[200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Syśkaa
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 stycznia 17, 15:03

[200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Syśkaa » 19 stycznia 17, 15:09

Jest to mój pierwszy dzień na forum i pierwszy post, dlatego też, na samym początku, chciałabym wszystkich powitać :)
Sytuacja wygląda następująco - wiele lat temu miałam już akwarium - około 150l. Dostępu do internetów za bardzo jeszcze nie było, wiek również był bardzo nastoletni, a wiedza odnośnie hodowania ryb żadna. Teraz jak tak sobie poczytałam trochę informacji odnośnie tego tematu, wychodzi na to, że wszystko robiłam źle, a moje ryby powinny były umierać na sam widok akwarium - rybki kupowałam jakie mi się podobały, a nie takie jakie do siebie pasują, wody nie podmieniałam, tylko raz na jakiś czas wymieniałam całą, czyszcząc żwirek i zalewając akwarium wodą odstawianą na 48 h, temperatura była zawsze 24 stopnie bez względu na to, co teoretycznie pasowało danemu gatunkowi. Rybami, które hodowałam w jednym zbiorniku były, między innymi, brzanki sumatrzańskie (kilka sztuk), neonki (niewielki stadko), danio pręgowane (niewielkie stadko), piskorek, ostronos, kiryski, molinezje, mieczyki (kilka sztuk), zbrojniki (kilka sztuk), dużego żółtego przepięknego pyszczaka i dużego suma rekiniego (bo komuś się znudziły i uznano, że czas wypuścić je do miejskiej rzeczki, na co nie mogłam pozwolić), bocja wspaniała i dwie - przygarnięte również - ryby podobne do ducha amazońskiego- mniej więcej tyle. Mało tego, że ryby wcale nie umierały, to rosły wielkie, nawet się rozmnażały i prawdopodobnie umierały ze starości.
Teraz, po wielu latach znowu mam przyjemność mieć akwarium, co nie ukrywam jest spełnieniem moich marzeń, bo nie ma lepszej rozrywki od obserwowania rybek. I teraz, w kontekście tego wszystkiego, czego naczytałam się ostatnimi czasy na przeróżnych przeróżniastych forach pojawia się problem - jak, tym razem dobrze, założyć akwarium i dobrać do niego obsadę. Nie ukrywam, że mam trochę osobistych faworytów, stąd moje pytanie, czy będą one mogły razem mieszkać.
Informacje o akwarium - 200 litrów, wymiary 100x40x50, żwirek czarny (0,4-0,8 - bo podobno większy i mniejszy nie nadaje się np. dla kirysków), grzałka i filtr rozmiarowo dobrane do wielkości akwarium. Oczywiście zanim zabiorę się za zakup ryb, wszystko odpowiednio przygotuję wyszoruje, zaleje wodą i poczekam 2-3 tygodnie.
Moje pytania i zarazem ogromna do Państwa prośba o pomoc, dotyczy następujących kwestii:
I) jaka powinna być moc oświetlenia do takiego akwarium i czy powinno ono być białe, czy raczej ciepłe, czy może ledy (bo podobno kolory sprzyjają fotosyntezie i rozrostowi roślinek);
II) kwestia obsady - i tu największa prośba o pomoc, co z czym ewentualnie można, a czego absolutnie nie można ze sobą łączyć i w jakich ilościach, mianowicie:
1) czy to prawda, że kirysy oraz bocje są rybami, które mogą zrobić krzywdę innym przydennym mieszkańcom takim jak np. piskorek, ostronos, otosek, czy można je jednak w jakiś sposób łączyć ?
2) czy zbrojniki / glonojady są rzeczywiście tak terytorialne, jak wyczytałam i nie powinno się ich trzymać np. z piskorkami, kirysami, ostronosami, bocjami czy otosami ?
3) które z tych ww. przydennych stworzonek mogę połączyć w jednym zbiorniku ?
4) bardzo podobają mi się danio margaritatus (razbora galaxy) - podobno nie jest bardzo mocno wymagająca i prócz wrażliwości na azotany dobrze się adaptuje, dodatkowo powinna być trzymana w stadku około 15 sztuk,wtedy mniej obgryzają sobie ogonki, ładniej się wybrawiają i są śmielsze i teraz pytanie, czy ich obecność wadzi, żeby dodatkowo mieć stadko np. dania pręgowanego ? czy istnieje niebezpieczeństwo, że mogą się krzyżować ?
5) gupik moskiewski / centkowany - czy są przeciwwskazania do egzystencji z wyżej i niżej wymienionymi rybkami ? ile sztuk ? jeden rodzaj, czy może pomieszane ? jakie proporcje samców do samic ?
6) molinezje - kwestie takie same jak powyżej odnośnie gupików
7) neony czerwone / Innesa - jw.
8) szczupieńczyk - jw.
9) brzanki np. sumatrzańskie bądź inne - jw.
10) bocje - jw.
11) piskorek, ostronos - jw.
12) glonojady / zbrojniki - jakie odmiany (pospolity, niebieski, lamparci, złoty) - ile, jak z płcią i stosunkiem do innych rybek przydennych i nie tylko ?
A może Państwo mają do polecenia jakieś inne, kolorowe rybki, które są w miarę dostępne i chętne do egzystencji z innymi, a także mają podobne wymagania ?
Rozumiem, że 200 litrów to nie jest jakiś spektakularny litraż, który pozwoli na trzymanie wielu rodzajów ryb, jednak zależałoby mi na tym, żeby mieć chociaż kilka różnych rodzajów, a także, żeby rybki zajmowały różne poziomy akwarium.
Z góry przepraszam za długość wywodu oraz brak wiedzy w tym temacie - mam jednak nadzieję zwiększać jej zakres w tym temacie :)
Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszystkie cenne rady :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 15:16

Witamy :)
co do obsady aby ja dobrac potrzebne sa parametry wody PH KH GH

ale juz ci mowia ze masz ryby rozniace sie wymaganiami
od razu cie oszczegam ze o bocji wspaniałej to wogole nie bysl w 100 cm szkle

Awatar użytkownika
Mattija2
Ryba
Ryba
Posty: 359
Rejestracja: 17 września 15, 16:05

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Mattija2 » 19 stycznia 17, 15:22

Zanim założysz akwa zaopatrz się w testy wody. Tylko i wyłącznie kropelkowe, na początek NO2, NO3 z JBLa oraz GH/KH/pH - może być Zoolek. Woda determinuje Twoją obsadę, do wód twardych i zasadowych nie wpuszczamy ryb, które żyją w wodach miękkich i kwaśnych - przykład i jednocześnie odpowiedź na jedno z Twoich pytań: gupiki są totalnym "przeciwieństwem" do neonów. Różnią się one wymaganiami co do twardości, odczynu i pH - zatem nie możemy trzymać ich razem dla ich zdrowia i kondycji.
Polecam serwis seriouslyfish.com, w którym możesz popatrzeć jakie twardości, odczyn i temperaturę wymaga dany gatunek ryb. Staraj się nie korzystać z "forów" facebookowych, gdzie jest istna sielanka.

Co do żwiru - wymień go na piasek. Dla kirysków żaden żwir się nie nada, poza tym po pewnym czasie wygląda mało estetycznie, gdyż odchody potrafią wchodzić między ziarna.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Dhuz » 19 stycznia 17, 15:23

Syśkaa pisze: żwirek czarny (0,4-0,8 - bo podobno większy i mniejszy nie nadaje się np. dla kirysków)
Jesli ten żwirek czarny jest bazaltowy, to jest to mielony grys i się nie nadaje dla ryb przydennych. Barwione czarne żwirki też są mocno średnim wyborem.
Syśkaa pisze: poczekam 2-3 tygodnie.
3-5. Przydałyby się testy na NO2, NO3.
Syśkaa pisze: I) jaka powinna być moc oświetlenia do takiego akwarium i czy powinno ono być białe, czy raczej ciepłe, czy może ledy (bo podobno kolory sprzyjają fotosyntezie i rozrostowi roślinek);
Zależy od roślin, które chcesz.
Syśkaa pisze: kwestia obsady - i tu największa prośba o pomoc, co z czym ewentualnie można, a czego absolutnie nie można ze sobą łączyć i w jakich ilościach, mianowicie:
Kup testy kropelkowe (nie paski!) na GH, KH i pH. Potem będzie można myśleć.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Hunter » 19 stycznia 17, 15:34

Co prawda początek Twojej wypowiedzi ma niewiele wspólnego z obsadą zbiorników, więc będzie krótko.

Syśkaa pisze:I) jaka powinna być moc oświetlenia do takiego akwarium i czy powinno ono być białe, czy raczej ciepłe, czy może ledy (bo podobno kolory sprzyjają fotosyntezie i rozrostowi roślinek);


Mogą być zarówno ledy jak i świetlówki. I jedno i drugie ma swoich zwolenników. Ledy (odpowiednie ledy!) dają oszczędności energii elektrycznej, są bardzo wydajne i można zmieszać widmo. Jednak koszt instalacji jest wyższy.
Świetlówki też będą OK. Tańsze w zakupie, ale prądożerne. Świetlówki z zasady należy wymieniać co kilka miesięcy, bo tracą swoją żywotność - chociaż nie wszyscy trzymają się tej zasady "i żyją".
Osobiście polecałbym jednak jakąś fajną belkę opartą o diody Power Led z pasmem dla roślin. Przy tej wysokości akwarium można lepiej doświetlić dno i niskie rośliny.

Moc oświetlenia uzależniona jest od efektów jakie chcesz uzyskać. Tzn przy akwarium biotopowym, gdzie główny nacisk kładziesz na naturalne warunki dla ryb światła z reguły jest niewiele. Większość ryb lubi cień i półmrok. Wystarczy około 0,3 W/L w świetlówkach T5 a więc około 60 watt. Lub połowę mniej w LEDach.

Jeśli chcesz więcej roślin i chcesz widzieć jako taki wzrost i rozwój akwarium z dobrą kondycją roślin to około 0,6-0,7 W/L w świetlówkach T5 a więc około 120-150W - trzeba więcej, bo akwarium jest wysokie. W LEDach 50-60W.

Typowo roślinny baniaczek z wymagającymi roślinami to około 1-1,2 W/l lub do 100 W w Ledach.

Syśkaa pisze:1) czy to prawda, że kirysy oraz bocje są rybami, które mogą zrobić krzywdę innym przydennym mieszkańcom takim jak np. piskorek, ostronos, otosek, czy można je jednak w jakiś sposób łączyć ?


Nie powinny zrobić krzywdy innym rybom. Ale z reguły staramy się nie mieszać różnych gatunków. Jeśli kiryski na dnie to same. Jeśli piskorki to same. Wtedy panuje ład i harmonia. Np nikt nie bije się o pokarm.

Syśkaa pisze:2) czy zbrojniki / glonojady są rzeczywiście tak terytorialne, jak wyczytałam i nie powinno się ich trzymać np. z piskorkami,
kirysami, ostronosami, bocjami czy otosami ?

Są terytorialne i agresywne najczęściej tylko w obrębie swojego gatunku. Zatem zbrojniki + kiryski to nadal rozsądne połączenie.

Syśkaa pisze:3) które z tych ww. przydennych stworzonek mogę połączyć w jednym zbiorniku ?


Na razie luźno dyskutuję. Na poważną dyskusję przyjdzie czas jeśli określisz twardość swojej wody.


Syśkaa pisze:4) bardzo podobają mi się danio margaritatus (razbora galaxy) - podobno nie jest bardzo mocno wymagająca i prócz wrażliwości na azotany dobrze się adaptuje, dodatkowo powinna być trzymana w stadku około 15 sztuk,wtedy mniej obgryzają sobie ogonki, ładniej się wybrawiają i są śmielsze i teraz pytanie, czy ich obecność wadzi, żeby dodatkowo mieć stadko np. dania pręgowanego ? czy istnieje niebezpieczeństwo, że mogą się krzyżować ?


Nie, nie będą się krzyżować. Jednak dwie ławice ryb w tak małym akwarium nie sprawdzą się. Ani jedne ani drugie nie będą trzymać ławicy, nie będą też pływać razem.


Syśkaa pisze:5) gupik moskiewski / centkowany - czy są przeciwwskazania do egzystencji z wyżej i niżej wymienionymi rybkami ? ile sztuk ? jeden rodzaj, czy może pomieszane ? jakie proporcje samców do samic ?


Gupiki do wyboru do koloru. To wszystko Pawie oczka. Różne barwne, odmiany hodowlane. Mogą być razem i będą się krzyżować. Zatem polecam raczej same samce. Samice i tak w większości są szare i mniej kolorowe.

Kilka sztuk gupika nie zaszkodzi ławicy ani dennym. Kwestia tylko zdecydowania się na konkretną ławicę - a do tego wymagana jest wiedza na temat jakości wody.

Syśkaa pisze:6) molinezje - kwestie takie same jak powyżej odnośnie gupików


To raczej sobie daruj :) To ryby z wód osolonych. Ujścia rzek do mórz itp ;) Raczej ma odmienne parametry niż reszta.

Syśkaa pisze:7) neony czerwone / innesa - jw.


Te z kolei kolejne ławicowe. Zatem sytuację już znasz. Jedna ławica.

Syśkaa pisze:9) brzanki np. sumatrzańskie bądź inne - jw.


Te są dość zadziorne względem innych ryb. Idealnie nadają sie do akwarium jednogatunkowego. Czyli same brzanki + ewentualnie jakieś denne.


Syśkaa pisze:12) glonojady / zbrojniki - jakie odmiany (pospolity, niebieski, lamparci, złoty) - ile, jak z płcią i stosunkiem do innych rybek przydennych i nie tylko ?


Do Twojego akwarium nadają nada się Ancistru sp.. Można łączyć ze sobą odmianę "zwykłą" (ciemny) i albinotyczną (jasny, żółty z czerwonymi oczami - w sieci znany pod nazwą "zbrojnik złoty").

Syśkaa pisze:zależałoby mi na tym, żeby mieć chociaż kilka różnych rodzajów, a także, żeby rybki zajmowały różne poziomy akwarium


I o to chodzi. Jedna ławica + para/harem jakichś większych ryb + denne. Ład, harmonia. Akwarium pełne, ale nie ma zupy rybnej.

Czekamy na Twój ruch. Koledzy na pewno pomogą dalej.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 17:13

Hunter pisze:Jeśli chcesz więcej roślin i chcesz widzieć jako taki wzrost i rozwój akwarium z dobrą kondycją roślin to około 0,6-0,7 W/L w świetlówkach T5 a więc około 120-150W - trzeba więcej, bo akwarium jest wysokie. W LEDach 50-60W.

Typowo roślinny baniaczek z wymagającymi roślinami to około 1-1,2 W/l lub do 100 W w Ledach.

Swietklowki sa mało oplacalne nie dosc ze belka to koszt 360-580 + dobrej jakosci swietlowki 40-50 zł sztuka wiec minim 160 co pol roku

wiec swietlowki to koszt oklo 600 na start
belka led 90w to koszt okolo 800

wiec ledy wygrywaja oczywiscie to moje zdanie

Syśkaa
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 stycznia 17, 15:03

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Syśkaa » 19 stycznia 17, 22:09

Bardzo dziękuję wszystkim za cenne uwagi.
Odnośnie wody, to będzie stała - zgodnie z sugestią - około 5 tygodni, po tym czasie zrobię testy wody - bo jak mniemam robi się je już na wodzie odstanej, w której docelowo mają znaleźć się rybki.
Odnośnie podłoża - wyboru dokonałam po przeczytaniu, że w tym typie żwiru podobno dobrze rosną roślinki, a ten konkretny rozmiar (tj. 0,4-0,8) nadaje się dla rybek przydennych, bowiem nie jest za drobny a przez to ostry, co mogłoby powodować zranienia oraz nie jest za gruby, przez co utrudnione byłoby "rycie" dla małych ryb. Mój błąd, postaram się wymienić w takim razie zakupiony żwir na piasek. I teraz pytanie odnośnie czyszczenia dna piaskowego - sprawdzaj się do tego odmulacze typu Tetra GC50, czy coś innego ?
Odnośnie ryb, to już zamiast wypisywać bzdury i pobożne życzenia co do obsady, to lepiej poczytam o ich wymaganiach co do warunków i wtedy postaram się coś dobrać.
Jeszcze raz bardzo dziękuję :)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 22:13

Syśkaa pisze:po tym czasie zrobię testy wody - bo jak mniemam robi się je już na wodzie odstanej, w której docelowo mają znaleźć się rybki.

ph gh kh mozesz od razu
nh no2 tez i te wartosci jak bedazerowe to masz dojrzaly zbiornik

Awatar użytkownika
Peter007
Ryba
Ryba
Posty: 379
Rejestracja: 30 października 16, 17:15
Lokalizacja: Opoczno

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Peter007 » 19 stycznia 17, 22:21

Odmulać to możesz nawet zwykłym wężykiem przy podmianach.
W drodze ku Tanganice

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: KAMYK32 » 20 stycznia 17, 08:47

Tertra będzie ok. ale równie dobrze można wykorzystać wąż z obciętą (od dna) częściowo butelką 0,5l -będzie tak samo :wink: jedyne co do odmulaczy to nie mieszać zbyt mocno w podłożu bo to często powód zachwiania parametrów,a potem problemy.1-2cm na podłożem spokojnie wystarczy .
Peter007 pisze:Odmulać to możesz nawet zwykłym wężykiem przy podmianach.

Samym wężykiem? życzę wytrwałości :wink: no ,ale jak ktoś ma sporo czasu to oczywiście da radę.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: barttsw » 20 stycznia 17, 09:04

A ja nie odmulam dobra filtracja i oraz dobra cyrkulacja i nie przekarmiac to nie trzeba nic odmulac :)

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Anka cyganka » 20 stycznia 17, 09:23

barttsw pisze:A ja nie odmulam dobra filtracja i oraz dobra cyrkulacja i nie przekarmiac to nie trzeba nic odmulac :)


Popieram ja nie mam aż tak dobrej filtracji ale też za każdym razem nie odmulam i nic się nie dzieje :)

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: osama » 20 stycznia 17, 13:38

17 lip 2009 zalalem 240l.
NIGDY nie odmuliłem akwarium, a rozmnażałem/rozmnażam w nich pielęgnice, wiec akwarium bywało totalnie przerybione.
Przy opowiedniej filtracji nie ma potrzeby odmulania.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: KAMYK32 » 21 stycznia 17, 13:43

Panowie pytanie było :
Syśkaa pisze:sprawdzaj się do tego odmulacze typu Tetra GC50, czy coś innego ?

,a nie czy odmulamy czy nie odmulamy :P ,ale jak już jesteśmy przy tym temacie to:
osama pisze:Przy opowiedniej filtracji nie ma potrzeby odmulania.
jak najbardziej tak,ale dodam,że wiedza/doświadczenie jednak też jest tu pomocne :wink: .

Syśkaa
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 19 stycznia 17, 15:03

Re: [200 l] Akwarium 200 litrów - obsada

Postautor: Syśkaa » 10 kwietnia 17, 20:38

Dobry wieczór, kończę kompletowanie sprzętów do akwarium i w związku z tym chciałabym zapytać się o oświetlenie - zakupiłam pokrywę Aquaela Classic LT. W zestawie były dwie świetlówki ledowe 16 W każda (leddy tube), emitujące światło o temperaturze barwowej 6500 K. W pokrywie są dwa dodatkowe stateczniki. Chciałabym dowiedzieć się, czy dwie świetlówki 16W są wystarczające na takiej wielkości akwarium i czy istnieje szansa, że przy takim oświetleniu rośliny będą się dobrze czuć, czy też istnieje konieczność dokupienia specjalnej dedykowanej świetlówki do roślin (o temperaturze barwowej 8000K), a jeżeli rzeczywiście zasadnym jest dokupienie takiej świetlówki, to czy w takiej sytuacji ze wszystkich świetlówek korzysta się na raz, czy trzeba używać ich czasowo ?
Dziękuję z góry za wszelkie wskazówki.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości