Czy może być taka obsada?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Ren-Ai
Ryba
Ryba
Posty: 435
Rejestracja: 28 stycznia 06, 16:28
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Czy może być taka obsada?

Postautor: Ren-Ai » 5 lutego 06, 20:43

100 l
bojownik - samiec
pielęgniczka żółta - 2 pary
barwniak szmaragdowy - 2 pary
grubowarg syjamski (kosiarka) - 2
Ryby będą się tolerować? (Rozmnażać będę w oddzielnym akwa) Jakie dać do tego roślinki? Z góry dzięki!

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy może być taka obsada?

Postautor: Marcinus » 5 lutego 06, 21:56

Jakie masz wymiary baniaka??

Moim zdaaniem po 2 pary barwniaka i borellek to stanowczo za dużo.Powinieneś się raczej zdecydowac na jeden gatunek.Mogą byc problemy natury terytorialnej.

KINIA
Narybek
Narybek
Posty: 35
Rejestracja: 13 lipca 05, 17:50
Lokalizacja: kielce

Re: Czy może być taka obsada?

Postautor: KINIA » 5 lutego 06, 22:03

Ryby nie będą się tolerować. Taka obsada to delikatnie mówiąc nienajlepszy pomysł.
1. barwniak szmaragdowy- nie nada się do akwa z borelkami, choć jest łagodniejszy od b. czerwonobrzuchego, zamęczy je poprostu. Mogą być barwniaki, ale bez reszty wymienionych ryb.
2. kosiarki są za duże do takiego akwa a poza tym to ryby stadne
3. borelki są ok choć nie wiem czy dwa samce zmieszczą się do twojego akwarium, to zależy od powierzchni dna i urządzenia akwa, może być harem 1+2
4. bojownik jakoś mi tu nie pasuje, wiadomo, że te rybki mają temperament i niewiem jak się sprawdzą w połączeniu z apisto

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Czy może być taka obsada?

Postautor: Dave » 6 lutego 06, 20:36

Ren-Ai pisze:grubowarg syjamski (kosiarka) - 2

To jakiś składaniec? Pozbierałeś nazwy 3 ryb grubowarga (np. zielonego), glonojada syjamskiego i kosiarki. Są to ryby stadne, nie należy ich trzymać mniej, niż 5, a ty na tyle nie możesz sobie pozwolic.

kiler
Narybek
Narybek
Posty: 57
Rejestracja: 10 grudnia 05, 18:36

Re: Czy może być taka obsada?

Postautor: kiler » 10 lutego 06, 14:27

ja podam najlepiej swoja obsade jaka mam w 100l akwa i moze Cie przekonam do zalozenia takiej obsady:
-parka gurami marmurkowych
-6 kirysow spizowych,
-5 gupikow(3 samce i 2 samice +młode)
-6 malutkich zbrojnikow(ja mam wlasna hodowle zbrojnika i wpuszczam kilka mlodych aby podrosly i przy okazji mi glony pozjadaly a jak juz podrosna to je zamieniam na mniejsze i tak w kolko,ale zamiast zbrojnikow mozna dac np 3-4 otoski)
i do tego mam kilka fajnych korzeni i sporo roslin i naprawde bardzo fajnie wyglada , a moja obsada zrobila sie zupelnie przypadkowo bo zamierzalem robic mini holendra ale skoro tak wyglada dobrze to niech tak zostanie :lol:
mam w planach dokupienie ze 4 krewetek amano ale najpierw dowiem sie o ich hodowli i ytrzymaniu czegos wiecej :lol:
i ja proponuje taka wlasnie obsade bo super wyglada i nie mam problemow ze sie ryby ganiaja czy tez zjadaja :lol:

Awatar użytkownika
Jakus
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 535
Rejestracja: 27 lutego 05, 15:35
Lokalizacja: Olsztyn->Pasym->Gdańsk

Re: Czy może być taka obsada?

Postautor: Jakus » 15 lutego 06, 00:32

Dave pisze:To jakiś składaniec? Pozbierałeś nazwy 3 ryb grubowarga (np. zielonego), glonojada syjamskiego i kosiarki.


Byćmoże się nieznam i moja uwaga jest nie na miejscu ale też znalazłem taką nazwę w książce. A właściwie sprawdziłem w trzech książkach i pojawia się problem bo co książka to nazwa np. grubowarg syjamski łac. crossocheilus oblongus lub glonojad syjamski łac. crossocheilus lub jeszcze w innej książce łac. epalzeorhynchus kallopterus (polskiej nazwy brak). Dodam jeszcze że na wszystkich zdjęciach jest ta sama rybka!!!
Ciekaw jestem jak rozwiązać problem wielorakości nazw bo przecież nie będziemy się kłucić!
Ustalenie i przyjęcie jednej nazwy obowiązującej na forum jest praktycznie niewykonalne więc myślę że zostają tylko dwa wyjścia:
1. Każdy najpierw sprawdza wszystkie możliwe nazwy a potem w poście je uwzględnia
2. Każdy kto czyta post sprawdza czy żeczywiście taka nazwa gdzieś może obowiązywać

dla rozwiania wszelkich wątpliwości co do prawdziwości mojego twierdzenia na temat wielorakości nazw podaję tytuły książek i ich autorów w kolejności takiej jak wypisane powyżej nazwy:
1."Ryby akwariowe od A do Z" Ulrich Schliewen
2."Akwarium słodkowodne" Stephan Dreyer Rainer Keppler
3."Ty i twoje akwarium" Dick Mills
Znalazłem jeszcze jedną nazwę - łac. epalzeoryhynchos kalopterus ( prawie identyczna z ostatnią) pol. grubowarg strojnopasy - "Akwarium inspirowane naturą" Peter Hiscock

Pozdrawiam wszystkich i ciekaw jestem opinii.
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Akwarystów BOCJA www.bocja.org

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Czy może być taka obsada?

Postautor: Dave » 16 lutego 06, 17:01

Jakus pisze:. epalzeorhynchus kallopterus

Ja też spotkałem się z tą rybą w książce. Jednak nie uważam, że to inna nazwa kosiarki. Budowa ciała jest badzo podobna, ale na moim zdjęciu ma inny kolor paska. To pewnie blisko spokrewniona ryba.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości