostawic?
jednak gatunkowe zbiorniki mają swój urok :)

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 28 listopada 17, 11:43

Domyślnie celuję w układ 3 samce + 9/12 samic. Ale czy starczy rewirów dla 3 samców - czas pokaże. Dzisiaj bądź jutro wpakuję na YT bardziej stateczny filmik 3 minutowy, gdzie ryby zachowują się trochę bardziej naturalnie (nie ma mnie przy akwarium).

Ogólnie wszystkie rybki zdrowe, nie mają wad genetycznych itp., a przynajmniej ot co ich nie widać.
Filtracja daje radę (Turbo 2000 + 2x Unimax 250 z prefiltrami narurowymi 10"). Nic tylko patrzeć jak rosną. Ostatnio dokupiłem im nowy pokarm, Tropical SoftLine Africa Herbivore i gdyby nie to że jest ciut duży na ich pyski to wcinają aż im się płetwy trzęsą ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości