Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: Dhuz » 14 lutego 17, 20:46

Noo, tak trochę. Okresowo to by wytrzymały niżej, ale nie polecałbym takiej zabawy w manipulację temperaturą :P

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: skrzatekMK » 8 sierpnia 17, 11:50

Wracam do tematu :)

Aktualnie w akwa pływa: 10 krewetek Amano, xx Red Cherry i para prętników. Najprawdopodobniej dla prętników uda mi się znaleźć nowy dom. W ich miejsce chciałbym coś kolorowego, żywego, może być ławicowego. Parametry wody i wystrój akwa bez zmian: sporo światła, gH - 5-7, pH - 6,4-6,8, sporo roślin, żwir, temperatura zależna od temp otoczenia (grzałka ustawiona na 24°C, ale termometr pokazuje teraz prawie 29°C - wiadomo lato).
Ważne aby ryby nie zeżarły mi redek. I z tym mam problem, bo naturalną rzeczą jest że ryby zjadają krewetki. Ale może są jakieś, którym będą one obojętne.
Co oprócz kardynałka, danio pręgowanego mogło by być? Neon czerwony woli mniej światła, ale mnie się podoba i w akwach roślinnych patrząc na zdjęcia w necie występuje bardzo często. Myślałem nad Głowaczykiem barwnym, ale jakiś taki mało żywy mi się wydaje. Tęczanka Wernera może i ładna, ale czy taka barwna? Może Bystrzyk czerwony lub ozdobny? Fantomy, Modrook Gertrudy, Tetra cesarska? Gurami mozaikowe? - ale tu już bardziej harem niż ławica. Miedzik odpada - ta ryba nie pływa.

Kurna nie wiem :(

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: mimo12 » 8 sierpnia 17, 19:52

O fantomkach czerwonych się wypowiem. Ryby przede wszystkim stojące, jak będziesz ich miał dużo- będą pilnować swojego terenu i czasem się pogonią. Wiadomo, w stado się zbijają, jak się przestraszą. Ogólnie trochę bardziej żywe ryby z tych mniej żywych. :P
Kolega ma czarne w większej przestrzeni niż ja i cały czas pływają. Nie wiem, czy to kwestia gatunku, czy przegęszczenia.
Jeszcze co do charakteru. Można się pożegnać z mniejszymi krewetkami.

skrzatekMK pisze:Głowaczykiem barwnym


Hmm. Babkowate. Jednak trochę piasku.
https://www.youtube.com/watch?v=5CzqE8ESJO8

skrzatekMK pisze:Tęczanka Wernera może i ładna, ale czy taka barwna?


Ubarwienie delikatne.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: skrzatekMK » 8 sierpnia 17, 20:14

mimo12 pisze:O fantomkach czerwonych się wypowiem. Ryby przede wszystkim stojące

mimo12 pisze:Jeszcze co do charakteru. Można się pożegnać z mniejszymi krewetkami.


No to fantomy odpadają.

mimo12 pisze:Ubarwienie delikatne.


No właśnie nie widziałem tej ryby na żywo w akwarium i nie wiem przez to jak wyglądają.

mimo12 pisze:Hmm. Babkowate. Jednak trochę piasku.


jakoś nie znalazłem tej informacji w necie. raczej piszą o ciemnym podłożu, a piasek nie jest ciemny :roll:


A co Ty byś wybrał do mojego akwa jak by Ci zależało na krewetkach?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: mimo12 » 8 sierpnia 17, 20:59

skrzatekMK pisze:No właśnie nie widziałem tej ryby na żywo w akwarium i nie wiem przez to jak wyglądają.


Ja chyba tylko w sklepie...

skrzatekMK pisze:jakoś nie znalazłem tej informacji w necie. raczej piszą o ciemnym podłożu, a piasek nie jest ciemny :roll:


Do wielu pielęgnic i innych ryb też można takie coś przeczytać. :P
Myślę, że chodzi o kontrast w ubarwieniu i/lub syf organiczny na dnie. ;)
Jeżeli chodzi o babki, to bez dodatku piasku bym się nie decydował.

skrzatekMK pisze:A co Ty byś wybrał do mojego akwa jak by Ci zależało na krewetkach?


Drobniutkie ryby ławicowe w stylu mikrorazborek, bystrzyków Amandy, ale to ryby głównie BW, o raczej brunatnych barwach.
Teraz mam lśniącooczki z krewetkami, to za jakiś czas mógłbym powiedzieć, czy się nadają.

Samce żyworódki Endlera, jakbyś podniósł parametry lekko, to krewetki małe w gęstwinie przy tych rybach by sobie poradziły.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: skrzatekMK » 8 sierpnia 17, 21:15

mimo12 pisze:Jeżeli chodzi o babki, to bez dodatku piasku bym się nie decydował.


czyli, że niby kopią w nim? poczytam.

mimo12 pisze:Samce żyworódki Endlera, jakbyś podniósł parametry lekko


Lekko 10 stopni gh?! Raczej nie.

mimo12 pisze:Drobniutkie ryby ławicowe w stylu mikrorazborek, bystrzyków Amandy, ale to ryby głównie BW


mam za jasno jak dla nich.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: mimo12 » 8 sierpnia 17, 21:56

skrzatekMK pisze:czyli, że niby kopią w nim? poczytam.


Ogólnie babki mogą kopać- pewnie zależy od gatunku, a w związku z brakiem informacji na ten temat na najłatwiejszych do odnalezienia stronach, to jednak dałbym im piasek dla świętego spokoju. Chyba że uda Ci się znaleźć co nieco na ich temat, to bym poprosił o link. :mrgreen:


skrzatekMK pisze:Lekko 10 stopni gh?! Raczej nie.


Myślę, że przy pH 7 i gH kilka byłoby w porządku. Jednak, jak już jesteśmy przy żyworódkach, to polecam się rozejrzeć za czymś rzadziej spotykanym, bo może coś akurat pasować.


skrzatekMK pisze:mam za jasno jak dla nich.


Właśnie doczytałem w temacie akwarium. :P

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: skrzatekMK » 9 sierpnia 17, 17:28

Głowaczki już odpadają. Poczytałem i sporo jest informacji, że prowadzą osiadły i powolny tryb życia przeważnie nad dnem.

Chyba jednak zostanę przy tych moich prętnikach. Najwyżej dokupię jeszcze 2 samiczki aby było 1+3. Bo dwa samce (2 + 3) w 112l to chyba zły pomysł.

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Coś żywego i towarzyskiego do mojego akwa 112l

Postautor: mimo12 » 9 sierpnia 17, 22:34

1+3 wystarczy. Bałbym się dawać dwa samce, ale o prętnikach, ani z autopsji, ani ze sprawdzonych źródeł wiele nie wiem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości