[240l] ,,Łagodna" mbuna

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

[240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 09:57

Hej, długo tu nie zaglądałem, akwarystyka musiała zejść nieco na drugi plan w moim życiu codziennym. Ot, karmienie, podmianki wody, przycinka roślin czy czyszczenie filtrów.

Teraz jednak znowu złapał mnie bakcyl i chcę zmienić obsadę na coś bardziej interesującego.

Parametry (aktualne) - ph - 7,2 gh - 13, temp. 23*C.
Na dnie piasek zew.
Filtracja - 2x Unimax 250 zalany lawą wulkaniczną od kolegi Hunter'a, przed nimi 2x prefiltr narurowy z gąbką (rada kolegi barttsw).
2x grzałka 100W Aquael Gold.
Nie wiem czy to istotne (niektóre ryby są płochliwe) akwarium 4m oddalone od wejścia do pomieszczenia (na wprost tegoż wejścia), nie idzie się w jego stronę po nic innego jak tylko po to by go oglądać / się nim zajmować.

Aktualna obsada - kilkadziesiąt danio pręgowanych (nie ma szans żeby je policzyć)
Kilka-kilkanaście otosków przyujściowych (ich tym bardziej nie zliczę bo się chowają)
15 kirysków pstrych
2 samice wielkopłetwów wspaniałych - miało być 1+3 ale nigdzie lokalnie nie mogłem ich wyrwać a na giełdy, aukcje internetowe itp. nie miałem czasu

Poza tym wielkopłetw-ice poza tym że są ładne (zresztą nic w porównaniu z samcem) to mnie... znudziły.

Ogólnie - ot - akwarium.

Danio energicznie popierdziela.
Kiryski ryją w piasku.
Otoski bawią się w ninja.
Wielkopłetwy to takie ryby - leniwce. (wiem że samiec by to zmienił, miałem samca)

Myślałem nad Pseudotropheus Saulosi, ale nie wiem ile tego bym mógł wpakować do 240l.

Czytałem i niektórzy piszą że można by już mieć 3 samce + samice (ile tych samic, 9, czy może więcej?)

Za pomoc z góry dzięki. ;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 16 września 17, 10:07

Artur chcesz tylko gatunkowe czy chcesz jeszcze jakiś gatunek

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 13:53

Saulosi ma tą zaletę że wygląda jak dwa gatunki, przy czym nie będzie (z tego co czytałem) niepotrzebnych problemów. Gdzieś tam ktoś polecał pyśki rdzawe (które osobiście lubię, ale muszą być mocno wybarwione).

Koniec końców - raczej jeden gatunek ;)

Kombinowałem też by wymieszać żółte samice z pomarańczowymi (coral).

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 16 września 17, 14:53

Atur jak jeden gatunek to spróbuj 4+12 moze sie udac tylko porow rewiry samcom

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 15:37

Pyszczaki miałem raz w życiu, dawno temu. Nie czuję się zbyt pewnie w tych klimatach.

Nie lepiej ,,spokojne" 3+9/10, na każdego samca przypadałby rewir 40szer.x40głęb.x50wys. (całe akwa 120x40x50).

Jak dam 4x samiec terytoria zmniejszają się do 30cm...

Inna kwestia - oddzielę kamieniami (piaskowiec?), jeśli tak, to jaka musi być ich wielkość (wysokość, szerokość) by był to sygnał dla saulosi że to granica terytorium?

Unimaxy przepływ mają niby spory, ale syfu z dna aż tak nie chcą ruszać...

Czy do saulosi można dać cyrkulator? Jeśli tak - jaki przepływ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 16 września 17, 16:34

bezpiecznie jest 3+10

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 19:11

To w taki układ będę celował. Ktoś coś na resztę moich pytań? ;)

No i kolejne pytanie, do malawi nic poza malawi, tzn. na dno itp. nic?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 16 września 17, 19:46

Artur na dno siatka malarska tak gdzoe bedzie gruz
gruz i piasek minim 5 cm
swiatlo bardzo slabe
do filtra doobra ceramike

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 19:53

Oświetlenie - mam pokrywę aquael'a w której znajdują się 2x leddy tube retro fit 18W. Świeci jaśniej jak 60W świetlówki.

Czy takie oświetlenie uchodzi za mocne? Odpalać tylko jedną ,,świetlówkę/led 18W"?

Zawsze myślałem że malawi było jasne... może przez to że w środku zawsze widziałem piaskowce i ładny jasny piach które dobrze odbijają światło.

Ceramika do filtra - lawa wulkaniczna którą mam teraz się nie nada? Nie ukrywam - to dobrych kilka litrów na każdy kubełek, a mediów filtracyjnych już mam w składziku nadwyżkę.

Piaskowce chciałem pokleić silikonem akwarystycznym przezroczystym, tak by było wszystko stabilnie, ale zdaję sobie sprawę że pielęgnicowate lubią podkopy i demolkę.

Co z cyrkulatorem? Mogę wpakować bo nie ukrywam aktualnie ostro ,,kupkające" kiryski powodują sytuacje w której filtry nie potrafią tego wzburzyć i zassać.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 16 września 17, 19:58

ArturAzja pisze:Czy takie oświetlenie uchodzi za mocne? Odpalać tylko jedną ,,świetlówkę/led 18W"?
jedna ci wystarczy
ArturAzja pisze:Zawsze myślałem że malawi było jasne... może przez to że w środku zawsze widziałem piaskowce i ładny jasny piach które dobrze odbijają światło.
wlasnie to jeden z najciemniejszych biotopow
ArturAzja pisze:Ceramika do filtra - lawa wulkaniczna którą mam teraz się nie nada?
nada ale daj tez siporaxa to sa naprawde brudasy
ArturAzja pisze:Piaskowce chciałem pokleić silikonem akwarystycznym przezroczystym, tak by było wszystko stabilnie, ale zdaję sobie sprawę że pielęgnicowate lubią podkopy i demolkę.
posklejac zawsze mozesz
ArturAzja pisze:Co z cyrkulatorem? Mogę wpakować bo nie ukrywam aktualnie ostro ,,kupkające" kiryski powodują sytuacje w której filtry nie potrafią tego wzburzyć i zassać.
jak najbardziej kiryski przy pyskach to nic :P

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 21:09

Na 120cm jak mocny powinien być? (cyrkulator) 3000l/h?

Czy jedyne nadające się to jebao bądź aquael, czy można pójść w tańsze alternatywy?

Jedyne co bym chciał to montaż na magnes, nie na przyssawkę.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 16 września 17, 21:12

Artur jak masz kase to wez sobie rw-4
jak chcesz na magnes to jabeo tunze choc lepiej dolozyc kase i wziąć RW

aquaela unikaj to totalna zabawka

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: ArturAzja » 16 września 17, 21:28

Nie lepiej wziąć RW-8 i ,,skręcić moc"? Różnica w cenie 40zł... Choć jak czytam opinie to RW-8 nawet skręcone głośniejsze...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: barttsw » 16 września 17, 21:40

artur mam obie zadnej nie slysze
mozesz wziasc 8 jest sterowanie dopasukesz sobie

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: [240l] ,,Łagodna" mbuna

Postautor: abiba » 16 września 17, 22:12

Tak sobie czytam te rady ad rewirów i szczerze mówiąc nie wróze takiemu układowi sukcesu - 30cm rewir to żaden rewir .
Należy sobie zdać sprawę że 240litrów to jak na malawi to w sumie minimum.

Mieszanie zaś róznych odmian to moim zdaniem słaby pomysł - jak sie rozmnożą to sie bedą nadawały jedynie do kibelka.

Jeżeli chodzi o filtrację to nie liczyłbym na unimaxa . Temu zleciłbym jedyni funkcje biologiczne a mechaniczne oczyszczanie raczej powierzyłbym innemu filtrowi który robiłby w tak małym zbiorniku równiez za cyrkulator (turbo 2000 aquaela da radę ale mnie denerwowała głośna jego praca).
Osobiście w malawi pokochałem narurowce które w innych biotopach już tak idealnie sie nie spisują .

Wreszcie na koniec aby uniknąć katastrofy budowlanej doradzam najperw ułozyć wszystkie kamienie a dopiero potem obsypać to piaskiem i pod żadnym pozorem nie polegać na piasku jako jakakolwiek forma podparcia "budowli"
Dobrze sie spisują maty pod panele podłogowe na dnie akwarium a przynajmniej pod kamlotami .

Jeżeli chodzi o oświetlenie to kwestia raczej indywidualna - widywałem zbiorniki mocno oświetlone jak i takie w którym specjalnie planuje sie mroczne strefy (np nie doswietlając boków)
W moim akwarium miałem oświetlenie z regulacją mocy i w drodze prób oraz w wyniku głosowania wygrał model 0,13W/l

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości