112l początkująca akwarystka

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

112l początkująca akwarystka

Postautor: Kicia36 » 14 sierpnia 16, 21:14

witam >>> z działu sprzęt gdzie dostałąm 100% informacji na temat akwaium proszę teraz Was o wyrozumiałość w dziale obsady:) Chcę założyć akwarium 112l (80x35x40) z oswielneniem T8 2x18W. Twarość mam w kranie 24gh a także posiadam RO także gh jest do ustalenia pod obsade. Jezeli potrzeba inne parametry tj kh ph no2 no3 mogę zmierzyć i podać mam testty. Na dno zbiornika planuje dać piasek ZEW frakcja 0,1-2,5mm na pewno chciałabym mieć korzeń Red Moor Wood i kamienie Dark Green Stone. Zastanawiam sie czy założyć akwarium ogólne czy biotop-doradźcie coś. Jakie rośliny do danego typu akwarium polecacie i jakie ryby

Awatar użytkownika
Nem
Ryba
Ryba
Posty: 144
Rejestracja: 8 lipca 16, 16:49

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Nem » 14 sierpnia 16, 22:02

Ja bym szedł w biotop. Wybierz sobie najbardziej cię interesujący

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Dhuz » 14 sierpnia 16, 22:06

http://www.seriouslyfish.com/knowledge-base/

Przejrzyj sobie główne grupy ryb. Masz dostęp do RO, więc masz możliwość dowolnej manipulacji.

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Kicia36 » 14 sierpnia 16, 22:23

najbardziej interesował mnie biotop... chciałabym ryby stadne małej opcjonalnie sredniej wielkosci wiadomo kolory tez muszą być zeby nie było monotonii i żeby nie było tak że ryby pływaja tylko w srodkowej partii akwarium

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Marcinus71 » 14 sierpnia 16, 22:51

W kwestii tych kamieni to upewnij się czy nie zmienaja parametrów wody. Bo jak wybierzesz se ryby wod miękkich i kwaśnych a kamienie beda zatwardzac i podnosic ph to będzie kicha. U mnie np Scenery Stone choć nie podnosiły zbytnio gh i kh to ph szlo w górę a po wymianie ich na lignity ph trzyma się takie jak po podmianie i nie rosnie a wrecz jakby lekko spadalo z czasem ale to może juz tylko bardziej sugestia.

Co do obsady to mogę ci zaproponowac sprawdzone u mnie połączenia lawicy z pielegniczkami, np:
1) neony simulans 25 szt i pielegniczka Ramireza 1+1
2) neony czerwone 20 szt i pielegniczka kakadu 1+2 lub pielegniczka agassizii - w przyapdku kakadu nie jest to idealne połączenie temperaturowe, ale w granicach wąskiej rozbieżności ktora można uznać za calkiem satysfakcjonujaca ryby.

W ten sposób masz male kolorowe ryby czyli neony i zarazem lawicowe oraz wieksze kolorowe pielegniczki. Oczywiscie neony troche beda ganiane podczas tarla pielegniczek ale krzywdy raczej nie powinny zaznać. U mnie kakadu obecnie przeganiaja neony ale sytuacja jest hardcorowa bo równocześnie obie samice maja mlode i zajęły sobie rewiry po przeciwnych stronach akwarium wiec jak jedna pogoni to do drugiej przypływaja i tak w kółko az samiec wkroczy i ustabilizuje sytuacje :)

Jesli intetesuje cie biotop to może choć wątpię :) bo poczatkujacych raczej taki nie interesuje, BW ? Czarne wody http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=43944

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Kicia36 » 14 sierpnia 16, 23:20

Interesuje mnie ta pielęgniczka kakadu pomysł na coś innego dla nich? A jakie rośliny? I czy do kakadu można dać jakieś krewetki i ślimaki czy raczej nie ?

Awatar użytkownika
ArturAzja
Ryba
Ryba
Posty: 432
Rejestracja: 1 lipca 16, 15:52

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: ArturAzja » 15 sierpnia 16, 08:13

Krewetki Amano powinny dać radę. Są wystarczająco duże i szybkie. U mnie z wielkopłetwami nie są nawet zauważane. Wada taka że jeżeli nie będziesz ich odławiać do odpowiednio zasolonego zbiornika nie doczekasz się potomstwa z własnej hodowli ;)
Ślimaki typu ampularie też raczej spokojnie dadzą radę ;)

Co do obsady w takim zbiorniku miałem tylko jedne pielęgnicowate - czerwieniaki dwuplame (1+1).
Rybka niesamowicie się prezentująca(99% znajomych stwierdziło że ładniejszej ryby nie miałem i mieć nie będę, na żywo robiły naprawdę świetne wrażenie), inteligentna i charakterna.
Wada taka że u mnie były tylko one i ślimaki.
Miałem dobraną parę, często odbywającą gody. Próbowałem dać im towarzystwo, ale zazwyczaj zmieniało się w obiadek... :D

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: EyeQueue » 15 sierpnia 16, 08:43

Krewetki jak najbardziej można - jako pokarm dla pielęgniczek. Chyba że chodziło o hodowlę ;-) , no to się raczej nie uda. Może Amano, jak napisał kolega wyżej, ale...
Kicia36 pisze:najbardziej interesował mnie biotop

A krewetki spotykane w akwarystyce, nie są spotykane w Ameryce Południowej.

Co do ślimaków - ampularie są biotopowe, ale...
Rośliny będą miały ciężko, a jak rozumiem, chcesz je mieć.
Do tego zmierzasz, jak rozumiem, w kierunku miękkiej i być może kwaśnej wody. To nie są dobre warunki dla ślimaków, ze względu na ich skorupki (duże zapotrzebowanie na wapń).

Pytanie, co rozumiesz przez "biotop". Jeśli chodzi o gatunki faktycznie występujące razem w naturze to połączenie kakadu + neony Innesa jest właśnie naturalne. Przy okazji jest możliwe zrobienie im zarówno BW jak i CW.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 15 sierpnia 16, 10:17 przez EyeQueue, łącznie zmieniany 1 raz.
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Kicia36 » 15 sierpnia 16, 09:56

O to teraz już sama nie wiem to chyba bardziej zrobię ogólne akwarium bo czytałam że krewetki i ślimaki nadają się do zwalczania glonów.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Dhuz » 15 sierpnia 16, 10:02

Krewetki żywią się glonami.
Ślimaki paskudzą wodę, więc mimo, że zjadają również glony, to także całkiem nieźle przyczyniają się do wysypu glonów w zbiorniku.

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Kicia36 » 15 sierpnia 16, 10:06

Czyli krewetki bym na pewno chciała podłoże te zew korzeń ten co pisałam no a kamienie to piszecie że mogą zatwardzać wodę a otoski też zwalczają glony ?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Dhuz » 15 sierpnia 16, 10:35

Kamienie mogą, ale nie muszą mieszać w parametrach. Po prostu lepiej unikać kamieni wapiennych. A po zakupie sprawdzić, jak reaguje z wodą RO(jak nie reaguje to cacy, jak podbija parametry nie cacy przy rybach wód miękkich/kwaśnych)

Otoski żywią się glonami, ale szyb za Ciebie nie wyskrobią z zielenic punktowych.

Nie szukaj zwierząt 'na glony' - wszystkie zwierzęta będą dostarczać glonom nawozu i prędzej, czy później szyby będziesz musiała przeczyścić. Szukaj takich, które Ci się będą podobać. ;)

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Kicia36 » 15 sierpnia 16, 10:38

no ale piszecie że krewetki wykluczają kakadu i na odwrót a chciałabym to i to :)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Dhuz » 15 sierpnia 16, 10:42

Nie wykluczają, tylko posłużą za karmę. Weź pod uwagę którąś z bardziej szaroburych odmian, np. Babaulti i próbuj - może się uchowają, choć nie licz, że pielęgniczki zostawią młode w spokoju.

Kicia36
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 722
Rejestracja: 25 lipca 16, 22:58

Re: 112l początkująca akwarystka

Postautor: Kicia36 » 15 sierpnia 16, 10:44

Czyli wnioskując chyba sobie odpuszczę kakadu a jaką inną obsadę byście polecili roślinki,krewetki i rybki ?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości