54l - czy dobra obsada?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
JabłkaAdama
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 17, 17:36

54l - czy dobra obsada?

Postautor: JabłkaAdama » 18 lutego 17, 17:51

Witam,
Proszę o opinię na temat doboru pod względem współżycia razem niniejszej obsady i ilości osobników danego gatunku i ewentualnie o inne uwagi:

1. Pstrążenica Marmurkowa - 6 szt.
2. Kirysek Panda - 3 szt.
3. Neon Innesa - 10 szt.
4. Fantom Czarny - 6 szt.
5. Prętnik karłowaty - 2 szt.
i ewentualnie
6. Krewetka filtrująca/Red Chery - 2 szt.

Zamierzam to wsadzić do 54l, ale jak za mało to napiszcie, jakiej wielkości akwarium powinno wystarczyć na taką obsadę (jeszcze nie kupiłem).

Tutaj mam raport wody z mojego kranu:

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl

Mam pytanie, czy woda jest odpowiednia do tych ryb, czy trzeba będzie pokombinować, żeby ją dostosować?

Z góry dzięki
Ostatnio zmieniony 18 lutego 17, 18:02 przez JabłkaAdama, łącznie zmieniany 1 raz.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: barttsw » 18 lutego 17, 17:53

ryby odmienych wymaganiach
lepiej poczytaj o tych rybach byle nie na polskich stronych

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: Peter007 » 18 lutego 17, 17:59

A ta polska http://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-ryb/ też się nie nadaje?
W drodze ku Tanganice

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: barttsw » 18 lutego 17, 18:02

ta jest w miare
tyle ze wszedzie te wymiary zbiornikow sa zanizone nawet na SF

JabłkaAdama
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 17, 17:36

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: JabłkaAdama » 18 lutego 17, 18:06

barttsw pisze:ryby odmienych wymaganiach
lepiej poczytaj o tych rybach byle nie na polskich stronych


A jakie niepolskie strony polecasz?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: barttsw » 18 lutego 17, 18:09


Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: Anka cyganka » 18 lutego 17, 18:09

Najlepiej popatrzeć na kilku i wyciągnąć średnią bo te parametry i wielkość zbiornika są czasami na prawdę skrajne. Te ryby co podałeś są stadne w większości więc lepiej wziąć jedną ławicę.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: Dhuz » 18 lutego 17, 18:27

JabłkaAdama pisze:1. Pstrążenica Marmurkowa - 6 szt.
4. Fantom Czarny - 6 szt.
Ryba silnie stadna, woda miękka i kwaśna ~24-25°C
JabłkaAdama pisze:2. Kirysek Panda - 3 szt.
3. Neon Innesa - 10 szt.
Ryba silnie stadna, woda miękka i kwaśna ~22°C
JabłkaAdama pisze:5. Prętnik karłowaty - 2 szt.
Ryba dość chimeryczna - towarzystwo powinno być raczej spokojne i powolne, woda miękka i kwaśna, ~25-26°C

Ty masz wodę średnio-twardą( ~13GH) i zasadową(pH 7.7)
Masz trochę info do przetrawienia :P

Jeśli chcesz trzymać któreś z tych ryb, to długofalowo nastaw się na kupno filtra RO. Nie mieszaj sobie ryb wód ciepłych z rybami wód chłodnych, bo to zwiększa zawsze którymś podatność na choroby. Mało kto lubi mieć chore ryby. ;)

JabłkaAdama
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 17, 17:36

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: JabłkaAdama » 22 lutego 17, 21:14

Witam ponownie

Teraz mam taki pomysł na obsadę:

Pstrążnica Marmurkowa - 6 szt
Zwinnik Blehera - 8 szt
Pielęgniczka Ramireza - 3 szt
Kirysek Trójpręgi - 4 szt
Krewetka Filtrująca - 4 szt.

Z tego co czytałem to wydaje mi się że rybki do siebie w miarę pasują, ale jeśli się mylę to mam prośbę. Dajcie jakieś pomysły na obsadę do Pstrążnicy Marmurkowej. Nie wiem dlaczego ale rybka mi się bardzo spodobała. Chciałbym mieć w akwarium jakąś ławicę, ze 3-4 ładnie ubarwione rybki, a na dno jakieś kiryski albo zbrojniki i jakieś większe krewetki.

Jeśli chodzi o radę Anki cyganki dot. kilku rodzajów rybek stadnych to wymyśliłem, że jeśli stada zamieszkują różne wysokości słupa wody to nie będą sobie wchodzić w drogę. Chodzi mi o Pstrąźnicę, Zwinniki i Kiryski. Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu.

Jeśli obsada okaże się ok to czy 54 l będzie dla niej optymalne, czy zapakować ją do czegoś większego. Jeśli tak to ile litrów?

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: Anka cyganka » 22 lutego 17, 21:20

Oczywiście chodziło mi o jedną ławice w toni wodnej bo ławicy kirysków na dnie nie będzie przeszkadzać. W toni wodnej najlepiej mieć jedną ławice bo tak to się mieszają. Ramireza odpada przy pstrążnicach bo lubią cieplejsza wodę. A kreweta filtrujaca wydaje mi się za duża do 54l
Ostatnio zmieniony 22 lutego 17, 21:25 przez Anka cyganka, łącznie zmieniany 2 razy.

JabłkaAdama
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 17, 17:36

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: JabłkaAdama » 22 lutego 17, 21:23

Anka, a dobór rybek wg. ciebie ok czy coś do zmiany?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 54l - czy dobra obsada?

Postautor: Dhuz » 23 lutego 17, 05:41

JabłkaAdama pisze:Teraz mam taki pomysł na obsadę:
Jeśli na tej wodzie z linku, to już Ci współczuję rezultatów.

JabłkaAdama pisze:Pstrążnica Marmurkowa - 6 szt

JabłkaAdama pisze: Dajcie jakieś pomysły na obsadę do Pstrążnicy Marmurkowej. Nie wiem dlaczego ale rybka mi się bardzo spodobała. Chciałbym mieć w akwarium jakąś ławicę, ze 3-4 ładnie ubarwione rybki, a na dno jakieś kiryski albo zbrojniki i jakieś większe krewetki.
Skoro chcesz ławice, to po kiego Ci się marzy 8szt zwinnika Blehera - ryby 5-centymetrowej, aktywnej i szybkiej, której potrzeba przynajmniej 80cm, a po moich doświadczeniach z nią nie trzymałbym w mniej, niż 100cm? :P

Dostosuj wodę do ryb i swoje marzenia do akwarium - to tylko 54l. 1 stado plus 1 para czegoś grubszego. Ty tu chcesz obsadę na akwarium 100x40x40.

4-6szt to nie ławica, nawet nie porządne stado, a tak chcesz trzymać ryby stadne. Ramirezy żyją w parach, nie w trójkącikach. Krewetki filtrujące potrzebują czystej wody (nieosiągalne przy tej zupie rybnej), a jednocześnie sporego akwarium, by mogły się żywić drobinkami z toni - a przy świeżym zbiorniku i tak wymagane byłoby karmienie przez akwarystę.

Nie łącz ryb o różnych potrzebach w kwestii temperatury, bo Ci się pochorują i wylądujesz w dziale chorób.

JabłkaAdama
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 18 lutego 17, 17:36

Re: 112l - czy dobra obsada?

Postautor: JabłkaAdama » 23 lutego 17, 18:43

Dhuz napisałeś żeby nie łączyć ryb o różnych potrzebach temperaturowych. Obsadę dobierałem na podstawie strony http://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-ryb/ , o której barttsw napisał że może być tylko że zaniżone wymiary akwarium . wg niej poszczególne gatunki, które wymieniłem mają następujące wymagania temperaturowe

Pstrążnica Marmurkowa - 24-27
Zwinnik Blehera - 24-28
Pielęgniczka Ramireza - 22-26
Kirysek Trójpręgi - 22-28
Krewetka Filtrująca - 22-28 (dane z innej strony)

Moje pytanie, w której kwestii dane na stronie są przekłamane, bo jak bym założył akwarium z temp. powiedzmy 25 to wartość ta się zawiera we wszystkich zakresach. Żeby było jasne, pytam bo nie wiem, a nie żeby się sprzeczać, po prostu chcę wiedzieć, które ryby mam wyeliminować.

Było by mi miło, jakbyś podał, jakiś propozycje rybek, które pasują do Pstrążnicy bo już mi się wydawało że jest ok a tu niespodzianka. Ogólny pomysł jak bym widział to akwarium podałem parę postów wyżej. Niestety nie mam na tyle czasu żeby śledzić różne strony, wyciągać średnią parametrów z różnych źródeł itp. mam trochę innych obowiązków.

Jeśli chodzi o wodę z kranu to mogę kupić filtr RO i dodać jakąś chemię żeby dostosować ją do wymagań (generalnie na razie nie wiem co i jak, więc jak się mylę to mnie skoryguj).

Jeśli chodzi o akwarium to tak jak wcześniej napisałem nie ma problemu nad innym rozmiarem. Coraz bardziej się przekonuję do 112 l więc wielkość już bliższa do tej co podałeś.

Jeśli chodzi o karmienie krewetek prze mnie to nie widzę problemu, chyba że muszą jeść częściej niż co 8 godzin

Mam prośbę miej dla mnie wyrozumiałość moja przygoda z akwarium skończyła się ok 30 lat temu w podstawówce i generalnie jestem kompletnie zielony w temacie a fajnie było by powrócić do akwarium bo to fajna zabawa :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 112l - czy dobra obsada?

Postautor: Dhuz » 23 lutego 17, 19:23

JabłkaAdama pisze:Dhuz napisałeś żeby nie łączyć ryb o różnych potrzebach temperaturowych. Obsadę dobierałem na podstawie strony http://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-rosliny/atlas-ryb/ , o której barttsw napisał że może być tylko że zaniżone wymiary akwarium . wg niej poszczególne gatunki, które wymieniłem mają następujące wymagania temperaturowe
Jak każda tego typu strona, mają też głupawe błędy. Zwinnik Blehera to ryba wód chłodnych, a tutaj podali Ci zakres rodostomusa. Ramirezy tolerują 22 stopnie, ale prawda taka, że hodowlanki poniżej 26 bywają chorowite - podobnie, jak z resztą bojowniki. Krewetki filtrujące nie pasują wielkością - sprawdź sobie, jaki to skorupiak rośnie. 25°C zawiera się w 'zakresach' wielu ryb, ale nie jest dla wszystkich optimum - na tej zasadzie ryby są pakowane do akwariach w zoologu, gdzie wszystkie siedzą w tej samej wodzie. Bo wytrzymają, przynajmniej do czasu.
JabłkaAdama pisze:Było by mi miło, jakbyś podał, jakiś propozycje rybek, które pasują do Pstrążnicy bo już mi się wydawało że jest ok a tu niespodzianka. Ogólny pomysł jak bym widział to akwarium podałem parę postów wyżej. Niestety nie mam na tyle czasu żeby śledzić różne strony, wyciągać średnią parametrów z różnych źródeł itp. mam trochę innych obowiązków.
20 pstrążenic na taflę, dekoracja z gałęzi i drewna, posadzić trochę strzałki trawiastej i para np. Apistogramma macmasteri na dno. I tyle, bez sensu jest dawać dużo gatunków, lepiej podkreślić główny gatunek, a urządzić akwarium - zauważ, że Twój zestaw wymagałby dużej ilości przestrzeni. Chyba, że poredukujesz stado pstrążenic i puścisz na środek bystrzyki Amandy, choć ponownie - im mniej ryb, tym gorszy efekt wizualny.
JabłkaAdama pisze:Jeśli chodzi o wodę z kranu to mogę kupić filtr RO i dodać jakąś chemię żeby dostosować ją do wymagań (generalnie na razie nie wiem co i jak, więc jak się mylę to mnie skoryguj).
Nie nastawiaj się na chemię - przynajmniej nie tą sklepową, reklamowaną do manipulowania parametrami, bo to tandeta. RO to podstawa, jeśli chcesz mieć kontrolę nad parametrami, choć są również inne sposoby. pH można obniżać kwasem, torfem, lub humusem.
JabłkaAdama pisze:Jeśli chodzi o akwarium to tak jak wcześniej napisałem nie ma problemu nad innym rozmiarem. Coraz bardziej się przekonuję do 112 l więc wielkość już bliższa do tej co podałeś.
Jeśli będziesz planować powiększenie wymiarów, to idź lepiej od razu w 100x40x40 - tylko 48l brutto więcej, a konkretne wymiary pozwalające na rozepchanie się z obsadą. Mam u siebie 112l i z praktycznego i estetycznego punktu widzenia wszystkie 80-centymetrowe zbiorniki poza 80x35x35 (który nie jest w 'standardzie) to wyciągnięte zbędnie w górę paskudztwa.
JabłkaAdama pisze:Jeśli chodzi o karmienie krewetek prze mnie to nie widzę problemu, chyba że muszą jeść częściej niż co 8 godzin
Zajrzyj na fora krewetkowe, jeśli absolutnie muszą być filtrujące. Ja się od tego trzymam z daleka, bo po pierwsze nie mam na to warunków, a po drugie i bardziej istotne, wszystko to odłów.
JabłkaAdama pisze:Mam prośbę miej dla mnie wyrozumiałość moja przygoda z akwarium skończyła się ok 30 lat temu w podstawówce i generalnie jestem kompletnie zielony w temacie a fajnie było by powrócić do akwarium bo to fajna zabawa :)
Wyrozumiałość mi się niestety wyczerpała, musisz się zadowolić chęciami pomocy :P Mogę Cię kierować na tor myślenia, który pozwoli ułożyć sobie dobrze funkcjonującą i efektowną obsadę w odpowiednio prowadzonym akwarium, ale nie zmuszę Cię przecież do nagłego nabycia doświadczenia znikąd - a stąd biorą się moje sugestie. Akwaryści na poziomie początkującego są podatni na znajdowanie informacji, które im podchodzą i nie sprawdzania innych źródeł. Osobiście korzystam z seriouslyfisha, fishbase i kilku innych, a jednocześnie konfrotnuję nieraz 'hojne' zakresy parametrów tam podanych z rzeczywistością i wartości skrajne są naprawdę skrajne. Lepiej się trzymać z daleka.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości