Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z obsadą zbiornika powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Greek » 1 maja 15, 08:40

Nasza polska kranówka jest jaka jest. Generalnie - najczęściej twarda, a jeśli trafia się bardziej miękka to i tak pH jest stosunkowo wysokie. Jako że nie wszyscy mają chęci, czas, możliwości i śmiałość do przygotowywania odpowiednich parametrów, powtarza się dużo pytań o obsady do akwarium z wodą o takich właściwościach. Powtarzanie i proponowanie takich gatunków przy każdym zapytaniu jest bez sensu i tworzy bałagan, zatem postanowiłem zebrać wszystko w jednym temacie.
Oczywiście wypisywanie wszystkich gatunków mijałoby się z celem - wymieniam więc te najbardziej popularne, a o rzadsze zawsze można dopytać.

:arrow: Malawi
Podstawowa propozycja w przypadku "kiepskiej" wody. Oczywiście chodzi o wszystkie pyszczaki zamieszkujące to jezioro, ale warto zauważyć, że nie są one jedynymi mieszkańcami tego akwenu - przykładowo chociażby Synodontis njassae.
pH wody dla tych zwierząt powinno się mieścić w zakresie 7.6-8.8, natomiast twardość wbrew powszechnej opinii nie jest duża - 6-10 st. w skali niemieckiej. Natomiast gatunki te tolerują również twardszą wodę.

:arrow: Tanganika
Druga z podstawowych opcji. W porównaniu do Malawi optymalne pH jest wyższe - w granicach i powyżej 8.5. Twardość ogólna jest na podobnym poziomie. Oprócz najbardziej popularnych pielęgnicowatych z tego jeziora - muszlowców, naskalników czy też szczelinowców - występują tam też inne ryby, z najpopularniejszych są to giętkozęby - przykładowo S. multipunctata.
Warto zaznaczyć, że w obydwu tych biotopach mimo stosunkowo niskiej twardości ogólnej, twardość węglanowa jest wysoka - stąd tak wysoki odczyn pH.
Oprócz powyższych, podobne parametry wody będą odpowiednie dla ryb z jeziora Wiktorii - z tym że te są już mniej popularne.

:arrow: Piękniczkowate
Popularne wśród początkujących, wytrzymałe gatunki. Molinezje i gupiki tolerują pH do 8.5, w przypadku rodzaju Xiphophorus lepiej żeby było to makismum koło 8. Wszystkie te gatunki najlepiej będą czuły się w twardszej wodzie - powyżej 15°n. Mieczyki i zmienniaki tolerują nieco bardziej miękką.
Generalnie wiele, wiele gatunków z rodzin żyworódkowatych, piękniczkowatych, chociażby limki, ameki, ksenotoki, jordanelki, gambuzje czy drobniaczki (trzem ostatnim odpowiadają także słonawe wody).

:arrow: Labirynty
Przede wszystkim gurami, a także wielkopłetwy i skrzeczyki. Dobrze mają się w wodzie zarówno kwaśnej i miękkiej, jak i bardzo twardej oraz mocno zasadowej. Bardzo "wygodne" rybki :) Dla skrzeczyków bez ekstremalnych twardości
Uwaga - Gurami czekoladowy to nie gurami - ten potrzebuje kwaśnej, miękkiej wody.

:arrow: Pielęgnice z CA
Takie gatunki jak zebry, Meeki, Eliotki, Sajici, niebieskołuskie, miodowe - to popularne przykłady, ale rzecz jasna jest ich znacznie więcej. Są tolerancyjne co do pH, co nie znaczy żeby trzymać je w skrajnych warunkach. 8.0 już lepiej nie przekraczać. Preferowane twardości nie są zbyt wysokie, poszczególne gatunki mają różny tolerowany zakres, zatem jako górną, bezpieczną granicę najlepiej przyjąć ok. 15°n - spełnia to raczej większość "kranówek".

:arrow: Inne pielęgnicowate
Tak – znajdzie się również kilka innych pielęgnicowatych. Na pierwszy ogień idą żółtaczki – jedyne azjatyckie ryby z tej rodziny. Dobrze czują się w słonawej wodzie, lecz należy pamiętać, że nie wolno łączyć takich warunków z kwaśną wodą. Jeśli słonawo to zasadowo.
Pielęgniczka Borelli – w niektórych jej siedliskach pH osiąga wartości do 8. Twardość nie powinna przekraczać 15°n. Bardzo wytrzymała, drobna pielęgniczka.
Barwniak Thomasa – w naturze okresowo ma do czynienia z wodą o wyższym odczynie, choć generalnie pH nie przekracza 7.5 – zatem nie należy przesadzać z warunkami dla tej ryby. Twardość też powinna być jednak niższa, optymalnie do 10°n.

:arrow: Ameryka południowa
Kontynent kojarzony z kwaśną i miękką wodą. Ale i tu się coś znajdzie :)
W trudnych warunkach radzą sobie hokejówki amazońskie. Z innych kąsaczowatych znajdą się tu też błyszczyki parańskie, miedziki, zwinniki ogonopręgie i żwawiki czerwieniaki.
Do pH=8 i około 20°n nie stanowi tu problemu. W większości tolerancja tych gatunków wynika z dużych różnic odczynu wody w różnych porach roku.
Wytrzymały na podobne parametry jest także C. splendens. Choć w jego przypadku zalecałbym jednak nieco mniejsze wartości. Innym kiryskiem, który ma w naturze do czynienia z bardzo różnymi warunkami jest niezwykle szeroko rozpowszechniony kirysek spiżowy. Nie możemy jednak wiedzieć skąd pochodzili przodkowie akurat naszego kiryska, zatem tutaj nie polecam próbowania na tym gatunku trudniejszych warunków niż pH=7.5.

:arrow: Azja
Brzanki różowe, Odeski (mega wytrzymałe, nawet dwucyfrowe pH!), półdzióbki, Aplocheilus parvus, badis (Dario Dario), przezroczki indyjskie, Schistura robertsi (<15°n), danio Devario devario – to najpopularniejsze z azjatyckich gatunków, niewymienionych w innych grupach. Dobrze znoszą pH około 8.
Opcją azjatycką jest też kilka endemitów oraz innych mieszkańców jeziora Inle, o wodzie o odczynie 7.5-8 oraz twardości 10-20°n: Channa gachua, Microrasbora rubescens, Petruichthys brevis (dawniej Yunnanilus), uklejki nagie oraz Celestichthys erythromicron (blisko spokrewniony z microrasborami Galaxy).

:arrow: Tęczanki
Znakomita większość tęczanek i pokrewnych dobrze czuje się w zasadowej i dość twardej wodzie. Wręcz nie odpowiada im kwaśny odczyn. Dobre będzie pH do 8 oraz twardość pomiędzy 10 a 20°n. Najpopularniejsze z nich to tęczanka czerwona, Boesemana, M. herbertaxelrodi, pseudomugile i promieniczki.
Z kolei dość popularny gatunek, którego na pewno nie można zaliczyć do "twardych" jest tęczanka Wernera.

:arrow: Inne
Z niewymienionych wcześniej, trudnych do przypisania do powyższych grup oraz takich bardziej „niszowych” ryb będą to: ślepczyki jaskiniowe, babki (tutaj zalecane słonawe wody), szczupieńczyk Playfaira, zagrzebki (bardzo skrajne warunki w zależności od pory roku), kolcobrzuchy (wymaga słonawej wody), Centromochlus perugiae, Brzeszczotkowate (czarny, azjatycki), strzelczyki (lubią twardą wodę >20°n).

Na zakończenie muszę dodać, że moim celem nie było wymienienie gatunków ryb, które "poradzą" sobie w wodzie o niezbyt korzystnych parametrach. Nie ma tu miejsca na ryby, które są po prostu wytrzymałe, łatwo adaptujące się, lub też ich tolerancja wynika z rozmnażania od wielu pokoleń w niewoli. Dla wymienionych grup takie parametry są po prostu odpowiednie (a jeśli zaleca się inne to to wyszczególniłem) i w większości z taką wodą mogą mieć do czynienia w swoich naturalnych siedliskach.
Jak widać wcale nie jest tak źle, i twarda, zasadowa woda nie dyskwalifikuje wyboru ciekawych gatunków do naszego akwarium :)
Listę będę uaktualniał.

Miłego doboru gatunków :grin:
Ostatnio zmieniony 16 września 15, 19:43 przez Greek, łącznie zmieniany 8 razy.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Dhuz » 1 maja 15, 10:56

Bardzo fajny temat i na pewno przydatny, bo często można się spotkać z nastawieniem, że w większości w krajowej kranówce nie można trzymać ciekawych, czy kolorowych ryb.

Z mniej 'popularnych' czy rzadziej spotykanych azjatyckich gatunków, co sądzisz o rybach jak Sawbwa resplendens czy Celestichthys erythromicron?

Awatar użytkownika
Brajanero
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 788
Rejestracja: 4 marca 14, 19:32

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Brajanero » 1 maja 15, 11:10

Przyda się leci do zakładek :!: ;-)
Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień ,daj mu zatrutą rybę a nakarmisz go do końca życia.
Belka LED
Mój kawałek natury.

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Greek » 1 maja 15, 13:02

Dhuz pisze:Sawbwa resplendens czy Celestichthys erythromicron?

Dorzucam ;) endemity zawsze spoko :)
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Dhuz » 1 maja 15, 13:39

:ok: W sumie zastanawia mnie, czy nie dałoby się wcisnąć podpunktu z bezkręgowcami. Wiadomo, większość akwariów to rybne i to za rybami zwykle ludzie się rozglądają najpierw, ale jest bodaj dość kilka gatunków skorupiaków, które dobrze się trzymają w twardawej/alkalicznej wodzie i są warte wspomnienia. Nie wiem do końca jak to wygląda ze ślimakami. :neutral:

Awatar użytkownika
Fatty
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1444
Rejestracja: 24 marca 09, 15:49

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Fatty » 1 maja 15, 13:40

Jak miło, jaki pikny wątek. Mnie to wszelakie kombinowanie z wodą przyprawiało o mdłości.
U mnie woda stosunkowo miękka ale pH wygórowane: proponowano mi Malawi, ale zbiornik niewielki a i ryby "nie moje".

Ale już mi sie nie chce :(
Are you sure, you want to exist?


Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Sance » 1 maja 15, 19:06

A co z Afryką i moimi ulubionymi prorczykowcami?

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Greek » 1 maja 15, 19:48

Greek pisze:Na zakończenie muszę dodać, że moim celem nie było wymienienie gatunków ryb, które "poradzą" sobie w wodzie o niezbyt korzystnych parametrach.
[...]
Dla wymienionych grup takie parametry są po prostu odpowiednie (a jeśli zaleca się inne to to wyszczególniłem) i w większości z taką wodą mają do czynienia w swoich naturalnych siedliskach.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

SiataBojownik
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 20 lutego 16, 20:55

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: SiataBojownik » 20 lutego 16, 22:11

Czyli Bojownik (Labirant) i Neon Innesa może występować razem :?:
Obrazek
Akwarystyka to styl życia.
-25L
-4 Neon Innesa
-1 Bojownik
-2 Otos

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: osama » 20 lutego 16, 23:04

SiataBojownik, mają całkiem inne wymagania dotyczące temperatury. 22 stopnie neony Innesa, bojownik 27.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Patryk1009 » 21 lutego 16, 11:55

Greek pisze:Druga z podstawowych opcji. W porównaniu do Malawi optymalne pH jest wyższe - w granicach i powyżej 8.5

Tak wysokie pH występuje tylko w niektórych miejscach w jeziorze nie brał bym tego za normę a polecanie takich parametrów dla laika z rybami ze sklepu jest błędem.
Greek pisze:naskalników czy też szczelinowców

O widzę ,że odkryłeś coś nowego może nam wyjaśnisz różnice między "naskalnikami" a "szczelinowcami"?
Greek pisze:Warto zaznaczyć, że w obydwu tych biotopach mimo stosunkowo niskiej twardości ogólnej, twardość węglanowa jest wysoka - stąd tak wysoki odczyn pH.
Oprócz powyższych, podobne parametry wody będą odpowiednie dla ryb z jeziora Wiktorii - z tym że te są już mniej popularne.

To co piszesz to nieprawdziwe i zbyt duże uproszczenie.
Ogólnie ten temat jest do bani po co uogólniać coś co nie jest jednolite?

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: KAMYK32 » 21 lutego 16, 12:46

Patryk1009 pisze:
Greek pisze:naskalników czy też szczelinowców

O widzę ,że odkryłeś coś nowego może nam wyjaśnisz różnice między "naskalnikami" a "szczelinowcami"?
Greek pisze:Warto zaznaczyć, że w obydwu tych biotopach mimo stosunkowo niskiej twardości ogólnej, twardość węglanowa jest wysoka - stąd tak wysoki odczyn pH.
Oprócz powyższych, podobne parametry wody będą odpowiednie dla ryb z jeziora Wiktorii - z tym że te są już mniej popularne.

To co piszesz to nieprawdziwe i zbyt duże uproszczenie.
Ogólnie ten temat jest do bani po co uogólniać coś co nie jest jednolite?

Nie chcę być upierdliwy,ale chyba ciężko będzie uzyskać od Greek odpowiedzi bo jest zbanowany :razz: .

Patryk1009
Ryba
Ryba
Posty: 175
Rejestracja: 23 lipca 15, 22:23

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Patryk1009 » 21 lutego 16, 16:22

O nie wiedziałem a cóż takiego uczynił?

Berr

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: Berr » 21 września 17, 14:22

A jakiś gatunek, który lubi te same temperatury co bojownik, ale się z nim nie pozabija?

Awatar użytkownika
mimo12
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1578
Rejestracja: 17 marca 13, 17:41
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Gatunki odpowiednie do naszej polskiej kranówki

Postautor: mimo12 » 21 września 17, 14:55

Owszem. Ale to nie ryby do trzymania na kranówce.

Załóż temat, opisz baniak. Coś się pomyśli.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości