1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: RafalSlaby » 28 stycznia 17, 00:10

Cześć :)

Zacznę od podziękowań - dziękuje za bezcenną pomoc która iż otrzymałem zakładając akwarium :) spędziłem kupę czasu czytając wasze rady, problemy i rozwiązania aż wreszcie zdecydowałem się wejść w świat akwarystyki. jednak mimo to popełniłem po drodze sporo błędów ale myślę że to było nie do uniknięcia :D

Dobra a teraz do sedna. Tydzień temu postawiłem akwarium 60L, z pokrywa z wbudowanym oświetleniem. Póki co mam w niej 1x15V świetlówka ok 1300 lumenów (ale mam w drodze dodatkowe LED które będą w pokrywie. Pomijając szczegóły konstrukcyjne(a bądźcie spokojnie ze o wszystko zadbałem) będę miał tam jasność odpowiadającą 0.7W/L- póki co mam ok 0.25). Całość jest na podłożu "Aqua substrate II+". W środku mam obojętne kamienie, korzeń i trochę roślinek (niestety będąc wciąż cienkim Bolo nie powiem wam co zasadziłem :oops: , ale kiedyś was po proszę o identyfikacje :roll: )

Dzisiaj zauważyłem że mój rosnący trawnik stal się na końcach jakby ciemniejszy i włochaty. Po włożeniu pęsety i poruszaniu się okazało się ze albo coś na nim osiadło albo coś na nim wyrosło :zly: , a na szybie pojawił się oprócz tego brązowy osad. Na korzeniu również pojawiły się takie niteczki. No i teraz nie wiem co z tym zrobić. :( Planowałem poczekać z wpuszczaniem ryb aż roślinki podrosną, a zbiornik się ustabilizuje ale trzeba coś z tym zrobić zanim problem będzie eskalował).

I teraz pytanie numer 1:
co powinienem zrobić? Pomysł mam taki żeby wpuścić tam coś co to to zacznie jeść i pomoże mi z tym walczyć- ale nie chce kuprować byle czego bo mam konkretne plany na ten zbiornik. Podpowiedzcie mi jak to rozwiązać.

I pytanie numer 2:
Wiem że nie można przesadzać z obsadą, ale radziłem się kilku znajomych o już wiele lat siedzą w akwarystyce i usłyszałem od nich opinie:
"Akwarium 60 L, ze sporą ilością roślin, zmieści 15 małych rybek max 20(jeżeli będą naprawdę małe). Ale do tej liczby nie dodawaj krewetek. Krewetki to osobny temat bo one nie będą wchodziły w drogę rybą ze środkowej/górnej części akwarium." - oprócz tego sugerują mi 10-20 krewetek
Mi się to wydaje za dużo (powierzchnia 60*30), jednak to mają być małe krewetki Blue Carbon(dlatego chce do nich małe rybki, myślałem o 12 neonkach + 1/2 zbrojnik błękitny i możne jeszcze z 4 inne żeby mi nie zjadło krewetek towarzystwo). Co powiecie na taka obsadę? Jakie zmiany zasugerujecie? chętnie bym wprowadził rybki które pomogły by mi utrzymać względnie niski poziom glonów ale nie wiem jakie i czy wprowadzac je teraz czy tydzień poczekać. Nie będzie za dużo? W radach proszę uwzględnijcie że:
-ryby nie mogą za dużo wydalać bo krewetki nie lubią nadmiaru azotu
-rybki muszą być małe i nieagresywne
-muszą wejść do 60 L
-no i ostatnie chciałbym żeby suma rybek była ok 15

Z góry dzięki za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: Dhuz » 28 stycznia 17, 05:59

@1 Dać temu zbiornikowi się ustabilizować. Podłoże masz pod typowy rośliniak, trawnik wymaga sporo świecenia i nawożenia. Dobrze by było, byś się zastanowił, czy chcesz high-techa, czy co :P

@2 Krewetki, podobnie, jak ryby, obciążają biologię w akwarium - też wydalają i produkują azot. Krewetki będą pokarmem dla ryb - młode na pewno, dorosłe w czasie wylinki mogą być podskubywane. Krewetki będą też zestresowane obecnością ryb. Generalnie zasada jest, że albo krewetki, albo ryby, jeśli chce się mieć te krewetki w widocznej liczbie.

Obsadę dobiera się do parametrów. Zbrojnik niebieski, ten prawdziwy, a nie wąsacz pospolity, to ryba osiągająca 10cm długości i dość ciepłolubna, w dodatku ryjąca w podłożu. Nie nada się do tego akwarium.

RafalSlaby
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 28 stycznia 17, 00:09

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: RafalSlaby » 28 stycznia 17, 10:31

1)No to co mam zrobić? Mówisz dużo siwiała. To co świecić 12 godzin i dać czas na spokojny wzrost roślin? czy mniej niż 12? Teraz mają 10 ale to słabe światło.
2)Jak zapobiec rozwojowi tego czego tam nie chce :D?
3)Aż się ustabilizuje to znaczy tydzień dwa?
4)Liczę się z tym że krewetki będą podskubywane, ale akwarium udostępni im kupę niedostępnych miejsc (tak to to skomponowałem :D)gdzie ponoć nawet i młode mogą się nawet odchowywać (przyjaciel tak ma i nie narzeka, nawet rozdaje te krewetki bo mu za szybko liczba wzrasta).
5)No to jak liczbowo to dobrać? 15 rybek i 10 krewetek? Bo nie napisałeś jak byś to widział.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: barttsw » 28 stycznia 17, 10:58

kolego masz najgorsze g............... jakie moze byc ASII jezeli niezalales ja woda RO to dopiero poczatek problemow

Awatar użytkownika
perwersja.
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 10 lipca 16, 10:25
Lokalizacja: California

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: perwersja. » 29 stycznia 17, 15:44

Nie wiem po jakiego grzyba wziąłeś na początki takie podłoże. Jedyną obsadę jaką Ci proponuję, to ok 15 amano. Jednak pierwsze, ustabilizuj zbiornik, brunatnice/okrzemki świadczą o zaniedbanym akwarium. Popraw cyrkulacje, zmierz parametry wody. Nie wiem kto Ci doradzał takie rozwiązania, ale to jakaś tragedia.

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: ArturAzja » 29 stycznia 17, 16:03

Kolega ani razu nie otrzymał odpowiedzi co zrobić z glonami i boję się że wpuści tam kilka kosiarek bo gdzieś usłyszy że zjadają glony, dlatego pozwolę się w miarę możliwości udzielić sensownej odpowiedzi.

Lepiej wpuścić Military Helmet, sam je ostatnio kupiłem bo co jakiś czas mimo podmian wody, dobrej filtracji i mechanicznym usuwaniu glony się pojawiają.

Oczywiście jest to tylko ,,leczenie objawów" a nie zapobieganie przyczynom. Okrzemki pojawiają się w niedojrzałych/zbyt słabo oświetlonych zbiornikach. Jak dorzucisz światła i rośliny odpalą, a zbiornik się ustabilizuje powinny odpuścić.

Co do nitek to już ponad moją wiedzę bo nigdy wcześniej nie miałem z tym styczności ;)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: barttsw » 29 stycznia 17, 16:10

Artur czesciowo masz racje Ale to podloze nie jest dla nowicjuszy a w dodatku zalane kranowa co reaguje jeszcze gozej bo wciaga wszystko co sie da poczasie wywala
jedna opcja jest wymiana tego g.....
bo naprawde kolega nie da sobie rady

Awatar użytkownika
perwersja.
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 10 lipca 16, 10:25
Lokalizacja: California

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: perwersja. » 29 stycznia 17, 18:27

ArturAzja pisze:Kolega ani razu nie otrzymał odpowiedzi co zrobić z glonami i boję się że wpuści tam kilka kosiarek bo gdzieś usłyszy że zjadają glony, dlatego pozwolę się w miarę możliwości udzielić sensownej odpowiedzi.



Co do nitek to już ponad moją wiedzę bo nigdy wcześniej nie miałem z tym styczności ;)


czytaj wyżej - amano

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: ArturAzja » 29 stycznia 17, 18:31

Amano nie jest tak dobre do walki z glonami jak military helmet, dodatkowo jest znacznie droższe. Nie wspominając już o tym że Amano nie można wpuścić do każdego akwarium - tu ryba która będzie je stresować, tam która może je zabić/zamęczyć, w końcu parametry wody, które dla ślimaka zawsze są ciut bardziej pobłażliwe. Wracając do ceny, w moich okolicach - ślimak 5,50zł, Amano 11zł za małą sztukę, 14zł za wyrośniętą.

Ani Amano ani Military Helmet nie będą miały młodych w wodzie słodkiej, a krewetki fajnie jak by się rozmnażały, czyż nie ;)

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: jowtek » 29 stycznia 17, 19:10

U mnie helemty nie zdają egzaminu czasami sa na kamieniach czasami nie także to tez nie jest złoty środek. A brudza niesamowicie.

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: ArturAzja » 29 stycznia 17, 19:21

To Ty chyba Ampularii nie miałeś :D Ja zauważyłem że Militarki pracują zależnie od temperatury. Najlepiej jak mają dosyć ciepło i ciemno.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: barttsw » 29 stycznia 17, 19:24

tylko wy skutki chcecie zwalczac
a problem jest w przynie czt.podloze

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: abiba » 29 stycznia 17, 21:58

No to trochę pojechaliśce po naszym koledze :)

Zgodże sie z barttsw - to podłoże jest nie koniecznie dla pocżatkujących . W róznych okresach a to pochłania a to wydala spore ilości róznych składnków i jeśli z grubsza nawet kumasz o co wym chodzi to jest fajnie a jeśli nie to tragedia - tak to bywa z aktywnymi podłożami ogólnie .

Z tego co piszesz wnioskuję że nie ma szans wpuszczać tam żadnego życia a należy sie skupić na ustabilizowaniu parametrów . jeśli masz testy (głownie PO4 i NO3) to sobie pokombinuj i wlewaj tam różne nawozy jak masz niedobory i podmiany jak Ci coś wywali w kosmos i za jakies 2-3 tygodnie pogadamy o obsadzie

Awatar użytkownika
perwersja.
Ryba
Ryba
Posty: 109
Rejestracja: 10 lipca 16, 10:25
Lokalizacja: California

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: perwersja. » 30 stycznia 17, 21:18

barttsw pisze:tylko wy skutki chcecie zwalczac
a problem jest w przynie czt.podloze


już po ptakach, jak to się mówi...

Ja amano kupuję po 5zł, helmety nie jedzą glonów nitkowych!

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: 1 akwarium / atak zielenic/okrzemków

Postautor: ArturAzja » 31 stycznia 17, 09:58

Perwersja - ok, Ty masz Amano za 5zł, inni tak fajnie mieć nie muszą. Pozatym helmety zawsze będą tańsze od amano. Co do nitkowych - znajomemu wcinały aż im się uszy trzęsły.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości