Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mmichał » 31 lipca 17, 11:32

Cześć,

Po parunastu latach wracam do akwarystyki (wreszcie mam miejsce na akwarium). Zakładany zbiornik nie ma być stricte biotopem, jednak nie chce mieszać gatunków z Azji i Ameryki Południowej (te dwie opcje wybrałem). Chcę się zdecydować na jeden ''kontynent''. Jestem początkujący w temacie. Dużo pozapominałem, pozmieniało się, miałem akwaria mieszane nie zawsze dobre... Tak więc zaczynam od nowa.

Zbiornik to 80x40x45 cm (144 litry) z pokrywą z 2 ledami (RGB + rośliny) + filtr JBL e901. Podłoże będzie ciemne.
Jaką polecacie obsadę do tego i w jakich ilościach?
2 ławice + większa para lub samiec i 2 samice + kilka sztuk czegoś przydennego. Jeżeli Azja to chce dołożyć do tego Krewetki Red Cherry i na dnie mieć Bocję Pręgowaną. Jeżeli Ameryka Południowa to w 1 ławicy na 100% chce mieć neony. Wiem, że to pytanie dość podstawowe, ale coś nie mogę się zdecydować. Będę wdzięczny za kilka propozycji. Przepatrzę, może coś pomieszam i zapytam ponownie czy obsada, którą wybrałem będzie odpowiednia.

Ps. Zbiornik już zamówiony, jeszcze trochę czasu mnie czeka zanim będę na etapie kupowania ryb, jednak chciałbym już teraz zdecydować się na obsadę, żeby przygotować rybą odpowiednie warunki. Z góry dzięki za podpowiedzi i mam nadzieję, że zostanę z wami na dłużej ;)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: Anka cyganka » 31 lipca 17, 12:00

Jeżeli planujesz rośliny to oświetlenie rgb nie będzie dobre, zależy jeszcze co masz na myśli pisząc +rośliny. Ryb ławicowych wybierz jedno większe stado bo 2 się wymieszaja i nie będzie takiego efektu. Jeżeli planujesz ryby przydenne to podłoże tylko piasek

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mmichał » 31 lipca 17, 12:07

Co do oświetlenia to będą 2 żarówki LED. Jedna RGB, druga typowo pod rośliny. Dzięki za podpowiedź z ławicami. Hmm nie planowałem piasku, raczej drobny ciemny żwir + mała łata jasnego piasku po środku zbiornika.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: abiba » 31 lipca 17, 12:32

Anka cyganka pisze: Ryb ławicowych wybierz jedno większe stado bo 2 się wymieszaja i nie będzie takiego efektu. Jeżeli planujesz ryby przydenne to podłoże tylko piasek

Dokładnie tak - dobrym rozwiazaniem wydaje sie własnie ławica plus jakąs 1 lub kilka (najwyżej) ryb znaczaco wiekszych niejako dla kontrastu.

Podobnie jak przedmówca polecam ponowne przemyślenie kwestii oświetlenia bo taka konfiguracja /koncepcja wydaje się skazana na porażkę . Sporo było o tym na tym forum (i nie tylko na tym)

W kwestii konstrukcji podłoża równiez polecam ponowne przemyślenie tematu. Łata białego piasku na tle ciemnego podłoża wydaje sie być atrakcyjna zwłaszcza jak sie przeglada gotowe aranżacje jednak zwykle sie nie bierze pod uwagę nakładów pracy na utrzymanie tej aranżacji w nienagannym stanie . Zwłaszcza przy rybach dennych (np kiryski) pomieszanie podłoży jest tylko kwestia czasu . Również utrzymanie tego w nienagannej czystości to oddzielne wyzwanie ,
Też mialem i było super ale tylko przez pewien czas . Może Tobie sie uda to lepiej utrzymać :)

Może zamiast plamy białego piasku plama zielonego trawnika ?

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mmichał » 31 lipca 17, 12:51

Ok, doczytam o oświetleniu. Trawnik też wydaje się fajnym pomysłem. Nie brałem go pod uwagę, muszę poczytać pielęgnacji i jakie gatunki roślin na to wybrać. Rośliny również chce mieć z kontynentu na który się zdecyduję.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: Anka cyganka » 31 lipca 17, 12:59

A dlaczego koniecznie ciemne podłoże?

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mmichał » 31 lipca 17, 13:00

Anka cyganka pisze:A dlaczego koniecznie ciemne podłoże?

Podoba mi się.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mimo12 » 31 lipca 17, 13:33

Bez ryb dennych w takim razie, bo ciężko znaleźć ciemne podłoże dobre dla ryb dennych.

Z łatwych "traw" polecam Echinodorus magdalensis lub tenellus.

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mmichał » 31 lipca 17, 13:39

Myślałem o:

Azja:
1+2/3x Prętnik Karłowaty - Tu mam największy problem co wybrać na większą rybę. Czy mogę oprócz takiego zestawu Prętników dodać jeszcze jakąś parkę/ harem do tego akwarium?
15x Razbora Galaxy lub jakieś Danio (czerwone?). Ewentualnie coś ciekawszego do ławicy?
6x Bocja Pręgowana
?x Krewetki Red Cherry - Ile tych krewetek?

Co sądzicie o takiej obsadzie? Ilościowo jest ok? Można coś dołożyć? Uszczuplić ławicę?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mimo12 » 31 lipca 17, 14:17

mmichał pisze: Tu mam największy problem co wybrać na większą rybę. Czy mogę oprócz takiego zestawu Prętników dodać jeszcze jakąś parkę/ harem do tego akwarium?


Nie. Labirynty będą sobie wchodzić w paradę.

mmichał pisze:15x Razbora Galaxy


Nie ta woda dla danio perłowego, jak trzymamy się prętników...

mmichał pisze: Danio (czerwone?)


Sztucznie barwione. Nie krzywdź ryb...

mmichał pisze:6x Bocja Pręgowana


Za krótka bańka moim zdaniem. Jedynie możnaby karłowate, ale wtedy i tylko wtedy, gdy całe dno to będzie piach.

mmichał pisze:?x Krewetki Red Cherry


Do bocji nie dawaj.
Do prętnika tylko przy dużych ilościach kryjówek dla krewetek( rośliny).
20-30 sztuk, dać im miesiąc- dwa od wpuszczenia, żeby populacja się ustabilizowała i wpuścić ryby dopiero. To opcja optymalna dla krewetek.

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mmichał » 31 lipca 17, 14:36

Te Prętniki mogą być do zmiany. Nie mam pomysłu na większe ryby tu. Wolał bym zostawić Razbory i dobrać do tego inne większe. Polecisz jakieś inne gatunki niż Razbory żebym mógł sobie coś wybrać? Nie pomyślałem że Danio Czerwone jest sztucznie barwione. W takim wypadku odpada na 100%

Czyli bez piachu, odpadają wszystkie denne ryby? Coś za nie? Babki? Nie chce piachu. Raczej będzie drobny czarny żwir.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: abiba » 31 lipca 17, 18:41

Jeżeli chcesz mieć ryby z jednego kontynentu i padło na Azję to w mysl tego co gdzieś tam wyżej napisałem jako ławice którąś z razbor (jest tego kilka odmian do wyboru) a jako dużą rybę któregoś z gurami np mozaikowy .
Taki wybór ze względu na wspólne parametry wody .
W przypadku ławicy danio będzie takie zestawienie trudniejsze ale może np danio malabarskie + labeo (grubowarg dwubarwny) (?)

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mimo12 » 31 lipca 17, 22:14

Razbora to nie gatunek. :P
Razbora klinowa, espei, dorsiocellata, hengeli, micros, uropthalmoides, itd...

Gatunek stadnych w zależności od wielkości ryb głównych, żeby przypadkiem nie zostały zjedzone, i parametrów albo pod stadne ryby główne.

abiba pisze:Te Prętniki mogą być do zmiany.


Może jakieś Betta albo skrzeczyki?

mmichał pisze:Czyli bez piachu, odpadają wszystkie denne ryby?


Tak.

mmichał pisze:Coś za nie? Babki?


Babki to też ryby denne. Niektóre gatunki kopią sobie norki w mule.

mmichał pisze:Raczej będzie drobny czarny żwir.


Uważaj na bazalt, żeby nie zmieniał parametrów wody( z zasady nie wierzyć opakowaniu, jeżeli mówi, że nie zmienia parametrów).

abiba pisze:któregoś z gurami np mozaikowy .


Jedynie mozaikowy.

abiba pisze:np danio malabarskie + labeo (grubowarg dwubarwny) (?)


Za mały baniak.

mmichał
Narybek
Narybek
Posty: 37
Rejestracja: 31 lipca 17, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mmichał » 1 sierpnia 17, 09:57

mmichał pisze:Te Prętniki mogą być do zmiany.


mimo12 pisze:Może jakieś Betta albo skrzeczyki?


Skrzeczyki nie zjedzą mi krewetek?
A Wielkopłetw Wspaniały? Czy za bardzo agresywny?
Jeżeli tak, to pewnie Gurami Mozaikowy lub Bojownik. Jeżeli Gurami to para? Bo Bojownik pewnie 1+2/3.

Czyli dno zostaje dla krewetek w takim razie.

Jaka duża może być ławica Razbor Galaxy w takim zbiorniku?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Obsada 144 L Azja/Ameryka Południowa

Postautor: mimo12 » 1 sierpnia 17, 18:51

Chcesz prętniki i się nie martwisz o krewetki, a przy znacznie mniejszych skrzeczykach się boisz, to tego nie kminię. Owszem, będą polować, ale tylko na malutkie krewetki.

Przy wielkopłetwie zapomnij o krewetkach.

Przy wszystkich labiryntowcach licz się z wyjadaniem przez nie krewetek- niekoniecznie wszystkich.


Gurami 1+2, bojek podobnie, ale musi być dużo kryjówek dla bojków, bo może się zrobić nieciekawie, jak trafią Ci się wredne egzemplarze.

Tak, dno dla krewetek, jak ma być inne niż piach.

Danio perłowe nie do labiryntowców. Nie ta woda. ( I do niektórych też nie ta wielkość.) Mógłbyś pójść w wyższe pH, ale wtedy same perłowe i krewetki Neocaridina. Ławica nie wiem. Może z 20 sztuk?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości