[170L] Obsada - dylemat.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

[170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Rumci » 7 listopada 15, 13:08

Witam. :dzieki:

Wpadł mi w ręce baniaczek 170 litrów, full Opti White.

Wymiary akwarium: 80x35x60 cm.

Oświetlenie: 2 x 18W + planuję na począrek doświetlić to LED EXTRA z Diversy 20,2W

Planowana roślinność: Mchy, wątrobowce, ew. jakieś rośliny ciemnolubne, niewymagające dobrego światła. Zdaję sobie sprawę, że biorąc pod uwagę wysokość baniaka, oświetlenie jest lipne, ale na początek nic nie poradzę. Mam nadzieję, że poradzicie mi z jakimi roślinkami w takiej sytuacji mógłbym pokombinować.

Planowana obsada: Posiadam u siebie zbiornik 240l BW Ameryka Południowa , więc to szkiełko chciałbym obsadzić rybami z Azji bądź Afryki. Być może zdecyduję się nawet na jakiś biotop , lecz już mniej mroczny. Jedno BW mi styknie. ;-) Z racji tego, że lubowałem się ostatniego roku głównie rybami odpowiadającymi mojemu biotopowi, nie bardzo orientuję się obecnie w rybach z innych kontynentów. Jakbym mógł więc prosić to chciałbym Was prosić o pomoc i o podanie ewentualnych ciekawych zestawień ryb z tych dwóch kontynentów, które mógłbym umieścić w moim baniaku. Ewentualnie jakby ktoś miał pomysł na obsadę to może ktoś zaproponować obsadę z Ameryki, może jednak zostanę przy korzeniach. :)

12 szt Neon Czerwony/Miedzik Obrzeżony
1 + 2 Pielegniczka Agasizza Fire Red
6 szt Otosków

O takiej obsadzie myślałem, jakbym jednak wybrał Amerykę płd.

Proszę o jakieś propozycję , porady i uwagi. Z góry dziękuję za pomoc i każdą poradę. :ok:


PS: co do parametrów wody - jestem w stanie zapewnić każde parametry wody, tak więc wodę dostosuję w 100% pod wybraną obsadę, nie będzie z tym problemów.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Dhuz » 7 listopada 15, 13:26

Sporo słupa wody do zagospodarowania. IMO pod wiwarium się nadaje. Fajnie by było, gdybyś zarzucił choć jednym gatunkiem z Azji/Afryki, to byłoby łatwiej coś pod niego dopasować - bo w ~50cm słupa wody to chyba tylko bojowniki i pokrewne ryby bym odradzał trzymać. Chwilowo jest, cóż, strzelanie na ślepo. :)

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: slaeer » 7 listopada 15, 14:47

Poczekaj bo nie dokonca zrozumialem. Chcesz bw przeniesc do tego opti, a w 240 zmienic biotop, czy azje lub afryke w tym opti robic. Bo w tych 170 l bw mialoby sens, a w 240 to juz mizna sie pobawic w azje.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Rumci » 7 listopada 15, 15:25

slaeer pisze:Poczekaj bo nie dokonca zrozumialem. Chcesz bw przeniesc do tego opti, a w 240 zmienic biotop, czy azje lub afryke w tym opti robic. Bo w tych 170 l bw mialoby sens, a w 240 to juz mizna sie pobawic w azje.


Myślałem nad tym, pewnie to byłoby praktyczniejsze rozwiązanie ale wolałbym tą Azje/Afryke zrobić jednak w tym szkiełku 170l ze wzgledu na ten Opti White. Da się coś z tym wykombinować czy nie bardzo?:)

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Dhuz » 7 listopada 15, 15:56

Da się jak najbardziej, ale nie podajesz nawet, od jakich ryb chcesz zacząć. Co z tego, jak zaczniemy rzucać obsadami, skoro nie wiemy, czego TY chcesz? Równie dobrze można zasugerować obsadzenie zbiornika razborami karłowatymi. ;)

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: slaeer » 7 listopada 15, 15:57

Azja to raczej zbiornik roslinny wiec nie szedl bym w tym kierunku. Wg. mnie lepsza bedzie Afryka z np. anubiasami.

Edit. Moze parka barwniakow na dno i. Proporczykowce na gore.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Rumci » 7 listopada 15, 17:19

Dhuz pisze:Co z tego, jak zaczniemy rzucać obsadami, skoro nie wiemy, czego TY chcesz? Równie dobrze można zasugerować obsadzenie zbiornika razborami karłowatymi.


Właśnie o to mi chodzi, abyście tymi obsadami rzucali, ale jakoś z głową , wg własnej wiedzy i doświadczenia. Kilka rad na początek co do obsady, możecie się wczuć jakbyście sami chcieli Azję/Afrykę odpalić. ;-)

slaeer pisze:Azja to raczej zbiornik roslinny wiec nie szedl bym w tym kierunku. Wg. mnie lepsza bedzie Afryka z np. anubiasami.

Edit. Moze parka barwniakow na dno i. Proporczykowce na gore.


Do takiej Afryki śmiało mógłbym zapodać różnego rodzaju mchy? Mimo wszystko chciałbym aby zbiornik był obsadzony w zieleń, chociażby z mchów.

Co do barwniaków i proporczykowców to jak najbardziej byłbym za. Tylko w jakiej ilość i jaki gatunek? Można dorzucić do tego jakąś drobnicę? :roll:|

PS: dziś przysiąde i zaproponuje wieczorem również coś ode mnie z prośbą o korekty. No ale liczę na dalsze propozycję i uwagi. :ok:

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Dhuz » 7 listopada 15, 17:41

Ech, Azji nie musisz obsadzać wymagającą roślinnością. Kryptokoryny będą rosnąć nawet w cieniu dopóki zapewnisz im kulki GT pod korzeniami. Tak samo mikrozorium i mech jak np. Christmas moss.

Na górę zbiornika Trigonostigma hengeli lub espei, na środek np. Pethia nigrofasciata, na dnie coś z gatunku Pangio i jesteś ustawiony. Trochę żonglerki temperaturą, by była 24/25 i wydaje mi się, że zmieścisz się poza ekstremami tych gatunków.
Ostatnio zmieniony 7 listopada 15, 17:43 przez Dhuz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: slaeer » 7 listopada 15, 17:42

Drobnice :), drobne proporczykowce, harem. Barwniaki to parke na takie dno. Jezeli ma byc zielen to dla tego proponuje anubiasy, mchy tez dadza rade. Rzecz w tym zeby rosliny dac na dekoracje takie jak korzenie, akwa jest wysokie wiec to rozwiaze problem doswietlenia. Samo dno byloby bez zielska, piasek, pienki wysokich korzeni i troche kamieni. Barwniaki beda mogly sie wyszalec w piasku i oprowadzac mlodziez po akwa.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Rumci » 8 listopada 15, 02:49

Dhuz pisze:Wysłany: Wczoraj 17:41
Ech, Azji nie musisz obsadzać wymagającą roślinnością. Kryptokoryny będą rosnąć nawet w cieniu dopóki zapewnisz im kulki GT pod korzeniami. Tak samo mikrozorium i mech jak np. Christmas moss.


Dzięki za poradę. O taką konkrętną odpowiedź mi chodziło. Teraz wprowadziłeś mnie w mały dylemat. :ok:

, drobne proporczykowce, harem. Barwniaki to parke na takie dno. Jezeli ma byc zielen to dla tego proponuje anubiasy, mchy tez dadza rade. Rzecz w tym zeby rosliny dac na dekoracje takie jak korzenie, akwa jest wysokie wiec to rozwiaze problem doswietlenia. Samo dno byloby bez zielska, piasek, pienki wysokich korzeni i troche kamieni. Barwniaki beda mogly sie wyszalec w piasku i oprowadzac mlodziez po akwa.
_________________


Z Twojej propozycji wynikałoby , że w baniaku pływałoby 5 rybek, wg. mnie szanując mimo wszystko obsadę i jej warunki trochę za mało. Niech 2-3 ryby się ukryją za roślinkami/dekoracjami i akwarium będzie stało puste... Być może jest to logiczna propozycja ale wolałbym jeszcze coś dorzucić. Myślę, że na 170 l i z dobrą filtracją można minimalnie więcej tej obsady wpuścić. Co do afryki - z korzeniami i roślinami dokładnie tak samo myślałem. Rośliny obsadzone na korzeniach i dekoracjach miałyby większe możliwości "czerpania światła" . Pytanie o podłoże, czy mógłbym częśc akwa zarzucić jakimś piaskiem a częśc akwa obsadzić płaskimi lignitami i innym drzewem, na które przymocowane byłyby mchy? Badź na częśc akwarium dać specjalnie siatki z przymocowanym mchem/wgłębką które robiłyby za "podrabiany" trawnik? :roll:

Co do podłoża, to posiadam 10kg ziemii dla roślin firmy ADA ( muszę to wykorzystać, 4 miesiące ziemia była wykorzystana w innym baniaku, obecnie chcę ją wrzucić do mnie. ) no i zamiar miałem taki aby na podłoże dać coś ciemnego, myślałem o podłożu JBL'a Sansibar. Fajne czarne. :) co o tym myślicie? Gdybym pewnie posłużył się tym podłożem to odszedłbym trochę od klimatu biotopowego i pewnie trochę wykluczyłbym dołączenie do obsady odpowiednich ryb dennych.... Czyż nie?? :roll:

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: slaeer » 8 listopada 15, 10:52

Problem w tym, ze zaczynasz za duzo kombinowac. Po co Ci ta ada ? Dla kryptokoryn czy nuzanca jest zbedna, na sile probujesz robic z tegi szkla typowego roslinniaka co Ci sie nie uda chyba, ze diwalisz swiatla. Jak chcesz ryby denne to daj piasek. Co ilosci obsady to orzykro mia, ale rzucilem tylko koncepcje. Jak bys wlozyl troche wysilku i poczytal o np. proporczykowcach, a jest ich kilka rodzai i z czym mozna je trzymac pewnie bys sobie cos dobral, a na forum ewentualnie zrobiloby sie korekte. Za Ciebie nie mam zamiaru tego robic i podawac na przyslowiowym talerzu, specem od Afryki nie jestem i doksztalcac sie w tym kierunku nie zamierzam.

Jezeli wolisz azje to spokojnie tez da sie zrobic i trzymac np. jakies pretniki plus lawica, jednak uwazam, ze zmarnuje sie wysokosc akwa, ake to tylko moja subiektywna opinia.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Rumci » 8 listopada 15, 11:39

slaeer pisze:Problem w tym, ze zaczynasz za duzo kombinowac. Po co Ci ta ada ? Dla kryptokoryn czy nuzanca jest zbedna, na sile probujesz robic z tegi szkla typowego roslinniaka co Ci sie nie uda chyba, ze diwalisz swiatla. Jak chcesz ryby denne to daj piasek. Co ilosci obsady to orzykro mia, ale rzucilem tylko koncepcje. Jak bys wlozyl troche wysilku i poczytal o np. proporczykowcach, a jest ich kilka rodzai i z czym mozna je trzymac pewnie bys sobie cos dobral, a na forum ewentualnie zrobiloby sie korekte. Za Ciebie nie mam zamiaru tego robic i podawac na przyslowiowym talerzu, specem od Afryki nie jestem i doksztalcac sie w tym kierunku nie zamierzam.

Jezeli wolisz azje to spokojnie tez da sie zrobic i trzymac np. jakies pretniki plus lawica, jednak uwazam, ze zmarnuje sie wysokosc akwa, ake to tylko moja subiektywna opinia.


To tą ADE sobie podaruje , po prostu nie mam co z nią zrobić i tak chciałem dać , ale faktycznie jest to zbyteczne. Okey dzięki. Zaraz odpalam nowy atlas Aquaela i działam. Potem rzucę swoją propozycję. Dzieki slaeer :ok:

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Rumci » 9 listopada 15, 00:25

Posiedziałem dzisiaj trochę, naszukałem i naczytałem się o tej Afryce. Powiem Wam , że naprawdę zbyt wielkiego wyboru nie ma, więc po przemyśleniach wstępnie taką obsadę bym zaproponował:

- Barwniak Czerwonobrzuchy lub Barwniak Thomasa (parka)

- Proporczykowiec z Kap Lopez (1 + 2 )

- Szklistniczek nigeryjski ( stadko 10-12 sztuk )


Szukałem niedużych stadnych rybek, naprawdę nie ma ich za wiele. Myślałem też, aby ewentualnie zamiast Szklistniczków zapodać:

- Szczupieńczyki Dageta bądź Karłowate.
lub
- Świeciki Kongolańskie ( chociaż nie wiem, czy mimo wszystko zbiornik nie jest zabyt mały na nie.)

No i myślałem o Krewetce FIltrującej, chociaż nie wiem jakby Barwmiak przy ewentualnym tarle na nią reagował?? Widziałem, też że w niektórych afrykańskich zbiornikach pływały też Karliki Szponiaste , do biotopu by fajnie pasowały, ale nie wiem z kolei jak wyglądałaby kooperacja z resztą obsady.

Prosiłbym o korektę i kilka zdań na temat zaproponowanej obsady. :dzieki:

Awatar użytkownika
Rumci
Narybek
Narybek
Posty: 87
Rejestracja: 7 grudnia 14, 13:36

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: Rumci » 24 listopada 15, 12:28

Ponawiam prośbę o poradę na temat zaproponowanej obsady w ostatnim moim poscie. I przy okazji chciałbym się spytać czy dla Barwniaka Czerwonobrzuchego niezbędne będzie podłoże z piasku? Mam przygotowany piasek do piaskownic z atestem PZH ale kusi mnie by zrobić baniak z ciemnym podłożem, a dokładniej myślę o czarnym piasku, starta lawa wulkaniczna,0,2-0,5 granulacja, JBL Sansibar, ale nie wiem właśnie jak będzie czuł sie barwniak na takim podłożu. Może ktoś coś doradzi? Dzięki z góry. :ok:

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: [170L] Obsada - dylemat.

Postautor: mimo12 » 10 grudnia 15, 12:54

Napiszę tylko o karlikach. Dla nich akwa max do 30cm wysokości, więc odpadają.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości