Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 20 marca 17, 09:31

Witam

Jako, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chce powiększyć swoją małą Amazonie (112) na coś większego. Powierzchnia pozwala mi na postawienie dużego zbiornika około 570l. Chciałbym jednak przenieść obsadę ze 112 do nowego baniaka. I tu rodzi się pytanie do forumowiczów co można by dołożyć do takiego składu:

15 szt. Neon Czerwony
6 szt. Kirysek Pigmej
1+3 szt. Akara paskowana
1+1 szt. Pielęgniczka Macmastera
1 szt. Zbrojnika niebieskiego
3 szt. Zbrojnika złotego (Red)
3 szt Krewetki amano

Pierwszy pomysł to do takiego składu dołożył bym:
6szt paletek
10szt otoskow
Ale czytam na temat paletek i trochę mnie te ryby przerażają nie wiem na ile to mity na ile fakty... Ale te ryby wydają się trochę kosmitami w hodowli...
Drugi wariant:
2szt pielegniczki borelli
2szt pielegniczki severum
2szt pielegniczki miodowej
2szt akary blekitnej

Drugi wariant to próba stworzenia dużego zbiornika z pielegniczkami tylko czy takie coś ma rację bytu? Da się nawet w tak dużym zbiorniku zmieścić tyle bardzo charakternych ryb? Prosił bym o propozycje i rady, może ktoś ma na forum doświadczenie w hodowania wielu gatunków pielegniczek w jednym dużym zbiorniku?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Doody » 20 marca 17, 09:45

Jakie ryby wybierzesz jako nowe to Twoja sprawa, byleby pasowały do biotopu i warunków. Ja powiększyłbym zdecydowanie stado Neonów do jakiś 70-80 szt. w takim litrażu. Pięknie wyglądałyby w ławicy.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Dhuz » 20 marca 17, 10:34

Przede wszystkim zapoznaj się z temperaturami preferowanymi przez Twoją obsadę i z wielkością pyska dorosłej paletki ^_^

"Severum" i miodowa to nie są gatunki pielęgniczek.

Powodzenia!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 20 marca 17, 10:52

A ja bym w takim zbiorniku pomyślał nad jakimiś wiekszymi pielegnicami typy np. ziemiojady

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Anka cyganka » 20 marca 17, 12:32

Doody pisze:Ja powiększyłbym zdecydowanie stado Neonów do jakiś 70-80 szt. w takim litrażu. Pięknie wyglądałyby w ławicy.

Też myślę że to by była prawdziwa ławica i ciekawie by to wyglądało plus jakieś większe pielęgnice

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: abiba » 20 marca 17, 13:18

KIlka paletek na tle dużej ławicy neonów to (jak dla mnie) widok miodzio

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Peter007 » 20 marca 17, 13:39

abiba pisze:KIlka paletek na tle dużej ławicy neonów to (jak dla mnie) widok miodzio

W pewnej knajpie właśnie taką konfigurację mają w akwarium i ciężko wzrok w talerz skierować. Ogromne wrażenie :ok:
W drodze ku Tanganice

fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 20 marca 17, 20:29

Jak chodzi o paletki to do takiego zbiornika aż się prosi o paletki. Tylko moje pytanie czy mogę dołożyć paletki do składu z 112l. Z tego co szukałem informacji o paletach to się doczytałem, że to strachliwe ryby i nawet małe pielegniczki mogą je wykończyć. A z kolei zbrojniki miały by zarazić dyskowce jakimiś pierwotniakami... I na koniec czy paletki nie zjedzą kiryskow pigmejow.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: abiba » 20 marca 17, 23:01

wprowadzając paletki do jakiegoś towarzystwa to musisz owo towarzystwo odpowiednio przygotować (odrobaczanie itp )

Wprawdzie nie mam kirysków ale jakoś nie zauważyłem aby paletki sie uganiały za drobnymi rybkami - wprawdzie moje razbory już podrosły ale jak je wpuszczałem miały jakieś 30% dotychczasowego rozmiaru i jedną znalazła "ukojenie" w pysku tyle że nie paletki ale skalara (a paletki duże )

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Kali » 21 marca 17, 00:43

Jestem na etapie tworzenia podobnego baniaka 190×55×60 i stawiam głównie na dużą ławce neona czerwonego w towarzystwie skalarów.

fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 21 marca 17, 08:15

Jak chodzi o warunki do odrobaczanie to są bo obecna obsada mieszka w 112 i w odpowiedniej kolejności była by przenoszona do większego zbiornika. Jak chodzi o kiryski to moje mają nie całe 2cm neonki czerwone to przynosi krążownik :D . Kolejna rzecz to pytanie czy pielegniczki i pielęgnice (chodzi tutaj o severum i miodowa) można by trzymać razem z paletami? I jak wygląda kwestia roślinności, pielegniczki lubią gęstwinie natomiast o paletach czytałem że muszą mieć rośliny takie aby móc między nimi swobodnie pływać i najlepiej żeby w akwarium korzeni nie było...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 21 marca 17, 08:21

przy paletkach weź pod uwagę wysoką temperaturę nie wszystkie rosliny ci to wytrzymają
ponadto łaczenie severum z paletkami to bardzo kiepski pomysl
proponuje poczytać o rybach ktore chcesz wpuścić jakie maja wymagania i ich zachowanie bo zadna z pielegnic nie jest łagodna tylko pytanie kiedy okaze agresje
następna kwestia to Paletki nie toleruja mocnego swiatła i jak chcesz paletki to raczej idz w strone BW
powiem krotko chac paletki poszukaj jakosciowo dobrych bo te ryby sa naprawde wymagające i bardzo chorobliwe
i mam nadzieje ze dysponujesz wodą RO

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Dhuz » 21 marca 17, 08:52

Ponawiam prośbę do autora o zapoznanie się z potrzebami już istniejącej obsady zanim zacznie się dobieranie czegokolwiek więcej.

Pozdrawiam ^_^

fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 21 marca 17, 09:32

Dhuz pisze:Ponawiam prośbę do autora o zapoznanie się z potrzebami już istniejącej obsady zanim zacznie się dobieranie czegokolwiek więcej.

Pozdrawiam ^_^

Czy oprócz apelu mógłbym prosić o konkretne uwagi od nośne obecnego składu mieszkańców akwarium? Jak można się domyśleć skoro mam taką obsadę to nie widzę w niej błędu. Jeżeli jest to proszę go wskazać, a nie dawać zagadki, bo jest to w moim odczuciu trochę sprzeczne z założeniami forum i toczenia dyskusji na nim.

Wracając do tematu paletek, to właśnie wysoka temperatura i ich szczególną wrażliwość na niemal wszystko, powoduje mój sceptycyzm co do tych ryb. Chociaż nie ukrywam że ryby te zawsze były w strefie moich zainteresowań. Jak chodzi o ro to posiadam i używam :D swoją drogą przy konstrukcji większego zbiornika planuje instalacje uzupełnienia wody z wbudowanym ro, bo uzupełnienie 570l za pomocą filtra montowanego ad hoc mnie przeraża.
Ostatnio zmieniony 21 marca 17, 09:38 przez fruta, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 21 marca 17, 09:37

jak chcesz pogodzic zimnolune kiryski zcieplolubnymi paletkami?

zalanie 600l to kilka dni przy membramie 75 gpd

a co do obsady na twoim miejscu zacząłbym od początku i nie myslał o przenosinach starej
ponadto nie wiemy jaka bedzie filtracja , jakie swiatło cos wiecej o załozeniach a na pewno znajdzie się kilka fajnych obsad

bez urazy w tym momencie chcesz sobie zapewnic niezła zupe rybna i tylko na tym zwierzaki ucierpia

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości