112L Obsada+ Porządkowanie

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: defo » 3 czerwca 17, 10:48

Witam

Tak jak w temacie w wyniku kilku błędnych decyzji moich jak i również sprzedawców, czyli wsumie moich 8) potrzebna jest mi pomoc w uporządkowaniu akwarium.

Akwarium 112L 80x35x40 Temperatura 25c PH 7.0 Woda średnio twarda

Ryby:
6 x brzanka mszysta
2x gurami dwuplamisty samice
1x gurami zloty samiec
1x wielkopletw wspanialy samiec
6 x kirysek albinos
2 x zbrojnik pospolity
3 x otosek

Akwarium w tej obsadzie jest od 2 miesięcy i wygląda na bardzo dobrze prosperujące. (żadnych obgryzionych płetw i innych oznak walk nocnych)
Jednak, z racji teoretycznego zagrożenia jakie niesie za sobą ta obsada dużą ilość czasu spędzam na obserwacji. Moje ryby wbrew temu co może wydawać się po obsadzie podzieliły się obszarami w akwarium i rzadko kiedy wchodzą sobie w drogę.
W akwarium dominuje wielkopłetw i wraz z gurami zajmuje górną część akwarium od czasu do czasu przeganiając brzanki. Brzanki głównie zajęte walkami miedzy sobą nieraz potrafią zaczepiać albinosy. Kirysy w dzień często w ukryciu, mało widoczne, wieczorami nieco się ożywiają. Otosków nikt nie zaczepia, spokojnie czyszczą rośliny z glonów.

Z racji jednak teoretycznego zagrożenia planuje zmienić obsadę :

W 1 kolejności
1. oddać wielkopłetwa i gurami złotego a dokupić samca gurami dwuplamistego ?
2. oddać wszystkie gurami i wielkopłetwa a dokupic wiecej brzanek i otoskow ?

A może macie jakieś lepsze pomysły ?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: mimo12 » 3 czerwca 17, 11:10

Gurami dwuplamy i złoty to jeden i ten sam gatunek. To są smoki. Będzie im za ciasno w 80 cm. To samo dotyczy wielkopłetwa.
Kirysków z brzankami lepiej nie trzymać. Będą ganiane. Widać to po Twoich już, że się boją i siedzą pochowane najczęściej.
Otosy są stadne, z nich bym zrezygnował. Ancistrusy i tak będą sporo z siebie wydalać, a z brzankami sobie lepiej poradzą.

Jak chcesz mieć bezpieczne akwa, to proponowałbym zostawić brzanki i zbrojniki Ancistrus sp. Z brzanek możesz dołożyć formy normalnej i albino. Będzie im raźniej w większym stadku, ale też bym nie szalał, bo jak Ci urosną te ryby, to jednak będzie im też lekko ciasnawo. Zbrojników para. Zauważyłem, że tarło zbrojników stymuluje również gonitwy brzanek. Do tego podmianki 30-40% tygodniowo z dodatkiem wywaru z szyszek olchy/ humusu z szyszek olchy i liści dębu/buku/magnolii/ketapangu/orzecha włoskiego, tudzież trochę inwestycji w RO.

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: defo » 3 czerwca 17, 13:01

Dzieki za odpowiedz 8)

Mam jednak pytanie, z brzankami nie zaleca sie trzymania żadnych kiryskowatych ?
Czesto w opisach spotykalem sie ze mozna trzymac je z wiekszymi odmianami takimi jak albinosy wlasnie itd.
Nie ukrywam ze wolal bym aby jakies rybki przydenne rowniez plywaly, moze 2-3 sumy kirysniki ? albo mniejsze bocje ?

Rowniez nie spotkalem sie z opinia ze nie mozna trzymac z brzankami otoskow ? W moim akwarystycznym wlasnie trzymaja razem te gatunki w akwarium pokazowym. Myslalem bardziej o dokupieniu 2-3 sztuk poniewaz sa ciekawe a poza tym na bierzaca doczyszczaja mi rosliny z glonow a mam ich kilka.

Pomysl dopuszczenia innych brzanek w 100% mi sie podoba, widzialem gdzies przelicznik : 1 brzanka - 7 litrow
Czyli spokojnie moglbym tam wpuscic 12-14 ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: barttsw » 3 czerwca 17, 13:20

defo pisze:Mam jednak pytanie, z brzankami nie zaleca sie trzymania żadnych kiryskowatych ?
jaka masz filtracje
defo pisze:, moze 2-3 sumy kirysniki
minim 150cm
defo pisze:albo mniejsze bocje ?
ktora bocja
defo pisze: widzialem gdzies przelicznik : 1 brzanka - 7 litrow
totalne bzdury

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: mimo12 » 3 czerwca 17, 13:51

defo pisze:Dzieki za odpowiedz 8)

Mam jednak pytanie, z brzankami nie zaleca sie trzymania żadnych kiryskowatych ?
Czesto w opisach spotykalem sie ze mozna trzymac je z wiekszymi odmianami takimi jak albinosy wlasnie itd.
Nie ukrywam ze wolal bym aby jakies rybki przydenne rowniez plywaly, moze 2-3 sumy kirysniki ? albo mniejsze bocje ?

Rowniez nie spotkalem sie z opinia ze nie mozna trzymac z brzankami otoskow ? W moim akwarystycznym wlasnie trzymaja razem te gatunki w akwarium pokazowym. Myslalem bardziej o dokupieniu 2-3 sztuk poniewaz sa ciekawe a poza tym na bierzaca doczyszczaja mi rosliny z glonow a mam ich kilka.

Pomysl dopuszczenia innych brzanek w 100% mi sie podoba, widzialem gdzies przelicznik : 1 brzanka - 7 litrow
Czyli spokojnie moglbym tam wpuscic 12-14 ?


Żadnych. Jedynie większe sumy, które i tak są skryte.

Jak masz pH realnie 7, a twardość sugeruje, że jednak nie, to możnaby bocje karłowate. Wtedy bez zbrojników- bocje to wredne ryby, zbrojniki miałyby z nimi przewalone.

Nie wiem, czy można, czy nie, ale napisałem Ci, że dużo lepsze będą te Ancistrusy.
A ja w sklepowym akwarium widziałem klocki lego... Sklepowi sprzedawcy, nie chcąc nikomu uwłaczać, ale jednak dysponują znikomą wiedzą na temat akwarystyki, zazwyczaj większą na temat małych gryzoni.

Napisałem już, że trzeba uważać z ilością, bo muszą się gdzieś podziać, bo to torpedy i całkiem spore ryby. Wpuściłbym 8, może 10 sztuk.

Zgadzam się z barttsw.
Pytanie o filtrację jak najbardziej uzasadnione. Wtedy będzie można powiedzieć precyzyjniej, jak sprawę rozwiązać. Czekamy. 8)

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: defo » 3 czerwca 17, 19:18

Filtr turbo aquwelt 500, wygląda wszystko ok. Wyłączam tylko przy karmieniu na 10 min.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: barttsw » 3 czerwca 17, 20:13

defo pisze:Filtr turbo aquwelt 500, wygląda wszystko ok. Wyłączam tylko przy karmieniu na 10 min.

to kiepsko kiryski odpadaja

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: mimo12 » 3 czerwca 17, 22:09

Masz filtr o małej pojemności materiałów filtracyjnych. Jak chcesz zostać przy tym filtrze, to 6-8 brzanek i spore cotygodniowe podmianki + kontrola azotu. Do brzanek ( to nie są P. tetrazona! to co w sklepie sprzedają, bliżej im do P. anchisporus, aczkolwiek czytałem opinię badacza tych ryb, że to prawdopodobnie sztucznie wychodowany gatunek. Coś jak sklepowe A. viejity, które tych ryb pewnie nie widziały od xx pokoleń, a są krzyżówkami z A. macmasteri i innymi) przydałby się filtr RO, bo jednak lepiej im w miększej i kwaśniejszej wodzie.

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: defo » 4 czerwca 17, 08:13

Posiadam jeszcze filtr który dostałem z akwarium hj-611b z deszczownica. Mogą działać oba dopóki nie wymienię na coś skuteczniejszego.
Jaki filtr proponujęcie w moim przypadku ? Interesuje mnie wewnętrzny i dosc cichy.
Co do wody to mam dostęp do miękkiej więc mogę stopniowo podmieniać.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: mimo12 » 4 czerwca 17, 13:47

Jak chcesz wewnętrzny, to zostań przy tych obu i 10 brzankach. I nic ponad to.
Podmieniaj wodę na miększą stopniowo.

Jak chcesz większą obsadę, to i filtr zewnętrzny- najoptymalniej kubełkowy wielkością zbliźony do jbl e901.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: barttsw » 4 czerwca 17, 13:53

jak nie chcesz wydawac duzej kay wez HW-302

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: defo » 5 czerwca 17, 10:28

Wymienilem Filtr turbo aquwelt 500, na Fan 3 plus

Kiryski oddaje razem z Wielkopletwem tak jak podpowiadacie. Chetni moga napisac na priv.

Zostanie na ta chwile 6 brzanek , 3 gurami, 3 otoski i 2 zbrojniki pospolite.
Wszystkie ryby są młode, brzanki 3 cm, gurami 5 cm. Jak myślicie na ta chwile może tak zostać ?
W przyszłości planuje 2 razy większe akwarium, dlatego wolal bym zostawic gurami.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: barttsw » 5 czerwca 17, 10:34

defo pisze:Wymienilem Filtr turbo aquwelt 500, na Fan 3 plus
jedno i to samo
wymieniłes czy dołozyłeś?
defo pisze:W przyszłości planuje 2 razy większe akwarium, dlatego wolal bym zostawic gurami.
jak bym za kazdym razem jak to usłysze dostawał 1 zł to byłbym milionerem
nawet jak chcesz wymienic to nie wiadomoo czy gurami sie nie zatłuką

defo
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 3 czerwca 17, 10:21

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: defo » 5 czerwca 17, 12:37

barttsw pisze:defo pisze:
Wymienilem Filtr turbo aquwelt 500, na Fan 3 plus
jedno i to samo
wymieniłes czy dołozyłeś?


Czemu jedno i to samo ? W tabelkach wszędzie podany jest jako znacznie wydajniejszy od turbo 500.
Wymieniłem, Fan 3 jedzie do mnie w tej chwili i wyląduje razem z hj-611b

barttsw pisze:W przyszłości planuje 2 razy większe akwarium, dlatego wolal bym zostawic gurami.
jak bym za kazdym razem jak to usłysze dostawał 1 zł to byłbym milionerem
nawet jak chcesz wymienic to nie wiadomoo czy gurami sie nie zatłuką


Dlaczego mają się zatłuc ? Jeden samiec i 2 samiczki ? Dlaczego mają być agresywne w stosunku do siebie ?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 112L Obsada+ Porządkowanie

Postautor: barttsw » 5 czerwca 17, 12:45

defo pisze:Czemu jedno i to samo ? W tabelkach wszędzie podany jest jako znacznie wydajniejszy od turbo 500.
Wymieniłem, Fan 3 jedzie do mnie w tej chwili i wyląduje razem z hj-611b
bo nadal nie m,asz biologi ile dales za nastepna zabawkę?
defo pisze:Dlaczego mają się zatłuc ? Jeden samiec i 2 samiczki ? Dlaczego mają być agresywne w stosunku do siebie ?
poczytaj o tych rybach i pamietaj to tylko 80 cm te ryby tłuką się nawet w 150 cm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości