obsada 72 l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
xyzmonika
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 17, 17:03

obsada 72 l

Postautor: xyzmonika » 9 kwietnia 17, 17:40

Witam.
weszłam wczoraj w posiadanie 72 l zbiornika (60x40x30), bardzo znienacka i z dość małym inwentarzem, tzn. tęczanka neonowa oraz 3 glonojadki, dlatego chciałabym szybko je zapełnić. Mam plan gatunkowy, tzn koniecznie barwnik szmaragdowy, danio czerwone lub zielone, tęczanka czerwona oraz krewetka..też koniecznie. No chyba, że jakieś inne "dziwadło", typu krabik. Dla dziecka chciałabym wprowadzić jak największa różnorodność...w granicach rozsądku oczywiście. Czy to brzmi sensownie? Jeśli tak, w jakich ilościach najlepiej rybki kupić. Jeśli nie, jakie inne kolorowe gatunki polecacie do współżycia? Drugie moje pytanie jest o filtr...mam teraz spory filtr gąbkowy w takim zabudowanym pojemniku, który zabiera mi jeden cały róg, od góry do dołu (boki tego pojemnika mają wymiar 12 x 12cm...sporo). Wygląda to bardzo nieestetycznie. Co polecicie zamiast...ładnego, bo że funkcjonalnego nie muszę dodawać. :)
Bardzo docenię wszystkie uwagi, tym bardziej że akwarystką dopiero mam zamiar się stać...i moja wiedza jest mocno ograniczona w tym temacie.
Pozdrawiam
Monika O.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: obsada 72 l

Postautor: wespazjan » 9 kwietnia 17, 17:59

Filtry kubełkowe - są najbardziej wydajne i znajdują się poza akwarium, więc też o wiele łatwiej o estetykę.
Ewentualnie kaskada.
Jak już kupisz nowy filtr to albo musisz do niego wsadzić gąbki ze starego, albo przez jakiś czas muszą chodzić oba filtry na raz. Inaczej dziecko może mieć atrakcję w formie potrutych rybek (poczytaj o cyklu azotowym, żeby wiedzieć dlaczego)

Jeśli chodzi o obsadę, to nic Ci nie dadzą rady powiedzieć mądrzejsi niż ja forumowicze nie znając parametrów wody. Np. wymieniony przez Ciebie barwniak potrzebuje dosyć miękkiej i raczej kwaśnej.
Sprawdź na stronie wodociągów co tam u Ciebie w kranie płynie. Jeśli wodę masz twardą a koniecznie chcesz tą akurat rybkę to będziesz musiała np. mieszać wodę kranową z demineralizowaną. Ale z tym Ci pomogą jak już będą wiedzieć, jaka jest woda wyjściowa
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: obsada 72 l

Postautor: abiba » 9 kwietnia 17, 18:39

xyzmonika pisze:Witam.
weszłam wczoraj w posiadanie 72 l zbiornika (60x40x30), bardzo znienacka i z dość małym inwentarzem, tzn. tęczanka neonowa oraz 3 glonojadki, dlatego chciałabym szybko je zapełnić. ...
Pozdrawiam
Monika O.


Akwarium za małe nawet dla jednego "glonojada"
Owszem - póki są małe niech sobie tam żyją niczym w kotniku ale już przyzwyczajaj sie do myśłi o wydaniu ich ...

xyzmonika
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 17, 17:03

Re: obsada 72 l

Postautor: xyzmonika » 9 kwietnia 17, 19:36

Dzięki.
Idąc za radą, sprawdziłam parametry wody i mam wodę pomieszaną, płynącą z 2 ujęć o następujących wartościach:
1. 3,8 - 4,0 mval/dm3
190 - 200 mgCaCO3/dm3
2. 3,3 - 3,6 mval/dm3
165 - 180 mgCaCO3/dm3

W obu przypadkach jest to woda miękka lub średnio twarda (jak podane zostało na stronie). W takim przypadku, które gatunki przez mnie wymienione mogę mieć, lub co muszę zrobić, żeby je mieć (Tęczanka Boesemana). Z tego, co we własnym zakresie się zorientowałam, mam wodę dość przyjemna dla, np Danio oraz Tęczanki Neonowej, która już pływa. Rozumiem, że Barwniakiem szmaragdowym też nie będzie problem. A co jeszcze polecicie? Oczywiste jest, że każdej wskazówki wysłucham. Tym bardziej ,że fajerwerki w postaci strutych rybek nie są mi do niczego potrzebne.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: obsada 72 l

Postautor: mimo12 » 9 kwietnia 17, 19:48

Żadna z wymienionych ryb nie pasuje do wody lub zbiornika.
Tęczanki- za małe akwa- każdy z wymienionych gatunków.
Glonojady- czy to zbrojniki, czy glonojady syjamskie- za małe akwa.
Danio czerwone i zielone- ryby silnie stadne, ruchliwe- za małe akwa, poza tym te odmiany są sztucznie barwione.
Barwniaki koniecznie miększa woda, pH zapewne też jest dla nich za duże.

Z listy zostają krewetki. Jak będą to Neocaridina davidi, to będzie dobrze. Całe stado. Do tego ewentualnie Limnopilos naiyanetri też stado, ale one są skrajnie skryte, więc mała z nich pociecha, jak ktoś nie jest fanatykiem krabików. Inne dostępne w handlu kraby będą zjadać krewetki. Albo same krewetki Amano. Filtrujące, czy gabońskie wymagają silnie stabilnego akwarium, a co za tym idzie raczej większego.

Co do filtra, to jak koleżanka napisała- kubełkowy albo kaskada. Wybierając jakiś model nie bierz minimalnego zalecanego do akwa, ale przynajmniej drugie tyle większy, bo producenci lubią koloryzować. ;)

xyzmonika
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 17, 17:03

Re: obsada 72 l

Postautor: xyzmonika » 9 kwietnia 17, 19:54

Nie chcę, żeby zabrzmiało to dramatycznie, ale czuję się załamana! To jaką rybkę mogę wpuścić do mojego szkła?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: obsada 72 l

Postautor: mimo12 » 9 kwietnia 17, 20:05

Poszukaj tu http://www.seriouslyfish.com/knowledge-base/. :mrgreen:

Sprawdź, co masz dostępne, a potem pobaw się z encyklopedią powyżej, czy te ryby spasują. Jest mnóstwo gatunków, które wejdą do tego zbiornika, ale wiedza zdobyta samodzielnie, pod czyimś okiem, jest trwalsza, niż jakby Ci podać kilka nazw gatunków na tacy.
Przy szukaniu zwracaj uwagę, że widełki parametrowe to nie optimum dla ryby. Najczęściej jest tak, że parametry w środku przedziału są najlepsze, ale nie zawsze. Lepiej potem jeszcze zapytać.

xyzmonika
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 9 kwietnia 17, 17:03

Re: obsada 72 l

Postautor: xyzmonika » 9 kwietnia 17, 21:05

Zgłębiam...wcale nie jest łatwo powiem Ci, a sądziłam, że to szkło nie jest takie małe. No okazuje się, że jest małe, aż za bardzo. Nawet wyszukiwarka skapitulowała, jak wpisałam moje parametry i zawęziłam do rybek kolorowych. Bo jakieś tam rybki to oczywiście i się znajdą. Jednak takie, które by spełniały moje wymagania naoczne :P znalazłam 4. Jutro porównam resztę wartości i trzeba będzie działać, bo nie mogę na tak długo 1 rybki zostawić.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: obsada 72 l

Postautor: mimo12 » 9 kwietnia 17, 21:33

Z wyszukiwarki na seriouslyfish nie korzystaj- szwankuje niezależnie co wpiszesz. ;)

Dzięki temu więcej o rybach się dowiesz. :)

Prawda, że tęczanki są stadne, ale te ryby co masz, to najlepiej oddać jak najwcześniej.

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: obsada 72 l

Postautor: Anka cyganka » 9 kwietnia 17, 23:19

Dokładnie tęczanki neonowe małe nie rosną i najlepiej czują się w większej grupie, a do tego są dość ruchliwe więc po prostu będzie im za ciasno.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: obsada 72 l

Postautor: barttsw » 10 kwietnia 17, 05:58

tenczanki neonowe to 100cm minimum

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości