Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 21 marca 17, 10:06

barttsw pisze:jak chcesz pogodzic zimnolune kiryski zcieplolubnymi paletkami?


Po pierwsze nie upieram się że obsada w całości musi przeskoczyć do nowego zbiornika. Zależy mi żeby jak największa jej część prze nieść do nowego. Po drugie jakie są kiryski jak chodzi o temperature to zależy od źródła wiedzy do którego się sięga. Po polskich stronach można znaleźć info że od 0 do 100 stopni. Ale i strony polecane nawet na tym forum nie są spójne ja w obecnym zbiorniku mam temperature 25-26 i cała obsada mieści się w tych parametrach http://www.seriouslyfish.com/species/co ... -pygmaeus/.

I jeszcze tłumacząc nie ścisłości wynikające z mojego pierwszego posta, przedstawione w nim warianty były pisane na predce, i chodziło w nich o zakrojenie gatunków ryb które mi się podobaja. Chciałem uniknąć propozycji typu zrób malawi itd...

Związku z powyższym spróbuję jeszcze raz posiadając obsadę ze 112l i przekładając ją do zbiornika 570l jakie ryby proponowali byście dołożyć? Czy mogły by zostać dodane pielęgnice severum i miodowe? Oczywiście mogły by zająć pewne zmiany w obsadzie pierwotnej ale nie ukrywam że jest ona dla mnie ona bazową.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 21 marca 17, 10:15

26 stopni t gorne widełki i fakt zyja w takich ale chwilowo temperatura dla kiryskow to 23-24 a nie 25-26

do tego baniaka mzna dac wszystko tylko nadal nie podajesz co z filtracja a to dosc istotne bo potem okarze sie ze filtracja nie wyrabia
przy takim baniaku myslał bym o sumpie

jak chcesz znac moje zdanie to w takim baniaku widział bym P.leopoldi +neon czerwony + coś na dno (np.akara z maroni)
lub ziemiojady (jest ich spory wybor)

fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 21 marca 17, 10:30

barttsw pisze:26 stopni t gorne widełki i fakt zyja w takich ale chwilowo temperatura dla kiryskow to 23-24 a nie 25-26
bez urazy ale, to jest twoja opinia nie wynika ona z żadnego znanego mi źródła, jeżeli możesz podać źródło z którego posiadasz taka informacje to będę wdzięczny.

Jak chodzi o filtrację oraz oświetlenie to ciężko jest mi podać coś konkretnego, gdyż te rzeczy uzależniamy od obsady zbiornika nie na odwrót. Mogę jedynie określić iż nie interesuje mnie akwarium low tech, ani bw. Rośliny ktore planuje, nie są wymagające. Zgodnie z oznaczeniami sklepu (rośliny akwariowe) w którym się w nie zaopatruje są średnio lub mało wymagające.

jak chcesz znac moje zdanie to w takim baniaku widział bym P.leopoldi +neon czerwony + coś na dno (np.akara z maroni)
lub ziemiojady (jest ich spory wybor)

Dzięki dokładnie oto chodziło mi w temacie :) jak chodzi o ziemiojady to czy występują w jakiś ładniejszych odmianach barwnych? To samo tyczy się Maroni. I czy Maroni mógłbym zamienić na miodowa?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 21 marca 17, 10:39

cos mylisz LT to mało wymagajace własnie rosliny :P a co RA to przemilcze

co do miodowej to moze by dało rady a ziemiojadow jest okolo 15-20 rodzaji nie pamietam na ta chwile
a tak jak mowiłem filtracje bym przymyslał i szedł w strone sumpa daje naprawde multum mozliwości

a co do kirysków jak wiesz lepiej to trudno

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Dhuz » 21 marca 17, 11:06

fruta pisze:Czy oprócz apelu mógłbym prosić o konkretne uwagi od nośne obecnego składu mieszkańców akwarium? Jak można się domyśleć skoro mam taką obsadę to nie widzę w niej błędu. Jeżeli jest to proszę go wskazać, a nie dawać zagadki, bo jest to w moim odczuciu trochę sprzeczne z założeniami forum i toczenia dyskusji na nim.
No widzisz, trzymasz ryby tropikalne z rybami wód chłodnych i nie widzisz błędu - czyli na tyle, na ile się zapoznałeś. Dlatego wychodzę z założenia, że najbardziej przyda Ci się samodzielnie zdobyta wiedza. Jak piszę ludziom, co jest nie halo, to dostaję kontry wskazujące, że narzucam im swoją opinię. Zatem nie widzę sensu przeklejania tu opisów ryb, które można znaleźć np. na seriouslyfishu. :)

fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 21 marca 17, 11:50

Dhuz pisze: No widzisz, trzymasz ryby tropikalne z rybami wód chłodnych i nie widzisz błędu - czyli na tyle, na ile się zapoznałeś. Dlatego wychodzę z założenia, że najbardziej przyda Ci się samodzielnie zdobyta wiedza. Jak piszę ludziom, co jest nie halo, to dostaję kontry wskazujące, że narzucam im swoją opinię. Zatem nie widzę sensu przeklejania tu opisów ryb, które można znaleźć np. na seriouslyfishu. :)
po pierwsze nie piszesz co zrobiłem źle, tylko tajemniczo apelujesz, co jest nazwijmy to mało sympatyczne... Po drugie nie podałeś odniesienia do seriouslyfishu, a jak na nie zajrzysz to zobaczysz że woda która tym ryba pasuje mieści się w zakresach 23- 26 stopni. Po trzecie nie podajesz informacji że źródła tylko analizę tej informacji zapewne opartej na twoim doświadczeniu. Po wtóre jeżeli nie chcesz zemną dyskutować to tego nie rób.

A wracając do tematu to czym jest filtracja typu sump? Jak chodzi o samą filtrację to chciałem zastosować dwa filtry Filtr UNIMAX 700. Tylko nie wiem czy to nie przesada. Zazwyczaj wychodzę z założenia że lepiej mieć więcej mocy i ja przykręcić niż mieć za mało. Jak chodzi o wodę to pod szafka na akwarium chciałbym ukryć zbiornik 50l na wodę do podmianki z której komputer uzupełniał by braki w zbiorniku głównym.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 21 marca 17, 12:06

fruta pisze:A wracając do tematu to czym jest filtracja typu sump? Jak chodzi o samą filtrację to chciałem zastosować dwa filtry Filtr UNIMAX 700. Tylko nie wiem czy to nie przesada. Zazwyczaj wychodzę z założenia że lepiej mieć więcej mocy i ja przykręcić niż mieć za mało. Jak chodzi o wodę to pod szafka na akwarium chciałbym ukryć zbiornik 50l na wodę do podmianki z której komputer uzupełniał by braki w zbiorniku głównym.

chcesz autodolewke to idealnym sposobem jest sump bo przy twoim zbiorniku to juz sie oplaca
po drugie nie ma lepszej i bardziej wydajnej filtracji od sumpa
pochowasz cały sprzet techniczny w nim pojemnosc mediow nieograniczona a do tych unimaxow no coz 8 szpecachych wezy

ale to twoja decyzja ja bym szedł w sumpa

masz konkretny model tej dolewki upatrzony ?

fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 21 marca 17, 12:19

barttsw pisze:chcesz autodolewke to idealnym sposobem jest sump bo przy twoim zbiorniku to juz sie oplaca
po drugie nie ma lepszej i bardziej wydajnej filtracji od sumpa
pochowasz cały sprzet techniczny w nim pojemnosc mediow nieograniczona a do tych unimaxow no coz 8 szpecachych wezy

ale to twoja decyzja ja bym szedł w sumpa

masz konkretny model tej dolewki upatrzony ?

Jak chodzi o sump to problem mogę mieć zmiejscem. Z tego co się na szybko zorientowałem to sump musi być długi, bo woda musi się swobodnie przelać przez całą długość filtra. A specyfika miejsca powoduje że cały osprzęt filtracyjny ma być w szafce obok akwarium. Jak chodzi o system uzupełniania to jeszcze nie mam nic konkretnego na mysli, dopiero się rozeznanie w temacie. Co do węży to masz rację ale z drugiej strony mogę obstawić każdy kont zbiornika.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Dhuz » 21 marca 17, 12:21

fruta pisze:po pierwsze nie piszesz co zrobiłem źle, tylko tajemniczo apelujesz, co jest nazwijmy to mało sympatyczne...
Widzisz, problem pojawia się, gdy zaczynamy trzymać ryby w wartościach granicznych, których w naturze nie muszą znosić na stałe. Dlatego właśnie pogodzenie np. kiryska pigmeja i neona czerwonego jest trudne, ale możliwe przy założeniu, że na stałe przechłodzimy neony, lub przegrzejemy kiryski, zaś pogodzenie kirysków pigmejów z stricte ciepłolubnymi paletkami jest awykonalne bez pojechania całkiem po bandzie z kiryskami ;) Nie rozumiem, czemu mam próbować być na siłę sympatyczny, skoro nie odrobiłeś zadania domowego i nie potrafisz się normalnie odnieść do mojej sugestii, zgrywając poszkodowanego.
fruta pisze:Po drugie nie podałeś odniesienia do seriouslyfishu, a jak na nie zajrzysz to zobaczysz że woda która tym ryba pasuje mieści się w zakresach 23- 26 stopni.
"tym ryba"...? Jak zajrzysz na strony o paletkach, to doczytasz, że trzymanie ich niżej 26°C nie będzie cudownym pomysłem. Jak zajrzysz na strony o sumokształtnych (jak choćby pierwszy z brzegu planetcatfish), to doczytasz, że zimnolubne kiryski, czy zbrojniki trzymamy w temp ~22-24°C, a 26°C lub 20°C jest temperaturą skrajną.
fruta pisze: Po trzecie nie podajesz informacji że źródła tylko analizę tej informacji zapewne opartej na twoim doświadczeniu.
A widzisz, teraz wyżej Ci podaję, odrabiając za Ciebie zadanie domowe. ;) I jaki w tym sens? Żaden, bo możesz to samodzielnie doczytać i domyślić się, że temperatury skrajne nie są dobre do długotrwałej pielęgnacji ryb.
fruta pisze: Po wtóre jeżeli nie chcesz zemną dyskutować to tego nie rób.
Przypisujesz mi jakieś dziwne intencje i potem się z tym własnym wytworem wyobraźni potyczkujesz. :P Z resztą to nie dyskusja, a przekazywanie informacji.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 21 marca 17, 12:22

tobie wystarczy sump 100-120 x 40x40

ja do tych unimaxow 700 mam zle doswiadczenia ale inni moga miec inne za 2 filtry zrobisz spokojnie sumpa +autodolewka i jeszcze powinno zostac
jak w szafce obok przecież pod akwarium bedzie kupe miejsca :D i tak musisz zrobic do tego stelaż bo mam nadzieje ze nie myslisz o zwyklej szafce?

fruta
Narybek
Narybek
Posty: 22
Rejestracja: 5 stycznia 16, 14:23

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: fruta » 21 marca 17, 13:11

Dhuz obawiam się że do porozumienia nie dojdziemy bo wychodzimy z różnych wartosci, ale doceniam ostatni post bo jest tym o co mi chodziło w tej całej dyskusji.

Jak chodzi o system filtracji to czy zmieści się na przestrzeni 70x50x40. Bo tak jak pisałem specyficznie miejsce w którym będzie akwarium powoduje to że wszystkie systemy wspomagające muszą się zmieścić obok w szafce . Mam też pytanie o głośność takiego systemu czy nie jest on zbyt głośny? Albo inaczej czy nie jest on głośniejszy od standardowych filtrów?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: barttsw » 21 marca 17, 13:14

jak obok?
przeciesz pompy do filtrow maja jakas odleglosc podnoszenia wody
a co do sumpa pisałem wyzej 100x40x40 da rade ale proponował bym 120x40x40
a co do glośnosci zalezy jak go sie wyreguluje w kominie i jaka pompe sie uzyje

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Kali » 21 marca 17, 18:50

Barttsw ma rację startujesz porządny zbiornik zaplanuj wszystko od początku. Nie oglądaj się za siebie i nie lituj nad obsadą ze starego akwarium bo możesz wszystko popsuć na starcie.
Ja rozeznanie w temacie i czerpanie wiedzy drąże już od października i dopiero zaczynam powoli rozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

To duży zbiornik więc postaraj się zaplanować dolewkę i podmiane automatyczną.
Masz przyłącze wody i kanalizacja w pobliżu akwarium? Jeśli tak to połowa sukcesu.
Też tak jak ty planuję pod akwarium drugie 140 litrowe do szykowiak wody do podmian i dolewki.

Niewiem czy akwarium już masz ale jeżeli nie to pomyśl o przelotach przez dno do ewentualnego przelewu wody i do zasysów filtrów jeśli postawił byś na kubły. Jak sumo to oczywiście komin.

Najważniejsze na tym etapie porządnie przemyśleć podmiany wody dolewki i przygotowanie jej wogóle do użytku. Pomyśl czy chcesz zrobić stałą dolewke czy najpierw zmagazynować wodę przygotować podgrzać zmineralizować odpowiednio jeśli użyjesz czystej RO i dopiero przepompować do zbiornika głównego.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: abiba » 21 marca 17, 20:17

Zgadzam sie z przedmówcą (przedmówcami) .
Najważniejsze jest w tej chwili ogarnięcie tzw techniki . Zaplanuj solidną filtrację bez względu co tam będziesz trzymał bo im większy zbiornik tym trudniej o modernizację w "ruchu"- najwyżej będziesz miał tzw nadfiltrację ale to nikomu jeszcze nie zaszkodziło .

Jeżeli priorytetem jest bezgłośność układu filtracyjnego to przemyśl zastosowanie pomp obiegowych od CO . Bardziej bezgłosnych i w dodatku bezawaryjnych nie znajdziesz . Dodatkowo piszesz że chcesz mieć wszystko obok więc to kolejny argument za pompami CO .

Magazynowanie wody i dopiero tej przepompowywanie uważam za dość karkołomny pomysł - jeśli automatycznie to lać bezpośrednio do zbiornika . Można również w prosty sposób mieszać kranówkę z RO w ustalonych proporcjach bez żadnych cudownych konstrukcji

Kali
Narybek
Narybek
Posty: 66
Rejestracja: 11 września 16, 11:19

Re: Propozycje obsady do zbiornika 190x50x60 (570)

Postautor: Kali » 21 marca 17, 20:42

abiba pisze:
Magazynowanie wody i dopiero tej przepompowywanie uważam za dość karkołomny pomysł - jeśli automatycznie to lać bezpośrednio do zbiornika . Można również w prosty sposób mieszać kranówkę z RO w ustalonych proporcjach bez żadnych cudownych konstrukcji


Też tak myślałem ale doszedłem do wniosku że będę miał bardziej policzalne to wszystko i bardziej pod kontrolą. Stała dolewka z RO była by zmienna w zależności od zmiany ciśnienia, zużycia membrany itp. Nie dał bym rady tego skalibrować i nigdy do końca bym nie wiedział ile tak naprawdę tej wody dolewam i ciężej by mi to było zmineralizować. Do tego dochodzi fakt że będę lać czystą wodę RO to odmierzę sobie 100litrów wody doleje minerałów na 100 litrów wody i będę miał parametry wody takie jak chcę.Odstoi sobie to 24h temperatura się wyrówna i wtedy przepompuję do zbiornika głównego. Zrobię takie dwie dolewki w ciągu tygodnia i powinno być ok.

Tak jak abiba mówi na tym etapie skup się na technice. Filtracja,podmiana,dopływy, odpływy, ogrzewanie, filtr RO , a potem skupisz się nad obsadą i jej doborem co z czym aby nie było rybek o odmiennych parametrach dostosujesz wystrój do obsady ( piasek czy kamienie czy korzenie kryjówki i dopasujesz oświetlenie i roślinność).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości