Jaka obsada do 25l?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Kacperrro
Ikra
Ikra
Posty: 2
Rejestracja: 12 sierpnia 17, 15:20

Jaka obsada do 25l?

Postautor: Kacperrro » 12 sierpnia 17, 15:27

Planuję założenie akwarium 25lz krewetkami i Rasborami Galaxy. W jakich ilościach mogę je mieć?

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Jaka obsada do 25l?

Postautor: Wilkołak » 13 sierpnia 17, 19:08

Przede wszystkim 25l to bardzo, bardzo, bardzo małe akwarenko. Raczej stosowane do rozmnażania ryb, na krótki okres ich przebywania w nim niż, docelowe akwarium. Ale można w nim mieć śmiało, małe krewetki ślimaczki.

Moim zdaniem zamiast 25l (jeśli jeszcze nie kupiłeś) lepsze było by 60l lub 100l. W setce, to już można się pobawić.

Rasbora Galaxy z opisu ta mała rybka, ale trzeba odjąć przynajmniej 6-7 cm podłoża, jakieś roślinki i korzeń i już robi się mało miejsca a jeszcze do tego grzałka i filtr które też zabierają miejsce.

Rasbora Galaxy to rybka stadna, wiec potrzeba ich od 5 sztuk, lepiej było by 10 do powiedzmy 20 sztuk. To w takim 25l po odliczeniu miejsca na to co podałem, jest nie wykonalne by rybki czuły się dobrze, one by się męczyły.

W 100l to już te 10-15 sztuk, było by ok i do tego krewetki i glonojad (zbrojnik niebieski - nie lamparci) oczywiści filtr musiał by być kubełkowy zewnętrzny, by nie zabierał miejsca.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaka obsada do 25l?

Postautor: mimo12 » 13 sierpnia 17, 19:46

Wilkołak pisze:Przede wszystkim 25l to bardzo, bardzo, bardzo małe akwarenko. Raczej stosowane do rozmnażania ryb, na krótki okres ich przebywania w nim niż, docelowe akwarium. Ale można w nim mieć śmiało, małe krewetki ślimaczki.


Drobniczki jednodniówki, Hara jerdoni, samce żyworódki Endlera, samiec bojownika...

Wilkołak pisze:Rasbora Galaxy z opisu ta mała rybka, ale trzeba odjąć przynajmniej 6-7 cm podłoża, jakieś roślinki i korzeń i już robi się mało miejsca a jeszcze do tego grzałka i filtr które też zabierają miejsce.


6-7 cm podłoża? 4-5 cm, jak nie ma czegoś pod nim, spokojnie wystarczy.

Wilkołak pisze:Rasbora Galaxy to rybka stadna, wiec potrzeba ich od 5 sztuk,

Wilkołak pisze:W 100l to już te 10-15 sztuk


Więcej. Samce są teoretycznie terytorialne, więc to 54l byłoby ok, ale bez przesady, że dla 10-15 tych rybek minimum 100l akwa, aczkolwiek powinno wystarczyć dno 45x30cm dla grupy tych ryb.

Wilkołak pisze:glonojad (zbrojnik niebieski - nie lamparci)


Nie, nie te parametry wody, co danio perłowy, straszyłby te stadne i krewetki swoimi wymiarami. I pisz poprawnie od razu- zbrojnik. Glonojad to glonojad syjamski.

Wilkołak pisze:oczywiści filtr musiał by być kubełkowy zewnętrzny, by nie zabierał miejsca.


By była porządna filtracja biologiczna, a nie, żeby nie zajmował miejsca.


Edit.
Kacperrro pisze:Planuję założenie akwarium 25lz krewetkami i Rasborami Galaxy. W jakich ilościach mogę je mieć?


Najpierw trzeba sprawdzić, czy możesz je mieć. Danio perłowe odpadają, więc z tego zestawienia krewetki. Zacznij od grupy zarodowej, jeżeli oczywiście dasz radę zapewnić im warunki odpowiednie, 20 sztuk, a populację utrzymuj w takiej ilości, na jaką pozwoli filtracja- im większa ilość materiałów filtracyjnych, tym lepiej. Przy czym najlepiej dać lawę wulkaniczną czerwoną lub ceramikę.

Poza tym zapoznaj się z regulaminem działu. Zwróci Ci to uwagę na kwestie, o których trzeba poczytać i je przemyśleć.

Awatar użytkownika
Wilkołak
Ryba
Ryba
Posty: 221
Rejestracja: 11 października 16, 15:10
Lokalizacja: Z za lasu.

Re: Jaka obsada do 25l?

Postautor: Wilkołak » 13 sierpnia 17, 20:45

mimo12 pisze:6-7 cm podłoża? 4-5 cm, jak nie ma czegoś pod nim, spokojnie wystarczy.

No tak, ale jak będzie chciał dać jakieś pałeczki nawozowe do roślin, albo kulki gt, a nie można tego wykluczyć, to będzie miał potem problem, jak rybki będą mu je wykopywać, a potem będzie maił problem z glonami.

Kod: Zaznacz cały

 Więcej. Samce są teoretycznie terytorialne, więc to 54l byłoby ok, ale bez przesady, że dla 10-15 tych rybek minimum 100l akwa, aczkolwiek powinno wystarczyć dno 45x30cm dla grupy tych ryb.

Ale te rybki też będą się rozmarzać, co za tym idzie akwarium samo się zarybi. Więc można zacząć od niedużej ilości rybek na początek.

Nie, nie te parametry wody, co danio perłowy, straszyłby te stadne i krewetki swoimi wymiarami. I pisz poprawnie od razu- zbrojnik. Glonojad to glonojad syjamski

A to sorki mój błąd, nie luknąłem na parametry, a i nie znałem tego glonojada syjamskiego. Więc te zwykłe małe (popularna nazwa) glonojadki, też zwie się zbrojnikami ok. :ok:

By była porządna filtracja biologiczna, a nie, żeby nie zajmował miejsca.

Jedno nie wyklucza drugiego i z mojego doświadczenia wiem, że do akwarii od 100l, to kubełek jest najlepszy.

Jako wkład biologiczny polecam lawę, bo ceramika jest za słaba, a lawa i lepsza względem porowatości i bardzo tania. Ja w obu filtrach mam lawę i zadniej ceramiki.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaka obsada do 25l?

Postautor: mimo12 » 13 sierpnia 17, 21:44

Wilkołak pisze:No tak, ale jak będzie chciał dać jakieś pałeczki nawozowe do roślin, albo kulki gt, a nie można tego wykluczyć, to będzie miał potem problem, jak rybki będą mu je wykopywać, a potem będzie maił problem z glonami.


Krewetki i ten gatunek ryb nie rozkopie dna.

Wilkołak pisze:Ale te rybki też będą się rozmarzać, co za tym idzie akwarium samo się zarybi. Więc można zacząć od niedużej ilości rybek na początek.


Myślisz, że w akwarium ogólnym akwarium zarybi się samo, jeżeli nie są to żyworódki albo ryby zajmujące się potomstwem? Wątpię, by przyrost populacji był wyższy niż kilka sztuk na rok, jeżeli w ogóle będzie przyrost.

Wilkołak pisze:Jedno nie wyklucza drugiego i z mojego doświadczenia wiem, że do akwarii od 100l, to kubełek jest najlepszy.


Nie, ale rury od zewnętrznego zajmują tyle miejsca, co wewnętrzny, więc patrząc tylko na miejsce w akwarium, to różnicy nie ma.

Albo sump, albo przepływowy, albo fbf, albo hamburg. Możliwości jest wiele. :wink:

Wilkołak pisze:bo ceramika jest za słaba


Zależy, jakiej jakości się kupi.
Do zbiorników z twardszą wodą dużo tańszym rozwiązaniem od lawy jest keramzyt.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości