Rearanżacja zbiornika 112l.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: Mattija2 » 20 stycznia 17, 15:07

Witam wszystkich,

Planuję zakup filtra RO i reanżację mojego akwa i obsady. Obecnie akwa wygląda tak:

Obrazek

Link do akwa i info o nim:

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=40&t=44229

Parametry wody są na tyle uciążliwe, że zdecydowałem się to zmienić kupując RO. Obecnie twardości plasują się gdzieś koło
KH- 12d, GH- 28d. W lecie mam ciepło, temperatura wody może skoczyć nawet do 30 stopni.
W związku z tym, że będę miał możliwości dowolnego ustawienia parametrów wody, chciałbym zapytać, czy obsada:

- parka Apistogramma ramirezi oraz (20?) x Paracheirodon simulans nada się do akwa.

Planowane parametry, zgodnie z literaturą mógłbym trzymać jako:
- temperatura ~28 stopni - w lato trochę na pewno by skoczyło, w zimę chodziła by grzałka
- pH <7, pewnie coś koło 6.8 ( nie bawiłem się nigdy w zbijanie pH, natomiast spróbowałbym zrobić je takie, jakie jest odpowiednie)
- kwestia gH - są pewne rozbieżności, od 0 do nawet 8-10. Optimum to zapewne jakieś 5-6 i niskie KH by trzymać pH. Jakieś rady?

Do obecnego akwa może doszło by trochę wiecej drewna, liści, szyszek. W razie potrzeby zrobi się armatkę torfową.
Obecną obsadę oddałbym do zoologa. Natomiast natykam się na pewne problemy:

a) posiadam dużo epifitów - mchy, microsora, anubiasy - nawożę linią od Huntera jednakże z tego co czytałem Ramirezy nie tolerują nawożenia. Kwestia żeby nie strzelić sobie w stopę - to główna roślinność w moim baniaku. Da się to jakoś pogodzić?

b) Pod piachem jest ziemia ogrodowa z gliną zatem Krypcie spokojnie uciągną, w razie potrzeby mogę wyłączyć jedną świetlówkę 24W, lecz myślę że nie jest to konieczne.

c) Posiadam niezliczoną ilość krewetek RC. Myślę, że taki skok parametrów na 99.9% zakończyłby ich żywot, natomiast wyłapanie ich wszystkich jest nierealne. Jakieś porady?

Pozdrawiam!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 15:19

Mattija2 pisze:parka Apistogramma ramirezi oraz (20?) x Paracheirodon simulans nada się do akwa.
jak zapewnisz gh i ph to tak temp 27 st
Mattija2 pisze:- pH <7, pewnie coś koło 6.8 ( nie bawiłem się nigdy w zbijanie pH, natomiast spróbowałbym zrobić je takie, jakie jest odpowiednie)
- kwestia gH - są pewne rozbieżności, od 0 do nawet 8-10. Optimum to zapewne jakieś 5-6 i niskie KH by trzymać pH. Jakieś rady?

ph jak był byś w stanie zejsc nizej to fajnie kh trzymaj sobie 1-2 stopnie gh 5-7
Mattija2 pisze:Do obecnego akwa może doszło by trochę wiecej drewna, liści, szyszek. W razie potrzeby zrobi się armatkę torfową.
jak bedziesz mial RO nagotoj sobie humusu
Mattija2 pisze:posiadam dużo epifitów - mchy, microsora, anubiasy - nawożę linią od Huntera jednakże z tego co czytałem Ramirezy nie tolerują nawożenia. Kwestia żeby nie strzelić sobie w stopę - to główna roślinność w moim baniaku. Da się to jakoś pogodzić?
tak dobrze czytałes Ramirezy nie znosza zadnego nawozenia oraz gazowania

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: Mattija2 » 20 stycznia 17, 15:26

barttsw pisze:
Mattija2 pisze:parka Apistogramma ramirezi oraz (20?) x Paracheirodon simulans nada się do akwa.
jak zapewnisz gh i ph to tak temp 27 st
Mattija2 pisze:- pH <7, pewnie coś koło 6.8 ( nie bawiłem się nigdy w zbijanie pH, natomiast spróbowałbym zrobić je takie, jakie jest odpowiednie)
- kwestia gH - są pewne rozbieżności, od 0 do nawet 8-10. Optimum to zapewne jakieś 5-6 i niskie KH by trzymać pH. Jakieś rady?

ph jak był byś w stanie zejsc nizej to fajnie kh trzymaj sobie 1-2 stopnie gh 5-7
Mattija2 pisze:Do obecnego akwa może doszło by trochę wiecej drewna, liści, szyszek. W razie potrzeby zrobi się armatkę torfową.
jak bedziesz mial RO nagotoj sobie humusu
Mattija2 pisze:posiadam dużo epifitów - mchy, microsora, anubiasy - nawożę linią od Huntera jednakże z tego co czytałem Ramirezy nie tolerują nawożenia. Kwestia żeby nie strzelić sobie w stopę - to główna roślinność w moim baniaku. Da się to jakoś pogodzić?
tak dobrze czytałes Ramirezy nie znosza zadnego nawozenia oraz gazowania


W lato na pewno temperatura pójdzie w górę, a raczej nie dam rady zrobić wentylacji do pokrywy; co masz na myśli z gotowaniem humusu? :D
Jak nawozy odpadają - co z tymi epifitami?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 15:29

mozesz dac inne rosline a mchy to sprawa wygla tak ze moga ci rosnac a moga nie rosnac

a humus nie wiesz cio to

wywar z szyszek olchy lisci debu lisci ketapangu lisci orzecha wloskiego
mozesz tez kupowac gotowy ale to zas kasa

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: Mattija2 » 20 stycznia 17, 15:36

No to tak jak myślałem wywar :)
Da się go trzymać w większych ilościach?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 15:42

tak ale musisz go pasteryzowac
i nie zaluj szyszek ani lisci czym wiecej tym lepiej

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: Hunter » 20 stycznia 17, 15:45

Możesz też nawozić normalnie epifity. Truciznę czyni dawka a nie substancja ;)
Jeszcze nie tak dawno Ramirezy były polecane do akwariów roślinnych, bo lubią przejrzystą wodę.
Teraz humus i woda herbaciana.
Moda się zmienia ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: Mattija2 » 20 stycznia 17, 15:52

Moda się zmienia, ale co będzie dla nich dobre? :D

Mogę pójść w stronę CW z lekkim nawożeniem epifitów, może coś z tego będzie. Myślę tylko co z kreweciami...

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: jowtek » 20 stycznia 17, 20:10

Hunter pisze:Możesz też nawozić normalnie epifity. Truciznę czyni dawka a nie substancja ;)
Jeszcze nie tak dawno Ramirezy były polecane do akwariów roślinnych, bo lubią przejrzystą wodę.
Teraz humus i woda herbaciana.
Moda się zmienia ;)


No właśnie i to jest dobre sformułowanie. Trzymać czy nie trzymać oto jest pytanie.

Moim zdaniem czy BW czy CW przy utrzymaniu właściwych parametrów jak pH/kh/gh nie ma to dla niej znaczenia.

A i tak jak pisze Hunter o roslinniaku, utrzymanie NPK na poziomie 10:1:15 nie powinno im zaszkodzić jak i CO2 w granicach rozsądku.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 20:18

jowtek pisze:Moim zdaniem czy BW czy CW przy utrzymaniu właściwych parametrów jak pH/kh/gh nie ma to dla niej znaczenia.

A i tak jak pisze Hunter o roslinniaku, utrzymanie NPK na poziomie 10:1:15 nie powinno im zaszkodzić jak i CO2 w granicach rozsądku.

wojtek jak cie prosze

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: jowtek » 20 stycznia 17, 20:26

Bartek wiem co Ty o tym sądzisz czytałem Twoją dyskusję z akwarystyczny24 na fb odnośnie trzymania dyskowców w HT zanim usunęli :P

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 20:29

jeszcze nawozeniedelikatne bym sie zgodzil ale co2
a co te d..... usuneli z fb :P

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: jowtek » 20 stycznia 17, 20:43

barttsw pisze:a co te d..... usuneli z fb


chyba wszystko :)

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: Hunter » 21 stycznia 17, 06:56

barttsw pisze:jeszcze nawozeniedelikatne bym sie zgodzil ale co2

Ale jakie są przeciwwskazania?
Nasycenie wody CO2 nie wyklucza jednoczesnego wytrącania O2. Woda ma inną gęstość niż powietrze. To jak z kawą rozpuszczalną. Sypiesz do filiżanki kawę, zalewasz wodą, dodajesz cukier. Dodanie cukru nie wytrąca z wody kawy. Oba są w wodzie rozpuszczone.

Identycznie jest z nawozami. Podajesz NO3 następnie PO4, dalej K i inne, a także CO2. Dodanie kolejnych składowych nie wytrąca poprzednio dodanych.

Idąc podobnym tokiem rozumowania, to w absolutnie żadnym akwarium roślinnym nie powinniśmy trzymać ryb, bo przecież naturalne nasycenie wody dwutlenkiem węgla to tylko 2-5 mg/l, zatem każda wartość powyżej jest już nienaturalna.

Oczywiście nie mówimy tutaj o akwariach HT z wykręconym CO2 dobijającym do wysokich wartości. Nie mówimy też o rybach BW, które naturalnie występują w półmroku i ciemnościach. Paletki w roślinnym rzecz jasna to przesada :) Podobnie zresztą jak łatwiejsze w utrzymaniu ryby, ale też pochodzenia BW, np neon Innesa. Jednak dyskwalifikacja tych zwierząt to nie kwestia CO2 a stres związany z natężeniem światła.

Chętnie podyskutuję na ten temat. Często się słyszy, że CO2 wyklucza jakiś gatunek, ale nie słyszałem, żeby ktoś to rozsądnie uargumentował.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Rearanżacja zbiornika 112l.

Postautor: abiba » 21 stycznia 17, 10:45

Hunter pisze:... Paletki w roślinnym rzecz jasna to przesada :) Podobnie zresztą jak łatwiejsze w utrzymaniu ryby, ale też pochodzenia BW, np neon Innesa. Jednak dyskwalifikacja tych zwierząt to nie kwestia CO2 a stres związany z natężeniem światła. ...

Też trudno nazwać to dogmatem. W mojej poprzedniej aranżacji spory zbiornik miałem urządzony tak że znaczna część była zacieniona a kawałek wręcz mroczny (specjalnie z myśla o paletkach) . Rzecz w tym że owe paletki najczęściej bywały w najbardziej oświetlonej części .
Tak więc podejrzewam że z tym stresem jest podobnie do kwestii nawożenia .

Oczywiście w kwestii nawożenia (w tym CO2) zgoda z Hunterem i mam wrażenie że trudno byłoby to lepiej wyłożyć

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości