Uzupełnienie obsady 112l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 14:09

Kiedyś już zadawałam pytania odnośnie tego, co może żyć w akwarium z Neonkami Innesa. Od tej pory sporo się zmieniło. Mam akwarium większe niż planowałam i przede wszystkim już dosyć ustabilizowane parametry wody. Tak więc proszę o pomoc - tym razem konkretniej.

WARUNKI:
Akwarium 112l (80x35x40)
Na dnie piasek.
Roślinność: moczarki, rogatek, dwa rodzaje nadwódki, zwartka falista, Lilaeopsis, Rotala i kilka roślinek, których do końca nie mogę rozgryźć, podobno na tył akwarium - potencjalnie do usunięcia jeśli nie będą rosły. Gałęziatka jedna.
Roślinki świeżo posadzone. Trawnikowi z Lilaeopsis mam zamiar pozwolić zająć maksymalnie 1/3 dna zbiornika. Reszta ma być taką "plażą", raczej bez kamieni i ozdób. Tam gdzie ma być trawniczek jest też skalniak z kryjówkami, w planach wymiana na korzeń (ale zanim kupię odpowiedni czy też znajdę i spreparuję to dużo wody upłynie :P). Generalnie ma być tak: dużo piaszczystego dna, rośliny zasłaniające tył i boki akwarium i raczej wolny środek. Oświetlenie to jedna lampa ledowa która była od razu dołączona do pokrywy, więc zakładam, że niezbyt mocne. Możliwe jeszcze dodatkowe rozproszenie jak urosną roślinki.

Parametry wody:
KH: 10
GH: <7 (testy niestety paskowe)
PH 6,5 (tu test kropelkowy)
temperatura 22-23 stopnie
Filtr kaskadowy hbl 701 z gąbkami, wkładem z torfu granulowanego oraz z ceramiki. Dodatkowo filtr wewnętrzny z gąbką i deszczownią (deszczownicą?:P).

Przy waszych propozycjach sugerujcie się raczej parametrami wody i litrażem, nie filtracją, bo tą jestem skłonna wymienić (dopasuję filtrację do rybek, nie rybki do filtracji).

OBSADA:

W akwarium póki co żyje 6 kirysków pstrych oraz jeden ślimak Helenka.
Do tego chcę:
Ławicę Neonów Innesa - powiedzmy 10-12 sztuk (wg. strony rybyakwariowe.eu mam odpowiednie parametry. ale zauważyłam, że wy jesteście sporo bardziej wymagający niż autorzy tej strony, więc jak mnie skrzyczycie, ze woda nieodpowiednia to wezmę jakąś inną rybkę ławicową. Ale będę smutna :P)
Dario dario - 2 sztuki (ale niekoniecznie)

Oraz jakąś ciut większą rybkę, samotną albo żyjącą w parach. Ładną, najlepiej kolorową której podpasują moje warunki. Niestety jakąkolwiek znajduję to zawsze jest jakieś "ale" przez które nie jestem pewna czy się nada.
Na wymienionej wyżej stronie internetowej poradzono mi parę Prętnika karłowatego.
Inne moje typy to: pojedynczy Gurami mozaikowy (ale boję się ze jest za duży) albo para Proporczykowca z Kap Lopez.

Wg. danych z tej strony wszystkie nadają się do mojej wody. Proszę o sprawdzenie obsady i pomoc którą pojedynczą rybkę (albo parę) wybrać. Albo może dać jakąś inną, lepszą sugestię.
Obrazek

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: Dhuz » 19 stycznia 17, 14:16

Parametry masz spoko nawet. ALE. Neonów 20-25 sztuk. A badis bengalski zostanie przez pozostałe ryby obżarty z jedzenia. :) Nawet OK do tych parametrów byłyby pielęgniczki kakadu.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 14:19

Liczbę Neonów bardzo chętnie zwiększę, ale bałam się że to uniemożliwi mi dodanie jakiejś pary bądź pojedynczej innej rybki. A nie wiem czemu, ale mój mózg się uparł, że koniecznie chcę coś oprócz kirysów i neonek :P

Jak ma się biedne Dario zagłodzić to z niego lepiej zrezygnuję :P

Edit: zapomniałam dodać jedną kwestię. Brak pomysłów, co by tu począć z ewentualnym narybkiem. Dlatego pielęgnicowate trochę mnie stresują. Chyba że mogę mieć np. 2 samce? Czy bez samic zrobią się agresywne?
Ostatnio zmieniony 19 stycznia 17, 14:40 przez wespazjan, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Anka cyganka
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 742
Rejestracja: 4 października 16, 21:32

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: Anka cyganka » 19 stycznia 17, 14:37

Ewentualny narybek bez problemu wydasz do zoologa albo na olx

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 14:42

W zasadzie to poobserwowałabym sobie mały, uroczy narybek jakiegokolwiek gatunku. Ale na razie nie bardzo mogę sobie pozwolić na kolejne akwarium, uśmiercanie ryb w kanalizie nie wchodzi w grę a w takiej malej dziurze w jakiej mieszkam niekoniecznie będzie komu je oddać :(

Do najbliższej miejscowości powyżej 10tys mieszkańców mam 30 km wiec boję się że nie znajdę nikogo, komu będzie się chciało jechać po rybki. A zoolog jest jeden i z tego co kojarzę to nie przyjmują od ludzi narybku. Ale w sumie musiałabym iść zagadać.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 14:43

jak kupisz dobre jakosciowo ryby WF lub F1 to mozna na tym niezle zarobic
a pielegniczki bez problemu uplynnisz

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 20:32

małżonkowi się marzy mały harem albo para pielęgniczek a mi para Prętnika karłowatego. Założywszy, że dorobiłabym jeszcze jakąs grotę w drugim krańcu akwarium, żeby prętnik miał gdzie się chować jeśli jeden kraniec pielęgniczka obierze na swoje terytorium i nie zwiększyłabym ilości Neonów jest to możliwe, czy byłoby już przerybienie?
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 20:40

ile tych neonow ?

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 20:44

powiedzmy 12
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 20:47

jak by pozbyc sie kiryskow to moze by te pretniki daly rade z pretnikami

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 19 stycznia 17, 20:51

ee, nie. Raz że nie mam gdzie, dwa że już polubiłam małych łotrów :P Jak się nie da i prętników i pielęgniczek w takim układzie to wezmę pielęgniczki. Niech mąż też coś z życia ma :P. Tylko szkoda że nic się nie będzie trzymało bardziej tafli wody. Boję się ze będzie tam pustawo.
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: barttsw » 19 stycznia 17, 20:53

caly motyw w tych kiryskach moze byc ciekawie na dnie

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 21 stycznia 17, 14:56

Ok. To ja się zdecyduję na pielęgniczki jakieś. Para albo harem. I teraz tak się zastanawiam
boo
PH i GH mam w miarę dobre. Ale te rybki pewnie wolałyby jeszcze niższe. I zastanawiam się, czy zacząć jeszcze eksperymentować z szyszkami olchy, czy może już wystarczy kombinowania? Czy jeśli zbiję bardziej PH to nie zaczną mi wymierać roślinki?

Wiem, że o gustach się nie dyskutuje, ale i tak zapytam. Bursztynowa woda w BW wygląda spoko. Ja na razie mam naprawdę delikatnie zabarwioną od torfu. Czy jeśli szyszki olchy zabarwią mi ją bardziej, to nie będzie wyglądać dziwnie w takim klasycznym akwarium z roślinami?

A może do tej kiryskowo-neonkowo-pielęgniczkowej obsady najlepiej zostawić wszystko jak jest?
Obrazek

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: wespazjan » 17 lutego 17, 17:52

Odświeżam temat. Nowa filtracja, nowe pomysły, konsultacja potrzebna.
Żeby nie było, że piszę post po poscie usunę poprzedni, który i tak nic nie wnosi :P

Na dzień dzisiejszy akwarium jak w podpisie minus jeden neonek (smutna historia :( )
Filtracja: kaskada jako mechanik, eheim classic 2213 pełen porcelany, prefiltr eheim na nim

W planach para pielęgniczki żółtej (po wykończeniu wystroju).

Rzecz w tym, że na dzień dzisiejszy jest pustawo. Rybki, które mam zajmują na dobrą sprawę połowę akwarium (mówię o toni. Dno wesołe i pełne życia :P). Bardzo mi się marzy Gurami karłowate, ale po wzmocnieniu filtracji powstał ruch tafli wody chyba za mocny dla tej ryby. Tak więc odpuszczam to marzenie. A chciałabym coś wolno pływającego, różniącego się trochę od reszty. I potrzebuję pomocy

112l, 2x Pielęgniczka żółta, 14x Neon Innesa, 6x Kirysek pstry

Czy istnieje możliwość dołożenia tutaj tetry czarnej bez przerybienia zbiornika? Jeśli tak, to ile sztuk?
A może jedyna opcja, jaka mi została to dołożenie jeszcze kilku Neonków? jak tak to ilu?
Albo może to już jest maksymalne obłożenie dla tego akwarium?

Edit: nie da się usunąc posta. Wybaczcie więc dwa z rzędu :P
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Uzupełnienie obsady 112l

Postautor: barttsw » 17 lutego 17, 19:52

wespazjan pisze:Bardzo mi się marzy Gurami
zapomnij w 80 cm
wespazjan pisze:Czy istnieje możliwość dołożenia tutaj tetry czarnej
Hyphessobrycon megalopterus o tym myslisz?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości