obsada 72 l

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
magdalenadiana1
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 15, 20:57

obsada 72 l

Postautor: magdalenadiana1 » 4 maja 15, 21:23

Witam,

pragn ponac opinie na temat mojego 2 miesiecznego akwarium...
mam 6 rodzajów roślinek w tym 2 rodzaje roślinek plywajacych, spory korzeń... ciemny żwirek... woda ok 23/24 stopnie)...
nom i 22 rybki ( we wpomnianym wczesniej rozmiarze 72 l)...
sa w nim:
3 gurami (jeszcze malutkie, mam do nich slabosc)
3 molinezje (samiec, 2 samice)
4 gupiki (2 parki)
6 neonek (takie minimum ich)
2 mieczyki (parka)
2 kiryski
2 tetrakolor (spodobly mi sie bo jedna różowa , druga niebieska)
... i jeszcze slimaka żółtego (chyba ampularia)
a i jakies malutkie slimaczki mi sie pojawily ale widac je tylko wieczorem i rano... w sumie mi nie przeszkadzają...

rybki sobie na wzajem za specjalnie nie dokuczają...
dostają 3 razy na dobre karme (2 razy karmą suchą, raz ochotką)...

co sądzicie??
wiem ze tych malych slimaczkow bede musiala sie pozbyc jakos... :/
:)

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: obsada 72 l

Postautor: Brajanero » 4 maja 15, 22:09

Wszystko źle(może oprócz roślin ) ,ślimaki to akurat najmniejszy problem .
Poczytaj o wymaganiach swoich ryb i o podstawach akwarystyki .
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: obsada 72 l

Postautor: misiek1784 » 4 maja 15, 22:29

Możesz dodać zdjęcie akwarium??

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada 72 l

Postautor: Dhuz » 5 maja 15, 05:43

Miszmasz w akwarium, w dodatku ryby z kompletnie różnych biotopów dobrane. Będzie trzeba skorygować, żeby się nie męczyły.

3 gurami (jeszcze malutkie, mam do nich slabosc) - Który gatunek gurami? Jeśli dwuplamy lub mozaikowy, to akwarium za małe.
3 molinezje (samiec, 2 samice) - akwarium stanowczo za małe. Zależnie który gatunek wybrałaś to masz ryby rosnące do 9, 10 lub nawet 15cm, wymagają twardej wody.
4 gupiki (2 parki) - gupiki trzymamy przynajmniej w przewadze 2 samice do 1 samca. Twarda woda.
6 neonek (takie minimum ich) - nie pasują do gupików, bo wolą miękką, kwaśną wodę.
2 mieczyki (parka) - za małe akwarium
2 kiryski - wolą miękką wodę, podobnie jak neony, w dodatku ryba stadna, potrzebująca min. 6 osobników. Nie piszesz też który gatunek kiryska.
2 tetrakolor (spodobly mi sie bo jedna różowa , druga niebieska) - jak z kiryskami. Plus gratuluję, bo barwione tetry żyją krócej, sama sobie na złość robisz. :P
a i jakies malutkie slimaczki mi sie pojawily ale widac je tylko wieczorem i rano... w sumie mi nie przeszkadzają... - tu się akurat nie przejmuj. Jeśli nie będziesz przekarmiać ryb, to i ślimaków będzie mało.

Idź do zoologa. Oddaj molinezje, mieczyki i gurami w trybie natychmiastowym. Kup testy do wody, sprawdź chociaż GH i pH Twojej kranówki. Podaj je w temacie, to będziemy w stanie pomóc skorygować obsadę tak, żeby rybom było wygodnie.

W międzyczasie wyposaż się w książkę o akwarystyce i poczytaj co i jak z zakładaniem akwarium i doborem ryb. Nie piszesz czy akwarium jest dojrzałe, więc mam pewne obawy... :niewiem:

magdalenadiana1
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 15, 20:57

Re: obsada 72 l

Postautor: magdalenadiana1 » 5 maja 15, 08:13

dobierając rybki patrzyłam na ich łagodność, byle by sie nie pozagryzały itp. szczerze mówiąc nie wziełam pod uwagę twardości wody... i nie wiem jaka ta woda jest czy twarda, czy miękka... rybki w takiej obsadzie trzymam ponad 2 miesiace i żadna nie zdycha...

gurami gatunkowo dwuplamy lub mozaikowy... narazie są malutkie, wiem ze matrarz jak na nie jest za mały, ale mam w planach je oddac jak urosną, wiec jak narazie je zostawiam...

molinezje... nom oddam jak troszeczke podrosną

do gupików 2 samice dokupie... bedzie ok

z neonkami nic nie bede robiła... zostawie i już :)

mieczyki też narazie są malutkie... póżniej oddam...

kiryski panda... nom i tez ze 4 dokupie...

tetrakolor... wiem ze zyją krócej, bo to jakieś mutanty od żałobniczki... ale są ładne
:)

magdalenadiana1
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 15, 20:57

Re: obsada 72 l

Postautor: magdalenadiana1 » 5 maja 15, 09:41

http://s6618.chomikuj.pl/ChomikImage.as ... N_goU&pv=2

to zdjecie akwarium... w nie najlepszej jakości
:)

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: obsada 72 l

Postautor: TishiTib » 5 maja 15, 10:15

link do zdjęcia nie działa :niewiem:

magdalenadiana1
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 15, 20:57

Re: obsada 72 l

Postautor: magdalenadiana1 » 5 maja 15, 11:49

http://chomikuj.pl/magdalena_diana1/akwarium

to może tu widać to moje akwarium :)
:)

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: obsada 72 l

Postautor: Alina_33 » 5 maja 15, 12:00

Za dużo ryb i za duża mieszanka. Tam się nadaje jakaś jedna ławica drobnych ryb. Ale o rybach już Ci pisali. Sam baniak urządzony ładnie, tylko ja nie wiem, ale wydaje mi się, że jest trochę za gruba warstwa podłoża. Ale to może tylko moje zdanie. Ja raczej wolę mniej podłoża, zwłaszcza w takim małym baniaku gruba warstwa podłoża tak mi jakoś nie pasuje.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada 72 l

Postautor: Dhuz » 5 maja 15, 12:34

magdalenadiana1 pisze:dobierając rybki patrzyłam na ich łagodność, byle by sie nie pozagryzały itp. szczerze mówiąc nie wziełam pod uwagę twardości wody... i nie wiem jaka ta woda jest czy twarda, czy miękka... rybki w takiej obsadzie trzymam ponad 2 miesiace i żadna nie zdycha...


Jeśli nie wiesz, to sprawdź. To, że je w takiej trzymasz i nie zdychają, nie znaczy, że są to dla nich odpowiednie warunki. Tak jak ludzie w niejednym mieście oddychają praktycznie spalinami, co nie znaczy, że powinni. :)

magdalenadiana1 pisze:
gurami gatunkowo dwuplamy lub mozaikowy... narazie są malutkie, wiem ze matrarz jak na nie jest za mały, ale mam w planach je oddac jak urosną, wiec jak narazie je zostawiam...

molinezje... nom oddam jak troszeczke podrosną

do gupików 2 samice dokupie... bedzie ok

z neonkami nic nie bede robiła... zostawie i już :)

mieczyki też narazie są malutkie... póżniej oddam...

kiryski panda... nom i tez ze 4 dokupie...

tetrakolor... wiem ze zyją krócej, bo to jakieś mutanty od żałobniczki... ale są ładne


Zasada 1: Nie ma "oddam później"/"oddam jak podrośnie". Do tego czasu ryba skarłowacieje - zdeformuje się, a Ty będziesz się cieszyć, bo przecież nie urosła taka duża.

Zasada 2: Nie dokupuj ryb zanim sie dowiesz jaką masz wodę. Bo potem znów będzie "Ale przecież żyły mi już rok w tej wodzie i nie narzekały", a ryby będą się w ciszy pokornie męczyć.

Zasada 3: Ryby to nie dekoracja, tylko żywe stworzenia. Akwarium urządzamy tak, żeby to im było wygodnie, a nie żeby zadowolić naszą chęć posiadania akurat takiego zestawu gatunkowego.

magdalenadiana1
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 maja 15, 20:57

Re: obsada 72 l

Postautor: magdalenadiana1 » 5 maja 15, 18:42

Bardzo Dziękuje za opinie... i wiele pomocnych rad...

Pozdrawiam
:)

misiek1784
Ryba
Ryba
Posty: 481
Rejestracja: 31 stycznia 15, 20:35
Lokalizacja: Kraków

Re: obsada 72 l

Postautor: misiek1784 » 5 maja 15, 19:59

Nie dziękuj tylko się do nich zastosuj :)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: obsada 72 l

Postautor: abiba » 6 maja 15, 22:02

magdalenadiana1 pisze:kiryski panda... nom i tez ze 4 dokupie...


No i po co było jej pisać że to stadna rybka?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: obsada 72 l

Postautor: Dhuz » 7 maja 15, 05:54

abiba pisze:
magdalenadiana1 pisze:kiryski panda... nom i tez ze 4 dokupie...


No i po co było jej pisać że to stadna rybka?


Bo równie dobrze można to wyczytać na byle jakiej stronie o tym gatunku, a jest to informacja o tyle ważna, że powinna skłonić do przemyślenia obsady. Niestety nie zawsze udaje się szturchnąć tę logiczną stronę umysłu, która zapytałaby się "czy powinniśmy mieć te ryby", a odzywa się opatrzne rozumowanie które woła "musze mieć więcej jeej" :P

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: obsada 72 l

Postautor: abiba » 8 maja 15, 22:08

Nie oczekiwałem odpowiedzi - to było raczej podsumowanie :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości